Czy COVID-19 może mieć wpływ na zmniejszenie potencjału płodności u mężczyzn?
Naukowcy z niemieckiego Justus Liebig University sprawdzili, czy COVID-19 może wpływać na płodność mężczyzn. Ocenie poddali m.in. markery stanu zapalnego, stresu oksydacyjnego czy ruchliwość plemników. Do jakich wniosków doszli na podstawie przeprowadzonej analizy?

Zespół badawczy porównał jakość nasienia mężczyzn zakażonych wirusem SARS-CoV-2 z nasieniem zdrowych. Analiza nasienia trwała 60 dni. Na jej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że koronawirus może doprowadzić do obniżenia jakości nasienia i ograniczenia płodności. W badaniu uczestniczyło łącznie 189 Panów - wszyscy byli płodni.
Okazało się też, że u mężczyzn z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 markery stanu zapalanego i stresu oksydacyjnego w plemnikach były zwiększone o ponad 100 proc. w porównaniu ze zdrowymi. Z kolei stężenie plemników znaczni zmalało – o 516 proc., kształt plemników o 400 proc., a ruchliwość o 209 proc. Wyniki badania wskazują na zespół zaburzeń parametrów nasienia, czyli oligoasthenoteratozoospermię. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności.
- Wpływ COVID-19 na plemniki wiąże się z niższą jakością nasienia i zmniejszoną płodnością. Chociaż wspomniane efekty wykazywały z czasem tendencję do poprawy, to jednak skutki były znaczące u pacjentów z COVID-19, a skala tych zmian była zależna od poziomu ciężkości choroby – wyjaśnił jeden z autorów badania Behzad Hajizadeh Maleki. W jego opinii „męski układ rozrodczy podczas zakażenia COVID-19 powinien być uznany przez Światową Organizację Zdrowia za narząd wysokiego ryzyka”.
Do tych wyników niemieckich naukowców odniósł się prof. Allan Pacey, profesor andrologii z Uniwersytetu w Sheffield. Według niego nie są one w pełni wiarygodne. - Badanie zostało zakończone 30 dni za wcześnie, bo produkcja nasienia zajmuje mniej więcej trzy miesiące. Byłoby bardziej przydatne, jakby sprawdzono różnice w obu grupach mężczyzn po 90 dniach – stwierdził ekspert w rozmowie z dziennikiem brytyjskim „The Sun”.
Zbyt wysoka temperatura a męskie narządy rozrodcze
O tym, że wysoka temperatura może być zabójcza dla męskich organów, informowali już wcześniej naukowcy z Uniwersytetu Assan w Indiach. Wyniki badań pokazały, że wysoka temperatura, która jest jednym z najczęstszych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2, powoduje obrzęk jąder i może prowadzić do niepłodności.
Czy mężczyźni mogą się tymi analizami niepokoić? Zdaniem badaczy na razie należy przeprowadzić więcej badań, aby przekonać się o rzeczywistym wpływie COVID-19 na płodność. Szczególnie że zmiany jakie zachodzą w spermie przez koronawirusa, zmniejszają się z czasem.
- Wielokrotnie udokumentowano, że takie zmiany są często obserwowane po chorobie ogólnoustrojowej, niewywołanej SARS-CoV-2, a powrót do zdrowia trwa zwykle 3 miesiące - powiedziała profesor Alison Murdoch, ekspertka ds. płodności z Uniwersytetu w Newcastle. Jak dodała, „najważniejsze, że nie ma dowodów na obecność wirusa COVID-19 w nasieniu ani na to, że wirus może być przenoszony przez nasienie”.
Polecany artykuł: