Czy COVID-19 może mieć wpływ na zmniejszenie potencjału płodności u mężczyzn?

2021-02-02 16:49

Naukowcy z niemieckiego Justus Liebig University sprawdzili, czy COVID-19 może wpływać na płodność mężczyzn. Ocenie poddali m.in. markery stanu zapalnego, stresu oksydacyjnego czy ruchliwość plemników. Do jakich wniosków doszli na podstawie przeprowadzonej analizy?

Czy COVID-19 może mieć wpływ na zmniejszenie potencjału płodności u mężczyzn?
Autor: Getty Images

Zespół badawczy porównał jakość nasienia mężczyzn zakażonych wirusem SARS-CoV-2 z nasieniem zdrowych. Analiza nasienia trwała 60 dni. Na jej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że koronawirus może doprowadzić do obniżenia jakości nasienia i ograniczenia płodności. W badaniu uczestniczyło łącznie 189 Panów - wszyscy byli płodni.

Okazało się też, że u mężczyzn z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 markery stanu zapalanego i stresu oksydacyjnego w plemnikach były zwiększone o ponad 100 proc. w porównaniu ze zdrowymi. Z kolei stężenie plemników znaczni zmalało – o 516 proc., kształt plemników o 400 proc., a ruchliwość o 209 proc. Wyniki badania wskazują na zespół zaburzeń parametrów nasienia, czyli oligoasthenoteratozoospermię. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności.

- Wpływ COVID-19 na plemniki wiąże się z niższą jakością nasienia i zmniejszoną płodnością. Chociaż wspomniane efekty wykazywały z czasem tendencję do poprawy, to jednak skutki były znaczące u pacjentów z COVID-19, a skala tych zmian była zależna od poziomu ciężkości choroby – wyjaśnił jeden z autorów badania Behzad Hajizadeh Maleki. W jego opinii „męski układ rozrodczy podczas zakażenia COVID-19 powinien być uznany przez Światową Organizację Zdrowia za narząd wysokiego ryzyka”.

Do tych wyników niemieckich naukowców odniósł się prof. Allan Pacey, profesor andrologii z Uniwersytetu w Sheffield. Według niego nie są one w pełni wiarygodne. - Badanie zostało zakończone 30 dni za wcześnie, bo produkcja nasienia zajmuje mniej więcej trzy miesiące. Byłoby bardziej przydatne, jakby sprawdzono różnice w obu grupach mężczyzn po 90 dniach – stwierdził ekspert w rozmowie z dziennikiem brytyjskim „The Sun”.

Zbyt wysoka temperatura a męskie narządy rozrodcze

O tym, że wysoka temperatura może być zabójcza dla męskich organów, informowali już wcześniej naukowcy z Uniwersytetu Assan w Indiach. Wyniki badań pokazały, że wysoka temperatura, która jest jednym z najczęstszych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2, powoduje obrzęk jąder i może prowadzić do niepłodności.

Czy mężczyźni mogą się tymi analizami niepokoić? Zdaniem badaczy na razie należy przeprowadzić więcej badań, aby przekonać się o rzeczywistym wpływie COVID-19 na płodność. Szczególnie że zmiany jakie zachodzą w spermie przez koronawirusa, zmniejszają się z czasem.

- Wielokrotnie udokumentowano, że takie zmiany są często obserwowane po chorobie ogólnoustrojowej, niewywołanej SARS-CoV-2, a powrót do zdrowia trwa zwykle 3 miesiące - powiedziała profesor Alison Murdoch, ekspertka ds. płodności z Uniwersytetu w Newcastle. Jak dodała, „najważniejsze, że nie ma dowodów na obecność wirusa COVID-19 w nasieniu ani na to, że wirus może być przenoszony przez nasienie”.

Męska niepłodność
Sonda
Czy planujesz zaczepić się na COVID-19?