Czy będą testy na koronawirusa dla nauczycieli? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia

2020-05-26 12:43 Katarzyna Hubicz

Czy nauczyciele powinni być przetestowani pod kątem koronawirusa? O takie testy apelują sami nauczyciele. Jednak, jak twierdzi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, w tej chwili nie ma takiej potrzeby. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia dodaje zaś, że immunologicznych testów przesiewowych dla nauczycieli nie zalecają również krajowi konsultanci.

Przypomnijmy: od 25 maja zarówno uczniowie klas I-III, jak i uczniowie przygotowujący się do egzaminów mogą skorzystać z konsultacji z nauczycielami. Czy są bezpieczni? O potrzebie powszechnego przetestowania nauczycieli pod kątem koronawirusa mówią sami nauczyciele.

O zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa apelował m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. Tymczasem takiej potrzeby nie widzi minister edukacji.

Do tematu odniósł się również rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w trakcie briefingu prasowego. Powiedział:  - „Jest stanowisko krajowych konsultantów w zakresie mikrobiologii lekarskiej, diagnostyki laboratoryjnej, chorób zakaźnych i prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, które nie zaleca badań przesiewowych testami immunologicznymi, czyli wykrywającymi przeciwciała" – oświadczył.

Wyjaśnił, że testy immunologiczne powinny być wykonywane wyłącznie na zlecenie lekarza lub podmiotu leczniczego tak, aby wyniki były właściwie zinterpretowane.

"Stanowisko to podkreśla dwie rzeczy, o których systematycznie mówimy. Po pierwsze, wynik negatywny nie jest wynikiem pewnym. Osoba, która została zbadana testem immunologicznym, mimo wyniku negatywnego może być osobą chorą. Tak jak osoba, która ma wynik pozytywny, nie musi być osobą chorą, ponieważ może nabrać już odporności i wynik pozytywny może świadczyć tylko o tym, że tę chorobę przebyła" – wskazał Andrusiewicz.

Przed otwarciem przedszkoli i żłobków władze Łodzi zdecydowały o przeprowadzeniu badań przesiewowych nauczycieli. Na obecność przeciwciał przebadano 3337 osób, z których 456 miało wynik pozytywny lub wątpliwy

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE