Czy alergie związane są z zaburzeniami zdrowia psychicznego?

2021-10-07 9:47

Choroby alergiczne, takie jak astma, atopowe zapalenie skóry i katar sienny, nie powodują wystąpienia zaburzeń psychicznych i odwrotnie, wynika z wyników nowego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Bristolu, opublikowanego 6 października w czasopiśmie Clinical and Experimental Allergy. .

alergie
Autor: Getty Images

Z nowego badania przeprowadzonego przez University of Bristol, opublikowanego 6 października w czasopiśmie Clinical and Experimental Allergy wynika, że choroby alergiczne, takie jak astma, atopowe zapalenie skóry i katar sienny, nie powodują wystąpienia zaburzeń psychicznych i odwrotnie.

Poprzednie badania wskazywały na związek między zdrowiem psychicznym a powszechnymi chorobami alergicznymi, jednak do tej pory związki przyczynowe nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do alergologa?

Naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy choroby alergiczne rzeczywiście wywołują zaburzenia zdrowia psychicznego, powodując występowanie lęku, depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej i schizofrenii lub odwrotnie.

W trakcie badań znaleziono niewiele dowodów na związek przyczynowy między wystąpieniem choroby alergicznej a zdrowiem psychicznym. Pozwoliło to stwierdzić, że interwencja w początkowej fazie choroby alergicznej raczej nie poprawi wyników w zakresie zdrowia psychicznego. Także zapobieganie wystąpieniu zaburzeń psychicznych nie będzie prawdopodobnie miało wpływu na zmniejszenie ryzyka chorób alergicznych. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy interwencja w postęp choroby alergicznej po jej wystąpieniu ma jakikolwiek wpływ na zdrowie psychiczne.

„Powszechne zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak lęk i depresja są jednymi z największych czynników przyczyniających się do globalnego obciążenia chorobami i ich rozpowszechnienia. Występowanie chorób alergicznych nasila się od pewnego czasu. Rozwikłanie natury związku między chorobą alergiczną a zdrowiem psychicznym pomaga odpowiedzieć na ważne pytania zdrowotne i sugeruje, że początek choroby alergicznej nie powoduje pojawienia się zaburzeń zdrowia psychicznego i odwrotnie" - powiedziała dr Ashley Budu-Aggrey, pracownik naukowy w Bristol Medical School i główna autorka badania.

„Nie wyklucza to jednak potencjalnego wpływu przyczynowego na postęp choroby, który nie został jeszcze zbadany i może pomóc w odkryciu nowych strategii leczenia chorób alergicznych lub zaburzeń zdrowia psychicznego”.

Dr Hannah Sallis z Bristol's School of Psychological Science dodała: „W badaniach wykorzystano kombinację podejść i danych z kilku badań. Pomaga to wzmocnić nasze zaufanie do wyników. Ustalenie, czy choroba alergiczna powoduje problemy ze zdrowiem psychicznym, czy odwrotnie, jest ważne, aby zapewnić odpowiednie ukierunkowanie zasobów i strategii leczenia”.

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki