Często się upijasz? Grozi ci migotanie przedsionków

2022-01-13 13:47

Naukowcy twierdzą, że upijanie się może powodować epizody migotania przedsionków, nawet u osób, u których nie zdiagnozowano wcześniej tego stanu. Nadmierne spożycie alkoholu jest powszechne, a jego skutki są groźne, zwłaszcza w okresie pandemii.

Alkohol a migotanie przedsionków
Autor: Getty Images

Według analiz, liczba wizyt na oddziałach ratunkowych w związku z migotaniem przedsionków wzrosła w dniach, w których nadmierne picie było bardziej powszechne - np. w Nowy Rok. Eksperci twierdzą, że osoby, u których zdiagnozowano migotanie przedsionków, powinny ograniczyć spożycie alkoholu. Wyniki nowego badania opublikowano w czasopiśmie Nature Cardiovascular Research.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Na potrzeby badania przeanalizowano dane pochodzące od ponad 36 tys. osób, które korzystały z alkomatów posiadających technologię Bluetooth. Badacze szukali dni, w których urządzenia te były używane najczęściej. Z obserwacji wynika, że były to dni wolne od pracy, jak np. Nowy Rok czy Boże Narodzenie.

Następnie porównano te informacje z wizytami na izbie przyjęć w szpitalu z rozpoznaniem migotania przedsionków. Odkryto znacznie większą liczbę wizyt w szpitalu w tych dniach. Wyniki były najbardziej znaczące dla osób w wieku powyżej 65. lat. Wiele osób na izbie przyjęć nie miało wcześniej zdiagnozowanego migotania przedsionków.

"Nowe dane sugerują, że nadmierne spożywanie alkoholu w populacji ogólnej wiąże się z wyższym ryzykiem epizodu migotania przedsionków, w tym z wyższym ryzykiem pierwszego epizodu u osób, u których wcześniej nie zdiagnozowano tego schorzenia" - powiedział dr Gregory Marcus, profesor medycyny na University of California. Dodał też, że "na całym świecie alkohol jest najpopularniejszym narkotykiem. Teraz jest jasne, że spożywanie alkoholu jest ważnym czynnikiem ryzyka migotania przedsionków".