COVID-19 nie uszkadza mózgu. Sprawdź najnowsze badania

2021-08-10 13:43

Eksperci z Uniwersytetu w Göteborgu przeprowadzili badanie, by sprawdzić poziom markerów, które pojawiają się w przypadku uszkodzenia mózgu u osób, które przeszły zakażanie COVID-19. Praca badawcza obejmowała także uczestników, którzy uskarżali się na zaburzenia układu nerwowego.

covid-19-nie-uszkadza-mozgu-sprawdz-najnowsze-badania
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Badanie markerów odpowiadających za uszkodzenia mózgu
  2. Obecność markerów zmniejsza się wraz z czasem
  3. Częstość zaburzeń nie zależała od nasilenia infekcji

Badanie markerów odpowiadających za uszkodzenia mózgu

W badaniu brało udział 100 uczestników podzielonych na trzy grupy:

  • osoby, które przechodziły chorobę łagodnie (bezobjawowo, leczonych w trybie ambulatoryjnym),
  • pacjenci, którzy przeszli zakażenie umiarkowanie (byli hospitalizowani z terapią tlenową maską lub kaniulą nosową),
  • chorych, którzy przeszli COVID-19 ciężko (byli hospitalizowani i wymagali wysokiego przepływu tlenu lub respiratora).

Osoby poniżej 18. roku życia oraz pacjenci cierpiący na choroby układu nerwowego nie byli uczestnikami badania.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Obecność markerów zmniejsza się wraz z czasem

Od ochotników pobierano krew w trakcie ostrej fazy, a także po pokonaniu infekcji - po okresie trzech oraz sześciu miesięcy. Okazało się, że osoby najciężej chore oraz te, które były badane podczas ostrej fazy zakażenia miały we krwi więcej substancji, które mogły wskazywać na uszkodzenie mózgu, ale w czasie trwania obserwacji stężenie tych związków wróciło do normy.

Autorzy badania wskazują na pewne ograniczenia swojej pracy - czas pobierania próbek różnił się od siebie, objawy wskazane u pacjentów hospitalizowanych były uzupełniane przez różnych lekarzy, a uczestnicy, którzy przechodzili zakażenie chorobą łagodnie, tylko zgłaszali objawy, które nie zostały w żaden sposób potwierdzone. To wszystko może wpływać na interpretacje wyników i określenie związku pomiędzy objawami.

Częstość zaburzeń nie zależała od nasilenia infekcji

Normalizacja biomarkerów obrażeń ośrodkowego układu nerwowego u wszystkich osób, niezależnie od wcześniejszego nasilenia choroby lub utrzymujących się objawów neurologicznych, wskazuje, że następstwom neurologicznym po COVID-19 nie towarzyszy trwające uszkodzenie OUN - tłumaczą autorzy badania.

Najczęściej wskazanymi objawami były:

  • mgła mózgowa (ang. brain-frog),
  • zaburzenia koncentracji,
  • problemy z pamięcią.

Badacze podkreślają, że ze względu na szybko rosnącą liczbę osób, które cierpią na powikłania neurologiczne po COVID-19 potrzebne są dalsze badania przyczyn i procesów związanych z zakażeniem koronawirusem.

Autor
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki