Coraz więcej Polaków umiera z powodu tego nowotworu. Niepokojące statystyki zgonów

2023-02-02 10:27

Rak to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Europie po chorobach układu krążenia. Jak wynika z raportu Komitetu ds. Ochrony Zdrowia, wskaźnik śmiertelności na nowotwór gruczołu krokowego jest najwyższy w Polsce. Sytuacja w innych krajach UE nie jest tak dramatyczna, jak u nas.

Pacjent na łóżku szpitalnym
Autor: Getty Images Coraz więcej Polaków umiera z powodu tego nowotworu. Niepokojące statystyki zgonów

Światło dzienne ujrzał raport Komitetu ds. Ochrony Zdrowia na temat zgonów na choroby onkologiczne. Niestety dane nie napawają z optymizmem. Polska znalazła się w czołówce krajów o największym wzroście śmiertelności z powodu raka prostaty. Odnotowano skok o 18 proc. w latach 2015-2020. Tak źle statystyki nie przedstawiają się w innych krajach Unii Europejskiej.

Przybywa pacjentów z rakiem prostaty

Ten nowotwór złośliwy coraz częściej atakuje polskich mężczyzn. Z raportu "Nowotwory złośliwe w Polsce" opublikowanego w 2021 roku wynika, że średnio 48 mężczyzn każdego dnia otrzymuje diagnozę raka prostaty, który rozwija się w gruczole krokowym. Wyróżnia się on, jak podkreślił Komitet ds. Ochrony Zdrowia "największą dynamiką wzrostu zachorowalności przy równoczesnym wzroście śmiertelności".

Rak prostaty: jakie daje objawy?

W raporcie zwrócono również uwagę na to, że rak prostaty jest wykrywany na zbyt późnym etapie. Powołano się na wyniki badań, które wskazują, że obecnie u blisko 25 proc. nowo zdiagnozowanych pacjentów nowotwór ten daje przerzuty. 

Specjaliści zaznaczyli, że rak prostaty we wczesnym stadium nie wywołuje specyficznych objawów klinicznych lub może być mylony z innym schorzeniem. Zazwyczaj nowotwór rozwija się przez bardzo wolno i nawet przez wiele lat, nie dając o sobie znać.

Diagnostyka raka prostaty

Raka prostaty da się wykryć podczas badań diagnostycznych. Dlatego eksperci apelują do mężczyzn, by profilaktykę stawiali na pierwszym miejscu. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany ten nowotwór, tym większe szanse na trwałe wyleczenie.

Najbardziej znanym badaniem w kierunku raka prostaty jest oznaczenie stężenia PSA we krwi tzw. swoistego antygenu gruczołu krokowego. Test ten jest również wykorzystywany w monitorowaniu stanu pacjenta z przerostem prostaty. Tymczasem z raportu Komitetu ds. Ochrony Zdrowia wynika, że tylko 37 proc. Polaków poddało się badaniu PSA.

1 lipca 2022 roku ruszył bezpłatny program "Profilaktyka 40 PLUS" dla osób, które skończyły 40 lat. W jego skład wchodzą trzy oddzielne pakiety badań laboratoryjnych: pakiet dla mężczyzn, pakiet dla kobiet oraz badania wspólne. Pakiet dla mężczyzn zawiera dodatkowo PSA, czyli badania w kierunku raka prostaty.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zachęca Polaków i Polaków do udziału programie. Nawet w tym celu została uruchomiona loteria. Więcej informacji o niej można znaleźć tutaj.