Co posty na Facebooku mówią o twoim zdrowiu? Mogą być ważną wskazówką

2022-03-15 11:05

Nowe badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pokazuje, że media społecznościowe mogą być wykorzystywane do wykrywania zachowań poprzedzających nagłą nieoczekiwaną śmierć w padaczce (SUDEP), która jest główną przyczyną zgonów u osób z niekontrolowanymi napadami padaczkowymi.

Posty na fb
Autor: Getty Images

Wyniki badań opublikowane niedawno w czasopiśmie Epilepsy & Behavior pokazują, że aktywność pacjentów z padaczką w mediach społecznościowych wzrosła przed ich nagłą śmiercią. Obserwacje te mogą być wskazówką, która pomoże zaobserwować wczesne sygnały ostrzegawcze.

Napad padaczki. Jak pomóc choremu?

Nagła śmierć w przebiegu padaczki 

SUDEP występuje, gdy osoba z padaczką umiera nagle i nieoczekiwanie, a przyczyna śmierci nie zostaje ustalona. Mechanizmy fizjologiczne leżące u jej podstaw pozostają tajemnicą. Najbardziej zagrożone są osoby z częstymi atakami. Obecnie prewencja odbywa się poprzez kontrolowanie napadów za pomocą leków. Epileptycy powinni także ograniczyć do minimum stres i unikać tzw. wyzwalaczy.

Analizy przeprowadzone przez naukowców z Binghamton University, Indiana University i Instituto Gulbenkian de Ciência w Portugalii miały za zadanie sprawdzenie potencjału wykorzystania mediów społecznościowych do identyfikacji sygnatur zachowań, które mogą przewidywać SUDEP.

Ważne jest, aby pacjenci z padaczką nie ukrywali swojej choroby przed rodziną i przyjaciółmi. Osoby z bliskiego otoczenia są bowiem w stanie wychwycić zmianę nastroju czy zachowania, potrafią zauważyć, że coś jest nie tak i podjąć konieczną interwencję.

Sygnały

Zmiana zachowania może polegać na tym, że pacjent zaczyna mamrotać, mówić za dużo lub za mało, kontakt wzrokowy jest inny, ton jest wyłączony. Takie sygnały łatwo więc wychwycić, nawet przez telefon.

Nietypowe powiązanie

W trakcie badań przeanalizowano osie czasu na Facebooku sześciu pacjentów z padaczką, którzy zmarli z powodu SUDEP. Celem było przeanalizowanie różnych narzędzi do odgadnięcia ludzkich emocji i wszelkich wskazówek ukrytych w ich postach.

Naukowcy odkryli, że osoby, które zmarły w wyniku SUDEP, tuż przed śmiercią zawierały na swojej "tablicy" w mediach społecznościowych większą ilość tekstu, w porównaniu z resztą postów.

Polecany artykuł:

13 mitów na temat padaczki

Facebook pomoże rozpoznać ryzyko zgonu?

Zaobserwowano także zmianę w doborze słów. W tygodniach poprzedzających śmierć nastąpiły również drastyczne zmiany nastrojów.

Zmiany w aktywności pacjentów w mediach społecznościowych, a także w nastrojach stojących za ich publikacjami, mogą służyć jako możliwe sygnały wczesnego ostrzegania dla SUDEP i kierować interwencjami zapobiegawczymi.

Badacze mają nadzieję, że odpowiednie algorytmy mogłyby być bardzo przydatne w odkrywaniu zachowań pacjentów na podstawie niekonwencjonalnych danych, takich jak media społecznościowe. Dotychczasowe badania nad SUDEP nie uwzględniają cyfrowych danych behawioralnych, skupiają się tylko na danych fizjologicznych i klinicznych.

Źródło:

Ian B. Wood et al, Small cohort of patients with epilepsy showed increased activity on Facebook before sudden unexpected death, Epilepsy & Behavior (2022). dostęp online: 10.1016/j.yebeh.2022.108580, 15.03.2022

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki