Cierpisz na chorobę przewlekłą? Możesz zaszczepić się wcześniej przeciw COVID-19. Sprawdź to!

Od 15 stycznia 2020 roku rusza Centralna Rejestracja Pacjentów przeciw COVID-19. Narodowy Program Szczepień został podzielony na cztery etapy. Jako pierwsi szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia. Następni w kolejce są m.in. seniorzy i nauczyciele. Większość Polaków ma otrzymać szczepionkę w ostatnim etapie. Niemniej istnieje jeden wyjątek! Jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą, masz szansę skorzystać ze szczepień we wcześniejszym terminie. Sprawdź listę schorzeń, które do tego uprawnianą.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku i odbywają się w ustalonej kolejności. Proces został podzielony na cztery etapy zgodnie z wytycznymi NFZ. W tzw. etapie 0 ze szczepień korzystają pracownicy placówek służby zdrowia, Domów Pomocy Społecznej oraz personel administracyjny tych jednostek.

W etapie pierwszym zostaną zaszczepieni pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele, a także  żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.

Drugi etap szczepień obejmuje osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Na szczepienia w tym etapie można zapisywać się od 15 stycznia 2021, a ich realizacja rozpocznie się 25 stycznia 2021 roku. Dla tej grupy jest jeden wyjątek! Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą zwiększającą ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-10, możesz ubiegać się o szczepienie we wcześniejszym terminie. Zanim przedstawimy listę tych chorób, które do tego uprawniają, przypomnijmy, jak wyglądają pozostałe etapy szczepień.

Etap trzeci szczepień obejmuje pozostałe grupy. Będą w nim przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W ramach trzeciego etapu szczepieni będą również obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę w grupach wskazanych w etapach 0-III.

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

Jakie choroby przewlekłe uprawniają do wcześniejszego szczepienia przeciw COVID-19?

Wcześniej wspominaliśmy o chorobach przewlekłych, które umożliwiają szczepienie w etapie 2. Wykaz tych schorzeń zamieszczony jest w Narodowym Programie Szczepień. Czytamy w dokumencie, że lista uzyskała rekomendację Rady Medycznej. Niemniej Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że może ona podlegać aktualizacji wraz z pojawiającymi się nowymi dowodami naukowym oraz informacjami instytucji oceniających i dopuszczających na rynek szczepionki przeciwko COVID-19.

Jak zatem można ubiegać się o wcześniejszy termin szczepienia? Pacjenci, u których występują choroby współistniejące mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, do jakiej są zaliczani. Optymalny czas szczepienia w przypadku pacjentów onkologicznych należy skonsultować z lekarzem kwalifikującym do szczepienia. Warto pamiętać, że ostatecznie do szczepień kwalifikuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Lista chorób współistniejących kwalifikujących do szczepienia w drugim etapie:

 1. Przewlekłe choroby nerek (PChN)
 2. Deficyty neurologiczne (np. demencja)
 3. Choroby nowotworowe
 4. Cukrzyca
 5. Choroby płuc
 6. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 7. Choroby naczyń mózgowych
 8. Nadciśnienie tętnicze
 9. Niedobory odporności
 10. Choroby układu sercowo-naczyniowego
 11. Przewlekłe choroby wątroby
 12. Otyłość
 13. Astma oskrzelowa
 14. Choroby związane z uzależnieniem od nikotyny
 15. Talasemia (niedokrwistość tarczowatokrwinkowa)
 16. Mukowiscydoza
 17. Anemia sierpowata

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE