Ciepłe dni nie wpłyną na SARS-CoV-2? A może lato sprawi, że to minie?

2020-05-10 10:01

Naukowcy na łamach „Canadian Medical Association Journal” poinformowali, co okazało się skuteczne w walce z koronawirusem. Niestety - wysoka temperatura i szerokość geograficzna nie mają w ogóle wpływu na nowego wirusa.

Koronawirus - testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2
Autor: Getty Images Testy na obecność koronawirusa można wykonać w Polsce po uzgodnieniu z sanepidem.

Naukowcy kontra wirus - badanie

Naukowcy z Kanady przeanalizowali 144 obszary geopolityczne - stany i prowincje w Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także różne kraje na całym świecie, gdzie łącznie potwierdzono ponad 375 600 przypadków COVID-19. Wykluczono Chiny, Włochy, Iran i Koreę Południową, ponieważ wirus zanikał (w przypadku Chin) lub podczas analizy epidemia była w punkcie szczytowym. Aby oszacować wzrost epidemii, naukowcy porównali liczbę przypadków 20 marca 2020 roku - z przypadkami 27 marca. Następnie ustalali wpływ szerokości geograficznej, temperatury, wilgotności, zamknięcia szkół, ograniczeń masowych imprez i dystansu społecznego mierzonych w okresie od 7 do 13 marca.

Polecamy: Są wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych! Otwarcie już wkrótce

Pogoda nie ma wpływu?

Badanie wykazało, że związek między szerokością geograficzną i temperaturą a wzrostem epidemii COVID-19 nie istnieje lub jest niewielki, zaś związek między wilgotnością a zmniejszoną transmisją jest słaby. Cieplejsza pogoda nie miała więc wpływu na przebieg pandemii.

Co było skuteczne w ograniczeniu epidemii?

Naukowcy stwierdzili, że działania dotyczące zdrowia publicznego, w tym zamykanie szkół, dystans społeczny i ograniczenie dużych zgromadzeń, były skuteczne.

Czytaj też: Dzieci w przedszkolu czeka GEHENNA! Sprawdziliśmy, jak będzie teraz w placówkach

Złe wieści?

„Lato nie sprawi, że to minie” – wyjaśnia współautorka, prof. Dionne Gesink, epidemiolog z Dalla Lana School of Public Health.

A może pies

Zachęcamy was do rozwiązania quizu - jaki pies do ciebie pasuje? [poniżej]. Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta poprawiają humor, a także - zdrowie! I mogą być szczepionką na COVID-19! Więcej: Psiarze i kociarze są bezpieczni. Im koronawirus nie grozi