Brudna maseczka jak bomba biologiczna. Czym grozi noszenie brudnej maseczki?

2020-10-13 17:09

Nosisz tę samą maskę przez kilka dni, przechowujesz w kieszeni, torbie lub w zakurzonym samochodzie, wielorazową maskę pierzesz dopiero, gdy wygląda na mocno zużytą? Możesz sobie zaszkodzić nie tylko dlatego, że na takiej maseczce może znajdować się koronawirus. Eksperci ostrzegają, że brudna maseczka jest jak bomba biologiczna z opóźnionym zapłonem. Czym może grozić noszenie brudnej maseczki?

Brudna maseczka jak bomba biologiczna. Czym grozi noszenie brudnej maseczki?
Autor: Getty Images
Brudna maseczka jak bomba biologiczna. Czym grozi noszenie brudnej maseczki?
Autor: Getty Images

Zgodnie z zaleceniami ekspertów - w tym z amerykańskiego CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) maseczki powinno się traktować jak bieliznę i codziennie zmieniać.

Maseczki jednorazowe należy wyrzucać po kilku godzinach noszenia, wielorazowe zaś regularnie prać w pralce w temperaturze co najmniej 60 st C, by nie stanowiły źródła zakażenia.

Rzeczywistość jest jednak inna: wiele osób nosi maseczki jednorazowe przez kilka, a nawet kilkanaście dni, a wielorazowe pierze rzadko lub dopiero wtedy, kiedy wyraźnie widać na nich brud.

Tymczasem noszenie brudnej maseczki może poważnie zaszkodzić. Nie tylko dlatego, że może znajdować się na niej koronawirus - szkodzą również obecne na niej bakterie oraz cząsteczki smogu - ostrzegają eksperci. Noszenie brudnej maseczki może więc stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.  

Co znajduje się na brudnej maseczce?

Na brudnej maseczce mogą znajdować się wirusy, w tym koronawirus i wirusy grypy, które osadzają się na niej w trakcie normalnego użytkowania. Co prawda nie namnażają się na niej, lecz mimo to nosząc taką maseczkę przez dłuższy czas narażamy się na zakażenie - niedawne badania udowodniły, że koronawirus może przetrwać na przedmiotach codziennego użytku nawet do 28 dni. Ryzyko jest zwłaszcza, jeśli pomylimy się i założymy maseczkę odwrotną stroną,  czyli tą, która wcześniej była na zewnątrz.

Na brudnej maseczce obecne są również bakterie i pleśń, co udowodniły testy przeprowadzone przez niemiecki magazyn konsumencki K-Tipp. W wilgotnym, ciepłym środowisku, jakie tworzy się pod wpływem oddechu, mają znakomite środowisko do tego, by szybko się namnażać. Dlatego jeśli maska staje się wilgotna, należy ją zmienić - jednorazową wyrzucić, a wielorazową wyprać.

Na maseczce osadzają się również obecne w powietrzu cząsteczki spalin i smogu, tworzonego przez drobiny kurzu, sadzy, popiołów, startego ogumienia samochodów. Na maseczce osadzają się substancje takie, jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, tlenki azotu, tlenki siarki, tlenek węgla czy metale ciężkie.

Brudna maseczka może podrażnić skórę i zaostrzyć trądzik. Ściśle przylegające do skóry elementy maseczki wywołują mikro otarcia, które zwiększają ryzyko infekcji - zwłaszcza że obecne naturalnie na skórze bakterie w wilgotnym środowisku pod maseczką mogą się łatwiej namnażać, doprowadzając do stanu zapalnego, a nawet do zakażenia gronkowcem.

Sonda
Jak długo nosisz maseczkę?
Dr Maciej Hamankiewicz: Epidemia przerosła polityków, rząd działa po omacku [Super Raport]