Brakuje ważnego antybiotyku. Wiadomo, kiedy znów pojawi się w sprzedaży

2022-09-29 8:02

Jeszcze przez jakiś czas będą utrzymywały się problemy z zakupem leku Augmentin ES, który można obecnie kupić w nielicznych aptekach na terenie Polski. Wiadomo jednak, kiedy ta sytuacja może ulec zmianie. Stopniowo poprawia się natomiast dostępność leku Augmentin 875 mg + 125 mg.

Brakuje ważnego antybiotyku. Wiadomo, kiedy znów pojawi się w sprzedaży
Autor: Getty Images

Problemy z dostępnością antybiotyku Augmentin ES zaczęły się jeszcze w sierpniu. Obecnie lek ten jest trudno dostępny – ze statystyk portalu gdziepolek.pl wynika, że w wielu aptekach na terenie Polski pozostały ostatnie sztuki tego preparatu. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku drugiego antybiotyku z tej grupy, leku Augmentin 875 mg + 125 mg.

Producent zapowiada nowe dostawy

Ta sytuacja powinna niebawem ulec poprawie. Jak informuje producent za pośrednictwem gdziepolek.pl, planowany termin dostawy leku Augmentin ES to początek listopada 2022r. Data ta uległa zmianie – wcześniej nowe dostawy leku planowano na początek października tego roku.

Producent poinformował również o planowanych dostawach leku Augmentin 875 mg + 125 mg. Tu również doszło do pewnych przesunięć: początkowo dostawy leku w opakowaniach 14 tabletek planowano na koniec września, obecnie termin ten uległ przesunięciu na początek października. Z kolei dostawy opakowań zawierających 20 tabletek antybiotyku planowane są na drugą połowę października 2022r.

Na co pomaga Augmentin i komu jest przepisywany?

Augmentin jest antybiotykiem, a jego główne składniki to amoksycylina, czyli półsyntetyczna pochodna penicyliny, a także kwas klawulanowy. Przepisywany jest na receptę w przypadku zakażeń drobnoustrojami wrażliwymi na amoksycylinę, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Augmentin stosuje się do leczenia:

  • ostrego bakteryjnego zapalenia zatok
  • zapalenia pęcherza moczowego
  • odmiedniczkowego zapalenia nerek
  • pozaszpitalnego zapalenia płuc
  • ostrego zapalenia ucha środkowego
  • przewlekłego zapalenia oskrzeli (w stanie zaostrzenia)
  • zapalenia tkanki łącznej, skóry, tkanek miękkich
  • zakażenia kości i stawów
  • ropnia okołozębowego z zapaleniem tkanki łącznej

Lek występuje w różnych postaciach i dawkach.

Augmentin ES ma formę proszku do sporządzania zawiesiny doustnej i zazwyczaj przepisywany jest niemowlętom lub dzieciom. Z kolei Augmentin 875 mg + 125 mg to tabletki powlekane przeznaczone do stosowania u dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 25 kg.

Sprawdź CRP zanim weźmiesz antybiotyk