Brakuje leku, który stosują tysiące osób. Wiadomo, kiedy wróci do aptek

2022-07-11 10:32

Zaledwie w kilku aptekach na terenie całej Polski można dziś kupić ważny lek, stosowany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Lek nie jest na razie dostarczany do hurtowni farmaceutycznych. Jak podaje producent, lek ponownie trafi do aptek na początku sierpnia.

Brakuje leku, który stosują tysiące osób. Nie wiadomo, kiedy wróci do aptek
Autor: Getty Images

Problemy z dostępnością leku hormonalnego Reseligo w dawce 3,6 mg pojawiły się już w kwietniu - wówczas wygasła ważność pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce. Jak informował wtedy portal gdziepolek.pl, pozwolenie zostało tymczasowo przedłużone (mimo, że informacja na ten temat nie pojawiła się na stronie RPL) i lek powoli zaczął się pojawiać w hurtowniach farmaceutycznych.

Wiadomo, ile potrwają problemy z dostępnością Reseligo

Obecnie lek Reseligo w dawce 3,6 mg znów jest jednak niedostępny. Jak poinformował producent, firma Zentiva Polska Sp. z o.o. w oficjalnym piśmie, aktualnie leku tego nie ma w ofercie.

Spółka wystosowała do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oficjalne pismo o przedłużeniu tymczasowego wstrzymania wprowadzenia do obrotu tego leku. Powodów takiej decyzji nie podano do wiadomości publicznej. Jak podał producent w informacji przesłanej do naszej redakcji, lek ponownie pojawi się w aptekach na początku sierpnia 2022 r.

Stale dostępny jest natomiast lek w dawce 10,8 mg. 

Lek ma szerokie zastosowanie 

Reseligo jest lekiem hormonalnym, przepisywanym zarówno kobietom, jak i mężczyznom. U kobiet lek ten zmniejsza ilość estrogenu i stosowany jest m.in. w leczeniu endometriozy - łagodzi objawy choroby, w tym silny ból, zmniejsza również liczbę oraz rozmiar zmian endometrialnych.

Przepisywany jest również w leczeniu raka piersi oraz łagodnych guzów macicy (włókniaków macicy), pomocniczo w leczeniu niepłodności - pomaga kontrolować uwalnianie komórek jajowych z jajników - a także przed planową operacją macicy, w celu scieńczenia błony śluzowej.

Z kolei u mężczyzn lek zmniejsza ilość testosteronu i stosowany jest w leczeniu raka gruczołu krokowego - czyli raka prostaty. W niektórych przypadkach lek ten jest alternatywą dla kastracji chirurgicznej.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 5 endometrioza