Braki leków w aptekach. Na liście ponad 200 pozycji

2023-09-27 11:52

W Polsce już od wielu miesięcy pacjenci borykają się z brakami niektórych leków. Problemy z dostępnością zaczęły się jesienią 2022 roku i nic nie wskazuje na to, aby szybko miało się coś zmienić. Ministerstwo Zdrowia w ramach prób poprawy sytuacji wprowadza zakaz wywozu leków za granicę. Jakie farmaceutyki są na liście?

Braki leków w aptekach. Na liście ponad 200 pozycji
Autor: GettyImages Braki leków w aptekach. Na liście ponad 200 pozycji

Braki leków - lista z zakazem wywozu

Zakaz wywozu leków jako remedium na braki? To odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na braki w aptekach i hurtowniach i wynikłe stąd problemy z dostępnością leków dla pacjentów. Nowy wykaz farmaceutyków, których nie można wywozić za granicę, opublikowano właśnie na rządowych stronach. Jakie leki są na liście?

Kraków. Pod samym Wawelem odkryto ślady po dużych zrzutach ścieków do Wisły. „Leki, hormony, narkotyki”

Najnowsze obwieszczenie, datowane na 21 września 2023 roku, zawiera 214 pozycji z nazwami leków. Obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczeniażywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskie obejmuje wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

W publikacji znalazły się m.in. leki na cukrzycę, środki przeciwbólowe (w tym zawierające fentanyl), produkty dla osób na diecie eliminacyjnej mlekozastępczej. Lista obowiązuje od dnia 25 września. Na wspomnianą listę trafiają produkty, których, zgodnie z danymi przekazywanymi przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych brakuje w co najmniej 5 proc. aptek na terenie danego województwa.

Dane są przekazywane do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, a stamtąd - do Ministerstwa Zdrowia. Czy leki objęte zakazem można jednak w razie potrzeby wywieźć z kraju? Tak, ale trzeba na to uzyskać specjalną zgodę np. w przypadkach podróżowania z lekami na własny użytek.

Braki leków - przyczyny

Braki leków dotyczą m.in. leków na cukrzycę, antybiotyków, leków przeciwpadaczkowych, hormonalnych, przeciwbólowych, przeciwmigrenowych. Problemy obejmują wszystkie kraje Unii Europejskiej. Przyczyny to m.in. strategie biznesowe koncernów farmaceutycznych, które wycofują tańsze generyki i niektóre leki z produkcji, a także obserwowana po pandemii zwiększona liczba zachorowań na różnego typu infekcje m.in. bakteryjne i wirusowe.

Ponadto za braki w aptekach odpowiadają również problemy geopolityczne m.in. związane z importem i eksportem z Azji, wojna w Ukrainie i wynikłe stąd obostrzenia handlowe na rynkach międzynarodowych, trudności zaopatrzeniowe, problemy energetyczne, kryzys ekonomiczny. Ponadto w przypadku leków na cukrzycę zauważono zwiększony popyt, z uwagi na ich wykorzystywanie w terapiach odchudzających.