Brak leków na niedobór witaminy D. Resort zdrowia podjął ważną decyzję

2022-09-30 9:24

W związku z licznymi zapytaniami o dostępność preparatów wykorzystywanych w leczeniu niedoboru witaminy D, czyli zawierających dwie substancje - Alfacalcidolum oraz Calcitriolum, resort zdrowia wydał ważny komunikat. Kiedy leki trafią do aptek?

Brak leków na niedobór witaminy D. Resort zdrowia podjął ważną decyzję
Autor: Getty Images

Komunikat wydany przez resort zdrowia jest odpowiedzią na liczne zapytania o dostępność leku Alfadiol, alfacalcidolum. Autorem komunikatu jest wiceminister Maciej Miłkowski, który informuje, że podmiot odpowiedzialny za produkcję leku, czyli firma GlaxoSmithKline, zaprzestała produkcji preparatu, dlatego obecnie występują problemy z zapewnieniem dostępności leku. Jednak z inicjatywy Ministra Zdrowia zostały podjęte odpowiednie działania, aby utrzymać produkcję preparatu w Polsce. Kiedy lek wróci do aptek?

Zgoda resortu zdrowia na sprowadzenie leków z innych rynków

W tej sprawie MZ rozesłało list intencyjny pomiędzy firmami GlaxoSmithKline i Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma S.A., a pod koniec sierpnia został dopuszczony do obrotu produkt leczniczy Detriol, Calcitriolum, za który odpowiedzialny jest podmiot Sun-Farm Sp. z o.o.. Jednak jak zaznacza Miłkowski – zakres wskazań rejestracyjnych tego leku jest znacznie węższy niż Alfadiolu, a produkt na polskim rynek trafi w połowie listopada 2022 r.

Aby zapewnić dostępność produktów z syntetyczną pochodną witaminy D, resort zdrowia wydał zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych sprowadzanych z innych rynków. Obecnie produkty są sprowadzane do Polski i dystrybuowane przez konkretne hurtownie farmaceutyczne, czyli:

  • InPharm - produkt: Alpha D3 kapsułki po 0,25 mcg
  • Genesis Pharm - produkt: Alpha D3 kapsułki po 0,25 mcg oraz 0,5 mcg, Alfacalcidol Kappler kapsułki 0,25 mcg, 0,5 mcg oraz 0,1 mcg
  • PharmaVitae - produkt: Alfadiol, kapsułki miękkie po 0,25 mcg oraz 1 mcg).

- Natomiast produkt z substancją Calcitriolum jest dystrybuowany przez hurtownię: 2 Sun Farm (produkt: Decostriol kapsułki po 0,25 mcg oraz 0,5 mcg) – czytamy w komunikacje MZ.

Resort zdrowia podkreśla również, że w celu zapewnienia kontynuacji terapii, należy skonsultować się ze swoim lekarzem, który podejmie decyzję w zakresie stosowania konkretnego preparatu. Bezpieczna górna dawka profilaktyczna witaminy D wynosi 50 µg (2000 IU) witaminy D3. Jeśli przyjmujesz witaminę D bez nadzoru lekarza, możesz ją przedawkować. W efekcie możesz nabawić się m.in. zaburzeń pracy układu krążenia oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Witamina D3 - badania

Jak rozpoznać niedobór witaminy D?

Witamina D jest jedną z kluczowych witamin dla naszego zdrowia. Należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ma ogromny wpływ na organizm człowieka niezależnie od jego wieku. A jej niedobór jest powszechny i może odpowiadać za wiele zdrowotnych problemów, dlatego tak ważne jest suplementacja witaminy D.

Objawy niedoboru witaminy D obejmują bóle kości i mięśni, szybkie przemęczanie się, problemy ze snem, biegunki, choroby przyzębia, brak apetytu. Nieprawidłowe stężenie witaminy D w organizmie może sygnalizować także osłabienie i spadek odporności.

Niedobór witaminy może sprzyjać złamaniom, problemom w funkcjonowaniu układu nerwowego, stanom zapalnym skóry czy wypadaniu zębów. Z niedoborem witaminy D wiąże się także wiele chorób. Należą do nich m.in. cukrzyca typu 2, otyłość, depresja, rak piersi, stwardnienie rozsiane i rak jelita.