Ból w nadbrzuszu może zdradzać raka żołądka. Często pojawia się po posiłku

2022-12-12 12:22

Istnieje wiele przyczyny bólu brzucha. Może wynikać z problemów z trawieniem, być konsekwencją urazu lub przewlekłej choroby. Ważną wskazówką jest także lokalizacja bólu, która może sygnalizować, z jakim narządem jest problem. Na przykład ból w nadbrzuszu jest jednym z objawów raka żołądka.

Ból w nadbrzuszu może zdradzać raka żołądka. Często pojawia się po posiłku
Autor: Getty Images Ból w nadbrzuszu może zdradzać raka żołądka. Często pojawia się po posiłku

Według World Cancer Research Fund International rak żołądka jest piątym najczęściej występującym nowotworem na świecie. Tylko w 2020 roku odnotowano ponad milion nowych przypadków tego nowotworu.

Rak żołądka nie zawsze powoduje objawy we wczesnych stadiach. Jednak lekarze wskazują, że niestrawność i ból w górnej części brzucha, czyli nadbrzuszu, może być jednym z pierwszych objawów sygnalizujących ten nowotwór.

Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Ból w górnej części brzucha to jeden z pierwszych objawów raka żołądka

Brzuch jest domem dla wielu ważnych narządów ludzkiego organizmu. Dlatego lokalizacja dyskomfortu, może być kluczową wskazówką, mówiącą o przyczynie bólu. Tak jest w przypadku bólu w nadbrzuszu, czyli jednego z pierwszych objawów raka żołądka.

Ból w nadbrzuszu jest odczuwany w środkowej części brzucha, tuż pod klatką piersiową. O ile sporadyczny ból tej okolicy zwykle nie jest powodem do niepokoju i zazwyczaj świadczy o powszechnych problemach trawiennych, zdarzają się przypadki, że może to być symptom stanu zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.

Rak żołądka powoduje objawy przedmiotowe i podmiotowe, które poza niewyjaśnionym bólem w nadbrzuszu, często nasilającym się lub pojawiającym po posiłku, mogą obejmować:

  • zmniejszenie apetytu i związana z tym utrata masy ciała,
  • uczucie sytości po zjedzeniu nawet małego posiłku,
  • zgagę i niestrawność,
  • nudności,
  • wymioty, również z domieszką krwi,
  • krew w stolcu.

Powyższe objawy mogą wskazywać również na inne stany - np. infekcję wirusową lub wrzody żołądka. Mogą także świadczyć o rozwoju innych nowotworów takich jak rak jelita grubego, dlatego najlepiej skonsultować je z lekarzem.

Jak wygląda leczenia raka żołądka?

Opcje leczenia raka żołądka, podobnie jak innych nowotworów, są zależne od stopnia zaawansowania choroby. W dużej mierze zależą także od tego, gdzie znajduje się rak i jak daleko się rozprzestrzenił. Ważnym aspektem w leczeniu raka żołądka może okazać się również wiek oraz ogólny stan zdrowia pacjenta.

Zazwyczaj częścią leczenia jest operacja, oczywiście o ile możną ją przeprowadzić. Zabieg daje bowiem największe szanse na długoterminowe przeżycie. Innymi metodami leczenia, które często towarzyszą operacji raka żołądka, są chemioterapia i radioterapia.

Istnieją także inne sposoby leczenia tego nowotworu. Do nowszych metod terapii w przypadku raka żołądka zalicza się zastosowanie leków celowanych i immunoterapię.