Bogumiła Wander nie ma świadomości, że była wielką gwiazdą. „Żyje w innym świecie”

2022-01-04 14:25

Legenda TVP Bogumiła Wander przez blisko 40 lat zachwycała widzów TVP swoim nienagannym wyglądem, a klasy mogły pozazdrościć jej nawet światowe gwiazdy. Dziś mieszka w specjalistycznym domu opieki, nie pamięta, że była sławna na całą Polskę, nie rozpoznaje również własnego męża – Krzysztofa Baranowskiego.

Wander nie pamięta męża
Autor: KRZYSZTOF TOMASIK/SUPER EXPRESS Wander nie pamięta męża

Zawsze uśmiechnięta, bezbłędnie uczesana, gustownie ubrana. Jej głos kojarzy dobrze zna każdy, kto w latach 80. czy 90.-tych oglądał polską telewizję. Bogumiła Wander nie tylko była prezenterką na obu kanałach TVP, ale również prowadziła najważniejsze muzyczne festiwale, m.in. w Sopocie i w Opolu. Z telewizji odeszła na własne życzenie w 2003 roku po 37 latach pracy. Poświęciła się życiu rodzinnemu, chociaż jak wspominała w wywiadach, pracy w telewizji bardzo jej brakowało.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Dziś 78-letnia prezenterka żyje w innym świecie – od kilku lat choruje bowiem na Alzheimera, czyli jednej z chorób należących do grupy zaburzeń otępiennych. Według szacunków liczba osób cierpiących na Alzheimera w Polsce przekroczyła już 300 tysięcy. Częściej chorują kobiety. Początki choroby Alzheimera łatwo przeoczyć - jej wczesne objawy to zazwyczaj łagodne problemy z pamięcią.

Gdy choroba postępuje, jej objawy nasilają się, a do problemów z pamięcią czy koncentracją dochodzą kolejne, takie jak zmiany zachowania, apatia, spadek aktywności czy problemy związane z mową. W zaawansowanym stadium chory na Alzheimera wymaga stałej opieki, traci bowiem możliwość samodzielnego funkcjonowania. Z większością chorych na tym etapie choroby nie ma już wtedy kontaktu, a jeśli jest, to pacjenci tacy nie poznają już swoich najbliższych. 

Bogumiła Wander przebywa obecnie w specjalistycznym ośrodku w Konstancinie pod Warszawą. Z powodu pandemii odwiedziny w ośrodku zostały ograniczone – mąż prezenterki, znany żeglarz i dziennikarz Krzysztof Baranowski musiał zadowolić się zdjęciami i filmami, przesyłanymi przez obsługę. Gdy obostrzenia zostały złagodzone okazało się, że żona już go nie poznaje.

"Jest w bardzo dobrej formie fizycznej, co od razu podkreślam. Natomiast umysłowo... To już inny świat, nad czym boleję, ale nie mam wpływu"– powiedział "Super Expressowi" Krzysztof Baranowski. „Obecnie Bogusia żyje w innym świecie i nie ma nawet świadomości, że była wielką gwiazdą. Nie poznaje mnie. Oddałbym wszystko, by mnie pamiętała” - wyznał z kolei w rozmowie z "Dobrym Tygodniem".

Jak pisze Super Express, Bogumiła Wander zawsze była fanką żeglarstwa, uwielbiała również odwiedzać męża w portach. Jej mąż z rozrzewnieniem wspomina czas spędzony z żoną na żaglach. Zdecydował, że na początku tego roku wypłynie w rejs, który zadedykuje żonie. Zdaniem jego przyjaciół taka podróż pozwoli mu odpocząć i nabrać dystansu do codziennych problemów.