Bieganie w maseczce? Wiemy, kiedy możesz ją zdjąć

2020-04-21 16:25

Są pewne miejsca, w których nie musisz nosić maski. Są też pewne sytuacje, w których nie powinieneś maski zakładać. Jak biegać w masce? Czy ma to sens? I czy to prawda, że w lesie można być bez maski?

Bieganie w lesie
Autor: Getty Images Bieganie w lesie

Od 20 kwietnia otwarte są lasy i parki. Można więc biegać tam i problem noszenia maseczki podczas treningu rozwiąże się sam - minister środowiska potwierdził, że podczas samotnego pobytu w lesie nie trzeba nosić maseczki na twarzy.

Niestety nie wszyscy mają możliwość biegania w lesie. A zgodnie z obowiązującymi nas w czasie epidemii koronawirusa restrykcjami noszenie maseczek nadal obowiązuje w miejscach publicznych. I idąc do lasu taką maseczkę mieć musimy. Ale wróćmy do treningu biegacza lub rowerzysty w maseczce. Czy to zdrowe?

Polecamy: Duszności w maseczce. Naucz się właściwej techniki oddechu

- Powiedzmy, że idziesz pobiegać sam i biegasz w obszarach, gdzie nie ma innych ludzi. W takiej sytuacji przez cały czas trzymasz dystans, więc maska nie będzie ci potrzebna – tłumaczy dr Richard Martinello, profesor chorób Yale School of Medicine w Connecticut w rozmowie z serwisem TODAY - Co innego, gdy jesteś blisko innych ludzi, a zwłaszcza jeśli od czasu do czasu zatrzymujesz się w miejscach, w których możesz natknąć się na innych spacerowiczów czy biegaczy. Wtedy maska jest konieczna. Dlatego najlepiej mieć ją przy sobie i zakładać, gdy na horyzoncie pojawiają się ludzie.

Jak biegać w maseczce?

Taka maska (każda, czy to chirurgiczna, czy wielorazowa) u osoby uprawiającej sport bardzo szybko robi się wilgotna. Dr Louis-Philippe Boulet, profesor kardiologii i pulmonologii z Laval University w Quebec City zwrócił uwagę, że maska zatrzymuje wydychane aerozole, szybko wilgotnieje i traci skuteczność.

Inny problem związany z maseczkami to zaparowane okulary. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdźcie: Zaparowane okulary w masce czy spocone dłonie w rękawiczkach. Co robić? [RADY]

Maska na twarzy pogarsza się jakość treningu i jego komfort.

Jak więc się zachować? Co robić? Maskę trzeba nosić zawsze wtedy, kiedy możemy spotkać inne osoby lub przebywamy w przestrzeni publicznej. Koniec, kropka. Ma za zadanie uchronić nie tylko nas przed zakażeniem, ale i innych, jeśli jesteśmy bezobjawowymi nosicielami. Na jej zdjęcie możemy pozwolić sobie w lesie lub na prywatnej posesji. 

Co zamiast maseczki?

Do zakrywania twarzy można używać kominów biegacza, stworzonych z syntetycznych, cienkich tkanin, zaprojektowanych tak, aby nie gromadziły ciepła. Mogą zapewniać biegaczom większy komfort i lepszą cyrkulację powietrza. 

Warto wiedzieć: Czy można palić w maseczce? Złe wieści dla palaczy

Jak sobie radzisz ze stresem? Sprawdź się: