Duszności w maseczce. Naucz się właściwej techniki oddechu

2020-04-20 19:43

Zakładasz maseczkę i robi ci się gorąco? A może owijasz się szalikiem czy bandaną i od razu pojawiają się duszności? Czy to normalne? Jak oddychać w masce? Trzeba nauczyć się odpowiedniej techniki.

Duszność w maseczce
Autor: Getty Images Duszność w maseczce

Zakładasz maseczkę lub bandanę i wychodzisz na dwór. Czy idziesz, czy biegniesz - możesz mieć problem z oddechem. Robi ci się gorąco, dusisz się, nie możesz złapać oddechu, masz wrażenie, że brakuje ci powietrza? 

Teoretycznie takie problemy powinny dotyczyć przede wszystkim osób ze schorzeniami układu oddechowego, czyli z astmą, POChP, przewlekłym katarem, chorobami zatok, przerostem migdałków. Może także dotyczyć osób z nadciśnieniem czy refluksem żołądkowo-przełykowym.

A w rzeczywistości okazuje się, że osoby zdrowe też nie radzą sobie z oddechem przez materiał. I co teraz? Należy nauczyć się właściwej techniki.

- Wydech przez nos chroni nas częściowo przed koronawirusem, czyli wzmacnia ten filtr, jakim jest maseczka. A przede wszystkim poprawia kondycję płuc, poprawia pobór tlenu, uruchamia przeponę i, co jest bardzo ważne, pogłębia odpowiedź relaksacyjną organizmu, czyli buforuje nieco ten stres, którego wszyscy doświadczamy z racji istniejącej sytuacji" - powiedziała w rozmowie z Polsat News dr Elżbieta Dudzińska.

Polecamy: Jak swobodnie oddychać w maseczce ochronnej? EKSPERT RADZI

- W trakcie oddychania przez nos dochodzi do pewnego rodzaju procesu odkażania. Wszystko dzięki tlenkowi azotu, który oczyszcza powietrze, uruchamia naczynia krwionośne i uruchamia przeponę. Wirus wpływa na redukcję czynnika powierzchniowego, a tlenek azotu - który jest produkowany tylko w nosie - zwiększa produkcję tego czynnika - mówiła ekspertka.

Jakie błędy popełniamy nosząc maski ochronne?

- Prawdopodobnie nosisz ją dobrze jeśli jest ci w niej trochę duszno - powiedział dr Scott Segal, szef anestezjologii w Wake Forest Baptist Health. Błędem jest naciąganie masek zbyt wysoko lub zbyt nisko, pozostawianie nosa poza maską lub noszenie jej pod szyją. I pod żadnym pozorem nie powinno się zdejmować maski, kiedy jesteśmy na zewnątrz. Nawet po to, by zaczerpnąć powietrza, kiedy jest nam duszno.

Polecamy: Uczulenie od maseczki. Domowe sposoby na suchą i podrażnioną skórę

Skąd problemy z oddychaniem?

Część z nas oddycha w niewłaściwy sposób, a noszenie maski sprawia, że błędne oddychanie prowadzi do duszności.

Powinniśmy oddychać spokojnie przez nos, biorąc wdech i wydech. Oddechu powinny być głębokie, a nie płytkie. Nie należy oddychać szybko, łapać powietrza. 

Krótki oddech, szybki, urywany, wskazuje, że żyjesz w stresie, jesteś nerwowy. Oddech długi i spokojny sprawia, że od razu jesteś postrzegany jako osoba zrelaksowana, zrównoważona i pewna siebie. Dlatego teraz, kiedy noszenie maseczki uwidoczniło ci problemy z oddychaniem, wiesz już, nad czym musisz popracować. 

Techniki oddechowe

Głęboka praca przeponą - to podstawa. Jest ona wykorzystywana np. w jodze. Jak działa? Usiądź - wyprostuj plecy, rozluźnij się i skoncentruj na oddechu. Przy wdechu napełniaj brzuch powietrzem jak balon, przy wydechu wypuszczaj spokojnie nagromadzone powietrze. Wyciszenie odczujesz już po 3 minutach. Nie tylko w maseczce - także bez niej taki oddech cię uspokoi. 

Polecamy: Prawidłowe oddychanie – techniki i sposoby