Białko może zahamować rozwój raka u myszy. Obiecujące odkrycie

2020-05-28 7:39 Magda Mazurek, sciencedaily.com

Białka znajdują się w naszych komórkach - są też odpowiedzialne za regulację procesów biologicznych ważnych dla naszego przetrwania. Niektóre z białek są odpowiedzialne za procesy, które mogą wywoływać u nas choroby. To właśnie te białka poddane zostały dogłębnej analizie. Odkrycia są zaskakujące.

Naukowcy rozpoczęli badania białek regulujących procesy chorobowe. Zastanawiano się, w jaki sposób białko PP2A działa na poziomie molekularnym. Sprawdzono to u myszy, a wyniki przedstawiono w czasopiśmie naukowym EMBO Journal.

- PP2A nazywamy białkiem domowym, ponieważ znajduje się prawie wszędzie. We wszystkim, co żyje - od prostych komórek drożdży po złożone komórki u ludzi. PP2A usuwa grupy fosforanowe z innych białek, a teraz znaleźliśmy te białka i jak PP2A, poprzez jedno z tych białek, hamuje rozwój raka - mówi Jakob Nilsson, profesor w Novo Nordisk Foundation Center for Protein Research.

Polecamy: Rozwój nowotworu - jak powstaje rak

Wyłączony enzym

Zdaniem naukowców białko PP2A cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony środowiska akademickiego i naukowego, ponieważ dobrze wiadomo, że PP2A jest tak zwanym supresorem nowotworów, czyli tłumi je. Dokładnie nie było wiadomo, które białka PP2A regulują w celu zahamowania rozwoju raka. Aż do teraz.

- Nowością w naszych badaniach jest to, że pokazujemy, w jaki sposób PP2A wybiera grupy fosforanowe, które należy usunąć z innych białek. Jednocześnie pokazujemy, że PP2A wyłącza enzym o nazwie ADAM17. To wyłączenie ADAM17 powoduje zahamowanie wzrostu guza u myszy - wyjaśnia profesor Marie Kveiborg z Centrum Badań i Innowacji Biotech.

Naukowcy zastosowali zaawansowane metody, aby wykazać, że PP2A może wyłączyć aktywność ADAM17 na zewnątrz komórki poprzez usunięcie grup fosforanowych z części ADAM17, która znajduje się wewnątrz komórki.

Czytaj też: Profilaktyka nowotworów - jak uniknąć raka

Funkcja jest zablokowana

Zwykle ADAM17 znajduje się jako para nożyczek molekularnych w zewnętrznej błonie komórki i odcina inne białka z powierzchni komórki - na przykład czynniki wzrostu, które następnie stymulują wzrost komórek. Ale ta funkcja kończy się, gdy PP2A usuwa grupy fosforanowe z ADAM17.

Naukowcy już wiedzieli z poprzednich badań, że ADAM17 stymuluje różne rodzaje raka, w tym raka piersi i jelit. Ale po raz pierwszy pokazano, że PP2A wyłącza aktywność ADAM17.

Idąc dalej, naukowcy mają nadzieję, że ich nowe odkrycie na myszach będzie miało zastosowanie również do guzów ludzkich. Na razie kolejnym krokiem będzie wyjaśnienie, czy substancje, które aktywują PP2A, można wykorzystać do regulacji aktywności ADAM17. Ponadto naukowcy chcą również przyjrzeć się, w jaki sposób PP2A reguluje inne białka, które mogą być ważne dla zrozumienia jego funkcji supresora nowotworów.

Więcej: Klasyfikacja nowotworów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE