Białe noce w Polsce! Kiedy możemy je podziwiać?

2020-05-16 9:47 Magda Mazurek

Białe noce w Polsce rozpoczynają się już w maju. Zjawisko to można obserwować nawet do połowy lipca. Gdzie będą widoczne białe noce? Jak je obserwować? Przekonajcie się.

Białe noce możemy obserwować nie tylko na dalekiej północy. Są zjawiskiem powszechnym również w Polsce. O białych nocach mówimy w kontekście astronomicznym - co to znaczy?

Noc to zjawisko kiedy tarcza Słońca zachodzi pod horyzont na więcej niż 18 stopni. Ale w miastach na północy - np. w Rejkiawiku (Islandia), Nuuku (Grenlandia) czy Helsinkach (Finlandia) tarcza słońca chowa się bardzo płytko pod horyzont, dlatego mówimy o białej nocy.

W Polsce białe noce to zjawisko powszechne - Słońce - choć chowa się nieco głębiej niż na północy - wciąż nie schodzi na mniej niż 18 stopni za horyzont. Zmierzch utrzymuje się wtedy przez połowę białej nocy i płynnie przechodzi w świt. Dzieje się to w miesiącach wiosennych oraz letnich w całej Środkowej Europie, nie tylko w Polsce.

O białych nocach więcej dowiecie się tutaj:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE