Będą nowe, bezpłatne leki kardiologiczne dla seniorów?

2016-10-27 11:11 Monika Majewska

Wkrótce na liście bezpłatnych leków dla seniorów powinny pojawić się nowe preparaty, stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Zdaniem kardiologów na liście 75+ brakuje kilku ważnych leków. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne złożyło w tej sprawie pismo w Ministerstwie Zdrowia i są duże szanse na to, że nowe medykamenty seniorzy będą mogli kupić za darmo w najbliższych miesiącach.

Obecnie spośród 1129 preparatów, które od 1 września br. znajdują się na liście 75+, prawie 700 to szeroko rozumiane preparaty kardiologiczne, stosowanie w chorobach układu krążenia, nadciśnieniu tętniczym czy hipercholesterolemii - powiedział dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych podczas Akademii Kardiologicznej dla Dziennikarzy. W ocenie lekarzy rodzinnych jest to lista dobrze reprezentowana przez leki kardiologiczne, aczkolwiek zabrakło na niej istotnych preparatów - inhibitorów enzymu konwertującego i beta-blokerów - dodaje dr Sutkowski.

Będą nowe bezpłatne leki dla seniorów?

Inhibitory enzymu konwertującego to leki, które stosuje się w pierwszej kolejności w przypadku większości schorzeń kardiologicznych, m.in.  niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej. W przypadku nietolerancji inhibitora konwertazy, pacjentowi podaje się sartany - powiedział prof. dr. hab. Krzysztof J. Filipiak, Past-Prezes Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK.

Obecnie na liście bezpłatnych leków dla seniorów jest między innymi około 30 substancji, czyli prawie 700 "leków kardiologicznych" o różnej nazwie handlowej.

- To inhibitory konwertazy zmieszają śmiertelność, a nie sartany - zaznacza prof. Filipiak. - To inhibitor enzymu konwertującego istotnie statystycznie redukuje ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, będących powikłaniem nadciśnienia tętniczego, a zakończonych zgonem - dodaje dr. hab. med. Maciej Niewada z Katedra i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM. Jednak to sartany znajdują się na liście bezpłatnych leków dla seniorów, a brakuje na niej inhibitorów. Na liście brakuje także betablokerów -  grupy leków często wykorzystywanych w leczeniu migotania przedsionków, a także w chorobach układu krążenia, takich jak niewydolność serca, choroba niedokrwienna, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia rytmu serca. Stąd pismo do Ministerstwa Zdrowia.

Profesor Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, mówi, że list lekarzy został pozytywnie przyjęty w Ministerstwie Zdrowia. To daje duże szanse na to, że nowe preparaty pojawią się na liście bezpłatnych leków w najbliższych miesiącach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE