Badania wykazały, że niższy dochód wiąże się z wyższym ryzykiem udaru

2022-02-11 13:20

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że osoby, które zarabiają mniej niż 35 tys. dolarów rocznie, mogą być bardziej narażone na zwężenie tętnicy szyjnej, czyli głównej przyczyny udaru.

Nawet 250 zł podwyżki inflacyjnej dla części etatowców
Autor: Getty Images

Zwężenie tętniczy szyjnej, czyli zwężenie tętnic znajdujących się po obu stronach szyi wiąże się z nagromadzenie blaszek miażdżycowych powodowanych przez znane czynniki ryzyka takie jak wysoki poziom „złego cholesterolu”, nadciśnienie, palenie tytoniu, cukrzycę.

Poprzednie analizy naukowe wykazały, że osoby rasy czarnej i latynoskiej mają mniejsze ryzyko zwężenia tętnicy szyjnej w porównaniu do osób rasy białej. W nowym badaniu naukowcy, by zidentyfikować możliwe wzorce, przeanalizowali elektroniczne rejestry zdrowotne zróżnicowanej puli ponad 203 tys. uczestników programu badawczego All of Us National Institutes of Health.

Łącznie u 2,7 proc. osób zdiagnozowano zwężenie tętnicy szyjnej, spośród których 7,3 proc. przeszło zabieg chirurgiczny mający na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi do mózgu. Co ciekawe, osoby, które zarabiały mniej niż 35 tys. dolarów rocznie miały o 15 proc. większy ryzyko zwężenia tętnicy szyjnej niż osoby o wyższych dochodach.

To jednak nie wszystko - niższy dochód wiązał się również z wyższym aż o 38 proc. prawdopodobieństwem rewaskularyzacji tętnicy szyjnej.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Zdaniem dr Helmi Lutsepa „posiadanie niższych dochodów może wpływać na wybory żywieniowe ludzi”. – Mogą nie być w stanie kupić zdrowych owoców i warzyw. A im więcej się o tym dowiemy, tym bardziej możemy interweniować i potencjalnie zmienić wzorzec – dodał.

Kiedy naukowcy przyjrzeli się badaniom pod kątem rasy i pochodzenia etnicznego, okazało się, że latynosi i czarnoskórzy uczestnicy mieli mniejsze szanse na zwężenie tętnicy szyjnej, co potwierdzają wcześniejsze badania.

Nadal jednak pozostaje wiele pytań, na które odpowiedź naukowcy chcą znaleźć przez realizowanie kolejnych analiz. - Wykorzystamy te dane, aby lepiej zrozumieć interakcje między społecznymi determinantami zdrowia a czynnikami biologicznymi, które ostatecznie prowadzą do zwężenia tętnicy szyjnej i jej konsekwencji - powiedziała główna autorka badania dr Daniela Renedo.