Badania na obecność koronawirusa w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach
Od 30 marca w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie wykonywane są badania molekularne na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Wykonano już 30 pierwszych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Trzy z nich są pozytywne.
Badania wykonywane są w Pracowni Badań Molekularnych Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej z wykorzystaniem dwóch aparatów – do amplifikacji kwasu nukleinowego (aparat Lightcycler) oraz do automatycznej izolacji (aparat Maxwell). Umożliwiają one przebadanie 70-80 próbek na dobę.
- W piątek spodziewamy się dostawy dwóch kolejnych aparatów, które dotrą do nas z Korei. Po ich uruchomieniu liczba wykonywanych badań może wzrosnąć do około 200 na dobę – poinformował prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, które sfinansowało zakup obu urządzeń i 10 tys. koreańskich testów. Przeznaczyło na ten cel ok. 1,5 mln zł z własnych środków.
NIO drugim ośrodkiem badań molekularnych w województwie śląskim
Testy na obecność koronawirusa wykonywane są obecnie przez czterech diagnostów laboratoryjnych. Próbki będą kierowane do Gliwic docelowo z czterech śląskich tzw. jednoimiennych szpitali, przekształconych w szpitale zakaźne: Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, Magrezu Szpitala Wojewódzkiego w Tychach, Szpitala Rejonowego im. Dr. Rostka w Raciborzu oraz Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.
- Obecnie mamy do dyspozycji 300 testów, które przekazała nam Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, oraz 600 własnych, koreańskich, zakupionych z budżetu naszego szpitala – poinformowała dr n. med. Jolanta Mrochem-Kwarciak, kierownik Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej.
Do tej pory w województwie śląskim badania molekularne wykonywał tylko jeden ośrodek – laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Najważniejsze bezpieczeństwo
Szpital dopełnił wszelkich procedur bezpieczeństwa. Pracownia Badań Molekularnych, w której badane są próbki pobierane od pacjentów śląskich lecznic, ma oddzielne wejście, a materiał do badań dostarczany jest w specjalnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach przez kurierów, dla których przygotowano oddzielny parking. Od strony Drogowej Trasy Średnicowej oraz od strony centrum Gliwic ustawiono drogowskazy, które pomagają dotrzeć wprost do laboratorium NIO.
Porady eksperta