Aż 1250 osób kupiło wadliwy lek. Jak najszybciej zwróć go do apteki

2022-12-07 11:11

Znany płyn do odkażania skóry został wycofany z obrotu w całym kraju. Sprzedano aż 1250 opakowań tego preparatu w ciągu ostatnich 30 dni. Inspekcja farmaceutyczna poinformowała, że w dwóch seriach wykryto wadę jakościową. Sprawdź, czy masz go w swojej domowej apteczce.

Półki z lekami w aptece
Autor: Getty Images Aż 1250 osób kupiło wadliwy lek. Jak najszybciej zwróć go do apteki

Chodzi o lek w postaci roztworu Rivanol 0,1 proc. (Ethacridini lactas, 1 mg/g, butelka 140 g), który stosuje się miejscowo do odkażania skóry oraz jej powierzchownych uszkodzeń (np. otarcia naskórka). Zawiera on substancję czynną etakrydyny mleczan, który zalicza się do grupy barwników akrydynowych o działaniu przeciwbakteryjnym. Silnie działa na paciorkowce, gronkowce i inne bakterie Gram-dodatnie.

Wykryto w nim wadę jakościową

Okazuje się, że podmiot odpowiedzialny, czyli Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A. z siedzibą w Poznaniu, zgłosił do inspekcji farmaceutycznej podejrzenie wady jakościowej. Uzyskano wynik poza specyfikacją w zakresie pH dla dwóch serii tego preparatu o numerze:

  1.  10722 z terminem ważności do 06.2024 r.,
  2. 140422 z terminem ważności do 03.2024 r.
Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

GIF wycofuje płyn do odkażania skóry

Najprawdopodobniej przyczyną była wadliwa seria szklanych butelek, w które pakowany jest produkt. W związku z tym Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu tych dwóch serii produktu leczniczego Rivanol 0,1 proc. ze sprzedaży na terenie całego kraju.

Jak wynika z danych opublikowanych przez KtoMaLek.pl, w ciągu miesiąca zostało sprzedanych 250 opakowań tego preparatu ze wskazanych dwóch serii. Serwis przekazał też, że najwięcej osób zakupiło produkt w aptekach w Warszawie oraz w Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Szczecinie i Raciborzu.