Awaria systemu. Co dalej z rejestracją na szczepienie dla pacjentów powyżej 40 roku życia?

2021-04-01 13:44

Niestety nastąpiła awaria profilu zaufanego i Internetowego Konta Pacjenta. Dlatego zdecydowaliśmy o wstrzymaniu zapisów i usunięciu błędów. Powinno to nastąpić do końca dnia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Kiedy ruszy rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla kolejnych grup?
Autor: Getty Images

- Chcieliśmy przedstawić bieżące informacje dotyczące narodowego programu szczepień, szczególnie wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. W ostatnich dniach zobaczyliśmy zdecydowany spadek dynamiki rejestracji osób powyżej 60. roku życia, mimo tego, że terminy wciąż się zwiększają, to zainteresowanie rejestracją wyraźnie opadło w tej grupie, która się teraz rejestruje - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. 

Jak przekazał szef KRPM, rząd wczoraj dowiedział się, że zostanie dostarczonych blisko 1 mln szczepionek. -  Wolnych terminów do szczepień w kwietniu i maju mamy 1,8 miliona. Jeszcze teraz na kwiecień dokładamy kolejne pół miliona slotów. Czyli będziemy mieli do wypełnienia 2,3 miliona wolnych miejsc - powiedział minister. Aby nie marnowały się "puste terminy, puste sloty w punktach szczepień, na których nie ma zgłaszających się osób powyżej 60. roku życia, rząd podjął decyzję o uruchomieniu terminów dla osób, które zgłaszały od stycznia chęć zaszczepienia poprzez formularz elektroniczny". - Te osoby dostaną priorytetową możliwość zarejestrowania się na szczepienia - zaznaczył. 

Kontynuując swoją wypowiedź, minister powiedział, że "w nocy uruchomiono skierowania dla tych, którzy wcześniej zgłosili chęć zaszczepienia". Chodzi o pacjentów z grupy 40-59 lat. - Łącznie takich osób zgłosiło się około 680 tysięcy. W tej grupie 40-latkowie stanowią około 350 tysięcy. Założenie było takie, że te osoby zaczną być obdzwaniane dzisiaj przez automat z propozycjami terminów szczepień, przy czym grupa 40-latków miała otrzymywać propozycje na maj - poinformował szef KRPM. 

Błąd systemu i błąd komunikacji 

Jak wyjaśnił minister, "niestety wskutek błędu systemu zaczęły być zapisywane te osoby również w kwietniu". - Te wszystkie osoby, które zostały zapisane na kwiecień przez błąd systemu otrzymają taką informację w dniu jutrzejszym - dodał. Oprócz tego Michał Dworczyk zapewnił, że "w ciągu jednego dnia ten błąd zostanie naprawiony" - Oczywiście bardzo za niego przepraszamy - mówił. 

Podczas wystąpienia minister podkreślił, że dzisiaj miały miejsce dwa potknięcia: błąd systemu oraz problemy z komunikacji. - Komunikacja zdecydowanie wczoraj powinna być bardziej efektywna, bo bez niej mieliśmy właśnie do czynienia z pewnym chaosem i zdezorientowaniem części osób - oznajmił. Szef KPRM przeprosił za te popełnione błędy. 

Jak wyjaśnił Michał Dworczyk, "uruchamianie tego rodzaju rejestracji i konkretnych terminów dla osób, które wcześniej wypełniły formularz, już miało miejsce i to było traktowane jako element funkcjonującego systemu". Zdaniem ministra "tutaj zdecydowaliśmy się uruchomić znacznie większą kohortę". Zaznaczył też, że "nie będzie możliwości wyboru szczepionek, bo tak samo chronią życie i zdrowie". 

Minister poinformował też, że "osoby 50 plus nie będą miały zmienianych terminów". Jak dodał, za kilkanaście dni rozpoczyna się ich rejestracja oraz szczepienia.  

- Przyspieszamy szczepienia. Jestem przekonany, że kolejne partie szczepionek i uruchamianie kolejnych grup spowoduje, że do końca sierpnia wszyscy Polacy, którzy chcą, zostaną zaszczepieni - oznajmił. 

Co należy zrobić, żeby szybko zakończyć pandemię? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?