Od 1 kwietnia ruszyły zapisy na szczepienia dla osób powyżej 40. roku życia

2021-04-01 9:23

Od dziś (01.04) startują zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób między 40. a 60. rokiem życia. Informacja została rano potwierdzona przez szefa KRPM Michała Dworczyka. Aktualnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Rejestracja dla tej grupy wiekowej została wstrzymana z powodu usterki systemu.

Ruszyły zapisy na szczepienia dla osób powyżej 40. roku życia
Autor: Getty Images

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw SARS-CoV-2 Michał Dworczyk przekazał, że „jest otwarta rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia, ale ta rejestracja zwolniła”. – Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy osób między 40. a 60. rokiem życia, które zgłosiły gotowość w styczniu – dodał.

Minister wyjaśnił też, że w nocy z 31 marca na 1 kwietnia wystawiono skierowana dla osób od 40. do 60. roku życia. - Te osoby dostają smsy, telefony z propozycją umówienia się na konkretny termin. Dla osób mających 59 lat i później 58,57 te zapisy rozpoczynają się na początku kwietnia – zaznaczył.

I to działa?

W serwisach społecznościowych krąży wiele wpisów informujących o tym, że zapisy na szczepienie przebiegły pomyślnie. Dziennikarce z naszej redakcji (rocznik 1974) również udało się zarejestrować, a oto jej relacja:

- Przeglądając rano Facebooka, zauważyłam post redakcji OkoPress. "To nie jest Prima Aprilis! W nocy z 31 marca na 1 kwietnia w systemie pojawiły się terminy szczepień już dla 40-latków. Skierowania już na wielkanocny poniedziałek" informował nagłówek nad postem na FB. Szybko weszłam na stronę pacjent.gov.pl, kliknęłam link e-rejestracja - po zalogowaniu okazało się, że moje skierowanie jest już aktywne. Zarejestrowałam się na szczepienie na 30 kwietnia - mam więc mniej szczęścia, niż ci, którzy szczepienie będą mieli już za kilka dni. Ale i tak bardzo się cieszę, bo spodziewałam się, że zaszczepię się najwcześniej pod koniec wakacji. Mój mąż nie miał tyle szczęścia, gdyż wcześniej nie zgłosił w systemie chęci zaszczepienia się. A teraz strona wisi, opcja e-rejestracji jest chwilowo niedostępna - widocznie zbyt wiele osób dowiedziało się już o tej możliwości i serwery nie wytrzymują obciążenia.  

Zatem 40-latkowie i 50-latkowie mogli jeszcze rano zapisać się z sukcesem na szczepienie przeciw COVID-19. Jednak nastąpił nieoczekiwany obrót sprawy. Michał Dworczyk przekazał przed chwilą, że  "na kilka godzin zostaną wstrzymane zapisy na szczepienie dla grupy 40-59 z powodu usterki w systemie". Do każdej osoby z tej grupy, która zapisała się na kwiecień, "zadzwoni automat lub konsultant, proponując termin w 2 połowie maja". Minister przeprosił za tę sytuację i jednocześnie zapewnił, że "w ciągu kilku h zostanie przywrócone pełne funkcjonowanie systemu".

Informacja z ostatniej chwili. Michał Dworczyk 

Zamieszanie z zapisami na szczepienie dla osób powyżej 40. roku życia skomentował dr n. med. Paweł Grzesiowski, stwierdzając, że "system szczepień pada nie z powodu hakerów, tylko chaosu informacyjnego". - Kolejna, nocna, zmiana zasad zapisów na szczepienia, co do zasady słuszna, bez wcześniejszego przygotowania, skutkuje szalonym bałaganem - terminy, które w momencie zapisu stają się nieaktualne. To porażka - skwitował. 

Rejestracja poszczególnych grup wiekowych 

We wtorek Michał Dworczyk przekazał, że 12 kwietnia zostaną uruchomione zapisy dla roczników 1962-1973. Rejestracja ma odbywać się zgodnie z harmonogramem, który widnieje na stronie rządowej gov.pl:

 • 12 kwietnia – rocznik 1962
 • 13 kwietnia – rocznik 1963
 • 14 kwietnia – rocznik 1964
 • 15 kwietnia – rocznik 1965
 • 16 kwietnia – rocznik 1966
 • 17 kwietnia – rocznik 1967
 • 19 kwietnia – rocznik 1968
 • 20 kwietnia – rocznik 1969
 • 21 kwietnia – rocznik 1970
 • 22 kwietnia – rocznik 1971
 • 23 kwietnia – rocznik 1972
 • 24 kwietnia – rocznik 1973

Dodatkowo w drugim kwartale będą prowadzone szczepienia przeciw COVID-19 w nowych punktach i miejscach szczepień, m.in. w przychodniach POZ, szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital), punktach drive thru, aptekach, zakładach pracy czy w punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy).

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?