Apel pacjentów w sprawie sytuacji chorych z niewydolnością serca

2019-09-03 13:51 Materiały Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce”

Przedstawiciele środowiska pacjentów apelują do ministra zdrowia o podjęcie długo oczekiwanych działań na rzecz dostępu do jedynego leku ratującego życie chorym na niewydolność serca. - Polscy pacjenci kardiologiczni z ogromną nadzieją oczekiwali na projekt wrześniowej listy refundacyjnej, jednak kolejny raz zostaliśmy pominięci i pozostawieni sami sobie - mówi Agnieszka Wołczenko, Prezes Stowarzyszenia „EcoSerce”. - Niezrozumiałym jest dla nas to, że jako tak liczna grupa chorych pozostajemy niezauważalni i nie otrzymujemy żadnego wsparcia, które mogłoby uratować nasze życia - dodaje.

Poniżej zamieszczamy apel przedstawicieli środowiska pacjentów:

W związku z wejściem w życie nowej listy refundacyjnej, pragnę w imieniu swoim oraz kilkuset tysięcy chorych wyrazić żal, niezrozumienie i rozczarowanie z powodu braku w obwieszczeniu jedynej terapii dla chorych z niewydolnością serca.

O dostęp do nowoczesnego leku - sakubitryl/walsartan (Entresto) walczymy od kilku lat. Mimo szeregu działań i wsparcia ze strony wielu środowisk nasz wspólny apel o dostęp do innowacyjnego leczenia nie został wysłuchany.

Ministerstwo Zdrowia w czasie przewidzianym ustawowo  nie podjęło żadnej decyzji dotyczącej leczenia dla pacjentów z niewydolnością serca, skazując chorych na życie w niepewności.

Na tę niepewność pacjenci skazani są od lat i przez to czują się gorsi. A przecież Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje równy dostęp do leczenia. O równości w tym wypadku mówić nie możemy. 

Co do zasadności refundacji leku nie ma wątpliwości, nie mają jej ani polscy, wybitni eksperci, ani eksperci z innych krajów. Lek refundowany jest w całej Unii Europejskiej (poza Polską i Rumunią). Czy polski pacjent jest gorszy?

Pragnę przypomnieć, że przeżywalność w niewydolności serca jest bardzo niska, nawet niższa niż w przypadku większości nowotworów. Niemal codziennie pojawiają się w mediach informacje  o zamykaniu kolejnych szpitali, o brakach kadrowych.

Farmakoterapia to dzisiaj jedyna szansa na uratowanie życia Polaków z niewydolnością serca, niestety tej szansy kolejny raz zostaliśmy pozbawieni.

Co 9 minut umiera pacjent z niewydolnością serca, co miesięcznie prowadzi do zgonów około 5 000 Polaków, a rocznie niemal 60 000 osób.

Porównywalnie stanowi to ilość mieszkańców średniej wielkości miasta. Czy Polska może sobie pozwolić na to, aby rocznie z mapy kraju znikało jedno miasto? Czy naprawdę można spokojnie patrzeć na śmierć Polaków?

W imieniu pacjentów kardiologicznych apeluję o godne traktowanie pacjentów z niewydolnością serca. Prosimy o podjęcie decyzji w sprawie refundacji leku Entresto.

Kolejne dwa miesiące oczekiwania na nową listę refundacyjną sprawi, że 10 000 Polaków, nie będzie miało nawet szansy doczekać tej decyzji. Mamy złamane serca Panie Ministrze.

Źródło: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE