Alarmująca sytuacja w Argentynie. „Największa epidemia w historii”

2024-03-27 10:09

Infekcyjna choroba tropikalna rozprzestrzenia się w Argentynie. Dane potwierdzają, że południowoamerykańskie państwo ma do czynienia z największą historią epidemii dengi. Od początku roku zarejestrowano ponad 134 tys. zakażeń i blisko 100 przypadków śmiertelnych. Lekarka podała jeden z głównych czynników tego kryzysu.

Alarmująca sytuacja w Argentynie. „Największa epidemia w historii”
Autor: Getty Images Alarmująca sytuacja w Argentynie. „Największa epidemia w historii”

W Argentynie przybywa chorych na dengę

Sytuacja w Argentynie jest alarmująca. Jak pokazują raporty epidemiologiczne, w sezonie 2023/2024 w państwie położonym w Ameryce Południowej odnotowano już ponad 151,3 tys. zakażeń dengą, a 106 osób zmarło z powodu tej infekcyjnej choroby tropikalnej. Argentyński dziennik „Pagina 12” przekazał, że jedynie w ciągu ostatniego tygodnia stwierdzono ponad 23,7 tys. nowych przypadków zachorowań.

„W porównaniu z innymi latami epidemicznymi, obecny sezon charakteryzuje się większą skalą, tym, że zaczął się wcześniej oraz utrzymywaniem się liczby przypadków przez wszystkie tygodnie aż do teraz” - wyjaśnił w oficjalnym komunikacie argentyński resort zdrowia.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Lekarka komentuje: „To historyczna epidemia”

Obecna epidemia dengi, z którą zmaga się Argentyna, ma szerszy zasięg krajowy. Lokalne przypadki zakażeń wykrywane są w 19 z 24 prowincji. Najwięcej infekcji odnotowuje się w centralnej części Argentyny - w mieście Buenos Aires oraz prowincjach Entre Rios, Santa Fe i Cordoba.

- To historyczna epidemia przede wszystkim z powodu olbrzymiej liczby przypadków tym roku - skomentowała cytowana przez „Pagina 12” lekarka chorób zakaźnych, Leda Guzzi. Zwróciła też uwagę na to, że rzeczywista liczba zachorowań jest prawdopodobnie znacznie wyższa z dwóch powodów. Wielu zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo i nie zgłasza się do szpitali.

Zdaniem Guzzi spadek liczby zakażeń wirusem dengi może być zauważalny w połowie kwietnia wraz ze zmniejszeniem się aktywności komarów przenoszących chorobę. Jak zaznaczyła, zmiany klimatu sprzyjają przetrwaniu tych owadów na niektórych obszarach Argentyny przez cały rok.

Objawy dengi

Denga to choroba zakaźna wywołana przez wirusa dengi, zaliczanego do rodziny Flaviviridae, z rodzaju Flavivirus. Zaklasyfikowana została do grupy schorzeń określanych jako Gorączki Krwotoczne. Ta groźna infekcja przenoszona jest przez komary, a jej pierwszy symptomy pojawiają się zwykle od 3 do 14 dni po ukłuciu przez zakażonego owada. Objawia się wysoką gorączką, bólami głowy, bólami mięśni, nudnościami i wymiotami. W najcięższych przypadkach denga powoduje krwotoki, które mogą prowadzić do śmierci.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że choroby tropikalne przenoszone przez komary rozprzestrzeniają się szybciej i zwiększają zasięg z powodu zmian klimatu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki