Agresywny sezon pyłkowy. Lekarze przepisują coraz mocniejsze leki na alergię. Co się dzieje?

2023-04-17 15:02

Sezon pylenia roślin już się rozpoczął. Ma być dłuższy i ostrzejszy niż dotąd. Leki na alergię stosowane w dotychczasowych dawkach mogą nie wystarczyć. Z czego to wynika?

Agresywny sezon pyłkowy. Lekarze przepisują coraz mocniejsze leki na alergię. Co się dzieje?
Autor: Getty Images Agresywny sezon pyłkowy. Lekarze przepisują coraz mocniejsze leki na alergię. Co się dzieje?

Eksperci nie mają dobrych wieści dla pacjentów z alergią sezonową. Prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w rozmowie z PAP wyjaśniła, że lekarze są zmuszeni przepisywać coraz silniejsze leki na alergię

Poradnik Zdrowie: alergie

Agresywny sezon pyłkowy

Lekarze z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie od początku roku obserwują objawy alergii pyłkowej.

- Sezon pylenia roślin zaczął się wcześniej i będzie dłuższy, niż zwykle, co związane jest ze zmianami klimatu, a dodatkowo pyłek roślin jest bardziej agresywny - twierdzi prof. Ewa Czarnobilska.

Do najczęstszych symptomów należą zapalenie spojówek, katar alergiczny i duszności. Częściej dochodzi również do rozwoju astmy sezonowej.

Głównym powodem tak niebezpiecznie ostrego sezonu pylenia jest zanieczyszczone środowisko. W takich warunkach rośliny wytwarzają białka stresu roślinnego, które są odpowiedzialne za ostrzejsze objawy alergii.

- Zażywana do tej pory sporadycznie przez uczulonych jedna tabletka może nie przynieść ulgi w dolegliwościach. Obecnie coraz częściej lekarze muszą przepisywać leki wziewne - tzw. glikokortykosteroidy - tłumaczyła prof. Ewa Czarnobilska.

Niebezpieczna alergia krzyżowa

Zwiększona agresywność pyłków roślin wywołana zanieczyszczeniami środowiskowymi może także potencjalnie wywołać alergię krzyżową. Jest to stan, który może zagrażać życiu. Specjalistka wyjaśniła, jak dochodzi do rozwoju alergii krzyżowej.

- W tej chwili rozpoznajemy tzw. zespół pyłkowo-pokarmowy, który polega na tym, że u pacjenta uczulonego np. na pyłek leszczyny, po zjedzeniu orzecha laskowego - nawet śladowych ilości - może się rozwinąć reakcja anafilaktyczna. Podobnie w przypadku pyłku bylicy, kiedy po zjedzeniu różnych rodzajów orzechów, a także niektórych warzyw, może wystąpić ostra uogólniona pokrzywka, ból brzucha, wymioty duszność, ale nawet utrata przytomności - wyjaśniła.

Jak złagodzić objawy alergii na pyłki?

Najskuteczniejszą ochroną przed sezonem pyłkowym jest odczulanie w okresie jesienno-zimowym. Alergicy powinni rozważyć także stosowanie leku przeciwhistaminowego. Jednak z uwagi na wyjątkowo ostry sezon, konieczne może okazać się leczenie glikokortykosteroidami. 

Jak wyjaśnia prof. Czarnobilska, napadowy kaszel, katar, łzawienie z oczu czy nietolerancja wysiłku mogą wskazywać na astmę sezonową. Dotyczy to także osób, u których wcześniej nie rozpoznano tej jednostki chorobowej.

Osoby uczulone na pyłki powinny być pod opieką lekarza alergologa. Objawy alergii bywają silne i mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto mieć pod ręką leki przepisane od lekarza - na przykład wziewne sterydy, aerozole donosowe czy krople przeciwalergiczne. Warto dodać, że nieleczona alergia może prowadzić do rozwoju ostrego zapalenia zatok, astmy czy nawracających infekcji dróg oddechowych.

Lekarka radzi także, aby ograniczać ryzyko interakcji z pyłkami roślin. Osoby z alergią nie powinny wietrzyć pościeli na zewnątrz. Warto także pamiętać o spłukiwaniu pyłków z włosów, wypłukiwaniu ich z błon śluzowych i zmywaniu twarzy. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki