6 sygnałów, które świadczą o tym, że cierpisz na bezdech senny

2020-06-03 14:16 Katarzyna Hubicz

Co łączy męskie problemy z potencją z charakterystyczną dla kobiet drażliwością? Nie, nie są to wcale hormony, lecz kilkusekundowe przerwy w oddychaniu podczas snu, które - jak się okazuje - mogą mieć olbrzymi wpływ na zdrowie i samopoczucie. Są objawy, po których nawet te osoby, które nie mają w łóżku towarzystwa, mogą poznać, że cierpią na bezdech senny.

Obturacyjny bezdech senny to dolegliwość, którą można - i trzeba - leczyć chociażby z tego powodu, że jego następstwem mogą być groźne w skutkach problemy z układem krążenia. A warto to robić dlatego, że przerwy w oddychaniu, nawet jeśli nie trwają zbyt długo, lecz powtarzają się regularnie, mają negatywny wpływ na to, jak się czujemy i jak funkcjonujemy w ciągu dnia.

Najczęstszym objawem bezdechu sennego jest chrapanie - z reguły tak głośne, że budzi śpiącego obok partnera, który, jeśli jest czujny, to bez trudu zauważy, że śpiąca obok niego osoba przez krótką chwilę nie oddycha.

Jednak nawet jeśli śpisz samotnie albo twój partner zasypia tak mocno, że nie dobudzi go nawet budzik (ewentualnie ma w uszach zatyczki), możesz podejrzewać, że cierpisz na bezdech senny - świadczą o tym pewne bardzo charakterystyczne sygnały, które w ciągu dnia daje ci twoje ciało. Warto je znać. 

Poranne bóle głowy - zawdzięczasz je niedotlenieniu mózgu, do jakiego dochodzi, kiedy przez kilka (a czasem nawet kilkanaście sekund) nie dostaje on tlenu.

Suchość w ustach po przebudzeniu - pojawia się, kiedy śpiąc, oddychasz przez uchylone usta (i chrapiesz).

Uczucie znużenia i niewyspania, a także coraz większe kłopoty z pamięcią i koncentracją - to z kolei następstwo nie tylko niedotlenienia mózgu, ale również gwałtownych wybudzeń, których osoby cierpiące na bezdech senny doświadczają nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednej nocy.

Objawem tego, że cierpisz na bezdech senny może być też drażliwość nieadekwatna do sytuacji i pojawiająca się pozornie bez powodu, a u mężczyzn również problemy z potencją.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE