38-latka ze Świdnicy "wyhodowała" 20 kg guza. Ten rak długo nie daje objawów
Ginekolodzy ze szpitala "Latawiec" w Świdnicy usunęli z jamy brzusznej 38-letniej kobiety guza jajnika, ważącego blisko 20 kilogramów. W ciągu roku zdążył urosnąć do tak sporych rozmiarów. Placówka medyczna poinformowała, jak czuje się pacjentka po operacji.
38-letnia kobieta z guzem najpierw trafiła z guzem w jamie brzusznej na Oddział Wewnętrzny szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Skierowano ją jednak do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" w Świdnicy, gdzie trafiła pod opiekę lekarzy z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
20-kilogramowy guz u 38-letniej pacjentki
Na początku kwietnia kobieta musiała zostać poddana pilnej operacji, którą przeprowadzili specjaliści dr n. med. Filip Kubiaczyk oraz lek. med. spec. Piotr Ostrowski. Polegała ona na usunięciu blisko 20-kilogramowego guza jajnika lewego, narządu rodnego, sieci większej oraz wyrostka robaczkowego. Według danych zebranych w wywiadzie lekarskim olbrzymi guz mógł rosnąć w ciele pacjentki przez około rok.
Placówka medyczna poinformowała o tej operacji w mediach społecznościowych. "Całemu zespołowi operacyjnemu serdecznie gratulujemy sukcesu w przeprowadzeniu spektakularnego zabiegu. Nieczęsto lekarze mają do czynienia z tak gigantycznymi guzami" – czytamy w poście udostępnionym za pośrednictwem Facebooka.
Wielki sukces lekarzy ze szpitala "Latawiec"
Operacja zakończyła się pomyślnie, bez żadnych komplikacji. Jak przekazał szpital, "pacjentka z powodzeniem przeszła rozległą operację i została już wypisana do domu w stanie ogólnym bardzo dobrym".
O raku jajnika mówi się, że to "cichy zabójca", który co roku zabiera prawie 3 tys. Polek. Korzystając z okazji, placówka medyczna zwróciła się z apelem do kobiet o to, by dbały o regularne wykonywanie badań ginekologicznych i samoobserwację. Jak wyjaśniła, "nowotwór we wczesnym stadium nie daje specyficznych objawów, dlatego tak ważna w jego przypadku jest czujność i profilaktyka".
Do pierwszych symptomów raka jajnika zalicza się m.in. ból miednicy i brzucha, zwiększenie obwodu brzucha, zmiana częstotliwości oddawania moczu oraz szybkie uczucie pełności podczas jedzenia. Ta choroba może zostać wyleczona, ale to zależy od jej wczesnego wykrycia i charakteru.