38-latka jest tak otyła, że ledwo może chodzić. Boi się, że nie doczeka operacji bariatrycznej

2022-05-25 10:17

Laura Davies ma 38 lat i waży ponad 220 kilogramów. Kobieta nie mieści się we własnej wannie i nie jest w stanie funkcjonować bez pomocy. 38-latka miała zaplanowaną operację zmniejszenia żołądka, ale pandemia pokrzyżowała jej plany. Davies ma trójkę dzieci i boi się, że nie doczeka kolejnego terminu, dlatego zbiera pieniądze na zabieg za granicą.

Laura Davies
Autor: Lancs Live

38-latka ledwo jest w stanie samodzielnie się poruszać. Ze względu na swoją dużą posturę jest zdana na pomoc bliskich – mamy i 16-letniej córki, które muszą pomagać jej w domu i się nią opiekować. Laura przyznała, że zawsze miała problemy z wagą, jednak od kiedy zaczęła przyjmować nowy lek, urosła o dziesięć rozmiarów w ciągu czterech lat. Kobieta obawia się, że nie przeżyje operacji bariatrycznej, dlatego postanowiła zebrać pieniądze na prywatny zabieg za granicą.

"Nie jem dużo, ale jem złe rzeczy"

Laura Davies przyznaje, że objada się chipsami i czekoladą. Z drugiej strony obawia się, że nie doczeka operacji zmniejszenia żołądka. Jej stan jest poważny. Kobieta potrzebuje pomocy w codziennych obowiązkach.

Mama trójki dzieci już wcześniej miała zaplanowaną operację bariatryczną, do której się przygotowywała. Jednak pandemia przedłużyła okres oczekiwania chirurgicznego leczenia otyłości. Teraz marzy o zabiegu w Turcji, więc w tym celu założyła zbiórkę.

Davies powiedziała: "To błędne koło, czuję się przygnębiona, więc jem więcej, aby powstrzymać się od depresji, dlatego przybieram na wadze. Nie jem dużo, ale jem złe rzeczy".

Chirurgiczne leczenie otyłości

Jak stwierdzić, czy jesteś otyły?

Najczęściej stosowaną metodą sprawdzenia, czy twoja waga jest prawidłowa, jest wskaźnik masy ciała, czyli BMI. Jednak National Health Service podkreśla, że BMI wskazuje tylko, czy twoja waga jest odpowiednia do twojego wzrostu, dlatego nie służy do diagnozowania otyłości. Lepszą miarą jest sprawdzenie obwodu talii.

Mężczyźni, którzy w obwodzie talii mają 94 cm lub więcej oraz kobiety mające 80 cm i więcej, są narażeni na problemy związane z otyłością. Otyłość powoduje widoczne zmiany fizyczne, ale przede wszystkim jest niebezpieczna dla zdrowia.

Nadmierna waga powoduje choroby takie jak:

Otyłość może również prowadzić do zaburzeń psychicznych np. depresji.

"Nie chcę zostawiać moich dzieci"

Kobieta przyznaje, że bardzo się zmieniła. Jej zdaniem nie jest już tą samą osobą, którą była wcześniej. Brakuje jej pewności siebie, a we wszystkim potrzebuje pomocy. Laura tłumaczy: "Moja mama jest moją opiekunką, a córka musi mi pomagać w robieniu różnych rzeczy".

Aktualna waga nie pozwala jej normalnie funkcjonować. Davies wyjaśnia, że wanna jest dla niej za mała, a kupowanie ubrań jest kosztowne, ponieważ musi zaopatrywać się w specjalnych sklepach, w których ceny są wyższe. Laura powiedziała: "Mam już dosyć. Nie chcę zostawiać moich dzieci, a mój lekarz powiedział, że jeśli czegoś nie zrobię, umrę młodo. To krępujące, że muszę prosić o pieniądze, ale muszę tu być dla moich dziewczyn".

38-latka boi się, że nie doczeka do operacji, a problemy z wagą wpływają na postrzeganie samej siebie. Dlatego chce walczyć i zbiera środki, by wyjechać i poddać się operacji bariatrycznej: "Muszę spróbować wszystkiego. Jestem przerażona, że jestem jedną z tych osób, które utknęła w domu, ale jestem też bardzo zawstydzona".

- Chciałbym pracować, ale nie mogłam stać na nogach przez dziewięć godzin – dodała.