34-latek połknął banana owiniętego prezerwatywą. Konieczna była operacja

2023-02-01 13:19

Z niecodziennym przypadkiem medycznym mieli do czynienia chirurdzy w jednym w amerykańskich szpitali. Na oddział ratunkowy trafił 34-letni mężczyzna, który w przypływie wściekłości połknął całego banana owiniętego w prezerwatywę. Nikt nie wie, w jaki sposób mu się to udało, lekarze musieli jednak pilnie przeprowadzić operację. Pewne jest jedno: był to pierwszy taki przypadek na świecie.

34-latek połknął banana owiniętego prezerwatywą. Konieczna była operacja
Autor: Getty Images/Cureus 34-latek połknął banana owiniętego prezerwatywą. Konieczna była operacja

Historię mężczyzny, którego danych nie ujawniono, opisano w czasopiśmie naukowym Cureus. 34-latek zgłosił się na oddział ratunkowy jednego ze szpitali z silnym bólem brzucha, wymiotami i nudnościami.

Objawy, jak twierdził, pojawiły się kilka godzin po tym, jak zjadł prezerwatywę nadzianą bananem - piszą obrazowo lekarze, którzy opiekowali się pacjentem. Jego stan stopniowo się pogarszał. Po przyjęciu do szpitala brzuch bolał go coraz bardziej, nie był też w stanie niczego zjeść ani wypić, pojawiły się również wzdęcia.

Nietypowy "ładunek" zablokował jelito cienkie

Mężczyzna przyznał, że połknął banana owiniętego w prezerwatywę w trakcie "hormonalnego szału" - nie wyjaśnił jednak, co go podkusiło, ani z jakiej przyczyny doszło do tak silnego wzburzenia. Jak podano, nie brał żadnych leków ani substancji odurzających, miał natomiast w wywiadzie medycznym historię depresji. Nie palił papierosów, a z używek pozwalał sobie tylko na jednego drinka tygodniowo.

Jak napisali lekarze w opisie tego zdarzenia, w przypadku połknięcia prezerwatywy zazwyczaj należy odczekać, aż zostanie ona wydalona w sposób naturalny - postępowanie zachowawcze obejmuje zwykle podawanie pacjentowi płynów i środków przeczyszczających, czasem konieczna jest lewatywa.

U tego pacjenta było to jednak niemożliwe. Tomografia komputerowa i zwiadowcza laparotomia (termin ten oznacza zabieg otwarcia przez chirurga jamy brzusznej) wykazały,  że owinięty prezerwatywą banan, przesuwając się w głąb układu pokarmowego, w pewnej chwili utknął i doprowadził do niedrożności jelita cienkiego. Zablokowane było konkretnie jelito czcze - jedna z trzech części jelita cienkiego. W celu usunięcia niedrożności wykonano zabieg enterotomii, który odbył się bez powikłań.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia hormonalne

Pełen powrót do zdrowia zajął pół roku

Niecodzienny pacjent po trzech dniach został wypisany do domu. Jak podali lekarze w raporcie, szybko wrócił do zdrowia. Dwa tygodnie po operacji zaczął tolerować już dietę o niskiej zawartości błonnika, wróciły również normalne wypróżnienia, a ból wywołany zabiegiem powoli ustępował.

Pół roku później mógł już jeść normalnie i powoli powracał do aktywnego trybu życia - napisano w opisie przypadku. 

Zdaniem lekarzy był to pierwszy znany przypadek połknięcia banana w prezerwatywie. Autorzy dodali, że niedrożność jelita cienkiego zdarza się rzadko i najczęściej ma związek z połknięcia prezerwatyw wypełnionych narkotykami w celu ich przemytu.

W literaturze medycznej znane są jednak przypadki spożywania prezerwatyw wypełnionych płynem - np. wodą, piwem lub innym alkoholem - w ramach internetowych wyzwań, które również doprowadziły do niedrożności jelita cienkiego.