Zatrute mięso: największy wróg układu pokarmowego. Jak rozpoznać zatrute mięso?

2013-04-03 18:31

Zatrute mięso jest jednym z najgorszych wrogów naszego układu pokarmowego. Zatrute mięso rzadko kiedy oznacza zwykłe zatrucie pokarmowe. Liczne bakterie znajdujące się w nieświeżym mięsie mogą powodować poważne zakażenia. Często zatrute mięso zawiera larwy pasożytów, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Zatrute mięso: największy wróg układu pokarmowego. Jak rozpoznać zatrute mięso?
Autor: Photos.com

Zatrute mięso: śmiertelne zagrożenie

Zatrute mięso jest poważnym zagrożeniem dla naszego układu pokarmowego. Zatrute mięso rzadko oznacza zwykłe zatrucie pokarmowe. Bakterie, takie jak salmonella i E.coli, które znajdują się w nieświeżym mięsie, mogą powodować poważne zakażenia żołądka i jelita grubego. Zatrute mięso może zawierać także larwy pasożytów, które doprowadzają nawet do śmierci. W związku z tym nie spożywajmy mięsa, które ma dziwną, brunatną barwę, biały nalot i charakterystyczny kwaśny zapach.

Salmonella, bakterie E.coli i listeria

Objawy zatrucia bakteriami salmonella i E.coli występują najczęściej w ciągu 48 godzin po spożyciu zatrutego mięsa. Choroba daje o sobie znać w postaci wodnistej biegunki, tępych bólów brzucha i wymiotów. Z kolei bakterie listeria imitują objawy grypy. Bakterie te znajdują się w każdym rodzaju mięsa i jego przetworach, dlatego zatrucia pokarmowe, powodowane przez salmonellę czy bakterie listeria, należą do najczęstszych.

Czerwonka, czyli choroba "brudnych rąk"

Czerwonka najczęściej zakaża mięso drobiowe, jednak pozostałe rodzaje mięs także znajdują się w zasięgu choroby "brudnych rąk". Ta groźna choroba powoduje zapalenie jelita grubego, które objawia się głównie bolesnymi stolcami z domieszką krwi. W wypadku zakażenia pałeczkami czerwonki, należy jak najszybciej rozpocząć antybiotykoterapię.

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza jest jedną z groźniejszych chorób przenoszonych przez nieświeże mięso. Jej przyczyna jest bakteria Toxoplasma gondii. Można się nią zarazić poprzez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa wołowego lub poprzez kontakt z woda i żywnością zakażoną bakteriami Toxoplasma.

Zatrucie jadem kiełbasianym

Jadem kiełbasianym możemy się zatruć, spożywając nieświeże kiełbasy, mięsa i ryby. Charakterystycznymi objawami zatrucia bakterią Clostridium botulinum są: zaburzenia wzroku (porażenie mięśni oczu, podwójne widzenie), suchość w ustach oraz brak gorączki. W takim wypadku należy jak najszybciej wykonać zastrzyk z surowicą przeciwjadową.

Zatrute mięso: objawy zatrucia, których nie możesz zlekceważyć

  • bóle brzucha / rozstrój żołądka
  • gorączka
  • wymioty
  • biegunka
  • nudności
  • wzdęcia
  • bóle
  • ogólne złe samopoczucie/ nagłe osłabienie

Jeśli funkcje twojego układu pokarmowego są w jakiś sposób upośledzone, oznacza to, że znajdujesz się w grupie wysokiego ryzyka i możesz bardzo łatwo ulec zatruciu pokarmowemu. W tej grupie znajdują się także osoby starsze i małe dzieci.