Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

35 komentarze
Autor: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy się rozpocznie. Jeżeli ból brzucha utrzymuje się dłużej niż cztery godziny i nie słabnie - trzeba wezwać pogotowie albo zgłosić się na ostry dyżur. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia wyrostka robaczkowego? Jak przebiega operacja wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego zdarza się w każdym wieku, choć najczęściej dotyczy dzieci i dorosłych między 10. a 30. rokiem życia. W przypadku ataku wyrostka może dojść do sklejenia się pętli jelit z jelitem ślepym i powstania ropni. Poza tym pozostawienie ostrego wyrostka bez pomocy chirurgicznej prowadzi do przeniesienia się zapalenia do otrzewnej. A to już stan zagrażający życiu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: przyczyny

Zdaniem części lekarzy do zapalenia wyrostka częściej dochodzi u osób, w których diecie jest niedostateczna ilość błonnika. Ryzyko zachorowania zwiększa się również po wirusowej czy bakteryjnej infekcji przewodu pokarmowego. Wyrostek robaczkowy może też zostać zatkany zawartością jelita lub uciśnięty z zewnątrz przez pasmo tkanek, powstałe np. po innej operacji.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: ostre i przewlekłe

Zapalenie wyrostka robaczkowego może mieć także charakter przewlekły, który po pewnym czasie przechodzi w stan ostry. Zanim to nastąpi, przez kilka miesięcy chory odczuwa bóle brzucha (nawet bardzo silne), ma problemy z oddawaniem stolca i skarży się na złe samopoczucie. W takiej sytuacji można przewidywać atak, chociaż podobne objawy mogą się pojawić przy bardzo wielu innych schorzeniach. Bez względu na przyczynę dolegliwości żadnego bólu brzucha, który się przedłuża czy z czasem nasila, nie wolno lekceważyć.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: objawy

U większości chorych zapalenie wyrostka robaczkowego zaczyna się od złego samopoczucia i bólu w okolicy pępka, w nadbrzuszu. Ból szybko narasta i koncentruje się w dole brzucha, po prawej stronie, na wysokości biodra. Nasila się podczas kaszlu czy poruszania się, łagodnieje, gdy chory leży na lewym boku z podkurczonymi nogami. Potem zwykle dołączają się nudności, wymioty, rośnie temperatura i przyspiesza tętno. Może pojawić się biegunka (częściej u dzieci) lub zaparcie (częściej u dorosłych).

Zapalenie wyrostka robaczkowego: przed diagnozą

Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 4 godziny i nie słabnie, trzeba wezwać pogotowie albo zgłosić się na ostry dyżur chirurgiczny do szpitala. Gdy bólowi towarzyszy zaparcie, nie wolno podawać środków przeczyszczających, ponieważ mogą się stać pośrednią przyczyną pęknięcia wyrostka robaczkowego. Kolejne zastrzeżenie dotyczy środków przeciwbólowych i antybiotyków. Nie podajemy ich, gdyż mogą zaciemnić obraz dolegliwości. Do czasu postawienia diagnozy nie wolno też nic jeść ani pić.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: diagnoza

Lekarz, badający chorego, uciska okolice prawego dołu biodrowego, bo to najbardziej bolesne miejsce przy zapaleniu wyrostka. Przy ostrym stanie zapalnym bardziej boli, gdy lekarz odrywa ręce od brzucha, niż gdy go uciska. Może też poprosić o podniesienie do pionu prawej nogi - ból narasta. Przy nietypowym położeniu wyrostka - np. za pęcherzem moczowym - mogą dominować dolegliwości ze strony układu moczowego, m.in. parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: leczenie

Jedynym sposobem w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego jest operacja. W pierwszych dwóch stadiach zapalenia lekarze czasem zaczynają od laparoskopii, ale często i tak okazuje się konieczne otwarcie powłok brzusznych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 31.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 35)
Jacula, 09.01.2017 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Treści o wyrostku najważniejsze, ale ortografia też ważna. Jeszcze trzy błędy i nie wiadomo by było, o czym jest post. Kiedyś lekarz miał napisać na karcie pacjenta: "Operować, nie czekać", ale postawił przecinek po drugim wyrazie, bo z ortografią był na bakier... Skończyło się tak, jak się skończyło.
 
svx, 05.12.2016 13.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może być po lewej stronie ale to się niezmiernie rzadko zdarza.
 
Polonistka, 15.10.2016 22.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ale przynajmniej TOBYM poprawnie :)
 
nick, 03.09.2016 16.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zespół jelita drażliwego nie jest sam w sobie chorobom, to skutek najczęściej grzybicy przewodu pokarmowego, poczytaj o grzybach candida
 
kosara, 14.08.2016 12.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie lekceważ bólu brzucha. Mój mąż ból przypisywał jelitom, a okazało się że to wyrostek, trafił do szpitala dosłownie w ostatnim momencie, ponieważ mu pękł, na szczęście nie doszło do zakażenia i dało się wszystko oczyścić. Długo dochodził po operacji do siebie, nie chciał jeść co było problemem dużym, bo tracił i wagę i siłę.
 
nie, 10.08.2016 22.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie , to nie mozliwe. gdyz wyrostek znajduje sie z prawej strony
 
Prosze, 10.08.2016 13.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy wyrostek może się okazać po lewej części brzucha centralnie obok pępka ? Prosze o odp.
 
Daria , 08.06.2016 22.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzięki dowiedziałam się że wyrostek może być Niebezpieczny dzięki za to pozdrawiam
 
Margola, 25.04.2016 18.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Ja cztery lata temu tez mialam usuwany wyrostek przez laparoskopie(ostre ropowicze zapalenie wyrostka z zapaleniem otrzewnej). Mozliwe sa komplikacje po zabiegu.
 
KATARZYNA , 01.04.2016 09.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie lekceważ tych objawów mój syn miał identyczne w ostatniej chwili wczoraj przywiozłam go do szpitala wyrostek był już rozlany, a wcześniej stwierdzono w przychodni ze to zatrucie pokarmowe i kazano za 2 dni przyjść do kontroli gdybym tak zrobiła to bym dziecko straciła teraz leży po operacji i mam nadzieję że już wszystko będzie dobrze zachęcam Cię abyś jak najszybciej jechał na szpital pozdrawiam i zdrowia życzę
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

1108

Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki

Co może oznaczać ból trzustki? Niedomaganie trzustki, ważnego organu w naszym układzie trawiennym i...

więcej

958

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

935

Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy...

więcej

929

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Czy robiła Pani chociaż raz posiew moczu? Albo chociaż jego ogóle badanie? Od tego trzeba zacząć. Jeśli toczy się u Pani jakiś przewlekły stan zapalny, to jednorazowe i doraźne branie leków nic nie...

Częstość występowania porodów przedwczesnych wynosi 4-8%. Ryzyko porodu przedwczesnego, jeśli kobieta już raz rodziła przedwcześnie, wzrasta trzykrotnie.

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.