Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

16 komentarze
Autor: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy się rozpocznie. Jeżeli ból brzucha utrzymuje się dłużej niż cztery godziny i nie słabnie - trzeba wezwać pogotowie albo zgłosić się na ostry dyżur. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia wyrostka robaczkowego? Jak przebiega operacja wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego zdarza się w każdym wieku, choć najczęściej dotyczy dzieci i dorosłych między 10. a 30. rokiem życia. W przypadku ataku wyrostka może dojść do sklejenia się pętli jelit z jelitem ślepym i powstania ropni. Poza tym pozostawienie ostrego wyrostka bez pomocy chirurgicznej prowadzi do przeniesienia się zapalenia do otrzewnej. A to już stan zagrażający życiu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: przyczyny

Zdaniem części lekarzy do zapalenia wyrostka częściej dochodzi u osób, w których diecie jest niedostateczna ilość błonnika. Ryzyko zachorowania zwiększa się również po wirusowej czy bakteryjnej infekcji przewodu pokarmowego. Wyrostek robaczkowy może też zostać zatkany zawartością jelita lub uciśnięty z zewnątrz przez pasmo tkanek, powstałe np. po innej operacji.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: ostre i przewlekłe

Zapalenie wyrostka robaczkowego może mieć także charakter przewlekły, który po pewnym czasie przechodzi w stan ostry. Zanim to nastąpi, przez kilka miesięcy chory odczuwa bóle brzucha (nawet bardzo silne), ma problemy z oddawaniem stolca i skarży się na złe samopoczucie. W takiej sytuacji można przewidywać atak, chociaż podobne objawy mogą się pojawić przy bardzo wielu innych schorzeniach. Bez względu na przyczynę dolegliwości żadnego bólu brzucha, który się przedłuża czy z czasem nasila, nie wolno lekceważyć.

Nie przegap

Zapalenie wyrostka robaczkowego: objawy

U większości chorych zapalenie wyrostka robaczkowego zaczyna się od złego samopoczucia i bólu w okolicy pępka, w nadbrzuszu. Ból szybko narasta i koncentruje się w dole brzucha, po prawej stronie, na wysokości biodra. Nasila się podczas kaszlu czy poruszania się, łagodnieje, gdy chory leży na lewym boku z podkurczonymi nogami. Potem zwykle dołączają się nudności, wymioty, rośnie temperatura i przyspiesza tętno. Może pojawić się biegunka (częściej u dzieci) lub zaparcie (częściej u dorosłych).

Zapalenie wyrostka robaczkowego: przed diagnozą

Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 4 godziny i nie słabnie, trzeba wezwać pogotowie albo zgłosić się na ostry dyżur chirurgiczny do szpitala. Gdy bólowi towarzyszy zaparcie, nie wolno podawać środków przeczyszczających, ponieważ mogą się stać pośrednią przyczyną pęknięcia wyrostka robaczkowego. Kolejne zastrzeżenie dotyczy środków przeciwbólowych i antybiotyków. Nie podajemy ich, gdyż mogą zaciemnić obraz dolegliwości. Do czasu postawienia diagnozy nie wolno też nic jeść ani pić.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: diagnoza

Lekarz, badający chorego, uciska okolice prawego dołu biodrowego, bo to najbardziej bolesne miejsce przy zapaleniu wyrostka. Przy ostrym stanie zapalnym bardziej boli, gdy lekarz odrywa ręce od brzucha, niż gdy go uciska. Może też poprosić o podniesienie do pionu prawej nogi - ból narasta. Przy nietypowym położeniu wyrostka - np. za pęcherzem moczowym - mogą dominować dolegliwości ze strony układu moczowego, m.in. parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: leczenie

Jedynym sposobem w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego jest operacja. W pierwszych dwóch stadiach zapalenia lekarze czasem zaczynają od laparoskopii, ale często i tak okazuje się konieczne otwarcie powłok brzusznych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 31.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 16)
Ja, 12.07.2015 07.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Teraz mnie mocno bolu po prawej stronie przy biodrze!!! Mam siębać?!!:(
 
Radek, 27.06.2015 14.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie zapalenie wyrostka trwało 3 miesiące, które bardzo rzadko się zdarza i jest trudne do wykrycia. Morfologia im później ją zrobisz tym mniejsza szansa na wykrycie nieprawidłowości. Najlepiej jest robić USG(nawet po kilka razy), aż radiolog coś wykryje. W przewlekłym wyrostku ZAWSZE musi wystąpić początkowo silny ból w prawym kwadracie biodrowym, który może z czasem całkowicie zniknąć. Może też być ciągła temperatura 37 do 37,5.
 
xy, 25.06.2015 23.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hgjkhkjhk, ty analfabeto jeden!
 
jowx, 17.04.2015 06.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moje doświadczenie to chodzenie ze stanem przewlekłym ok 8 miesięcy, nie trafiona diagnostyka, fatalne samopoczucie, utrata masy i brak apetytu, nudności...dzisiaj mija rok od operacji i wiem,z, że to może być wykańczające...po badaniu histopatologicznym wyrostka okazało się że nosi liczne blizny pozapalne (czyli zapalony był parę razy)...żyję ale jak pomyślę co przeszłam to.... w ostatniej fazie błagałam na izbie przyjęć by wyjaśnili co mi jest....objawy nie były książkowe i to myliło lekarzy....
 
az, 23.02.2015 19.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Widzę po komentarzach-sami prezydenci BÓL-a nie bul.
 
lukasz, 17.02.2015 09.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie dopadlo w nocy, o 5 nad ranem. początkowo odczuwalem straszny kłująco -pieczący ból w nadbrzuszu, zwijałem sie z bólu, tak jakby żołądek bolal. Po 3 godzinach ból otępiał i zszedl w podbrzusze. Gdy lekarz naciskal lewa strone brzucha to klucie odczuwalem w prawej pachwinie. Ale po naciśnięciu prawej strony to masakra, złozylem sie z bólu. O 12.30 juz lezalem na stole operacyjnym...
 
Kaska, 07.01.2015 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pytanie w jakiej książce medycznej znajde informacje, że w ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego nie podaje sie leków przecziwbólowych bo zaciemnią obraz dolegliwości??????
 
kuba, 27.12.2014 00.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miesiąc temu miałem operacje wyrostka, która trwała ponad 2 godziny. Powodem było umiejscowienie. "Schował się" za wątroba i otrzewną. Oprócz bólu podbrzusza całego, bolała mnie nerka, nie było gorączki, ale spadek temperatury. Dobrze, że już po, ale w dalszym ciągu odczuwam ból, co jest konsekwencją umiejscowienia, bo żeby się dostać tam gdzie trzeba chirurg przegrzebał mi organy w środku. Dodatkowo nie zszyto mnie od razu, ale dopiero w 5 dobę po operacji. Więc objawy mogą być różne.
 
durban84, 18.12.2014 06.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy spożywanie alkoholu ma wpływ na stan początkowy wyrostka robaczkowego?
 
cassandra, 26.09.2014 09.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pytanie. 10 dni temu miałam usunięty wyrostek. Cały czas odczuwam ból. Sam szew w miarę dobrze się goi, ale w obrębie 5cm w koło ciało jest twarde. Przy wypisie dostałam antybiotyk (Zinat 2X1). Brałam go przez 4 dni. Od dwóch dni budzę się z mokrym opatrunkiem. Z dolnej strony szwu wycieka płyn zmieszany z krwią i jakąś brązową cieczą. Za 4 dni mam iść na zdjęcie szwów. Nadal boli. Czy to prawidłowe?
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pęcherzyk żółciowy - dlaczego powstają kamienie? Objawy i leczenie kamicy żółciowej Pęcherzyk żółciowy - dlaczego powstają kamienie? Objawy i leczenie kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to dość powszechna i uciążliwa choroba. Może przebiegać bezobjawowo, ale częściej...

więcej

34665

Przepuklina pępkowa: przyczyny i objawy. Na czym polega operacja przepukliny pępkowej? Przepuklina pępkowa: przyczyny i objawy. Na czym polega operacja przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to najczęściej wada wrodzona, która występuje u niemowląt. U dorosłych może...

więcej

31856

Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową? Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową?

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, a jej objawy narastają w czasie. Pierwsze objawy...

więcej

44889

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - wirus HCV atakuje wątrobę Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - wirus HCV atakuje wątrobę

Przypuszcza się, że podstępny wirus HCV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (żółtaczka...

więcej

35953

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Opisane przez panią objawy nie są charakterystyczne. Mogą pojawiać się w w zaburzeniach hormonalnych, niektórych chorobach naczyń oraz niedoborach witamin i mikroelementów.

Ja przeciwwskazań nie widzę. Należy jednak zapytać o to lekarza wykonującego kolonoskopię, może jakieś przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawią się.

Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które polega na przemieszczeniu się do przodu kręgów leżących wyżej w stosunku do kręgów położonych niżej. W wyniku przesunięcia może dojść do zwężenia kanału...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.