Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

43 komentarze
Autor: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy się rozpocznie. Jeżeli ból brzucha utrzymuje się dłużej niż cztery godziny i nie słabnie - trzeba wezwać pogotowie albo zgłosić się na ostry dyżur. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia wyrostka robaczkowego? Jak przebiega operacja wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego zdarza się w każdym wieku, choć najczęściej dotyczy dzieci i dorosłych między 10. a 30. rokiem życia. W przypadku ataku wyrostka może dojść do sklejenia się pętli jelit z jelitem ślepym i powstania ropni. Poza tym pozostawienie ostrego wyrostka bez pomocy chirurgicznej prowadzi do przeniesienia się zapalenia do otrzewnej. A to już stan zagrażający życiu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: przyczyny

Zdaniem części lekarzy do zapalenia wyrostka częściej dochodzi u osób, w których diecie jest niedostateczna ilość błonnika. Ryzyko zachorowania zwiększa się również po wirusowej czy bakteryjnej infekcji przewodu pokarmowego. Wyrostek robaczkowy może też zostać zatkany zawartością jelita lub uciśnięty z zewnątrz przez pasmo tkanek, powstałe np. po innej operacji.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: rodzaje

Lekarze dzielą zapalenie wyrostka robaczkowego na 4 typy:

  • ostre proste zapalenie
  • zapalenie ropowicze
  • zapalenie zgorzelinowe
  • perforacja wyrostka

Zapalenie wyrostka robaczkowego może mieć charakter przewlekły, który po pewnym czasie przechodzi w stan ostry.

Bez względu na przyczynę dolegliwości żadnego bólu brzucha, który się przedłuża czy z czasem nasila, nie wolno lekceważyć.

Zanim to nastąpi, przez kilka miesięcy chory odczuwa bóle brzucha (nawet bardzo silne), ma problemy z oddawaniem stolca i skarży się na złe samopoczucie. W takiej sytuacji można przewidywać atak, chociaż podobne objawy mogą się pojawić przy bardzo wielu innych schorzeniach.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: objawy

U większości chorych zapalenie wyrostka robaczkowego zaczyna się od złego samopoczucia i bólu w okolicy pępka, w nadbrzuszu. Ból szybko narasta i koncentruje się w dole brzucha, po prawej stronie, na wysokości biodra. Nasila się podczas kaszlu czy poruszania się, łagodnieje, gdy chory leży na lewym boku z podkurczonymi nogami. Potem zwykle dołączają się nudności, wymioty, rośnie temperatura i przyspiesza tętno. Może pojawić się biegunka (częściej u dzieci) lub zaparcie (częściej u dorosłych).

Zapalenie wyrostka robaczkowego: przed diagnozą

Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 4 godziny i nie słabnie, trzeba wezwać pogotowie albo zgłosić się na ostry dyżur chirurgiczny do szpitala. Gdy bólowi towarzyszy zaparcie, nie wolno podawać środków przeczyszczających, ponieważ mogą się stać pośrednią przyczyną pęknięcia wyrostka robaczkowego. Kolejne zastrzeżenie dotyczy środków przeciwbólowych i antybiotyków. Nie podajemy ich, gdyż mogą zaciemnić obraz dolegliwości. Do czasu postawienia diagnozy nie wolno też nic jeść ani pić.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: diagnoza

Lekarz, badający chorego, uciska okolice prawego dołu biodrowego, bo to najbardziej bolesne miejsce przy zapaleniu wyrostka. Przy ostrym stanie zapalnym bardziej boli, gdy lekarz odrywa ręce od brzucha, niż gdy go uciska. Może też poprosić o podniesienie do pionu prawej nogi - ból narasta. Przy nietypowym położeniu wyrostka - np. za pęcherzem moczowym - mogą dominować dolegliwości ze strony układu moczowego, m.in. parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego: leczenie

Jedynym sposobem w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego jest operacja. W pierwszych dwóch stadiach zapalenia lekarze czasem zaczynają od laparoskopii, ale często i tak okazuje się konieczne otwarcie powłok brzusznych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 29.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 43)
nelka, 27.07.2017 20.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mam ból , ruchy, kruczeniew okolicach wyrostka, usg wykazało powiększony wyrostek i 2 węzły chłonne w dodatku mam bóle żołądka, muszę czekać i brać leki które nic nie pomagają, czyli kwestia bólu wynika z wyrostka a nie z zaburzonej motoryki
 
zaza, 21.07.2017 10.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
weź bajek nie sprzedawaj .
 
Aga, 29.05.2017 03.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak
 
Jacula , 05.04.2017 18.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochani. Córkę bolało w okolicach wyrostka, drugiego dnia biorąc pod uwagę objawy szukałem w necie wstępnej diagnozy. Wyszły dwie możliwości: wyrostek lub coś gorszego. Trzeciego dnia bylismy u dwóch lekarzy i co? Zwykłe pasożyty, robaczki, które usuwa się jednum lekarstwem. Po dwoch kolejnych dniach bylo po problemie, pozostaly jedynie badania za jakiś czas na ich obecność. Zatem... nie stresujcie się tak bardzo i nie diagnozujcie w necie poważnych schorzeń. Przede wszystkim lekarz, czasem dwóch dla pewności. Najczęściej nic groźnego Wam nie jest, a gdy macie obawy, rzućcie jednego dnia wszystko i uderzajcie do fachurki. Powodzenia
 
Mon, 17.03.2017 08.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I jak się skończyło? Wycięli Ci wyrostek? Bo ja jestem w takiej samej sytuacji..
 
Jacula, 25.02.2017 17.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ortografia to zbiór zasad i reguł dotyczących pisowni. Zalicza się do nich również zasady interpunkcyjne. To typografia, a nie ortografia jest osobnym zagadnieniem. Trzymajmy się jednak głównego wątku.
 
Ania, 07.02.2017 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przecinki oraz kropki to kwestia interpunkcji, a nie ortografii
 
Natalia, 22.01.2017 18.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Boli mnie w okolicach wyrostka byłam w szpitalu okazało się na usg że mam powiększony wyrostek niestety lekarz stwierdził że ja nie mam poważnego stanu zapalnego mnie operować nie trzeba i po czterech dniach wypisał do domu ... paranoja czyli mam czekać aż się rozleje i będę w stanie krytycznym
 
Jacula, 09.01.2017 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Treści o wyrostku najważniejsze, ale ortografia też ważna. Jeszcze trzy błędy i nie wiadomo by było, o czym jest post. Kiedyś lekarz miał napisać na karcie pacjenta: "Operować, nie czekać", ale postawił przecinek po drugim wyrazie, bo z ortografią był na bakier... Skończyło się tak, jak się skończyło.
 
svx, 05.12.2016 13.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może być po lewej stronie ale to się niezmiernie rzadko zdarza.
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skuteczne sposoby na wzdęcia Skuteczne sposoby na wzdęcia

Zdarza się, że męczą cię wzdęcia, którym dodatkowo towarzyszą wiatry. Gdy czujesz rosnące uczucie...

więcej

7

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

7

Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

6

KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu? KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu...

więcej

5

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Szansa na ciążę jest, ponieważ prezerwatywa nie ma 100% skuteczności, tym bardziej dziurowa. Nie napisała Pani, jaka była to prezerwatywa, w związku z tym pozwolę sobie na uwagę, że lateksowych...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.