SKOKI CIŚNIENIA są niebezpieczne dla zdrowia

Konsultant: dr Iwonna Grzywanowska-Łaniewska, kardiolog
20 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Ciśnienie to barometr naszych emocji. Rośnie, gdy się kłócimy. Spada, kiedy odpoczywamy. Źle, kiedy jest za niskie, jeszcze gorzej, kiedy za wysokie. Najbardziej niebezpieczne są skoki ciśnienia.

Wstałeś właśnie po kolejnej już bezsennej nocy. Z tępym bólem głowy golisz się. Z trudem dopinasz marynarkę kupioną zaledwie miesiąc temu. Na śniadanie zjadasz dwie kromki chleba, plaster szynki z tłuszczykiem i jajko na twardo. Nie smakuje ci bez soli, solisz więc każdy kawałek. Wsiadasz do samochodu i klniesz siarczyście: jakiś łobuz urwał ci tylną wycieraczkę. Zanim dotrzesz do pracy, zdenerwują cię korki i ten baran, który zajechał ci drogę. Wchodzisz do biura już wściekły, a przecież przed tobą narada. Czujesz, jak serce łomoce ci w piersi i pocisz się, choć działa klimatyzacja. Twoja usłużna sekretarka proponuje, że zaraz zamówi ci wizytę u lekarza w pobliskiej przychodni. Po namowach dajesz się przekonać. Mierzą ciciśnienie. Masz 155/100 mmHg. Jeżeli raz przyłapałeś organizm na wysokim ciśnieniu, zamień się w detektywa i śledź je przez jakiś czas. Upewnij się, że nie był to jednorazowy wyskok, tzw. "syndrom białego fartucha". U wielu mężczyzn sama wizyta u lekarza podwyższa ciśnienie, a cóż dopiero, gdy mierzy je atrakcyjna pielęgniarka.

Nie przegap

Niebezpieczne skoki ciśnienia

O tym, że nasze ciśnienie niebezpiecznie wzrosło, dowiadujemy się  zwykle podczas badań przeprowadzonych z powodu zupełnie innych chorób. Warto zatem mierzyć je regularnie, nawet dzieciom.  Serce kurczy się mniej więcej 60-80 razy na minutę. Gdy krew zostaje wypchnięta z mięśnia sercowego do tętnicy głównej, ciśnienie krwi jest wyższe (skurczowe lub górne). Kiedy serce się rozkurcza i wypełnia krwią, ciśnienie (rozkurczowe lub dolne) jest niższe. A więc to nic innego, jak siła, z jaką krew napiera na ściany tętnic. Jego poziom podaje się w milimetrach słupka rtęci, czyli mmHg. Nawet u zdrowego człowieka ciśnienie może się zmieniać, np. pod wpływem stresu, a także w ciągu doby: najniższe jest około trzeciej nad ranem, najwyższe koło południa. Generalnie jednak powinno wynosić 120/80 mmHg. Zanim nie przekroczy 139/89 mmHg, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli jednak któraś z liczb (nawet jedna) będzie stale wyższa, lekarz powie, że mamy nadciśnienie:

 • łagodne, gdy skurczowe wynosi 140-159 mmHg, a rozkurczowe nie przekracza 105 mmHg;
 • umiarkowane, jeśli skurczowe osiąga 160-179 mmHg, a rozkurczowe - 106-115 mmHg;
 • ciężkie, kiedy skurczowe ma 180 lub więcej mmHg, zaś rozkurczowe przekracza 115 mmHg.

Prawie 95 procent nadciśnieniowców cierpi na tzw. nadciśnienie pierwotne, zwane samoistnym. Jeśli w rodzinie były przypadki nadciśnienia, jest większe ryzyko, że zachorujemy. Sami też na nie pracujemy życiem w stresie, unikaniem ruchu, złą dietą, paleniem papierosów i nadużywaniem alkoholu. Czasami jest wynikiem kilkuletniego stosowania środków hormonalnych, m.in. pigułek antykoncepcyjnych, lub sterydów. Około 5 procent nadciśnieniowców cierpi na tzw. nadciśnienie wtórne (objawowe) spowodowane np. chorobami nerek, nadnerczy. Po ich całkowitym wyleczeniu ciśnienie wraca do normy.

Zdaniem eksperta
Dr Iwonna Grzywanowska-Łaniewska kardiolog

Podobno najgroźniejsze dla zdrowia są tzw. skoki ciśnienia. Dlaczego?

Dlatego, że raptowne, duże zwyżki ciśnienia tętniczego mogą doprowadzić do udaru krwotocznego mózgu. Natomiast tzw. nadciśnienie chwiejne (normalne i nagle podwyższone) trzeba leczyć, ale nie stanowi ono zagrożenia. Czy można ustabilizować  wahające się ciśnienie? Jest to trudne. Jeśli zwyżki są niewielkie, można stosować np. tylko lek moczopędny. A bywa, że pacjent musi zażywać 4-5 rodzajów leków, a i tak nie ma gwarancji, że skoki się nie pojawią. Na pewno jednak należy leczyć skaczące ciśnienie czy w ogóle nadciśnienie. Czego musimy unikać przy skokach ciśnienia? Przy dużych - ciężkiej pracy, stresu, emocji, ostrego słońca, słonych potraw, nieregularnego przyjmowania leków. Nie wolno zmieniać leczenia na własną rękę! Gdy wahania ciśnienia są znaczne, trzeba wystrzegać się raptownych zmian pozycji czy wysiłku, gdy ciśnienie mocno się obniża.

Skoki ciśnienia - gdy ciśnienie jest za niskie

Żołnierz zemdlał na warcie, uczennica podczas szkolnej akademii, a starsza pani w trakcie mszy w kościele straciła kontakt z rzeczywistością - to się zdarza dość często. Przyczyną bywa niskie ciśnienie tętnicze, czyli hipotonia.  Rodzimy się z niskim ciśnieniem. Choć z wiekiem wzrasta, to nie u wszystkich wystarczająco. Ciśnienie tętnicze poniżej 90/60 mmHg u kobiety i 100/70 mmHg u mężczyzny uważane jest za zbyt niskie. Choć nie jest tak groźne jak nadciśnienie, nie można go lekceważyć. Hipotonik, czyli człowiek z niedociśnieniem, czuje się osłabiony, zmęczony, senny. A w takim stanie trudno jest normalnie pracować i żyć. Niedociśnienie może towarzyszyć jakiemuś schorzeniu, np. niedoczynności nadnerczy, padaczce, cukrzycy, anemii. Może też być następstwem rozległych oparzeń, długotrwałego odwodnienia, stresu  czy krwotoku. To hipotonia wtórna. Łatwiej można się jej pozbyć, lecząc podstawowe schorzenie. Gorzej jest z hipotonią pierwotną. Naukowcy ustalili, że osoby cierpiące na niedociśnienie mają mało elastyczne ściany naczyń tętniczych. Krew płynie więc przez nie wolniej i z mniejszym ciśnieniem. W rezultacie tkanki organizmu są znacznie gorzej zaopatrzone w tlen, a to sprzyja różnym dolegliwościom. Niestety, nie ma jeszcze skutecznego leku, który pozwoliłby raz na zawsze ustawić ciśnienie hipotonika na odpowiednim poziomie. Doraźnie możemy sobie pomóc, zażywając np. krople cardiamidum, cardiol C, glukof lub tabletki glucardiamidu. Dla poprawy samopoczucia warto wolno wypić szklankę chłodnego płynu i położyć się choć na chwilę, w miejscu ocienionym i przewiewnym. Niektórym pomaga też filiżanka kawy naturalnej, ale łatwo się do niej przyzwyczaić i organizm domaga się coraz większych dawek, co nie jest korzystne dla zdrowia. Dlatego kardiolodzy zalecają picie kawy naturalnej w niewielkich ilościach, np. szklankę, małymi łykami, przez 4-5 godzin.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Przy niskim ciśnieniu przestrzegaj kilku zasad, a unikniesz omdleń, zawrotów głowy czy nudności.

 • Nie zmieniaj nagle pozycji, bo krew gwałtownie odpływa do nóg i robi się słabo. Po przebudzeniu poleż chwilę, przeciągnij się, powoli usiądź, spuść nogi z łóżka i dopiero wstań.
 • Zanim wstaniesz rano, jeszcze w łóżku możesz wykonać masaż na sucho, ręcznikiem lub rękawicą frotte: najpierw ręce i nogi od palców w kierunku serca, a potem reszta ciała.
 • Hydromasaż możesz zrobić naprzemiennym chłodno-ciepłym prysznicem (trzeba skończyć zimnym strumieniem wody).
 • Wypróbuj nacieranie skóry lekko osoloną wodą.
 • Ćwicz regularnie. Wskazane są zajęcia, które uelastyczniają naczynia krwionośne nóg, np. pływanie, aerobik, biegi, jazda na rowerze.
 • Unikaj zbyt długiego stania, opalania się, przebywania w pomieszczeniach zadymionych.
 • Wysypiaj się, wypoczywaj.
 • Nie pal papierosów.
 • Jadaj częściej, ale małe porcje. Głód może bowiem prowadzić do spadku ciśnienia, gdyż obniża poziom cukru we krwi. Jedz dużo owoców, warzyw i wędzone ryby, ale ogranicz tłuszcze zwierzęce. Możesz też dosalać nieco potrawy, bowiem sól odgrywa ważną rolę w utrzymaniu na odpowiednim poziomie ciśnienia tętniczego. Pij dziennie ok. 2 litrów płynów. Więcej np. latem, gdy się pocisz, bo wtedy obniża się ciśnienie.

Objawy niskiego ciśnienia

Jeśli masz niskie ciśnienie (hipotonia) możesz mieć często zawroty głowy, mroczki przed oczyma, zaburzenia rytmu serca, przyspieszone tętno, bladą twarz, zimne ręce i stopy. Zdarzają ci się napady nudności i omdlenia (zwłaszcza, gdy dłużej stoisz). Dokuczają ci: bezsenność, nocne poty, ciągłe zmęczenie, osłabienie. Reagujesz też na zmiany pogody i miewasz  kłopoty z koncentracją.

Więcej:

Potyczki z nadciśnieniem
Trzymaj rękę na pulsie

Dużo o nadciśnieniu dowiesz się z bloga dr Krystyny Knypl Cywilizacja soli

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Pomogą zioła

Wymieszaj po 30 g kwiatu lawendy, korzenia lubczyku, ziela tymianku, majeranku, serdecznika i liści mięty. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wody. Doprowadź do wrzenia, ale nie gotuj. Parz pod przykryciem przez 5 minut. Przecedź i pij  3-4 razy w ciągu dnia. Ostatnią porcję nie później niż 2-3 godziny przed snem. Napar podnosi nieco ciśnienie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
HIPOTONIA. Co robić, gdy cierpisz na NISKIE CIŚNIENIE (niedociśnienie)

HIPOTONIA. Co robić, gdy cierpisz na NISKIE CIŚNIENIE (niedociśnienie)

Jesteś w ciąży - dbaj o ciśnienie

Jesteś w ciąży - dbaj o ciśnienie

Nadciśnienie, niedociśnienie: jak radzić sobie z wysokim i niskim ciśnieniem

Nadciśnienie, niedociśnienie: jak radzić sobie z wysokim i niskim ciśnieniem

WYSOKIE CIŚNIENIE zagraża życiu

WYSOKIE CIŚNIENIE zagraża życiu

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 20)
bajzel, 10.03.2016 20.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
trzba sie zglosic do lekarza po lek na obnizenie tetna ,dodatkowo usg serca.
 
HannaGALAN, Wwa, 01.12.2015 21.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NADCIŚNIENIE MAMY ZE ZŁOGÓW TŁUSZCZOWYCH W ŻYŁACH I SĄ TO ELEMENTY TKANKI TŁUSZCZOWEJ, KTÓRE ORGANIZM ODKŁADA NA TRZECH POZIOMACH: 1. Pod skórą całego organizmu, 2. Wokół narządów wewnętrznych oraz 3. W żyłach. Cały czas chodzi o tkankę tłuszczową (w przypadku Osób szczupłych ta tkanka jest wyłącznie w żyłach). A skąd, oczywiście z tzw. WYSOKICH WĘGLOWODANÓW TJ. OD 26.01% WZROSTU. UWAGA: Te węglowodany pochodzą kolejno z każdej mąki oraz cukru spożywczego (biały i brązowy). Nie ma tej wiedzy jako powszechnej zatem taki dramatyczny wynik. B. WSPÓŁCZUJĘ / PRZESYŁAM WYRAZY SZACUNKU! ***** Puenta to tabele: IŻ PRODUKTU. P. S. Realizując klasyfikację IŻ (INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU), organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów / tłuszczów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, ale także cukrzycę typu 2. Wystarczy 1 (jeden) miesiąc takiego żywienia, a wynik prozdrowotny / satysfakcjonujący osiągamy jako rzeczywisty. Zobacz także: ODPAROWANE WĘGLOWODANY TJ. DO STRUKTURY C.
 
Wiktor, 29.11.2015 18.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Skoki ciśnienia są bardzo niebezpieczne, z tego względu warto mierzyć ciśnienie. Osoby starsze mogą korzystać obecnie ze specjalnych urządzeń dostosowanych do ich potrzeb.
 
Rex, 02.09.2015 14.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przykre... jaką wybrałeś sobie pracę, tak masz. W życiu trzeba mieć twardą d*** bo dużo osób zawsze w nią kopie, jak masz słabą psychę to idź na wolne i niech pracuję żona jak jest odporniejsza psychicznie. Ja mam nadciśnienie ale mam to gdzieś, moje normalne ciśnienie w ciągu dnia to nawet 165/105, mam stresującą pracę która wymaga ode mnie działania jak i w dzień, tak i w nocy. Niekiedy jestem bez snu 20 godzin, niekiedy dłużej. W stresie 24 H na dobę, nikt mnie nie pyta czy daje sobie rade bo mam świadomość że dobrze wykonać każde zadanie bo nikt nie będzie mnie przecież po tyłku całował. Przyzwyczajaj się synek, tak wygląda każdy dzień przeciętnego Kowalskiego, ty przynajmniej siedzisz sobie w biurze, cała reszta jest poza nim i musi wytrzymać.
 
Adam, 09.11.2014 02.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Biore leki na nadcisnienie.W sumie ostatnie 2 dni nie brałem a dzis zmierzyłem i mam 160-110 .Biore Lacipil 4. Czy wgdy biore leki grozi mi wylew -udar ?
 
KON, 16.10.2014 11.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam stresującą pracę. Ciągle coś muszę załatwiać na mieście ważne urzędowe sprawy, jak coś nie załatwię (ospałość po stronie urzędnika), mam op... od szefa że nic nie potrafię zrobić choć bardzo się staram żeby sprawa została pozytywnie załatwiona. W biurze bez przerwy mam dym. Codziennie skarżę się na zawroty i bóle głowy, przemęczenia, gwałtowne bicie serca a poza tym piję kawę i jem w pośpiechu bo na nic nie mam czasu. Jestem załamany tym wszystkim, wracam do domu to czuję się jakbym miał nóż na całym ciele. Na nic nie mam ochoty, ani na seks z żoną. Nie mogę ot tak zwolnić się z pracy bo mam kredyt do spłaty. Dzieci nie mamy, gdyż nie planuję i nie chcę mieć ich w ogóle. Jestem w rozterce, mam ochotę siąść i zalać się łzami.
 
kaesjot, 03.09.2014 13.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zdarz mi się często, ze 3 - 5 kolejnych, bezpośrednio jeden po drugim pomiary ciśnienia dają rozrzut wyników sięgający 20 a nawet 30 mm słupa Hg i to w różnej sekwencji -wysokie, niskie, jeszcze nizsze lub wysokie-niskie-wysokie-niskie-wysokie.
 
Mari, 20.04.2014 23.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już od paru miesięcy mam problemy z ciśnieniem ale co raz częściej od dwóch M. raz nawet trafiłam do szpitala bo najpierw miałam wysokie a później niskie ale nie zrobili mi badan spławili po prostu do kardiologa czekam na wizytę i poczekam i tak już mam ze raz mam nadciśnienie do 150 mm hg a niskie 100 na 60 ostatnio 94/65 puls 81 czy 83 . Jestem słaba mam bóle głowy kucie serca czasami jak gdyby nie prawidłowo mi bije. Czasami jak gdyby podchodzi mi pod gardło. Boje się jeść unikam słodkiego nie pije w ogóle ale muszę pracować i często jest tak ze źle się czuje czasami jest tak źle ze sama już nie wiem co robić czuje się tak źle ze momentami zastanawiam się czy nie upadnę. Zawsze muszę z kimś być sama nie mogę bo jak coś się stanie to kto mi pomoże. Słyszałam że jeśli ma się skoki ciśnienia to już do końca trzeba brać leki i nie można się denerwować wysilać bo można dostać wylewu a wtedy to już fatalnie . Mam dopiero 21 lat nie mogę już nawet normalnie funkcjonować czy to się da na 100 procent wyleczyć czy już tak zostanie bo to jest męczące dla mnie, nawet kąpać jest mi ciężko jest też mam problemy z oddychaniem jak już mnie łapie .
 
Mona, 06.12.2013 12.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja całe życie miałam ciśnienie 90/60 Pasowało mi bo czułam się z nim dobrze. A tu od kilku miesiecy 130/90 a od kilku tygodni skacze do 160/110. Czuje sie bardzo źle. Lekarz zapisał mi tabletki co-bexpres ale trochę boję się ich brać. Przede wszystkim nawet nie usiłował dociec z jakiego powodu tak się dzieje. Na podstawie wywiadu i badania ciśnienia w gabinecie stwierdził nadciśnienie i dał leki. A to nie trzeba najpierw przeprowadzić badań? Może echo serca, ekg, badania krwi, moczu. To znaczy że ja juz mam brać leki do końca życia ( podobno jak się zacznie brać to już nie mozna przestawać). Na podstawie tylko oceny lekarza, który z góry załozył ze to nadicśnienie?
 
piotrek, 23.11.2013 13.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
200ml wódeczki i po sprawie
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Sposób na atopowe zapalenie skóry:
jak dbać o skórę z AZS
Sposób na atopowe zapalenie skóry: jak dbać o skórę z AZS
Najpopularniejsze artykuły
HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

37818

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

24850

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

24469

Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie

Zakrzepica - żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich, może się...

więcej

23802

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Proszę rozważyć rozpoznanie OBRZĘK NACZYNIO-RUCHOWY QUINCKEGO, zwłaszcza jeżeli przyjmuje Pani leki na nadciśnienie. Tym sprawami zajmuje się alergolog. Łączę wyrazy szacunku, Prof. A. Krzeski

To zależy od tego, w jakim stanie był ząb przed leczeniem kanałowym. Jeśli to wypełnienie, to taki zabieg wykonuje się bezpośrednio po zakończeniu leczenia. Jeśli to jest odbudowa protetyczna, to...

Książeczkę ciążową powinna mieć Pani założoną na pierwszej lub drugiej wizycie. Zakres zalecanych badań do wykonania w ciąży znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wszystkie badania na...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.