Ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok

10 komentarze
Autor: Joanna Gniadek

Jak dbać o oczy, by służyły niezawodnie przez długie lata? Codziennie wykonuj ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok. To proste i nie wymaga żadnych nakładów. Przedstawiamy sześć skutecznych ćwiczeń.

Kiedy warto wykonywać ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok? Gdy jesteś zmęczona lub przeżywasz silny stres, zwykle gorzej widzisz. Przed oczyma pojawiają się plamy, zygzaki, a obraz staje się nieostry. W stresie masz też usztywnione mięśnie poruszające gałką oczną. Ich długotrwałe napięcie powoduje, że się męczą i gorzej spełniają swoje funkcje. W latach 20. ubiegłego wieku amerykański okulista William H. Bates, twórca wizjonetyki (ćwiczeń relaksujących oczy), stwierdził, że napięcie jest głównym wrogiem oczu, dlatego jak najczęściej trzeba robić ćwiczenia rozluźniające. Niektóre wady wzroku (krótko- i dalekowzroczność, zez) można wręcz korygować za pomocą określonych ćwiczeń odprężających. Systematycznie wykonywane ćwiczenia oczu mogą zmniejszyć wadę nawet o 20 proc. 
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na odprężenie oczu i umysłu jest tzw. palmowanie (z ang. palm – dłoń), opisane w ćwiczeniu 1.

Ćwiczenia oczu - zbawienny relaks dla wzroku

Gimnastykę oczu można robić gdziekolwiek, np. w trakcie kilkuminutowej przerwy w pracy, a nawet podczas jazdy autobusem. Ważne jest, by ćwiczenia były systematycznie powtarzane kilkanaście razy dziennie. Byłoby idealne, gdyby w ciągu dnia zajęły ci w sumie ponad pół godziny.

Jeśli na co dzień nosisz okulary korekcyjne lub soczewki, przed ćwiczeniami powinnaś je zdejmować.

Pamiętaj, by tę gimnastykę wykonywać tylko wówczas, gdy jesteś odprężona. Dlatego wzmacnianie mięśni oka powinien poprzedzić relaks: kilka głębszych oddechów, rozluźnienie mięśni karku (nawet krótki masaż), dłuższe patrzenie na kojącą zieleń w domu lub za oknem.

Ważne

Ważne

Oczom szkodzi: złe oświetlenie, długie wytężanie wzroku (np. za małe litery), czytanie w pozycji leżącej, oglądanie TV w ciemności i w zbyt małej odległości od ekranu, suche powietrze oraz przebywanie na słońcu bez przyciemnianych okularów z filtrem.

Ćwiczenia oczu: słońce, koła, ósemki

Nikt nie powinien patrzeć prosto w słońce, ale „patrzenie” z zamkniętymi powiekami jest także zalecane w ćwiczeniach opracowanych przez doktora Batesa. Blask słońca pobudza nerwy siatkówki, krążenie krwi i sprzyja produkcji witaminy D.

 • W każdy słoneczny ranek powinnaś z zamkniętymi oczami „patrzeć” przez kilka minut w słońce. Przy tym powoli poruszaj głową: w górę i w dół, w prawo i w lewo, zawsze tak, aby promienie słoneczne padały na twarz ze wszystkich stron. Zanim oczy przyzwyczają się do tego ćwiczenia, mogą trochę boleć i łzawić. Możesz więc na początku przesłaniać dłonią raz jedno, a raz drugie oko.
 • Najzdrowszą dla oka figurą geometryczną jest koło. Przyklej na ścianie, na wysokości oczu, dużą, czarną kropkę. Stań w odległości około metra od niej. Patrz na nią, głęboko oddychając. Gdy zauważysz, że kropka zaczyna się w środku rozjaśniać, a wokół niej powstaje biała otoczka – przenieś wzrok na ścianę. Powinna się na niej „pojawić” biała kropka (odpowiednik tej czarnej, naklejonej na ścianie).
 • Oko odpręży się również i zrelaksuje, gdy wyobrazisz sobie przewróconą cyfrę osiem (albo znak nieskończoności) i będziesz wodzić wzrokiem po jej obwodzie. Ważne jest, aby ćwiczenie rozpocząć od lewej dolnej części brzuszka ósemki i prowadzić wzrok do skrzyżowania linii, kierując go ku górnej części prawego brzuszka.

Ćwiczenia oczu - joga przy komputerze

Gdy czujesz, że oczy są zmęczone, zasłoń je na chwilę dłońmi. By nawilżyć oczy, co pół godziny rób przerwy na szybkie mruganie. Jak najczęściej odrywaj wzrok od monitora i patrz w dal, najlepiej na zieleń za oknem. Po godzinie pracy przed monitorem zrób 5-minutową przerwę. W tym czasie rysuj palcem na blacie biurka koła różnej wielkości, wodząc wzrokiem za palcem. Co pół godziny przenieś spojrzenie na dowolny przedmiot i obrysuj go wzrokiem.

Od czasu do czasu zastosuj "jogę" dla oczu, czyli spójrz kolejno: w górę, potem w dół, w lewo i w prawo, w górny lewy róg monitora i w jego górny prawy róg, w dolny lewy róg i w dolny prawy róg. Na koniec narysuj oczami koła – raz w jedną, raz w drugą stronę.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

6 prostych ćwiczeń wzmacniających wzrok

1. Palming (z ang. palm – dłoń)

 • Przysuń się do stołu lub biurka i oprzyj na blacie oba łokcie. Plecy i kark utrzymuj w jednej linii, nie pochylaj głowy do przodu. Aby zachować odpowiednią pozycję, pod łokcie możesz podłożyć książki.
 • Rozgrzej dłonie, pocierając je energicznie o siebie.
 • Przyłóż rozgrzane dłonie na otwarte oczy. Palce dłoni powinny zachodzić na siebie i krzyżować się na środku czoła. Zamknij oczy. Nie dotykaj zamkniętych powiek i nie uciskaj nosa.
 • Staraj się przywołać w pamięci miłe wydarzenie – spacer po lesie lub łące, coś co sprawiło ci przyjemność.
 • Po pewnym czasie zaczniesz widzieć czerń. Im głębsza, tym lepszy efekt ćwiczenia.
 • Po kilku minutach otwórz oczy, mrugając nimi intensywnie, posiedź chwilę, patrząc przed siebie. Zanim wstaniesz, oddychaj głęboko i powoli.

2. W prawo i w lewo

 • Zamknij powieki i rozluźnij mięśnie czoła.
 • Powoli przesuwaj oczy w prawo do momentu, gdy poczujesz napięcie mięśni gałki ocznej. Przez chwilę utrzymuj to napięcie.
 • Powtórz ćwiczenie, przesuwając teraz oczy w lewo.
 • Cały cykl powtórz pięć razy. Ćwiczyć trzeba bardzo wolno, dokładnie wykonując ruchy gałkami ocznymi.

3. Zaciskanie powiek

 • Weź głęboki oddech i zamknij oczy. Napnij mięśnie twarzy i szyi.
 • Zaciśnij mocno szczęki. Wstrzymaj oddech na kilka sekund, zaciskając mocno powieki.
 • Zrób szybki wydech, jednocześnie otwierając oczy i wytrzeszczając je. Otwórz również szeroko usta, wydając głośne westchnienie.
 • Powtórz wszystko trzy razy.

4. Ręka i ołówek (do tego ćwiczenia będzie ci potrzebny ołówek z zaznaczoną na nim kropką)

 • Zakryj lewe oko lewą dłonią, ale nie zamykaj go.
 • Weź ołówek w prawą rękę, wyprostuj ją i unieś na wysokość oka. Powoli zataczaj nim koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Śledź ruchy ołówka, patrząc na narysowaną na nim kropkę. Mrugaj i głęboko oddychaj. Wykonaj pięć obrotów ołówkiem.
 • Zataczaj teraz koła ołówkiem w przeciwnym kierunku.
 • Powtórz ćwiczenie, zakrywając prawą dłonią prawe oko, ołówek weź w lewą dłoń. Zataczaj nią koła najpierw w jedną, a następnie w drugą stronę. Najlepiej zaczynać ćwiczenie od zataczania małych kółek. Chodzi o to, aby oczy podążały za ołówkiem bez wysiłku.

Istotne jest zatrzymanie wzroku na kropce na ołówku, ale jednocześnie dostrzeganie też innych przedmiotów znajdujących się w polu widzenia.

5. Blisko i daleko

 • Jeśli dużo czytasz lub pracujesz na komputerze, co godzinę odrywaj wzrok od książki czy monitora. Patrz przez chwilę na jakiś przedmiot położony daleko, a potem na inny leżący blisko. Powtórz to kilka razy.
 • Teraz zrób parę ruchów gałką oczną (głowa pozostaje w tym samym miejscu). Spójrz najpierw w górę, potem w dół, w prawo i w lewo. Powtarzaj kilka razy.

6. Jezioro
Na dużej kartce narysuj pofałdowany "brzeg" fikcyjnego jeziora, a jego taflę pomaluj na niebiesko. Powieś kartkę co najmniej metr od swoich oczu.
Gdy poczujesz pieczenie oczu, spójrz na jezioro. Kilka razy objedź jego linię brzegową, nie poruszając głową. Powtarzaj ćwiczenie co godzinę, nawet jeśli nie odczuwasz zmęczenia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 29.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 10)
karolaxd, 22.03.2017 12.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
poprawił sie wzrok widze juz dobrze a w szkole nie muszę podchodzić do tablicy aby się doczytać!
 
klara, 20.10.2016 11.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ćwiczenia wzroku? na pewno wykorzystam je w celu zrelaksowania moich oczu, ale nie wiem czy chciałabym skorygować sobie wzrok tylko w ten sposób. Efekty nie są natychmiastowe, więc nie wiem czy miałabym do tego cierpliwość... Ale okularów też mam już dosyć i poważnie zastanawiam się nad laserową korekcją Lentivu, w przyszłym tygodniu mam wizytę kwalifikacyjną, mam nadzieję, że to co słyszałam o szybkim dochodzeniu do siebie to prawda, bo to idealna metoda dla takiego niecierpliwca jak ja.
 
dodom, 04.05.2016 19.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Można patrzeć zamkniętymi oczami !!! Nie otwartymi , ale zamkniętymi jak najbardziej
 
Hi, 13.08.2015 10.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ale w tym pierwszym ćwiczeniu nie można patrzeć w słońce, nawet z zamkniętymi oczami!! ja sobie tak uszkodziłam oczy, potem dopiero doczytałam, że nie wolno...
 
nastusia, 18.05.2015 19.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem, czy poprawiają wzrok, ale na pewno pomagają, jak oczy są zmęczone. Do tego jeszcze krople nawilżające i nawet po długim dniu przed komputerem oczy są w świetnej formie.
 
Kosmatka, 21.04.2015 09.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeszcze nie próbowałam takich ćwiczeń jak tu opisane, ale chętnie sie im przyjrzę, bo okulista u którego ostatnio koleżanka była na badaniach wzrok przed operacją laserową (z kliniki na monciaku, w Sopocie) mówił właśnie, że mimo tego, że ona się do zabiegu nie kwalifikuje, bo wada zbyt wielka, to jednak może sobie autentycznie pomóc ćwiczeniami wzroku, no więc się za takimi rozglądałam. Dzięki wielkie za fajny tekst, na pewno sobie wykorzystam dopóki sam nie uskłądam na operację, bo to trochu kosztuje
 
pytanie, 16.04.2014 13.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy komuś pomogło? bardzo proszę o odpowiedź
 
zuzia, 16.04.2014 13.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy można w trakcie " leczenia " nosić okulary? Ile potrwa całkowite usunięcie wady? Mam wadę wzroku 1.2 czy na stałe mogę pozbyć się wady?
 
Marceli, 28.11.2013 20.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam się ćwiczenia wzroku powinny być naszym codziennym nawykiem, bo są zbawienne dla naszych zmęczonych ekranami oczu, oprócz tego niezbędne są witaminy, luteina, mikroelementy, które ochronią nasz wzrok.
 
Xenon, 23.09.2009 10.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam kupno książki Bates'a pt. "Naturalne leczenie wzroku bez okularów", gdzie ta i wiele innych opracowanych przez nie metod jest dokładnie opisana. Jest po polsku w tłum. Roberta Palusińskiego. Posiadam też ją w wersji elektronicznej [xenon2185(małpa)gmail.com]
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

278

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

278

Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny. Jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami? Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny. Jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami?

Mroczki (muszki) przed oczami to dolegliwość, która może być objawem wielu chorób, nie tylko oka. W...

więcej

225

ZAPALENIE SPOJÓWEK - objawy i leczenie ZAPALENIE SPOJÓWEK - objawy i leczenie

Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy: oczy pieką i łzawią, czasem pojawia się...

więcej

214

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mirena jest wkładką z hormonem. Hormon ten uwalnia się w bardzo niewielkiej ilości i teoretycznie nie powinien mieć istotnego działania ogólnoustrojowego. Wprawdzie rzadko, ale bywa, że jednak...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.