Test buraczkowy (soku z buraka) a nieszczelność jelit

8 komentarze
Autor: Monika Majewska

Test buraczkowy (soku z buraka/buraczanego) to test na szczelność jelit. Jeśli po wypiciu soku z buraka pojawi się czerwony mocz, ma to oznaczać nieszczelne jelita - tak twierdzą zwolennicy tego "badania". Rzecz w tym, że taka choroba, jak nieszczelność jelit, nie istnieje. Co zatem oznacza czerwony mocz po wypiciu soku z buraka i czy jest się czego obawiać?

Test buraczkowy (soku z buraka/buraczanego) to test na szczelność jelit. Jeśli po wypiciu soku z buraka pojawi się czerwony mocz, ma to oznaczać nieszczelne jelita - tak twierdzą zwolennicy tego "badania". Rzecz w tym, że taka choroba, jak nieszczelność jelit, nie jest uznawana za chorobę. Zespół nieszczelnego jelita, w przebiegu którego w jelicie cienkim rzekomo tworzą się mikroskopijne „dziurki”, przez które do organizmu dostają się niepożądane substancje, np. toksyny, nie został uwzględniony w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Jest natomiast przedmiotem zainteresowania w kręgu medycyny naturalnej. Co zatem oznacza czerwony mocz po wypiciu soku z buraka (bituria) i czy jest się czego obawiać?

w jelicie cienkim tworzą się mikroskopijne „dziurki”, przez które do organizmu dostają się niepożądane substancje, np. toksyny.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zespol-nieszczelnego-jelita-przyczyny-objawy-i-leczenie_43422.htm

Test buraczkowy (soku z buraka) a nieszczelność jelit - jak zrobić?

Test soku z buraka to metoda stosowana w medycynie alternatywnej, mająca rzekomo diagnozować zespół nieszczelnego jelita. Test buraczkowy na szczelność jelit polega na wypiciu przed snem 3-4 szklanek (a więc około 1 litra) soku z buraków. Najlepiej sięgnąć po świeżo wyciskany sok z buraków lub kupić w sklepie sok jednodniowy, gdyż takie soki są niepasteryzowane. Soki w kartonie są pasteryzowane, żeby miały dłuższą datę ważności. A wysoka temperatura podczas pasteryzacji niszczy część betanin, czyli barwnik buraka. Rano należy sprawdzić, jaki jest kolor moczu. Test można wykonać także w ciągu dnia - wtedy należy obserwować pierwszy mocz po wypiciu soku z buraka.

Jeśli mocz zmienił barwę na czerwoną lub różową, ma to świadczyć o nieszczelności jelit. To podobno stan, w którym tysiące nadżerek rozszczelniają błonę śluzową przewodu pokarmowego. Konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety, która ma "uszczelnić" jelita - przekonują zwolennicy testu soku z buraka. Rzecz w tym, że taka choroba jak zespół nieszczelnego jelita nie istnieje (gdyby jelito rzeczywiście było dziurawe - fachowo nazywa się to perforacja jelit - pacjent potrzebowałby opieki na oddziale intensywnej terapii). Dlaczego więc po zjedzeniu buraczków czy wypiciu soku z buraków mocz jest czerwony?

Czerwony mocz po wypiciu soku z buraków - przyczyny

W tym przypadku za czerwony kolor moczu odpowiadają barwniki zawarte w burakach - betacyjaniny (a konkretnie należące do tej grupy betaniny). Nie są one szeroko rozpowszechnione w produktach żywnościowych pochodzenia roślinnego. Występują jedynie w buraku ćwikłowym, boćwinie, opuncji, pitaji, ulluko czy amarantusie. W przypadku Polski najbogatszym źródłem tych barwników jest burak ćwikłowy.

Betaniny w formie niezmienionej wydalane są z moczem człowieka w ilości od 0,28 do 0,9 proc. (w przypadku spożycia betanin pochodzących z soku buraczanego). Prawdopodobnie tak mała zawartość betanin jest konsekwencją niewielkiej absorpcji z jelita. Powodem może być choćby fakt, że betaniny wykazują dużą wrażliwość na zmiany pH oraz podwyższoną temperaturę, a na takie warunki środowiskowe narażone są w czasie pasażu przez przewód pokarmowy. Należy uwzględnić także działanie szeregu enzymów trawiennych, a szczególnie enzymów wytwarzanych przez mikroflorę jelitową, które w dużej mierze powodują degradację tego typu związków. Na rozmiar wchłaniania betanin ma również wpływ stopień ich uwalniania z substancji organicznej danego pokarmu oraz interakcje z innymi związkami o tym samym charakterze, zawartymi w spożytym pokarmie.¹

Czerwony mocz po buraczkach - co oznacza?

Po zjedzeniu buraczków betaniny znajdują się w moczu wszystkich ludzi, jednak tylko u około 10-14 proc.¹ z nich barwią mocz na czerwono. Dlaczego? Do niedawna sądzono, że wydalanie czerwonego moczu po spożyciu buraka czerwonego, czyli bituria, to objaw stanu chorobowego wywołanego składnikami buraka lub następstwo defektu genetycznego.¹ Dziś wiadomo, że to nieprawda. Obecnie biturię określa się jako idiosynkratyczną reakcję organizmu, zależną tylko i wyłącznie od jego indywidualnych cech fizjologicznych.¹

Po zjedzeniu buraczków betaniny znajdują się w moczu wszystkich ludzi, ale tylko u niektórych barwią mocz na czerwono.

Barwa betanin zależy od pH środowiska, w jakim się one znajdują. Optymalna stabilność czerwonego koloru występuje między 4 a 5 pH.³ W przypadku pH 7 i wyższym (a więc w środowisku obojętnym i zasadowym) tracą swoją barwę, podobnie jak przy skrajnie niskim pH (na poziomie 1-2 pH).³

W związku z tym to, czy po wypiciu soku z buraka mocz zabarwi się na czerwono, zależy m.in. od jego pH. Betaniny będą barwiły na czerwono tylko mocz o odczynie kwaśnym (moczu o odczynie zasadowym, czyli alkalicznym, nie będą zabarwiały).

Zabarwienie moczu po zjedzeniu buraczków zależy też od kwasowości żołądka. Betaniny tracą swoją barwę pod wpływem kwasu solnego w żołądku (którego prawidłowe pH wynosi 1,5). W związku z tym niektórzy badacze sugerują, że czerwony mocz po zjedzeniu buraczków może sugerować niedokwaśność żołądka (niedokwasotę), co oznacza, że sok żołądkowy występuje w zbyt małej ilości.

Badania wskazują także, że substancje, takie jak kwas szczawiowy i kwas askorbinowy mogą działać jako czynniki ochronne, ograniczające degradację tego barwnika przez kwas żołądkowy.³

Na stabilność barwy betanin ma wpływ także temperatura. W wysokiej temperaturze, na przykład podczas gotowania czy podczas ekspozycji na światło słoneczne, barwnik zawarty w burakach ulega rozkładowi, dlatego mocz po spożyciu buraków gotowanych będzie mniej czerwony niż po burakach surowych. Degradację barwnika powodują także powtarzane cykle rozmrażania i zamrażania buraków.

Nie bez znaczenia jest także poziom nawodnienia organizmu, który wpływa na objętość moczu, a dalej na rozcieńczenie w nim barwnika. W sytuacji odwodnienia barwnik w moczu będzie bardziej skoncentrowany, a więc i czerwony kolor moczu będzie intensywniejszy niż u osoby o odpowiednim poziomie nawodnienia organizmu.

Czerwony mocz po buraczkach może świadczyć o niedoborze żelaza

Bituria może być też oznaką niedoboru żelaza, w przebiegu którego dochodzi do zwiększonego wchłaniania betaniny. Jak wynika z jednego z badań², bituria występowała u 66-80 proc. pacjentów z nieleczoną niedokrwistością z niedoboru żelaza i u 45 proc. pacjentów otrzymujących leczenie niedokrwistości złośliwej (stan, w którym występuje nasilone wchłanianie żelaza). U siedmiu takich pacjentów po 8 dniach terapii żelazem problem biturii został rozwiązany. Wiąże się ją także z alergiami pokarmowymi i zespołem złego wchłaniania.

Warto wiedzieć

Ważne

Dlaczego pomidory czy wiśnie nie zabarwiają moczu?

Ponieważ zawierają inny rodzaj barwników - antocyjany - które wchłaniają się w jeszcze mniejszym stopniu niż betacyjaniny. Poza tym - w przeciwieństwie do barwników zawartych w burakach - są metabolizowane, w związku z tym są wydalane w postaci zmienionej (bezbarwnych metabolitów).

Polecamy
Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi - na czym polega?

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi - na czym polega?

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi to badanie wykorzystywane w medycynie alternatywnej, które - zdaniem jego zwolenników - pozwala znaleźć przyczyny dolegliwości, takich ...

Polecamy
TOTALNA BIOLOGIA - co to jest? Totalna biologia to... totalna bzdura

TOTALNA BIOLOGIA - co to jest? Totalna biologia to... totalna bzdura

Totalna biologia to psychobiologiczna koncepcja żywych organizmów. Totalna biologia zakłada, że źródło każdej choroby leży w psychice - są to silne ...

Bibliografia:

1. Szalaty M., Znaczenie fizjologiczne oraz biodostępność betacjanin, Postępy Fitoterapii 2008, nr 1

2. Sotos JG. Beeturia and iron absorption. Lancet. 1999;354(9183):1032.

3. Mitchell SC. Food idiosyncrasies: beetroot and asparagus. Drug Metabolism and Disposition 2001; 29:539-43

3. Krantz C, Monier M, Wahlstrom B. Absorption, excretion, metabolism and cardiovascular effects of beetroot extract in the rat. Food Cosm Toxicol 1980; 18:363-6.

4. Watts AR, Lennard MS, Mason SL, Tucker GT, Woods HF. Beeturia and the biological fate of beetroot pigments. Pharmacogenetics. 1993;3(6):302–11.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny, objawy i leczenie

Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny, objawy i leczenie

Buraki zapobiegają nowotworom i miażdżycy. Właściwości BETANINY i BETAINY w czerwonych burakach

Buraki zapobiegają nowotworom i miażdżycy. Właściwości BETANINY i BETAINY w czerwonych burakach

Kłopoty zdrowotne zaczynają się w jelitach

Kłopoty zdrowotne zaczynają się w jelitach

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 23.05.2017

Komentarze (1 - 8 z 8)
pytanie, 19.06.2017 09.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zatem czym medycyna tłumaczy kolor moczu po zjedzeniu buraczki?
 
Józef, 23.05.2017 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przecież każdy o tym wie. Pasożyty systematycznie dziurawią nasze jelita i tylko od ilości perforacji można określić stan organizmu. U dzieci objawy pozytywnego testu buraczkowego pokrywają się z anemią i zaciemnionymi oczodołami. Pasożyty w szczególności zubożają organizm o krzem i żelazo.
 
dd, 20.05.2017 07.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy widziałaś jelito z dziurą? Ja tak, ten stan prowadzi do kałowego zapalenia otrzewnej i prawie zawsze do śmierci.
 
hmn, 19.05.2017 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nieszczelność owszem, ale niekoniecznie jelit ;)
 
Ola, 19.05.2017 11.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie da się przez ten artykuł przebrnąć przez powtarzanie całych akapitów tekstu.
 
kaha89, 18.05.2017 10.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nieszczelność jelit nie jest uznawana przez medycynę konwencjonalną (więc to nie jest tylko kwestia tego, że nie ma jej w tej międzynarodowej klasyfikacji). Test buraczkowy na nieszczelność jelit funkcjonuje tylko w medycynie alternatywnej
 
ana, 18.05.2017 10.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak można wierzyć w nieszczelność jelit - ludzie na chłopski rozum - jeśli w jelicie są dziury to jest to stan wymagający natychmiastowej pomocy lekarskiej OIOM. To jest stan zagrażający życiu. Czy wyobrażacie sobie chodzić normalnie z dziurami w jelicie? No nie!!!
 
ja, 17.05.2017 22.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ze nie nieszczelnosc nie jest opisama w klasyfikacji nie oznacza, ze nie istnieje...
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
CZYSTEK (zioło) - właściwości lecznicze i zastosowanie CZYSTEK (zioło) - właściwości lecznicze i zastosowanie

Czystek (Cistus) to zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości lecznicze. Czystek - a...

więcej

119

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

114

MORINGA - drzewo długowieczności. Właściwości lecznicze i zastosowanie moringi MORINGA - drzewo długowieczności. Właściwości lecznicze i zastosowanie moringi

Moringa to roślina, która posiada wyjątkowe wartości odżywcze, a co za tym idzie - właściwości...

więcej

111

Kwiaty czarnego bzu: zbieranie, właściwości i zastosowanie Kwiaty czarnego bzu: zbieranie, właściwości i zastosowanie

Kwiaty czarnego bzu osiągają wielkość talerzyków deserowych. Wyjątkowo pięknie pachną, mają też...

więcej

106

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jednym z powikłań przyjmowania doustnie tabletek antykoncepcyjnych są bóle żołądka. Radzę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu i zastanowić się nad zamianą drogi podania hormonów.

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.