QIGONG odmienił moje życie - ĆWICZENIA, które leczą

1 komentarze
Autor: Anna Krasuska

Żyjemy w stresie, podlegamy szkodliwym wpływom środowiska, zbyt często towarzyszy nam napięcie. Jak sobie z tym radzić? - Ćwiczyć qigong! - mówi mistrz Liu Zhongchun. Qigong reguluje ciśnienie, pomaga na bóle kręgosłupa, usuwa stres i przywraca równowagę.

Podnosimy do góry ręce, jakbyśmy trzymali ogromną kulę. Powoli wprowadzamy energię: przez głowę, wzdłuż całego ciała, aż do samego dołu. Ciepły strumień przepływa przez meridiany... - głos mistrza kieruje ruchami ćwiczących. Zgromadzeni na sali gimnastycznej ludzie w skupieniu, z przymkniętymi oczami wykonują tajemnicze, powolne ruchy. Unoszenie rąk, falowanie ramion, skręty tułowia, „krok żurawia”. - Myśl biegnie za ruchem, za myślą podąża energia - kontynuuje powoli nauczyciel.
Na zajęcia qigongu prowadzone przez Liu Zhongchuna przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Spokojny, pełen ciepła, skromny Chińczyk w przerwach między ćwiczeniami objaśnia zasady tradycyjnej chińskiej medycyny i taoistycznej filozofii. Zgodnie z nimi każdy z nas jest cząstką wszechświata i otrzymuje od niego energię - qi (czi). Qi to nasz potencjał, esencja życia. Jest wszędzie. Obmywa nas niczym woda, przepływa przez ciało jak strumień gorącej lawy. Qi jest w każdym oddechu. - Nie wiadomo, jak wygląda, ale my, Chińczycy, odczuwamy jej obecność, ponieważ świadomość istnienia qi jest wpisana w chińską kulturę, na niej opiera się nasza medycyna - mówi Liu Zhongchun. - Ludziom Zachodu trudno to zrozumieć, bo zwykle wierzą tylko w to, co jest widzialne. Jeśli ktoś regularnie, z koncentracją ćwiczy qigong, wtedy czuje na przykład ciepło, mrowienie, przyciąganie czy odpychanie - to energia przepływa przez ciało, a razem z nią krew.

Ważne

Ważne

- Qigong odmienił moje życie. Najpierw ustąpiły migreny. Teraz ataki zdarzają się sporadycznie i są łagodniejsze. Gdy ćwiczę systematycznie, staję się silniejsza, odporniejsza na stres. Mam pewność, że moje życie toczy się właściwym torem, a to, co mnie spotyka, jest takie, jakie być powinno - nawet jeśli są to trudne doświadczenia.

Qigong  - w zgodzie z naturą

Podobno qigong narodził się z obserwacji natury. Być może przed tysiącami lat jakiś człowiek patrzył na go-dowy taniec pary żurawi. Zaczął naśladować ruchy ptaków i po chwili poczuł radosny przypływ energii. Odkrył, że dzięki pewnym sekwencjom gestów ustępuje zmęczenie, jego ciało nabiera sprężystości, a umysł pracuje jaśniej. Zapamiętał te ruchy i powtarzał je, ilekroć poczuł się źle.
- Żuraw w Chinach jest symbolem długowieczności i pokojowego nastawienia do życia - tłumaczy mistrz. - Nie przypadkiem stał się symbolem uzdrawiających ćwiczeń qigong.
Według medycyny chińskiej tajemnica zdrowia tkwi w równowadze między energią, która nas otacza, a tą, która krąży w organizmie. Jeżeli przepływ energii jest zakłócony (przez stres lub nieodpowiedni tryb życia), chorujemy. Ćwiczenia qigong służą przywróceniu harmonii i gromadzeniu energii. Według Chińczyków ta forma ruchu gwarantuje zachowanie zdrowia do późnej starości.
Krystyna z Warszawy jest rehabilitantką i trenerką gimnastyki akrobatycznej, którą sama kiedyś uprawiała. Prowadzi zajęcia gimnastyczne dla kobiet. Kilka lat temu jej aktywność została nagle ograniczona. - Miałam problemy z kręgosłupem - opowiada. - Dwie przepuklinki dyskowe wywoływały ogromny ból. Nie mogłam się pochylać, leżeć ani normalnie chodzić. Przestałam prowadzić zajęcia. Lekarze z Konstancina chcieli mnie operować, ale nie dałam się pokroić. Przypomniałam sobie o qigongu, z którym kiedyś się zetknęłam. I pojechałam na obóz do Zwardonia. Początkowo ćwiczenia sprawiały mi ból, szybko jednak zaczęłam odczuwać ciepło i przepływ energii. Pod koniec obozu mój stan się poprawił, a po kilku miesiącach odzyskałam pełną sprawność i wróciłam do pracy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Kwiatowa TERAPIA DR. BACHA

Kwiatowa TERAPIA DR. BACHA

STRES - sprawdź, co cię stresuje i jak możesz się zrelaksować

STRES - sprawdź, co cię stresuje i jak możesz się zrelaksować

Ruch i DIETA pomogą ci zlikwidować brzuch

Ruch i DIETA pomogą ci zlikwidować brzuch

DRZEWA poprawiają samopoczucie i działają leczniczo

DRZEWA poprawiają samopoczucie i działają leczniczo

AKUPRESURA – siła łagodnego dotyku

AKUPRESURA – siła łagodnego dotyku

ODCHUDZANIE: prawdy i mity o dietach i odchudzaniu

ODCHUDZANIE: prawdy i mity o dietach i odchudzaniu

Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 1 z 1)
inka, 06.11.2015 17.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niestety telefon 89 527 65 32 jest głuchy
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
CZYSTEK (zioło) - właściwości lecznicze i zastosowanie CZYSTEK (zioło) - właściwości lecznicze i zastosowanie

Czystek (Cistus) to zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości lecznicze. Czystek - a...

więcej

131

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

131

MORINGA - drzewo długowieczności. Właściwości lecznicze i zastosowanie moringi MORINGA - drzewo długowieczności. Właściwości lecznicze i zastosowanie moringi

Moringa to roślina, która posiada wyjątkowe wartości odżywcze, a co za tym idzie - właściwości...

więcej

128

ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Żyworódka pierzasta to roślina, która ma szersze zastosowanie lecznicze niż aloes. Dzięki...

więcej

121

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Tak, jednym z powikłań przyjmowania doustnie tabletek antykoncepcyjnych są bóle żołądka. Radzę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu i zastanowić się nad zamianą drogi podania hormonów.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.