Olej z marihuany (konopi), czyli „łzy feniksa”. Czy leczy raka i inne choroby?

112 komentarze
Autor: Monika Majewska

Olej z marihuany (konopi), inaczej "łzy feniksa" lub olej RSO, przez niektórych jest uważany za lek ratujący życie. Przekonują oni, że olej z marihuany m.in. może wyleczyć z glejaka (rodzaj raka mózgu) oraz zmniejszyć liczbę napadów padaczkowych. Jednak mimo to olej z konopi, jak i samo wykorzystywanie marihuany w celach leczniczych, wciąż budzi wiele kontrowersji. Sprawdź, jak działa olej z konopi i czym się różni od marihuany leczniczej w formie tabletek czy kropli.

Olej z marihuany (konopi), inaczej "łzy feniksa" lub olej RSO, to olej otrzymywany z kwiatów konopi indyjskiej metodą opracowaną przez Ricka Simpsona (stąd nazwa olej RSO - Rick Simpson Oil). Olej ten zawiera silne stężenie THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) – środka psychoaktywnego i głównej substancji czynnej marihuany. Szacuje się, że olej RSO zawiera nawet do 95-98 proc. TSH. Dla porównania – konopie same w sobie zawierają od 5 do 20 proc. tego związku. Tym samym olej z marihuany jest jednym z najmocniejszych naturalnych medykamentów.

Olej z marihuany (konopi) – właściwości lecznicze

Udowodniono naukowo, że marihuana wykazuje liczne właściwości lecznicze – m.in. działa przeciwbólowo (co jest wykorzystywane zwłaszcza u pacjentów chorych na raka), u osób po chemioterapii przeciwdziała wymiotom, u pacjentów z AIDS poprawia apetyt, a chorym na stwardnienie rozsiane zmniejsza spastyczność mięśni.

SPRAWDŹ >> MARIHUANA ma właściwości lecznicze przydatne w terapii raka, stwardnienia rozsianego, jaskry

Obiecujące są także wyniki badań naukowców z New York University Langone Comprehensive Epilepsy Center, dotyczące właściwości płynnego ekstraktu marihuany. Przekonują oni, że ekstrakt może być skuteczny w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci i u dorosłych. W eksperymencie wzięło udział 213 osób – dzieci i dorośli (średnia wieku wynosiła 11 lat) - chorych na ciężkie typy padaczki, oporne na leczenie, takie jak m.in. zespół Dravet i zespół Lennoxa-Gastauta.

Badanym raz na dobę, doustnie podawano ekstrakt konopi indyjskich zawierający CBD - substancję czynną, która nie ma działania psychoaktywnego. Okazało się, że u 137 osób, które zakończyły 12- tygodniowy test, częstość napadów padaczkowych w czasie trwania terapii zmniejszyła się o średnio 54 proc. Natomiast u 23 chorych z zespołem Dravet, którzy otrzymywali lek przez pełne 12 tygodnie, częstości napadów spadła o 53 proc. Z kolei u 11 pacjentów z zespołem Lennoxa-Gastauta, którzy zakończyli badanie o czasie, zaobserwowano spadek częstości atonicznych napadów o 55 proc. 12 osób zakończyło test wcześniej ze względu na działania niepożądane (m.in. senność, biegunka).

Ważne

Ważne

Co to jest marihuana medyczna?

Marihuana medyczna to środki farmakologiczne - w formie tabletek, kropli lub suszu - produkowane z konopi indyjskiej pochodzącej ze specjalnej hodowli. Dzięki temu marihuana medyczna zawiera więcej substancji leczniczej i jest niemalże pozbawiona substancji psychoaktywnej, czyli THC (związek z grupy kannabinoidów). W związku z tym chory przyjmujący marihuanę leczniczą nie wprowadza się w stan narkotyczny, jak ma to miejsce w przypadku palenia trawki. Dodatkowo marihuana medyczna jest podawana w określonych (zwykle minimalnych) dawkach, by uzyskać efekt leczniczy, i pod kontrolą lekarza.

Nie ma natomiast badań dotyczących właściwości oleju z konopi, w związku z tym nie wiadomo, czy jest on skuteczny (bądź nieskuteczny). Lekarze tłumaczą, że nie znają jego składu, ani tego, jak był spreparowany. Nie wiadomo także, jak go dawkować.

Jednak z obserwacji osób, które zażywają olej z marihuany lub podają go swoim bliskim chorym, wynika, że wykazuje one działanie lecznicze, a dodatkowo działa szybciej niż marihuana medyczna w formie tabletek czy kropli.

Nazwa „olej RSO” pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska Ricka Simpsona, który jak pierwszy zaczął stosować olej z kwiatów konopi indyjskich

Na przykład, u dziecka chorego na padaczkę lekooporną po podaniu oleju RSO liczba napadów spadła nawet do 80 proc. i – co bardzo ważne - efekty lecznicze były widoczne od razu. W przypadku marihuany leczniczej efekty były również pozytywne, ale nie tak natychmiastowe jak w przypadku nielegalnego oleju. Poza tym są doniesienia o wyleczeniu z glejaka (u pacjenta, który – według lekarzy – był już nieuleczalnie chory i skierowany do hospicjum) i z nowotworu węzłów chłonnych za pomocą oleju z kwiatów konopi indyjskich. Te przypadki to najlepszy dowód na to, że olej RSO działa.

W związku z tym konieczne są szersze badania, które określą, jakie dokładnie właściwości lecznicze ma olej z marihuany - w jakich chorobach może pomóc. Należy również ustalić, w jakich dawkach można go podawać, by miał korzyści terapeutyczne i by jednocześnie zminimalizować ewentualne skutki uboczne. Trzeba także sprawdzić, czy olej RSO nie wchodzi w interakcje z jakimiś lekami.

Ważne

Ważne

W Polsce olej z marihuany jest nielegalny

W Polsce olej z marihuany jest nielegalny. Można kupić tylko na czarnym rynku (warto wiedzieć, że cena miesięcznej kuracji to wydatek około 16 tys. złotych). Jednak wówczas nie wiadomo z jakiego jakościowo surowca został wyprodukowany, jakie jest stężenie substancji czynnej itp., ponieważ nikt tego nie kontroluje.

Olej z marihuany (konopi) - czy może uzależniać?

Marihuana lecznicza nie uzależnia w sensie psychicznym, nie odurza, nie wywołuje uczucia przyjemności. Wszystko dlatego, że jest niemal pozbawiona substancji psychoaktywnej THC, a dodatkowo jest podawana w niewielkiej ilości (liczonej w ułamkach miligramów) i - co najważniejsze - pod kontrolą lekarza. Jak jest w przypadku oleju z konopi? Olej RSO zwiera TSH w znacznej ilości, w związku z tym może wywoływać efekt psychotyczny.

Ważne

Ważne

Olej z marihuany a olej konopny z konopi siewnej

Oleju z marihuany nie należy mylić z olejem konopnym, który jest pozyskiwany z nasion konopi siewnej. Jest on powszechnie dostępny w sklepach ze zdrową żywnością i można go stosować jako dodatek do sałatek, sosów, warzyw. Olej ten nie wywiera efektu leczniczego.

Olej z marihuany - zalety marihuany leczniczej. Na jakie schorzenia pomaga?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 18.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 112)
Kasia, 16.08.2017 08.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam wielką prośbę .Czy ktoś wie skąd można dostać tel olej???Od trzech lat się męczę z nowotworem.Wykryto mi jak byłam w ciąży.Operacja w 13 tyg ciąży i 6 dawek chemii bo więcej zagrażałaby małej.Chemia radioterapia hormonoterapia .Miała być rekonstrukcja piersi ,miało być super a skur.... się przerzucił na kości (wszystkie)i na wątrobę.Mam 2,8letnią córkę dla której chcę żyć!Błagam pomóżcie mi.kasiamaria2@wp.pl jakieś sprawdzone namiary.Dzięki:*
 
dloogy, 11.08.2017 20.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WZIĄĆ nie wziąść !
 
Daniel, 05.08.2017 21.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam tatę z rakiem nerki z przerzutem na kości bardzo potrzebuję sprawdzonego źródła olejku konopnego o odpowiednim stężeniu Kontakt ze mną daniel.skulski@gmail.com
 
szpila771, 27.07.2017 17.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
szpila771@gmail.com
 
Edyta, 25.07.2017 22.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nigdy nie byłam zwolenniczką stosowania takich metod leczenia, do czasu gdy moja Mama nie dostala raka piersi, wtedy zdecydowałam się na zastosowanie oleju, nie wiedziałam że kuracja jest aż tak drogą, ale wtedy nie liczyło się dla mnie nic prócz zdrowia mamy. I co pomogło, nie było przerzutow mama czuję się super. Jeżeli ktoś ma pytania co do stosowania oleju służę pomocą bo gdy ja potrzebowałam informacji pewna osoba mi bardzo pomogła za co jednej dziękuję mój e-mail gregorczyk-edyta@wp.pl
 
Robert, 18.07.2017 15.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Droga Hania ty napewno jesteś bladynka. Bo takie głupoty to tylko niedrorozwuj może napisać. Olej z nasion konopi to zeczywiscie pomoże ale na otarcie napletka a nie raka. Wziąść do buzi kilka kropel i wymieszać z ślina jak fiuta miała byś w buzi to możesz go silnic nie olej który tak cuchnię hlorofilem ze człowiek chce się go natychmiast pozbyć. Żeby coś pisać trzeba coś na ten temat wiedzieć. Bo są ludzie którzy raka przeżyli. Boże broń ze taka idiotą nie jest lekarzem.
 
Hania, 17.07.2017 23.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Weszlam na ta strone z powodu choroby przyjaciela ktory ma raka nerki i poprosil mnie o pomoc w zakupie oleju z nasion konopii i widze ze wiele osob poszukuje takiego oleju dla swoich bliskich. Dla osob choych na raka potrzebny jest czysty olej w stezeniu 1:1 to bardzo gesta zawiesina czesto podaje sie go rozcieczajac 1:2 lub 3 z olejem oczyszczonym z oliwek, nie nalezy go polykac po podaniu do ust tylko pozostawic w jamie ustnej az sie rozejdzie i wymiesza ze slina. Podaje tu takie informacje gdyz zobaczylam ze na zadnej stronie w pl nikt tak waznych informacji nie zamiescil na stronie, zreszta z tego co widzialam to radzila bym panstwu szukac takich olejow za granica Pl coz przykre to ale nie jestem pewna czy oferowane oleje sa faktycznie tymi z opisow. Zycze panstwu i rodzinom duzo sily w walce z chorobami. Pozdrawiam Hania
 
Biger, 14.07.2017 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja żona cierpi na raka tarczycy, która została potwierdzona na etapie czwartym, lekarz powiedział mi, że niewiele może zrobić, ponieważ nie reaguje na leczenie, ale mój szwagier przyszedł do naszej pomocy, kazując ten olej konopny z rick Fundacja Simpson, która powiedziała, pomagała niektórym pacjentom walczyć z rakiem różnych typów, więc postanowiliśmy dać mu szansę, do tej pory moja żona doskonale się poprawiła i obecnie może sama chodzić po domu. Czułem, że to konieczne i pozwolę innym, którzy cierpią z powodu tej ostrej choroby, że kiedy masz dobry olej z konopi, może to naprawdę dać drugą szansę na życie. Jeśli potrzebujesz tego oleju konopnego, skontaktuj się z fundacją, która dostarczyła mojego szwagra z tym e-mailem: drricksimpsoncannabisoil@hotmail.com
 
san, 03.07.2017 09.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo proszę o informację, kontakt, gdzie dostać ten olej - desanperi@gmail.com
 
Kasia, 30.06.2017 23.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kasiaopyd@interia.pl
 
następne »
strona 1 z 12
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
LECZNICZA NALEWKA z aronii. Przepis LECZNICZA NALEWKA z aronii. Przepis

Nalewka z aronii to jedna z najchętniej wybieranych przez nas mocnych nalewek. Dlaczego? Owoce...

więcej

55

Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi...

więcej

50

ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Żyworódka pierzasta to roślina, która ma szersze zastosowanie lecznicze niż aloes. Dzięki...

więcej

50

Ashwagandha (indyjski żeń szeń) - działanie lecznicze i skutki uboczne Ashwagandha (indyjski żeń szeń) - działanie lecznicze i skutki uboczne

Ashwagandha (indyjski żeń szeń, witania ospała) to roślina, której właściwości i lecznicze...

więcej

43

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.