Migdałki: wycinać czy nie?

372 komentarze
Autor: Dr n. med. Jarosław Wysocki, laryngolog

Zdecydować się na wycinanie migdałków czy nie? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu rodziców, gdy ich dzieci często chorują na anginę lub zapalenie migdałków. Czy jest na nie jednoznaczna odpowiedź?

Wycinanie migdałków wciąż budzi kontrowersje. Migdałki znajdują się po obu stronach gardła, między grzbietem języka a języczkiem, który wyrasta z podniebienia. Są w nich produkowane substancje (tzw. antygeny), które służą do wytwarzania przeciwciał - skutecznej broni przeciwko drobnoustrojom. U niemowlęcia i małego dziecka pełnią bardzo ważną rolę. Kiedy jednak dziecko dorasta, migdałki produkują coraz mniej skutecznych przeciwciał. Dlatego w okresie dojrzewania nie są już tak istotne w budowaniu odporności organizmu. A więc ich usunięcie nie przynosi dziecku szkody.

Przerośnięte migdałki

Zdarza się, że migdałki podniebienne zbytnio się rozrosną. Dzieje się tak zazwyczaj po częstych infekcjach. Są wtedy mechaniczną przeszkodą w gardle, która utrudnia połykanie. Przerosnąć może także migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał), a to utrudnia oddychanie przez nos. Ale to nie koniec kłopotów z tym związanych. Przerośnięty migdałek gardłowy zatyka część trąbki słuchowej, a wtedy do ucha środkowego nie docierają kolejne porcje świeżego powietrza. Jeśli taki stan długo się utrzymuje, w uchu zaczyna gromadzić się płyn. Kończy się to niedosłuchem lub zapaleniem ucha środkowego. Łatwym do zaobserwowania zewnętrznym objawem przerostu migdałka gardłowego jest to, że dziecko chrapie podczas snu. Jeżeli chrapaniu towarzyszą bezdechy, trwające kilka lub kilkanaście sekund, trzeba migdałek usunąć. Nie można tego lekceważyć, bo bezdech może prowadzić do poważnych zmian w płucach, a w skrajnych przypadkach nawet do zatrzymania akcji serca.
Przerośnięte migdałki podniebienne, nawet jeśli nie są przyczyną częstych zapaleń czy angin, poważnie utrudniają dziecku połykanie. Maluch nie chce jeść, bo nie może bez problemu połykać. W takich sytuacjach nie usuwa się całkowicie migdałków, a jedynie je przycina, czyli zmniejsza chirurgicznie.

Nie przegap

Angina goni anginę

Nawet normalnej wielkości migdałki podniebienne mogą być przyczyną przewlekłego stanu zapalnego. Migdałki są wtedy bardzo porowate, mają tzw. nisze, w których gromadzą się bakterie i właśnie stąd przedostają do krwi. Lekarz powie wtedy do rodziców, że migdałki są siedliskiem stanu zapalnego. Nierzadko jest to też przyczyna zapalenia zatok i krtani. Jeżeli taki stan nie będzie leczony, u dziecka może się rozwinąć zapalenie stawów, mięśnia sercowego czy mózgu nazywane też gorączką reumatyczną. Ale to nie wszystko. Co kilka miesięcy pojawiają się ostre zapalenia gardła w postaci angin. Jeżeli powtarzają się kilka razy w roku, należy pomyśleć o ich usunięciu. 
Podejmując decyzję o wycięciu migdałków trzeba brać pod uwagę jeszcze jedno - powikłania częstych angin. Najczęściej zdarza się ropień okołomigdałkowy. To stan zapalny, który charakteryzuje się tworzeniem się ropy w tzw. wolnej przestrzeni tkankowej. W okolicy łuku podniebiennego i języczka tworzy się wtedy coś w rodzaju guza wypełnionego ropą. Towarzyszy temu bardzo silny ból gardła przy każdej próbie otworzenia ust. Laryngolodzy nazywają ten stan szczękościskiem. Chory trzyma brodę blisko klatki piersiowej (tzw. przymusowe przygięciowe ustawienie głowy), co nadaje mu nienaturalny wygląd. Ropień musi być nacięty i starannie oczyszczony. Niekiedy taki zabieg trzeba powtarzać kilka razy. Jest to bardzo bolesne. Po oczyszczeniu ropnia powinno się usunąć migdałki. 
Po anginach mogą obok gorączki reumatycznej pojawiać się ropowice tkanek miękkich szyi, a nawet ropnie wewnątrzczaszkowe. To stany zagrożenia życia, których nigdy nie wolno lekceważyć.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
medimedimedi, 22.01.2015 22:39
znam osobę w stanie ostrego zapalenia migdałków, która je podleczyła płucząc jamę ustną oliwą słonecznikową. Ważne, żeby potem wypluć płukankę.. nie wiem może w internecie znajdziesz jakieś pomocne infomacje nt. temat..
Nie zarejestrowany, 22.01.2015 21:42
Brat też wyciął, i ja zastanawiam się nad sobą ale się trochę boję... Czytam różne opinie chociaż jestem zapisany do centrum medycznego mml na zabieg tam zapewniają że będzie tylko lepiej ale ja sam ogólnie boje się zabiegów ale skoro brat chwali to się zapisałem, też oczywiście opisze jak będę po.
 

Jak wygląda wycinanie migdałków?

Zabieg usunięcia migdałków wykonuje się specjalnym urządzeniem, które przypomina aparacik do podkręcania rzęs. Powinien być przeprowadzony pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym (obecnie nie robi się już tego ze znieczuleniem miejscowym). 
Przed operacją należy zrobić ekg, prześwietlenie klatki piersiowej, ogólne badanie moczu oraz dokładne badania krwi z uwzględnieniem czasu krwawienia i krzepnięcia oraz innych czynników informujących o stanie układu krążenia. Te badania są bardzo ważne. Od ich wyników zależy powodzenie operacji lub jej odłożenie na inny termin. Trzeba bowiem pamiętać, że ran po usunięciu migdałków nie zaszywa się, muszą same zarosnąć. Jeżeli więc krew będzie źle krzepła, może dojść do poważnego krwotoku, a w najgorszym przypadku nawet śmierci dziecka. Przez trzy tygodnie po operacji trzeba się oszczędzać, nie gimnastykować się, nie dźwigać. Jedzenie powinno być chłodne i papkowate, oraz bez ostrych przypraw.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 19.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 372)
Zawistka, 23.04.2015 22.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Również pochwalę klinikę mml. Tam jak się trafi to najpierw lekarze sprawdzają na ile możliwe jest wyleczenie za nim podejmą decyzję o usunięciu. W końcu natura nas obdarzyła i nie zawsze konieczne jest usunięcie bo można też i wyleczyć, tylko nie każdemu lekarzowi się chce widzieć jednego pacjenta kilka razy :P
 
Kinga1707, 19.04.2015 21.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialam wstrzymac sie od pisania na roznych portalach, ale postanowilam tez wypowiedziec sie na temat moich doswiaczen.
 
Magdalenaohara, 21.03.2015 23.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tutaj jest wypunktowane, w jakich sytuacjach migdałki kwalifkują się do leczenia farmakologicznego, w jakich do przycięcia, a w jakich do całkowitego wycięcia: http://medyczny-blog.blogspot.com/2015/03/przerosniete-migdaki-objawy-i-kiedy.html
 
Janusz, 02.03.2015 11.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałem skierowanie na wycięcie migdałków w wieku 20 lat. Ale trafiłem do lekarza, który zaproponował leczenie, które nie pomogło. I tak męczyłem się przez 30 lat, aż w końcu kilka dni temu pozbyłem się tego dziadostwa prywatnie - metodą koblacji.
 
Dot, 23.02.2015 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak dr. Michalik wyleczył migdałki u syna Pani Anno?
 
AdrianBezMigdałków, 16.02.2015 01.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, jestem 3 dzień po wycięciu migdałków, zacznę może od początku. No to tak, przyjechałem do szpitala na czczo, pobrali mi krew - zbadali i mogłem normalnie jeść do 22;00. Na drugi dzień około godziny 10, przyszła pielęgniarka, dała mi tabletkę na uspokojnie - żebym się niestresował podczas zabierania na operacje. Po 15 minutach jak tabletka zaczęła działać, pięlęgniarka wzięła mnie na łózko i zwoziła na salę operacyjną- oczywiście nie stresowałem się, wszystko było w porządku, bo tabletka działała. Na sali operacyjnej dostałem narkozę i poszłem słodko spać nawet niewiem kiedy. Obudziłem się po godzinie, w sali do wybudziania, Czyłem dyskomfort w jamie ustnej, ale na spaniu podłączyli mi kroplówkę z lekiem przeciw bólowym. Bólu jako tako nie czułem - ale jak wiadomo po operacji jednak jest to coś. Przewieźli mnie z powrotem na salę, gdzie kazali mi iść spać - bez namysłu zasnąłem w 5 sekund. obudziłem się po 3 godzinkach, gardło lekko pobolewało (ból w skali od 1-10 to według mnie 2). Kroplówkę z przeciwbólowym lekiem dostawałem 3 razy dzinnie, średnio co 8 godzin, ale gdy zaczynało mnie boleć szłem do pielęgniarki, i dało się załatwić co 7 godzin. Na lekach przeciwbólowych da się jak najbardziej wytrzymać - no ale wiadomo jednak ten dyskomfort w gardle jest - trzeba się z tym pogodzić. Wieczorem dostałem kroplówkę na noc i poszedłem spać. O 6;00 rano obudziła mnie lekarka - gardło mnie bolało ( 5 w skali od 1-10) ale obudziła mnie by dać mi kroplówkę. zasnąłem po 2 minutkach, obudziłem się o 8;00 bez bólu. Czasami, bo 5-6 godzinach leki przestawały działać, gardło bolało, ale byłem przyzwyczjony bo miewałem anginę 1-2 razy w miesiącu. Nie było tragedii. Po dwóch dniach wypuścili mnie do domku, gdzie jadam zazwyczaj rosołki od mamy :) Niestety nie da się za bardzo najeść, ale w między czasie popijam gęstymi jogurtami waniliowymi lekko schłodzonymi i zapycham żąłądek, teraz jest aktualnie w porządku. rany po wycięciu wyglądają obrzydliwie, na sam widok idzie zwymiotować, no ale wiadomo, mu się zagoić :) Polecam ten zabieg(jak na razie) każdemu, kto ma większe problemy z Anginami - wszystko da się przeżyć a ból wcale nie jest duży. Wiadomo, że każdy człowiek reaguje inaczej, ale w 80% przypadkach, wszystko przechodzi dosyć gładko ! Pozdrawiam wszystkich zaciekawionych tą operacją i zachęcam ! Nie bójcie się ! Lepiej wytrzymać ten tydzień i mieć spokój po wsze czasy - bo jak wiadomo na angine już nie zachorujesz- niż męczyć się co chwilę z uporczywym bólem przy Anginie ! ~ Miło było to z siebie wydusić :)
 
Iwona, 05.02.2015 12.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja prawie 5-letnia córka miała operację przeprowadzoną w Kajetanach. Okres oczekiwania trochę dłuższy niż w innych szpitalach, ale warto poczekać. Miała wycinany 3 migdał, przycinane dwa boczne i drenaż ucha. Teraz jest o wiele lepiej, lepiej słyszy, nie ma tak częstych katarów jak wcześniej. w Kajetanach obecnie wygląda to tak: dzień 1: rejestracja, wizyta u lekarza, badanie słuchu i przyjęcie do szpitala. (dziecko powinno być zdrowe) - to wszystko trwa strasznie długo. warto wziąć książeczki, kredki, kolorowanki lub gry i oczywiście przekąski w dniu przyjęcia obiad nie przysługuje. Jest barek, gdzie można dokupić jedzenie. dzień 2: zabieg, dziecko od rana nic nie je i nie pije. lepiej pochować wszystko jedzenie, żeby nie kusiło. na salę operacyjną wchodzi się razem z dzieckiem i po operacji jest się przy wybudzeniu. Dziecko nie traci rodzica z oczu poza samym zabiegiem. dobrze mieć ze sobą chrupki kukurydziane i wodę niegazowaną z dziubkiem. dzień 3: popołudniu wyszłyśmy do domu.
 
Katarzyna, 27.01.2015 10.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja córka wiek 5 lat często chorowała, przez nos nie oddychała w ogóle przez pół roku chociaż kataru nie było. Chrapanie w nocy i bezdechy, ciśnienie w uchu. Otolaryngolog powiedział, ze trzeba wyciąć trzeci migdał i podciąć dwa. Zdecydowaliśmy się. 21 stycznia był zabieg. Więcej strachu. Dziecko dostało tabletke ogłupiającą.Było dośc śmiesznie. Potem wzięli dziecko na zabieg. po niecałej godzinie dziecko ju wybudzone przywieźli do nas. Na chwile płakała, potem przespała sie może godzinke i obudziła się jakby nigdy nic..zaczeła malować, opowiadać itd..tego samego dnia wróciliśmy do domu. Z jedzeniem nie było problemu. Córke nic się nie działo..Po paru dniach zaczęła oddychać nosem, czuć zapachy, spać tak cichutko, że wstawałam w nocy i przysłuchiwalam się czy w ogóle oddycha bo wcześniej było harczenie słychać w całym domu. Apetyt się poprawił. Gdybym miała jeszcze raz podjąc taką decyzje nie wahałabym się nawet chwile..
 
WYCIĘTY, 06.11.2014 10.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam-ze względu na poważny zabieg usunięcia migdałków ,chciałem podzielić się swoimi spostrzeżeniami.Wiek 40 lat-przewlekłe i uciążliwe anginy ropne,antybiotyk za antybiotykiem i nawet po nie całym tygodniu dalsza choroba +gorączka{taki stan trwał koło sześciu lat-zwlekanie a nuż się polepszy,albo nie kompetentni laryngolodzy z hasłami typu ;niema podstaw do leczenia;}Zabieg wykonany w narkozie i pobyt w szpitalu przez 5 dni-najgorszy 1 dzień -prócz bólu,całkowite osłabienie organizmu,zakaz jedzenia i picia ,a co najgorsze krwawiące rany i spływająca krew do żołądka,jak wiemy żołądek nie trawi krwi,stąd nudności i wymioty.Póżniej trochę lepiej z uwagi na kroplówki przeciwbólowe i przeciw krwawienne .Gehenna w domu niesamowity ból-przepisane tabletki paracetamol - pomagały około 4 godzin{dwie sztuki}przepisane zastrzyki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - wykupione i nieużyte{ze względu na wyjazd i święto zmarłych} na pewno pomogły by bardziej{pyralgina}.Zapomniałem dodać że przez 5-6 dni po szpitalu miałem gorączkę {największą wieczorem 38-39}Najgorsze te papki,a teraz najlepsze po 8-9 dniach rewelacyjna poprawa{prawa strona dość dobra,a lewa jeszcze daleko w tyle-powód taki że wycięty migdał po wyrwie w podniebieniu !!! o wiele większy- czyli spuchnięty i ropny przy usunięciu}Możliwość gryzienia i jedzenia { w ramach rozsądku }napawa chęcią do życia !!!!Kilka rad-od samego początku ,parzymy i pijemy rumianek{niesłodzony i zimny oraz płuczemy gardło wodą utlenioną rozcieńczoną zimną wodą {buteleczka wody utlenionej wystarczała mi na 3 szklanki }Mnie to bardzo pomogło w gojeniu ran.Przed zabiegiem przepisano mi ISMIGEN tabletki uodparniające{80-90zł}drogie ale może warto.Pozdrawiam i życzę ulgi.
 
anna, 24.09.2014 16.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja polecam wybrać sobie lekarza takiego, któy nie mówi na dzień dobry że trzeba wyciąć, tylko może że warto najpierw podleczyć i zobaczyć co dalej, bo wyciąć zawsze można. My na szczęście trafiliśmy na dr Michalika z MML i dzięku niemu udało nam się uratować migdałki syna, a teraz jak syn ma 8 lat to okazało się, że wcale ich nie trzeba było wycinać.
 
następne »
strona 1 z 38
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Objawy zapalenia oskrzeli. Męczący kaszel  może być objawem zapalenia oskrzeli Objawy zapalenia oskrzeli. Męczący kaszel może być objawem zapalenia oskrzeli

Objawy zapalenia oskrzeli to przede wszystkim ataki kaszlu i duszności. Ale zapalenie oskrzeli...

więcej

17751

Jak skutecznie wyleczyć katar? 5 sposobów na katar Jak skutecznie wyleczyć katar? 5 sposobów na katar

Katar to nie choroba, ale potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków...

więcej

16638

Angina i jej powikłania. Jakie mogą być powikłania nieleczonej anginy Angina i jej powikłania. Jakie mogą być powikłania nieleczonej anginy

Angina to choroba, której nie można zlekceważyć. Powikłania nieleczonej anginy są poważne, mogą być...

więcej

15709

Gdy KASZEL męczy - rodzaje kaszlu i sposoby jego łagodzenia Gdy KASZEL męczy - rodzaje kaszlu i sposoby jego łagodzenia

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu – pozwala oczyścić drogi oddechowe i dlatego nie wolno...

więcej

25820

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Trzeba wykonać zdjęcie RTG. Jeśli ząb był leczony kanałowo w prawidłowy sposób, a korzeń nie jest zniszczony, to można będzie zastosować wkład koronowo-korzeniowy i osadzić koronę.

W przypadku zgłaszanych dolegliwości powinien pan pilnie udać się do lekarza. Są to objawy, które natychmiast powinny być zdiagnozowane, niezależnie od ich przyczyny. Do czasu wyjaśnienia problemu...

Nie jest określony czas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest on uwarunkowany jedynie decyzją pacjentki, tolerancją preparatu i obecnością przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej....

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 27, 2015

Masz prawo wiedzieć, że istnieje skuteczny sposób pozbycia się zbędnych kilogramów, bez uszczerbku, dla zdrowia, bez efektu jojo. Musisz poznać przyczyny otyłości a wtedy można sobie z nią poradzić, To nie Twoja wina! Jedni jedzą dużo i są szczupli a inni tyle samo lub mniej i tyją!...

data

Kwiecień 26, 2015

To może wybierz się do Centrum Leczenia Otyłością. Mają 20 placówek w całej Polsce, więc na pewno znajdziesz jakąś blisko siebie. Dużo na ich temat poczytasz na: http://zdroweodchudzanie.pl . Najważniejsze, że oni leczą otyłość tak aby nie powróciła.

data

Kwiecień 24, 2015

Cudownego sposobu nie ma, ale może kuracja z Natur House pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę? sporo ostatnio o nich czytałam, bo sama też bym trochę zrzuciła, i mają bardzo dobre opinie. Co ważne, odbywają się pod kontrolą dietetyka.

data

Kwiecień 26, 2015

od kiedy sprzedający nie podaje adresu firmy dla mnie to ściema i naciąganie naiwnych

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.