Migdałki: wycinać czy nie?

365 komentarze
Autor: Dr n. med. Jarosław Wysocki, laryngolog

Zdecydować się na wycinanie migdałków czy nie? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu rodziców, gdy ich dzieci często chorują na anginę lub zapalenie migdałków. Czy jest na nie jednoznaczna odpowiedź?

Wycinanie migdałków wciąż budzi kontrowersje. Migdałki znajdują się po obu stronach gardła, między grzbietem języka a języczkiem, który wyrasta z podniebienia. Są w nich produkowane substancje (tzw. antygeny), które służą do wytwarzania przeciwciał - skutecznej broni przeciwko drobnoustrojom. U niemowlęcia i małego dziecka pełnią bardzo ważną rolę. Kiedy jednak dziecko dorasta, migdałki produkują coraz mniej skutecznych przeciwciał. Dlatego w okresie dojrzewania nie są już tak istotne w budowaniu odporności organizmu. A więc ich usunięcie nie przynosi dziecku szkody.

Przerośnięte migdałki

Zdarza się, że migdałki podniebienne zbytnio się rozrosną. Dzieje się tak zazwyczaj po częstych infekcjach. Są wtedy mechaniczną przeszkodą w gardle, która utrudnia połykanie. Przerosnąć może także migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał), a to utrudnia oddychanie przez nos. Ale to nie koniec kłopotów z tym związanych. Przerośnięty migdałek gardłowy zatyka część trąbki słuchowej, a wtedy do ucha środkowego nie docierają kolejne porcje świeżego powietrza. Jeśli taki stan długo się utrzymuje, w uchu zaczyna gromadzić się płyn. Kończy się to niedosłuchem lub zapaleniem ucha środkowego. Łatwym do zaobserwowania zewnętrznym objawem przerostu migdałka gardłowego jest to, że dziecko chrapie podczas snu. Jeżeli chrapaniu towarzyszą bezdechy, trwające kilka lub kilkanaście sekund, trzeba migdałek usunąć. Nie można tego lekceważyć, bo bezdech może prowadzić do poważnych zmian w płucach, a w skrajnych przypadkach nawet do zatrzymania akcji serca.
Przerośnięte migdałki podniebienne, nawet jeśli nie są przyczyną częstych zapaleń czy angin, poważnie utrudniają dziecku połykanie. Maluch nie chce jeść, bo nie może bez problemu połykać. W takich sytuacjach nie usuwa się całkowicie migdałków, a jedynie je przycina, czyli zmniejsza chirurgicznie.

Nie przegap

Angina goni anginę

Nawet normalnej wielkości migdałki podniebienne mogą być przyczyną przewlekłego stanu zapalnego. Migdałki są wtedy bardzo porowate, mają tzw. nisze, w których gromadzą się bakterie i właśnie stąd przedostają do krwi. Lekarz powie wtedy do rodziców, że migdałki są siedliskiem stanu zapalnego. Nierzadko jest to też przyczyna zapalenia zatok i krtani. Jeżeli taki stan nie będzie leczony, u dziecka może się rozwinąć zapalenie stawów, mięśnia sercowego czy mózgu nazywane też gorączką reumatyczną. Ale to nie wszystko. Co kilka miesięcy pojawiają się ostre zapalenia gardła w postaci angin. Jeżeli powtarzają się kilka razy w roku, należy pomyśleć o ich usunięciu. 
Podejmując decyzję o wycięciu migdałków trzeba brać pod uwagę jeszcze jedno - powikłania częstych angin. Najczęściej zdarza się ropień okołomigdałkowy. To stan zapalny, który charakteryzuje się tworzeniem się ropy w tzw. wolnej przestrzeni tkankowej. W okolicy łuku podniebiennego i języczka tworzy się wtedy coś w rodzaju guza wypełnionego ropą. Towarzyszy temu bardzo silny ból gardła przy każdej próbie otworzenia ust. Laryngolodzy nazywają ten stan szczękościskiem. Chory trzyma brodę blisko klatki piersiowej (tzw. przymusowe przygięciowe ustawienie głowy), co nadaje mu nienaturalny wygląd. Ropień musi być nacięty i starannie oczyszczony. Niekiedy taki zabieg trzeba powtarzać kilka razy. Jest to bardzo bolesne. Po oczyszczeniu ropnia powinno się usunąć migdałki. 
Po anginach mogą obok gorączki reumatycznej pojawiać się ropowice tkanek miękkich szyi, a nawet ropnie wewnątrzczaszkowe. To stany zagrożenia życia, których nigdy nie wolno lekceważyć.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
medimedimedi, 22.01.2015 22:39
znam osobę w stanie ostrego zapalenia migdałków, która je podleczyła płucząc jamę ustną oliwą słonecznikową. Ważne, żeby potem wypluć płukankę.. nie wiem może w internecie znajdziesz jakieś pomocne infomacje nt. temat..
Nie zarejestrowany, 22.01.2015 21:42
Brat też wyciął, i ja zastanawiam się nad sobą ale się trochę boję... Czytam różne opinie chociaż jestem zapisany do centrum medycznego mml na zabieg tam zapewniają że będzie tylko lepiej ale ja sam ogólnie boje się zabiegów ale skoro brat chwali to się zapisałem, też oczywiście opisze jak będę po.
 

Jak wygląda wycinanie migdałków?

Zabieg usunięcia migdałków wykonuje się specjalnym urządzeniem, które przypomina aparacik do podkręcania rzęs. Powinien być przeprowadzony pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym (obecnie nie robi się już tego ze znieczuleniem miejscowym). 
Przed operacją należy zrobić ekg, prześwietlenie klatki piersiowej, ogólne badanie moczu oraz dokładne badania krwi z uwzględnieniem czasu krwawienia i krzepnięcia oraz innych czynników informujących o stanie układu krążenia. Te badania są bardzo ważne. Od ich wyników zależy powodzenie operacji lub jej odłożenie na inny termin. Trzeba bowiem pamiętać, że ran po usunięciu migdałków nie zaszywa się, muszą same zarosnąć. Jeżeli więc krew będzie źle krzepła, może dojść do poważnego krwotoku, a w najgorszym przypadku nawet śmierci dziecka. Przez trzy tygodnie po operacji trzeba się oszczędzać, nie gimnastykować się, nie dźwigać. Jedzenie powinno być chłodne i papkowate, oraz bez ostrych przypraw.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 19.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 365)
Katarzyna, 27.01.2015 10.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja córka wiek 5 lat często chorowała, przez nos nie oddychała w ogóle przez pół roku chociaż kataru nie było. Chrapanie w nocy i bezdechy, ciśnienie w uchu. Otolaryngolog powiedział, ze trzeba wyciąć trzeci migdał i podciąć dwa. Zdecydowaliśmy się. 21 stycznia był zabieg. Więcej strachu. Dziecko dostało tabletke ogłupiającą.Było dośc śmiesznie. Potem wzięli dziecko na zabieg. po niecałej godzinie dziecko ju wybudzone przywieźli do nas. Na chwile płakała, potem przespała sie może godzinke i obudziła się jakby nigdy nic..zaczeła malować, opowiadać itd..tego samego dnia wróciliśmy do domu. Z jedzeniem nie było problemu. Córke nic się nie działo..Po paru dniach zaczęła oddychać nosem, czuć zapachy, spać tak cichutko, że wstawałam w nocy i przysłuchiwalam się czy w ogóle oddycha bo wcześniej było harczenie słychać w całym domu. Apetyt się poprawił. Gdybym miała jeszcze raz podjąc taką decyzje nie wahałabym się nawet chwile..
 
WYCIĘTY, 06.11.2014 10.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam-ze względu na poważny zabieg usunięcia migdałków ,chciałem podzielić się swoimi spostrzeżeniami.Wiek 40 lat-przewlekłe i uciążliwe anginy ropne,antybiotyk za antybiotykiem i nawet po nie całym tygodniu dalsza choroba +gorączka{taki stan trwał koło sześciu lat-zwlekanie a nuż się polepszy,albo nie kompetentni laryngolodzy z hasłami typu ;niema podstaw do leczenia;}Zabieg wykonany w narkozie i pobyt w szpitalu przez 5 dni-najgorszy 1 dzień -prócz bólu,całkowite osłabienie organizmu,zakaz jedzenia i picia ,a co najgorsze krwawiące rany i spływająca krew do żołądka,jak wiemy żołądek nie trawi krwi,stąd nudności i wymioty.Póżniej trochę lepiej z uwagi na kroplówki przeciwbólowe i przeciw krwawienne .Gehenna w domu niesamowity ból-przepisane tabletki paracetamol - pomagały około 4 godzin{dwie sztuki}przepisane zastrzyki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - wykupione i nieużyte{ze względu na wyjazd i święto zmarłych} na pewno pomogły by bardziej{pyralgina}.Zapomniałem dodać że przez 5-6 dni po szpitalu miałem gorączkę {największą wieczorem 38-39}Najgorsze te papki,a teraz najlepsze po 8-9 dniach rewelacyjna poprawa{prawa strona dość dobra,a lewa jeszcze daleko w tyle-powód taki że wycięty migdał po wyrwie w podniebieniu !!! o wiele większy- czyli spuchnięty i ropny przy usunięciu}Możliwość gryzienia i jedzenia { w ramach rozsądku }napawa chęcią do życia !!!!Kilka rad-od samego początku ,parzymy i pijemy rumianek{niesłodzony i zimny oraz płuczemy gardło wodą utlenioną rozcieńczoną zimną wodą {buteleczka wody utlenionej wystarczała mi na 3 szklanki }Mnie to bardzo pomogło w gojeniu ran.Przed zabiegiem przepisano mi ISMIGEN tabletki uodparniające{80-90zł}drogie ale może warto.Pozdrawiam i życzę ulgi.
 
anna, 24.09.2014 16.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja polecam wybrać sobie lekarza takiego, któy nie mówi na dzień dobry że trzeba wyciąć, tylko może że warto najpierw podleczyć i zobaczyć co dalej, bo wyciąć zawsze można. My na szczęście trafiliśmy na dr Michalika z MML i dzięku niemu udało nam się uratować migdałki syna, a teraz jak syn ma 8 lat to okazało się, że wcale ich nie trzeba było wycinać.
 
teresa , 21.09.2014 21.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja córka miała usuniety migdał jak miała 3 latka i b.dobrze a teraz ma 23 lata i musi usunąc te dwa migdały i też idzie , lepiej niech pani da usunąć dziecku ten trzeci migdał pozdrawiam :)
 
Grzes28, 06.07.2014 16.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cóż to może ja opisze swój przypadek. Od pół roku chorowałem co chwilę na anginy, 2 razy byłem nawet w szpitalu. Zdecydowałem się na ich usunięcie. Nawet na tydzień przed zabiegiem miałem zaczątki anginy ale, że w porę zareagowałem i wziąłem antybiotyki zdławiłem problem w zarodku. Co do zabiegu, różni ludzie różnie go znoszą, podobno większość lepiej. Ja odczuwałem okropny ból przy usuwaniu drugiego, ale sądzę że to dlatego, że lekarka zaraz po znieczulenia wzięła się do pracy, a przy pierwszym odczekała kilka minut. Zabieg, max 20 minut na sali, mogę śmiało stwierdzić, że odczułem ulgę. Ból odczuwałem tylko przy przełykaniu, ale był na tyle słaby że na drugi dzień już dostałem jedzenie wiadomo, , zupki kleiki itp ale problemu z jedzeniem nie było. 2 dni po zabiegu wypisano mnie do domu bo ładnie się mi goiły. Ale tu też usłyszałem, że należę do mniejszości która nie odczuwa bólu, nie cierpi po zabiegu. Tak czy inaczej nie ma co się nakręcać przed zabiegiem, że to piekło będzie czy coś, każdy organizm inaczej reaguje, a wszystko jest do przeżycia. Co do obaw o zwiększoną zachorowalność po usunięci migdałków, ludzie nie dajcie się zwariować, nie czytajcie komentarzy tylko sięgnijcie po fachową literaturę i poradę. Pozdrawiam.
 
:), 23.06.2014 23.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich, czytam wasze opinie i waham się czy usuwać 3 migdał u mojego synka, który jest w wieku 6 lat, wcześniej lekarze stwierdzili że ma atopowe zapalenie skory, jak zaczął chodzić do przedszkola to ciągle choruje na gardło, angina niewyleczona spowodowała szkarlatyne a później przerost migdałów. Leki które kosztowały troche też nic nie pomogły i do dziś z tym walcze. Z mężem chcemy usunąć prywatnie żeby dziecku pomóc bo na fundusz tak zwlekają i ciągle mnie odpychają gdzie indziej a mój synek ma bezdechy, źle oddycha przez zatkany nos, ciśnienie w uchu dość wysokie i na dodatek ma wysypke na ciele - zastanawiam się czy to od tego też może być. Gdzie można taki zabieg wykonać ? Byłabym wdzięczna za rade, pozdrawiam Ula.
 
KATARZYNA, 21.11.2013 11.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Moniko, jak się nazywa ten szpital w Legionowie, proszę o konkretniejsze namiary. Mój syn ma niedosłuch przez migdały i trzeba je będzie usunąć a córka ma przerośnięty trzeci migdał....
 
Ilona, 17.04.2013 11.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój synek ma prawie 6 lat i wiecznie jest chory zawsze zaczyna się od bólu gardła ciągle tylko antybiotyki i szpitale. od lutego 2012 czekam na zaplanowane na maj 2013r. usunięcie migdałów i jestem pewna na 100 % że ono mu pomorze. Do tej pory czyli średnio co 2 lub 3 miesiące choruje brak mi już sił przy każdej chorobie czuwam przy im nocami żeby się nie udusił tak strasznie charczy i chrapie po prostu gechenna a jeszcze na dodatek jestem teraz w 7 miesiącu ciąży i ciężko mi go całą noc trzymać ułożonego głową w górze. Niestety tez tak wyszło że mąż musiał wyjechać więc muszę radzić sobie sama. Dlatego jeśli mogę komuś coś doradzić to nie czekajcie z decyzją o usuwaniu migdałów bo to nic nie da. Wcześniej czy później jeśli przeszkadzają w oddychaniu trzeba będzie je usunąć a po co tyle męczyć i dziecko i siebie.
 
lila, 14.04.2013 15.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
muszę wyciąć sobie migdałki
 
Monika, 05.03.2013 18.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja 9 letnia córka miała wczoraj o 15.00 wycięcie migdałków, a dziś o 9.00 wyszłyśmy już ze szpitala. Mam nadzieję, że przestanie teraz tak bardzo chorować... Od 1 miesiąca życia była już 7 razy w szpitalach dziecięcych: zapalenie uszu, zapalenie płuc, anginy, ciągły katar... Przebadali ją na wszystkie możliwe choroby (alergia, muscowiscydoza, gruźlica, koklusz...) i nikt nie wiedział, czemu tak ciągle choruje.W końcu pulmonolog zasugerował, że może to wina migdałków i poszliśmy do laryngologa (czy w szpitalach przez tyle lat nikt nie potrafi postawić diagnozy, tylko mieli pretensje do mnie, że dziecko wiecznie jest chore?) . We wrześniu 2012 r. laryngolog skierował nas na natychmiastową operację, ale okazało się, że w szpitalach dziecięcych zapisy na przyszły rok zaczną się pod koniec grudnia, w Kajetanach terminy są ok. 2 letnie, a prywatnie operacja jest zbyt droga. Przypadkowo trafiłam na prywatny szpital w Legionowie na ul. Piułsudskiego 20. Okazało się, że robią tam także operacje na NFZ, tylko trzeba trochę dłużej poczekać niż gdybyśmy się zdecydowali na prywatny zabieg. Czekaliśmy i wczoraj córcia miała operację. Warunki w porównaniu z tyloma państwowymi waszawskimi i podwarszawskimi szpitalami, przez które córka przeszła, były wręcz rewelacyjne: przemiły personel, sala 2 osobowa z tv, luksusową łazienką, nowoczesnym sprzętem i dyskretną obsługą (jak w wysokiej klasy hotelu). Karmiono nie tylko córkę, ale i mnie, pytano, czy czegoś nam nie potrzeba, a w nocy... spałam w normalnym łóżku, a nie na własnej karimacie, jak w pozostałych szpitalach. Czułyśmy się jak na wczasach, byłyśmy traktowane jak księżniczki i w dodatku nie zapłaciłam ani złotówki. .. Myślę, że cała ta atmosfera spowodowałą, że córcia łatwiej zniosła operację! Wszystkim polecam ten szpital. Oby więcej było takich ośrodków!
 
następne »
strona 1 z 37
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych

Jakie są objawy zapalenia zatok? Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej,...

więcej

45870

Zapalenie oskrzeli: przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia oskrzeli Zapalenie oskrzeli: przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli, zwłaszcza w fazie początkowej, łatwo pomylić z przeziębieniem. Zdarza się też,...

więcej

42976

Czyszczenie uszu: Jak prawidłowo czyścić uszy? Czyszczenie uszu: Jak prawidłowo czyścić uszy?

Ciągle masz zatkane uszy, mimo że dokładnie czyścisz je z woskowiny? Boisz się, że możesz sobie...

więcej

24240

Zapalenie zatok przynosowych najczęściej zaczyna się od uporczywego kataru Zapalenie zatok przynosowych najczęściej zaczyna się od uporczywego kataru

Zapalenie zatok jest jednym z dziesięciu najczęściej nękających nas schorzeń. W dodatku nagminnie...

więcej

21751

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 29, 2015

Martusia, woda tylko w butelkach szklanych. Dobra jest Jurajska, Cisowianka. Omijamy w plastikach, wiadomo - BISFENOL! Natomiast jeśli szukasz wapnia, najlepiej co się da, posypywać zmielonymi skorupkami jaj. Jaja od kur z wolnego wybiegu, a proszek samemu zrobić.

data

Styczeń 29, 2015

Dukan jest trwały tylko przez 2 miesiące potem masz problemy żołądkowe, a jak jesteś uczulona na kazeinę to zapomnij. To jest dieta na chwile, ale nie do trwałego stosowania

data

Styczeń 29, 2015

jak dla mnie Sesjia Fruiti to trafny wybór. spróbowalam i schudłam przez miesiąć 10 kg. Dawniej trułam się innymi środkami, które nic nie dawały. Teraz jestem zadowolona i również polecam

data

Styczeń 29, 2015

Podstawą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest po prostu zdrowy tryb życia. Odpowiednie odżywianie, odpowiednia dawka ruchu - nie żadne tabletki. Polecam również konsultację z dobrym dietetykiem

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.