Reumatyzm: jak powstrzymać rozwój chorób reumatycznych

29 komentarze
Autor: Bożena Zwolińska

Najgorsze są poranki, gdy ból stawów i kości nie pozwala ci wstać z łóżka, a każdy ruch ciała staje się torturą. Czujesz się zmęczona, bezradna, a myśl, że musisz wykonać najprostsze nawet czynności życiowe napełnia cię strachem. Bo każda z nich wywołuje cierpienie nie do wytrzymania. Tak objawia się zespół około 200 schorzeń kości i stawów, określanych wspólną nazwą: reumatyzm.

W całej Europie cierpi na reumatyzm ok. 100 mln ludzi, w naszym kraju – 9 mln. czyli co 5. Polak, a rentę z tego powodu pobiera półtora miliona. Schorzenia, choć różnią się objawami lub przebiegiem, atakują nieoczekiwanie wszystkich: kobiety, mężczyzn, dzieci, bez względu na wiek. Według naukowców z bostońskiego Harvard University w ciągu najbliższego dwudziestolecia liczba zgonów spowodowanych chorobami reumatycznymi może wzrosnąć nawet o 40 proc. Już obecnie pacjenci żyją średnio krócej o 10 lat niż pozostali.

Rehabilitacja ruchowa powstrzymuje rozwój reumatyzmu

Terapia reumatyzmu ma charakter kompleksowy i obejmuje indywidualny, w zależności od stopnia rozwoju choroby, dobór środków farmakologicznych, dietę oraz cały zespół metod rehabilitacyjnych. Leki zmniejszają wytwarzanie przez organizm mediatorów zapalenia, a więc substancji wywołujących chorobę oraz hamują ich uwalnianie. Konieczna jest też rehabilitacja ruchowa, a więc układ ćwiczeń, bez których stawy ulegają coraz większym zniekształceniom. Brzmi to jak paradoks, ale to ruch, mimo że sprawia  ból, powstrzymuje rozwój choroby. Jego brak wpływa niekorzystnie na odżywianie chrząstki stawowej i wytwarzanie specjalnego płynu przez błonę maziową, którego zadaniem jest zmniejszanie tarcia między elementami tworzącymi staw. Dla sprawności stawów bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja: masaże, leczenie ciepłem i zimnem, elektroterapia, ultrasonoterapia, magnetoterapia oraz aktywność fizyczna. Ale, by móc się rehabilitować, konieczne jest pozbycie paraliżującego bólu.

Ważne

Ważne

Za bolesne i długotrwałe objawy zapalenia stawów i tkanek wokół odpowiadają substancje wytwarzane przez organizm, nazywane mediatorami zapalenia, m.in. prostaglandyna i histamina. Są one produkowane i uwalniane przez komórki zapalenia: granulocyty i limfocyty ( białe ciałka krwi), płytki krwi, makrofagi oraz komórki tuczne.

Sposoby na ból stawów

Zmienił się sposób podejścia do choroby oraz metody jej leczenia.  Kiedyś polegało ono tylko na zwalczaniu objawów: bólu, zapalenia i ograniczenia ruchów w zaatakowanych stawach. Przepisywane przy tym środki farmakologiczne miały wiele działań ubocznych niebezpiecznych dla przewodu pokarmowego. Stosowano przy tym tzw. piramidę terapeutyczną, czyli najpierw podawano leki najsłabsze, ale najmniej szkodliwe, a dopiero w miarę postępu choroby, coraz silniejsze. Dziś w np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów już na początku wprowadza się silne leki cytostatyczne, blokujące podziały komórkowe, na przykład metotrest lub cyklosporynę, które u wielu chorych potrafią całkowicie zahamować postęp choroby. W ciężkich przypadkach mogą pomóc tylko medykamenty najnowszej generacji, tzw. leki biologiczne. Wiążą one rozwijające się w sposób niekontrolowany białe ciałka krwi, które niszczą stawy. Dzięki tym środkom białe krwinki stają się biologicznie nieaktywne, a rozwój choroby jest zahamowany

Zdaniem eksperta
prof. dr hab. med. Jacek Szechlińki, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii

Wczesna i prawidłowa diagnoza daje olbrzymią szansę na powstrzymanie rozwoju choroby. Leczenie może być bardzo skuteczne, ponieważ wprowadzono wiele leków modyfikujących przebieg choroby. W wielu przypadkach szansę powodzenia dają metody leczenia biologicznego. Jeśli rozpoznanie nastąpi zbyt późno, zmiany staja się nieodwracalne. Jednak kuracja lekami biologicznymi jest bardzo kosztowna, ich miesięczna wartość dla pacjenta wynosi ok. 5 tysięcy złotych, co oznacza, że dostępność jest mocno ograniczona. W ubiegłym roku tylko 200 pacjentów mogło korzystać z tego dobrodziejstwa.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 31.03.2016 10:17
Przeczytałam dużo wpisów na tym i innych forach, nie znalazłam odpowiedzi stąd, moje pytanie. Moja mama cierpi na reumatologiczne zapalenie stawów. Lekarz polecił jej leczenie biologiczne warszawa . Dostała nawet skierowanie na kwalifikacje, bo podobno nie wszyscy z tego programu mogą skorzystać. Czy ktoś w Was się z tym zetknął? Czy ktoś przechodził taką kwalifikację?
Nie zarejestrowany, 12.04.2015 15:26
Witam trafiłem do lekarza kilka dni temu, na wizytę u reumatologa na nfz trzeba czekać miesiąć jedna z pielęgniarek poleciła mi https://recepcjamedyczna.pl/jforum/reumatolog stwierdzono sjogrena,u mnie charakteryzuje sie obrzękiem slinianek ,suche oczy ,ogólne osłabienie organizmu,może ma ktoś te same dolegiwosci i ma jakiś wspaniały lek? niestey leki przeciwzapalne czy sterydy mi nie pomagają!jest jeszcze gorzej wiec niemam jakwalczyć z tą chorobą!!!dzieki pozdrawiam Witam, mnie bardzo pomogly probiotyki- zaczelam je brac na grzybice a przy okazjii pozbylam sie suchych oczu. Teraz raz dziennie lykam kapsulke i jest OK. Niestety nie pomaga na reumatyzm.
 

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

To choroba układu immunologicznego, który zamiast bronić organizmu przed szkodliwymi bakteriami, wirusami oraz innymi zagrażającymi czynnikami, wytwarza substancje, tzw. mediatory zapalenia, a one zaczynają niszczyć tkanki własnego ciała. Atakują błonę maziową, która wyścieła stawy, powodując jej zniszczenie i zapoczątkowując procesy zapalne. Najpierw pojawia się ból i obrzęk jednego stawu – kolana, ręki lub stopy. Liczba niszczących komórek wzrasta w sposób niekontrolowany, a choroba rozprzestrzenia się na inne stawy oraz narządy. Na pytanie, co sprawia, że układ immunologiczny zwraca się przeciw swojemu organizmowi, nikt jeszcze nie odpowiedział. Wiadomo jednak, że prawdopodobieństwo pojawienia się choroby mogą zwiększać pewne defekty genetyczne w rodzinie. Czynnikiem wywołującym mogą być przebyte wcześniej zakażenia wirusowe, stres, zaburzenia endokrynologiczne. RZS pojawia się zupełnie nieoczekiwanie, atakuje osoby między 30. a 50. rokiem życia, przy czym ofiarami są trzykrotnie częściej kobiety niż mężczyźni (przypuszcza się, że ma to związek z zaprzestaniem produkcji pewnych hormonów). W większości przypadków uszkadza lub niszczy stawy i uszkadza narządy wewnętrzne, prowadząc do trwałego kalectwa. Chory czuje się zmęczony, nie ma apetytu, ma trudności z poruszaniem, wywołanymi deformacją i usztywnieniem stawów, a przede wszystkim stale cierpi. Ból uniemożliwia mu poruszanie się i wykonywanie prostych czynności życiowych, zakłóca sen. Wszystko to sprawia, że co trzeci pacjent cierpiący na RZS traci zdolność  do pracy w ciągu dwóch lat od chwili rozpoznania choroby. Groźne w skutkach są też zmiany psychiczne. Poczucie bezsilności wobec choroby, lęku przed cierpieniem sprawiają, że chory zamyka się w sobie, izoluje od otoczenia i często popada w depresję. 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Materiały prasowe Heel

Aktualizacja: 11.03.2014

Komentarze (11 - 20 z 29)
Wanda, 22.11.2015 12.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama stosuje maść Curedblue i to jej pomaga, a ma już 70 lat wszystko próbowaliśmy, to jest żel łatwo wchłanialny w skórę bezpośrednio smarujemy na stawy ma dużo składników ziołowych.
 
Mika60, 30.06.2015 13.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ZS i inne choroby spowodowane sa NIESZCZELNYMI JELITAMI a te biora sie z powodu chorej TKANKI LACZNEJ (tkanka laczna - laczy, kazda nasza komorke i zbudowana jest z KOLAGENU . Brak kolagenu w naszym pozywieniu powoduje degradacje tkanki lacznej a co za tym idzie wszystkich naszych narzadow (jelit, zyl etc.) NIESZCZELNE JELITA przepuszczaja do krwiobiegu ANTYGENY, niestrawione bialka stad odpowiedz IMMUNOLOGICZNA naszego organizmu....RZS, SM, rak i tysiace innych chorob. Zeby TKANKI LACZNE sie zregenerowaly musimy mu dostarczyc kolagenu najlepiej przyswajalny jest rosol gotowany na kosciach (wpisz w gogle: lecznicze dzialanie rosolu na kosciach) oraz wit C lewoskretna czyli naturalna.Ja pilam rosol 1,5 m-ca (skonczyly sie nietolerancje pokarmowe, system immunologiczny przestal atakowac moje stawy. Zaznaczam, ze od 2 lat zdrowo sie odzywiam. Pieknie sie oczyscil organizm, ustapily bole, depresja, wysokie cisnienie i miazdzyca. Pozywienie powoduje choroby i pozywienie moze je calkowicie usunac.
 
izula, 08.06.2015 17.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich proszę o pomoc..... moja mama mając 20 lat straciła w wypadku nogę do tego od kilku lat cierpi na reumatyzm stawów ból jest nie do zniesienia nie dostaje żadnych konkretnych leków tylko same przeciw bólowe chcę a nic jej nie pomagają . Nie wiem może ktoś mógł by mi coś doradzić , może ktoś zna jakiegoś dobrego lekarza ?bardzo proszę o pomoc...
 
Gortson, 07.01.2015 01.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ciepłe okłady (ew. jakiś dip hot czy coś innego z rozgrzewającą terpentyną) to podstawa.
 
Marcin, 12.10.2014 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kupował ktoś z Was rotory?
 
Marian, 13.10.2013 19.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tabletkami nikt sie jeszcze nie wyleczył z reumatyzmu, poczytajcie na forum doktora Ashkara o metodzie NIA.
 
Darek, 13.05.2013 16.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Choruję na reumatyzm 4 lata, najgorsze były początki, momentami nie mogłem się ruszyć.Jestem całkowicie aktywny zawodowo,biorę metotrexat i dicloberl retard, bardzo pomocne są zimne kąpiele rano i wieczorem oraz okresowe głodówki, wszystko to zwiększyło sprawność ruchową oraz podniosło odporność(zimne kąpiele).
 
ada, 26.01.2013 13.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez cierpiałam i dostalam sterydy ale po rozmowie z innym trzesacym się pacjentem,odstawilam ich do apteczki az sie przeterminowaly.Dostalam niechciana kotke ktora wie gdzie i kogo ogrzewac swoim cialem.I tak,u mnie lezy na kolanach a corce na klatce piersiowej-miala odmę płucna. W tej chwili mam 3 koty i zapomnialam o lekarzach reumatologach,pewnie biore od czasu do czasu leki p.bólowe ale naprawde rzadko. TO JEST NATURA!!!!!!!!!!!!!!
 
jaga, 22.01.2013 19.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
KOCHANI-NIE LECZCIE SIE SAMI,JA SZUKALAM INNYCH NIZ FARMAKOLOGICZNE LECZENIE-KUPILAM KSIAZKE O LECZENIU DIETA-STOSOWALAM DIETE WEGANSKA.ODSTAWILAM STERYDY I TREKSAN.EFEKTY BYLY STRASZNE.LUDZIE NIE MAJA BOGA W SERCU.MOZE I KOMUS POMOGLO NA INNE BOLE REUMATYCZNE,ALE NIE WYLECZYSZ RZS DIETA.CHOROBA STRASZNA.DUZO DAJE SANATORIUM I CODZIENNA GIMNASTYKA.A LEKI BIOLOGICZNE TO TEZ NIE DO KONCA ZBADANA SPRAWA.
 
Graga, 13.12.2012 12.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja z reumatyzmem zmagam się od dawna, odkąd zaczęłam stosować minimedica to bóle mi już tak nie dokuczają. Tyle lat co ja się ocierpiałam, u tylu lekarzy byłam, a tu takie coś małe i pomaga. Nie do pomyślenia.
 
« poprzednie
następne »
strona 2 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

201

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

179

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

173

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

163

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.