Haluksy: przyczyny, objawy i leczenie

Konsultant: lek. med. Leszek Jagielski, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii, Centrum Medyczne Enel-Med
45 komentarze
Autor: Maja Kupiszewska

Haluksy (paluch koślawy) to choroba zwyrodnieniowa polegająca na zniekształceniu stopy. Choroba dotyczy głównie kobiet (około 50% populacji kobiet), a przyczynia się do niej nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach, stojący tryb życia oraz płaskostopie. Jeśli masz haluksy to musisz wiedzieć, że nie zawsze wystarczy leczenie zachowawcze, często konieczna jest też operacja.

Haluksy to schorzenie utrudniające funkcjonowanie i powodujące duży ból i trudności w chodzeniu. Niestety, w dużej mierze same (problem dotyczy głównie kobiet) jesteśmy odpowiedzialne za pojawienie się zwyrodnienia palca i stawu nosząc złe obuwie, dopuszczając do nadwagi, unikając ruchu...
Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy (przodostopia, a buty z ostrym czubkiem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co doprowadza do deformacji palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego i bólu. Pod wpływem zniekształceń stopa zaczyna inaczej pracować: nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch przestaje być mocnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur, które stabilizują stopę, mięśnie stają się słabsze, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy. Nieprawidłowemu ustawieniu palca towarzyszą zmiany chorobowe stawu w postaci bolesnego, często zmienionego zapalnie zgrubienia u podstawy palca, po wewnętrznej stronie stopy. Pacjenci zwlekają z wizytą u lekarza, a kiedy do niego docierają deformacja i ból są już zaawansowane, chorzy mają też problemy z kupnem butów (ucisk obuwia na zniekształcony paluch potęguje objawy i wywołuje stan zapalny wokół uwypuklenia głowy i kości śródstopia oraz zaczerwienienie i ból). Objawami towarzyszącymi mogą być też: zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego, kaletka (woreczek wypełniony śluzem w miejscu tarcie na wystającą kość przy paluchu), bolące zgrubienia naskórka, który jest odpowiedzią na ucisk, a także narastające stopniowo podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Nie przegap

Haluksy: jak zapobiegać zniekształceniu palców

Najistotniejszą sprawą w zapobieganiu powstawaniu haluksów jest noszenie wygodnego obuwia: nie za ciasnego i nie za wąskiego (precz spiczasne noski i wąskie czubki!), ćwiczenie palców stopy, rezygnacja z wysokich obcasów, niedopuszczanie do nadwagi (zdrowa dieta) i ćwiczenia fizyczne.

Jak leczy się haluksy

Po pojawieniu się pierwszych objawów koślawego palucha zacznij działać - przede wszystkim idź na konsultacje ortopedyczną. Lekarz obejrzy twoją stopę i wybierze najlepszą dla ciebie metodę na zapobieganie haluksów: wkładki ortopedyczne, gimnastykę korekcyjną czy fizykoterapię. 
Najprostszymi metodami, do których mają dostęp pacjenci to:

 • plastry na haluksy czy żelowe osłony na haluksy - często wzbogacone o olejki o działaniu leczniczym, chroniące bolące miejsce, 
 • kliny międzypalcowe, separatory, - przywracają palcom stóp właściwe ustawienie, zmniejszają ból i tarcie, szczególnie polecane w przypadku występowania haluksów i zachodzących na siebie palców lub odcisków miedzy palcami w początkowej fazie deformacji.
 • peloty (pelota - kropelka, poduszka, wkładka w kształcie kropli) żelowe, peloty w kształcie litery T, wkładki i półwkładki - dobrze wpływają na rozkład nacisku w stopie, zapobiegają płaskostopiu poprzecznemu i spowalniają rozwój koślawości palucha, można ich używać także nosząc także do buty na obcasie, - poduszki ochronne pod przodostopie - specjalnie przeznaczone dla pań, noszą szpilki,
 • silikonowe wkładki metatarsalne - przeznaczone szczególnie dla kobiet z płaskostopiem poprzecznym i haluksem; dzięki obecnej pelocie poprzeczne sklepienie stopy jest uniesione do góry, dzięki czemu korygowane jest ustawienie koślawego palucha,
 • opaska na haluksy – żelowa wkładka chroni przed otarciami i utrzymuje paluch we właściwej pozycji, korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopie i zapobiega osłabieniu mięśni i zniekształceniom kości, 
 • aparaty korekcyjne na dzień lub na noc - skuteczne zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu haluksów oraz w rehabilitacji po operacji. Aparaty te skutecznie znoszą ból i hamują pogłębianie się deformacji, 
 • Hallufix - szyna zalecana w profilaktyce, jak i w leczeniu haluksów w fazie początkowej, przy niewielkiej deformacji, a także w przypadku zapalenia kaletki oraz w okresie pooperacyjnej rehabilitacji. Ta dynamiczna szyna może być stosowana bez problemu w dzień i jest alternatywą dla sztywnej szyny ograniczającej ruch. Koryguje płaskostopie poprzeczne, które jest jedną z przyczyn powstawania haluksów.

Jeśli zmianom zniekształcającym palce zacznie towarzyszyć ból, lekarz może zalecić ci stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeżeli dolegliwości bólowe i zniekształcenie są znaczne, a metody nie- operacyjne (zachowawcze) mało skuteczne niezbędne jest leczenie operacyjne.

Haluksy: kiedy konieczna jest operacja

Rodzaj zastosowanej techniki operacyjnej zależy od stopnia deformacji palucha i pozostałych elementów stopy. Stosowane są metody operacyjne, takie jak:

 • korekcja dokonywana wyłącznie na tkankach miękkich, to znaczy torebce stawowej i ścięgnach z częściową resekcją głowy kości śródstopia w przypadkach mało zaawansowanej wady.
 • osteotomia Chevron - rodzaj osteotomii wykonywany w niektórych przypadkach palucha koślawego. Osteotomia jest dokonywana w obrębie głowy i kości śródstopia.
 • osteotomie klinowe i półkuliste - wykonywane w przypadku palucha koślawego polegające na wycięciu klina kostnego w obrębie kości i ewentualne jego usunięciu lub przemieszczeniu w inne miejsce celem korekcji deformacji.
 • metoda Scarf, jest możliwość wczesnego obciążenia operacyjnej kończyny oraz stabilne zespolenie odłamów pozwalające na leczenie bezgipsowe. Pacjenci w bardzo krótkim czasie od operacji (2-3 doby) mogą obciążyć stopę korzystając z butów pooperacyjnych (do chodzenia). Po nie mniej niż 6 tygodniach pacjenci powracają do chodzenia w obuwiu codziennym.

Leczenie bezgipsowe jest również możliwe w przypadku dobrego i stabilnego zespolenie odłamów kostnych drutami Kirschnera po osteotomii klinowej lub półkolistej. Takie zespolenie jest równie wartościowe jak śrubami w metodzie Scarfy, a materiał zespalający można łatwo usunąć bez konieczności kolejnej operacji. Pełne obciążanie stopy zanim uzyska się zrost kostny, czyli przed upływem 6 tygodni nawet przy zespoleniu śrubami (metoda Scarfy lub Chevron) jest ryzykowne ze względu na możliwości wyrwania śrub z kości.
Mnogość istniejących metod operacyjnych świadczy o tym, że nie ma jednej dobrej i uniwersalnej metody. Zatem warunkiem dobrego wyniku pooperacyjnego jest staranne dobranie rodzaju operacji do stopnia zaawansowania deformacji stopy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 28.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 45)
Dorota, 10.02.2015 16.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Babi ja też byłam operowana w Poradni Chorób Stopy. Właśnie zaczynam rehabilitację. Jak na razie wszystko idzie ok jeszcze tylko rehabilitacja.A Ty kiedy byłaś operowana?
 
Linka, 10.02.2015 12.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od mojej operacji minęło dwa tygodnie... też się bałam... do zabiegu znieczula się częściowo(do kręgosłupa), ale ja byłam znieczulona ogólnie, bo mój kręgosłup jest kiepski(po operacji)... kiedy się obudziłam, ból był ostry i co cztery godziny prosiłam o ketonal dożylnie... wstałam z łóżka dopiero na drugi dzień rano (o kulach... swoich, bo w szpitalu nie dają) do toalety... nogę miałam w gipsie... teraz też mam , ale tylko poprzez tylną część stopy( przez 6 tyg... ból był w dzień i w nocy przez około 4 dni... ale to jaki on jest , to kwestia odczuwania .... ja nie należę do super wytrzymałych... ale nie słuchaj nikogo, kto mówi, że trzeba brać morfinę.... bzdura... odpowiednio mocne tabletki przeciwbólowe i dasz radę.... ja zawsze w takich sytuacjach mówię sobie.... JUTRO JUŻ BĘDZIE LEPIEJ... i tak dotrwałam do dziś ... jutro ściągam szwy... mam ich 14, bo była jeszcze plastyka torebki stawowej i przecinanie ścięgien... nie martw się i pamiętaj, że każdy następny dzień jest o wiele łatwiejszy do przetrwania...powodzenia :)
 
anonim98, 03.02.2015 21.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam 16 lat i mam wrażenie że robią mi się halusky, ponieważ przy małych palcach u stóp robią mi się deformacje. Czy to może być to i czy trzeba się z tym zgłosić do lekarza?
 
Babi, 25.01.2015 17.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Mi zrobiły się halluksy z czasem, ale dzięki interwencji lekarzy z Poradni Stopy na Targówku na szczęście pozbyłam się problemu :) Wiem co czują panie z tą dolegliwością, straszne to wygląda :( - ale nie bójcie się operacji i nie dajcie się naciągnąć na metody "domowe", które rzekomo działają w każdym przypadku.
 
Patysia88, 20.01.2015 08.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do Viki: Moja kuzynka miała operację i przez 3 miesiące nie mogła chodzić, jedynie o kulach;/ a kule musisz sobie sprawić sama ze szpitala ci nie dadzą, więc albo będziesz musiała je kupić albo pożycz od kogoś. Ja też mam haluksy, u nas w rodzinie niestety to badziewie panuje;/ ale ja na razie nie zdecyduje się na operacje, szczególnie, że jeśli u mnie jest to wada genetyczna to może wrócić;/ Na razie od kilku miesięcy noszę Bunito ten aparat na haluksy , na początku byłam sceptyczna, ale jak zaczęłam nosić go codziennie po 2 godziny to zauważyłam, że lekko odchyla się od innych palców, już nie przylega , więc zaczyna działać, no i ból mi nie dokucza już, tam w środku jest wkładka żelowa i można ja schładzać a potem z nią chodzić i faktycznie jakaś poprawa jest, powoli, powoli i chyba będzie lepiej, trzeba być tylko cierpliwym ;)
 
viki, 14.01.2015 19.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,mam 19 lutego operacje na palucha koślawego i bardzo się boje,bo słyszałam ,że to okropny ból,jak po operacji człowiek sobie radzi z chodzeniem ,czy po operacji by wstac z łozka muszę miec kule swoje ,czy szpital daje,pozdrawiam
 
ela, 02.12.2014 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja ciocia miała bardzo duże, ledwo chodziła i dała radę bez operacji, manualnie i teraz tańczy! Kadyny chyba srebrny dzwon czy coś takiego. Nie nosi już drugiej pary butów w torebce
 
Żana, 19.11.2014 23.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, ja natomiast posiadam haluksy ( ja tak uważam, bo lekarze twierdzą, że to tylko odstająca kość ) przy małym palcu.. najpierw uwypukliła mi się kość w stopie prawej, a następnie w lewej.. byłam już u 4 chirurgów-ortopedów i każdy mówi, że tak po prostu musi być i, że jak bardzo mi zależy to mogą mi to zoperować, ale nie dają żadnej gwarancji, że po roku problem nie powróci.. i w związku z tym sama nie wiem co zrobić, bo ból jest coraz większy... mam dopiero 23 lata i chciałabym coś z tym zrobić póki nie jest za późno.. może ktoś może polecić dobrego ortopedę ze Śląska?
 
gosiaczekpat, 16.11.2014 15.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Grażynko gdzie i przez kogo miałas robioną operacje?
 
kasssska, 27.10.2014 08.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to może być dna moczanowa.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kręgosłup szyjny – skutki przeciążenia kręgów szyjnych Kręgosłup szyjny – skutki przeciążenia kręgów szyjnych

Kręgosłup szyjny pełni w naszym organizmie niezwykle ważną funkcję. To od niego zależy bowiem...

więcej

49916

Ból karku – ćwiczenia rozciągające na ból karku Ból karku – ćwiczenia rozciągające na ból karku

Długa praca przy komputerze, ślęczenie nad papierami, a nawet spanie na niewłaściwej poduszce mogą...

więcej

22390

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

45902

Kręgosłup – jak wzmocnić mięśnie pleców Kręgosłup – jak wzmocnić mięśnie pleców

Dbanie o kręgosłup nie wymaga wielu specjalnych zabiegów. Wystarczy co drugi dzień wykonać kilka...

więcej

28318

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wkładka wewnątrzmaciczna nie wypadnie pod wpływem nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Chirurg miał rację. Proces resekcji wymaga, by kanał zęba był prawidłowo opracowany i wypełniony. Jedyną kwestią jest logistyka, tzn. czy odstęp między wypełnieniem kanału, a resekcją będzie trwał 5...

Komponent czasu jest tutaj dość płynny - oczywiście są określone ramy czasowe (ok. 3-6 miesięcy), ale u każdego pacjenta proces usprawniania i powrotu przebiega nieco w inny sposób (u jednych...

Grupy wsparcia
data

Marzec 04, 2015

Ja czekam na podatek od oddychania Kopacz do wszystkiego jest zdolna lawirantka!

data

Marzec 03, 2015

Przede wszystkim za mała ilość kalorii. I następna sprawa, chodzi o to żeby też szalenie liczyć te kalorie. Chodzi o to żebym się najadać i chudnąć. Widziałaś wegetarianina lub wegana grubego? Bo ja nie, a sukces w tym że wcinają niesamowite ilości wszelkiego rodzaju warzyw i owoców....

data

Marzec 03, 2015

całe życie żyłam w cieniu siostry z powodu tego że ona była szczupła a ja niestety nie. Miała lepszych chłopaków, wychodziła na imprezy, do klubów a ja niestety zostawałam w domu. Walczyłam ze swoją nadwagą na różne sposoby. Różne diety, różne suplementy. Metody koleżanek, nic nie...

data

Marzec 03, 2015

witam,czy ktos z czytajacych stosowal tą diete skad czerpal materialy, moze jest jakas ksiazka

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.