Haluksy: przyczyny, objawy i leczenie

Konsultant: lek. med. Leszek Jagielski, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii, Centrum Medyczne Enel-Med
50 komentarze
Autor: Maja Kupiszewska

Haluks (paluch koślawy) to choroba zwyrodnieniowa polegająca na zniekształceniu stopy. Choroba dotyczy głównie kobiet - paluch koślawy ma prawie połowa z nich, a przyczynia się do niej nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach, stojący tryb życia oraz płaskostopie. Jeśli masz haluksy to musisz wiedzieć, że nie zawsze wystarczy leczenie zachowawcze, często konieczna jest też operacja.

Haluksy to schorzenie utrudniające funkcjonowanie i powodujące duży ból i trudności w chodzeniu. Niestety, w dużej mierze same (problem dotyczy głównie kobiet) jesteśmy odpowiedzialne za pojawienie się zwyrodnienia palca i stawu nosząc złe obuwie, dopuszczając do nadwagi, unikając ruchu...
Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy (przodostopia, a buty z ostrym czubkiem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co doprowadza do deformacji palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego i bólu. Pod wpływem zniekształceń stopa zaczyna inaczej pracować: nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch przestaje być mocnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur, które stabilizują stopę, mięśnie stają się słabsze, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy. Nieprawidłowemu ustawieniu palca towarzyszą zmiany chorobowe stawu w postaci bolesnego, często zmienionego zapalnie zgrubienia u podstawy palca, po wewnętrznej stronie stopy. Pacjenci zwlekają z wizytą u lekarza, a kiedy do niego docierają deformacja i ból są już zaawansowane, chorzy mają też problemy z kupnem butów (ucisk obuwia na zniekształcony paluch potęguje objawy i wywołuje stan zapalny wokół uwypuklenia głowy i kości śródstopia oraz zaczerwienienie i ból). Objawami towarzyszącymi mogą być też: zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego, kaletka (woreczek wypełniony śluzem w miejscu tarcie na wystającą kość przy paluchu), bolące zgrubienia naskórka, który jest odpowiedzią na ucisk, a także narastające stopniowo podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Nie przegap

Haluksy: jak zapobiegać zniekształceniu palców

Najistotniejszą sprawą w zapobieganiu powstawaniu haluksów jest noszenie wygodnego obuwia: nie za ciasnego i nie za wąskiego (precz spiczasne noski i wąskie czubki!), ćwiczenie palców stopy, rezygnacja z wysokich obcasów, niedopuszczanie do nadwagi (zdrowa dieta) i ćwiczenia fizyczne.

Jak leczy się haluksy

Po pojawieniu się pierwszych objawów koślawego palucha zacznij działać - przede wszystkim idź na konsultacje ortopedyczną. Lekarz obejrzy twoją stopę i wybierze najlepszą dla ciebie metodę na zapobieganie haluksów: wkładki ortopedyczne, gimnastykę korekcyjną czy fizykoterapię. 
Najprostszymi metodami, do których mają dostęp pacjenci to:

 • plastry na haluksy czy żelowe osłony na haluksy - często wzbogacone o olejki o działaniu leczniczym, chroniące bolące miejsce,
 • kliny międzypalcowe, separatory, - przywracają palcom stóp właściwe ustawienie, zmniejszają ból i tarcie, szczególnie polecane w przypadku występowania haluksów i zachodzących na siebie palców lub odcisków miedzy palcami w początkowej fazie deformacji.
 • peloty (pelota - kropelka, poduszka, wkładka w kształcie kropli) żelowe, peloty w kształcie litery T, wkładki i półwkładki - dobrze wpływają na rozkład nacisku w stopie, zapobiegają płaskostopiu poprzecznemu i spowalniają rozwój koślawości palucha, można ich używać także nosząc także do buty na obcasie, - poduszki ochronne pod przodostopie - specjalnie przeznaczone dla pań, noszą szpilki,
 • silikonowe wkładki metatarsalne - przeznaczone szczególnie dla kobiet z płaskostopiem poprzecznym i haluksem; dzięki obecnej pelocie poprzeczne sklepienie stopy jest uniesione do góry, dzięki czemu korygowane jest ustawienie koślawego palucha,
 • opaska na haluksy – żelowa wkładka chroni przed otarciami i utrzymuje paluch we właściwej pozycji, korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopie i zapobiega osłabieniu mięśni i zniekształceniom kości,
 • aparaty korekcyjne na dzień lub na noc - skuteczne zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu haluksów oraz w rehabilitacji po operacji. Aparaty te skutecznie znoszą ból i hamują pogłębianie się deformacji,
 • Hallufix - szyna zalecana w profilaktyce, jak i w leczeniu haluksów w fazie początkowej, przy niewielkiej deformacji, a także w przypadku zapalenia kaletki oraz w okresie pooperacyjnej rehabilitacji. Ta dynamiczna szyna może być stosowana bez problemu w dzień i jest alternatywą dla sztywnej szyny ograniczającej ruch. Koryguje płaskostopie poprzeczne, które jest jedną z przyczyn powstawania haluksów.

Jeśli zmianom zniekształcającym palce zacznie towarzyszyć ból, lekarz może zalecić ci stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeżeli dolegliwości bólowe i zniekształcenie są znaczne, a metody nie- operacyjne (zachowawcze) mało skuteczne niezbędne jest leczenie operacyjne.

Haluksy: kiedy konieczna jest operacja

Rodzaj zastosowanej techniki operacyjnej zależy od stopnia deformacji palucha i pozostałych elementów stopy. Stosowane są metody operacyjne, takie jak:

 • korekcja dokonywana wyłącznie na tkankach miękkich, to znaczy torebce stawowej i ścięgnach z częściową resekcją głowy kości śródstopia w przypadkach mało zaawansowanej wady.
 • osteotomia Chevron - rodzaj osteotomii wykonywany w niektórych przypadkach palucha koślawego. Osteotomia jest dokonywana w obrębie głowy i kości śródstopia.
 • osteotomie klinowe i półkuliste - wykonywane w przypadku palucha koślawego polegające na wycięciu klina kostnego w obrębie kości i ewentualne jego usunięciu lub przemieszczeniu w inne miejsce celem korekcji deformacji.
 • metoda Scarf, jest możliwość wczesnego obciążenia operacyjnej kończyny oraz stabilne zespolenie odłamów pozwalające na leczenie bezgipsowe. Pacjenci w bardzo krótkim czasie od operacji (2-3 doby) mogą obciążyć stopę korzystając z butów pooperacyjnych (do chodzenia). Po nie mniej niż 6 tygodniach pacjenci powracają do chodzenia w obuwiu codziennym.

Leczenie bezgipsowe jest również możliwe w przypadku dobrego i stabilnego zespolenie odłamów kostnych drutami Kirschnera po osteotomii klinowej lub półkolistej. Takie zespolenie jest równie wartościowe jak śrubami w metodzie Scarfy, a materiał zespalający można łatwo usunąć bez konieczności kolejnej operacji. Pełne obciążanie stopy zanim uzyska się zrost kostny, czyli przed upływem 6 tygodni nawet przy zespoleniu śrubami (metoda Scarfy lub Chevron) jest ryzykowne ze względu na możliwości wyrwania śrub z kości.
Mnogość istniejących metod operacyjnych świadczy o tym, że nie ma jednej dobrej i uniwersalnej metody. Zatem warunkiem dobrego wyniku pooperacyjnego jest staranne dobranie rodzaju operacji do stopnia zaawansowania deformacji stopy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 16.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 50)
Grażyna, 12.04.2015 20.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Operacje na haluksa prawej stopy metoda Scarf miałam 03.04.2015, znieczulenie do kręgosłupa.Poprosiłam jednak anestezjologa i..przespałam ten czas.Boleć to boli ,jestem na tabl.Poltram ale...z każdym dniem i tak jest lepiej.Przecież w końcu to minie ! Kule mam swoje(na rynku za 25 zł komplet),kupiłam tez but ortopedyczny w szpitalu 60zl i 2 zele chłodzące 2x25zl.Pomaga.Pozdrawiam. za rok druga stopa !
 
assssia, 10.04.2015 14.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyny ja znalazłam rewelacyjny aparat Bunito Duo na haluksy, w którym można chodzić . Jest podobny do Hallufixa ale o wiele lepszy, bo ma dwa zawiasy, lepiej odwzorowuje ruch stawu. Jest też o wiele tańszy niż Hallufix. Pasuje do niektórych butów np. Crocsów. Mi pomógł i to bardzo. Polecam.
 
kate, 09.04.2015 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do eli: czym twoja ciocia leczyła haluksy bez operacji i się ich pozbyła?
 
nowa, 13.03.2015 15.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Haluksy w większości (nawet do 90%) przypadków są DZIEDZICZNE. Noszenie złych butów zwykle tylko pogłębia tą skłonność.
 
ewi, 12.03.2015 14.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie pojawił się problem bolesnego haluksa. Byłam u ortopedy, miałam zrobione zdjęcie. Poradził mi zrobić wkładki ortopedyczne. Nie w każdych butach jest możliwość nosić wkładki. Miałam jeden zabieg fal uderzeniowych. Jest to drogi zabieg, ale twierdzą, że bardzo skuteczny przy bólach m.in. haluksów. Wolałabym mieć operację , ale pewnie musiałabym mieć palce powykręcane, żeby lekarz dał skierowanie na operację.
 
Dorota, 10.02.2015 16.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Babi ja też byłam operowana w Poradni Chorób Stopy. Właśnie zaczynam rehabilitację. Jak na razie wszystko idzie ok jeszcze tylko rehabilitacja.A Ty kiedy byłaś operowana?
 
Linka, 10.02.2015 12.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od mojej operacji minęło dwa tygodnie... też się bałam... do zabiegu znieczula się częściowo(do kręgosłupa), ale ja byłam znieczulona ogólnie, bo mój kręgosłup jest kiepski(po operacji)... kiedy się obudziłam, ból był ostry i co cztery godziny prosiłam o ketonal dożylnie... wstałam z łóżka dopiero na drugi dzień rano (o kulach... swoich, bo w szpitalu nie dają) do toalety... nogę miałam w gipsie... teraz też mam , ale tylko poprzez tylną część stopy( przez 6 tyg... ból był w dzień i w nocy przez około 4 dni... ale to jaki on jest , to kwestia odczuwania .... ja nie należę do super wytrzymałych... ale nie słuchaj nikogo, kto mówi, że trzeba brać morfinę.... bzdura... odpowiednio mocne tabletki przeciwbólowe i dasz radę.... ja zawsze w takich sytuacjach mówię sobie.... JUTRO JUŻ BĘDZIE LEPIEJ... i tak dotrwałam do dziś ... jutro ściągam szwy... mam ich 14, bo była jeszcze plastyka torebki stawowej i przecinanie ścięgien... nie martw się i pamiętaj, że każdy następny dzień jest o wiele łatwiejszy do przetrwania...powodzenia :)
 
anonim98, 03.02.2015 21.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam 16 lat i mam wrażenie że robią mi się halusky, ponieważ przy małych palcach u stóp robią mi się deformacje. Czy to może być to i czy trzeba się z tym zgłosić do lekarza?
 
Babi, 25.01.2015 17.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Mi zrobiły się halluksy z czasem, ale dzięki interwencji lekarzy z Poradni Stopy na Targówku na szczęście pozbyłam się problemu :) Wiem co czują panie z tą dolegliwością, straszne to wygląda :( - ale nie bójcie się operacji i nie dajcie się naciągnąć na metody "domowe", które rzekomo działają w każdym przypadku.
 
Patysia88, 20.01.2015 08.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do Viki: Moja kuzynka miała operację i przez 3 miesiące nie mogła chodzić, jedynie o kulach;/ a kule musisz sobie sprawić sama ze szpitala ci nie dadzą, więc albo będziesz musiała je kupić albo pożycz od kogoś. Ja też mam haluksy, u nas w rodzinie niestety to badziewie panuje;/ ale ja na razie nie zdecyduje się na operacje, szczególnie, że jeśli u mnie jest to wada genetyczna to może wrócić;/ Na razie od kilku miesięcy noszę Bunito ten aparat na haluksy , na początku byłam sceptyczna, ale jak zaczęłam nosić go codziennie po 2 godziny to zauważyłam, że lekko odchyla się od innych palców, już nie przylega , więc zaczyna działać, no i ból mi nie dokucza już, tam w środku jest wkładka żelowa i można ja schładzać a potem z nią chodzić i faktycznie jakaś poprawa jest, powoli, powoli i chyba będzie lepiej, trzeba być tylko cierpliwym ;)
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból karku – ćwiczenia rozciągające na ból karku Ból karku – ćwiczenia rozciągające na ból karku

Długa praca przy komputerze, ślęczenie nad papierami, a nawet spanie na niewłaściwej poduszce mogą...

więcej

22390

Zespół cieśni nadgarstka - rozpoznanie i leczenie choroby nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka - rozpoznanie i leczenie choroby nadgarstka

Długotrwała praca przy komputerze może być  przyczyną ostrego bólu nadgarstka. To skutek...

więcej

28135

Zespół cieśni nadgarstka - objawy i rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka - objawy i rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

30233

Haluksy: przyczyny, objawy i leczenie Haluksy: przyczyny, objawy i leczenie

Haluks (paluch koślawy) to choroba zwyrodnieniowa polegająca na zniekształceniu stopy. Choroba...

więcej

38928

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Nie jest określony czas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest on uwarunkowany jedynie decyzją pacjentki, tolerancją preparatu i obecnością przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej....

W przypadku zgłaszanych dolegliwości powinien pan pilnie udać się do lekarza. Są to objawy, które natychmiast powinny być zdiagnozowane, niezależnie od ich przyczyny. Do czasu wyjaśnienia problemu...

Trzeba wykonać zdjęcie RTG. Jeśli ząb był leczony kanałowo w prawidłowy sposób, a korzeń nie jest zniszczony, to można będzie zastosować wkład koronowo-korzeniowy i osadzić koronę.

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 26, 2015

od kiedy sprzedający nie podaje adresu firmy dla mnie to ściema i naciąganie naiwnych

data

Kwiecień 26, 2015

To może wybierz się do Centrum Leczenia Otyłością. Mają 20 placówek w całej Polsce, więc na pewno znajdziesz jakąś blisko siebie. Dużo na ich temat poczytasz na: http://zdroweodchudzanie.pl . Najważniejsze, że oni leczą otyłość tak aby nie powróciła.

data

Kwiecień 24, 2015

Cudownego sposobu nie ma, ale może kuracja z Natur House pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę? sporo ostatnio o nich czytałam, bo sama też bym trochę zrzuciła, i mają bardzo dobre opinie. Co ważne, odbywają się pod kontrolą dietetyka.

data

Kwiecień 26, 2015

niedawno dołączyłam do forum i siedzę i czytam te wszystkie diety i jest tyle tego, że już sama nie wiem co wybrać:(

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.