Haluksy: przyczyny, objawy i leczenie

Konsultant:lek. med. Leszek Jagielski, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii, Centrum Medyczne Enel-Med
32 komentarze
Autor: Maja Kupiszewska

Haluksy (paluch koślawy) to choroba zwyrodnieniowa polegająca na zniekształceniu stopy. Choroba dotyczy głównie kobiet (około 50% populacji kobiet), a przyczynia się do niej nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach, stojący tryb życia oraz płaskostopie. Jeśli masz haluksy to musisz wiedzieć, że nie zawsze wystarczy leczenie zachowawcze, często konieczna jest też operacja.

Haluksy to schorzenie utrudniające funkcjonowanie i powodujące duży ból i trudności w chodzeniu. Niestety, w dużej mierze same (problem dotyczy głównie kobiet) jesteśmy odpowiedzialne za pojawienie się zwyrodnienia palca i stawu nosząc złe obuwie, dopuszczając do nadwagi, unikając ruchu...
Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy (przodostopia, a buty z ostrym czubkiem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co doprowadza do deformacji palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego i bólu. Pod wpływem zniekształceń stopa zaczyna inaczej pracować: nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch przestaje być mocnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur, które stabilizują stopę, mięśnie stają się słabsze, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy. Nieprawidłowemu ustawieniu palca towarzyszą zmiany chorobowe stawu w postaci bolesnego, często zmienionego zapalnie zgrubienia u podstawy palca, po wewnętrznej stronie stopy. Pacjenci zwlekają z wizytą u lekarza, a kiedy do niego docierają deformacja i ból są już zaawansowane, chorzy mają też problemy z kupnem butów (ucisk obuwia na zniekształcony paluch potęguje objawy i wywołuje stan zapalny wokół uwypuklenia głowy i kości śródstopia oraz zaczerwienienie i ból). Objawami towarzyszącymi mogą być też: zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego, kaletka (woreczek wypełniony śluzem w miejscu tarcie na wystającą kość przy paluchu), bolące zgrubienia naskórka, który jest odpowiedzią na ucisk, a także narastające stopniowo podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Nie przegap

Haluksy: jak zapobiegać zniekształceniu palców

Najistotniejszą sprawą w zapobieganiu powstawaniu haluksów jest noszenie wygodnego obuwia: nie za ciasnego i nie za wąskiego (precz spiczasne noski i wąskie czubki!), ćwiczenie palców stopy, rezygnacja z wysokich obcasów, niedopuszczanie do nadwagi (zdrowa dieta) i ćwiczenia fizyczne.

Jak leczy się haluksy

Po pojawieniu się pierwszych objawów koślawego palucha zacznij działać - przede wszystkim idź na konsultacje ortopedyczną. Lekarz obejrzy twoją stopę i wybierze najlepszą dla ciebie metodę na zapobieganie haluksów: wkładki ortopedyczne, gimnastykę korekcyjną czy fizykoterapię. 
Najprostszymi metodami, do których mają dostęp pacjenci to:

 • plastry na haluksy czy żelowe osłony na haluksy - często wzbogacone o olejki o działaniu leczniczym, chroniące bolące miejsce, 
 • kliny międzypalcowe, separatory, - przywracają palcom stóp właściwe ustawienie, zmniejszają ból i tarcie, szczególnie polecane w przypadku występowania haluksów i zachodzących na siebie palców lub odcisków miedzy palcami w początkowej fazie deformacji.
 • peloty (pelota - kropelka, poduszka, wkładka w kształcie kropli) żelowe, peloty w kształcie litery T, wkładki i półwkładki - dobrze wpływają na rozkład nacisku w stopie, zapobiegają płaskostopiu poprzecznemu i spowalniają rozwój koślawości palucha, można ich używać także nosząc także do buty na obcasie, - poduszki ochronne pod przodostopie - specjalnie przeznaczone dla pań, noszą szpilki,
 • silikonowe wkładki metatarsalne - przeznaczone szczególnie dla kobiet z płaskostopiem poprzecznym i haluksem; dzięki obecnej pelocie poprzeczne sklepienie stopy jest uniesione do góry, dzięki czemu korygowane jest ustawienie koślawego palucha,
 • opaska na haluksy – żelowa wkładka chroni przed otarciami i utrzymuje paluch we właściwej pozycji, korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopie i zapobiega osłabieniu mięśni i zniekształceniom kości, 
 • aparaty korekcyjne na dzień lub na noc - skuteczne zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu haluksów oraz w rehabilitacji po operacji. Aparaty te skutecznie znoszą ból i hamują pogłębianie się deformacji, 
 • Hallufix - szyna zalecana w profilaktyce, jak i w leczeniu haluksów w fazie początkowej, przy niewielkiej deformacji, a także w przypadku zapalenia kaletki oraz w okresie pooperacyjnej rehabilitacji. Ta dynamiczna szyna może być stosowana bez problemu w dzień i jest alternatywą dla sztywnej szyny ograniczającej ruch. Koryguje płaskostopie poprzeczne, które jest jedną z przyczyn powstawania haluksów.

Jeśli zmianom zniekształcającym palce zacznie towarzyszyć ból, lekarz może zalecić ci stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeżeli dolegliwości bólowe i zniekształcenie są znaczne, a metody nie- operacyjne (zachowawcze) mało skuteczne niezbędne jest leczenie operacyjne.

Haluksy: kiedy konieczna jest operacja

Rodzaj zastosowanej techniki operacyjnej zależy od stopnia deformacji palucha i pozostałych elementów stopy. Stosowane są metody operacyjne, takie jak:

 • korekcja dokonywana wyłącznie na tkankach miękkich, to znaczy torebce stawowej i ścięgnach z częściową resekcją głowy kości śródstopia w przypadkach mało zaawansowanej wady.
 • osteotomia Chevron - rodzaj osteotomii wykonywany w niektórych przypadkach palucha koślawego. Osteotomia jest dokonywana w obrębie głowy i kości śródstopia.
 • osteotomie klinowe i półkuliste - wykonywane w przypadku palucha koślawego polegające na wycięciu klina kostnego w obrębie kości i ewentualne jego usunięciu lub przemieszczeniu w inne miejsce celem korekcji deformacji.
 • metoda Scarf, jest możliwość wczesnego obciążenia operacyjnej kończyny oraz stabilne zespolenie odłamów pozwalające na leczenie bezgipsowe. Pacjenci w bardzo krótkim czasie od operacji (2-3 doby) mogą obciążyć stopę korzystając z butów pooperacyjnych (do chodzenia). Po nie mniej niż 6 tygodniach pacjenci powracają do chodzenia w obuwiu codziennym.

Leczenie bezgipsowe jest również możliwe w przypadku dobrego i stabilnego zespolenie odłamów kostnych drutami Kirschnera po osteotomii klinowej lub półkolistej. Takie zespolenie jest równie wartościowe jak śrubami w metodzie Scarfy, a materiał zespalający można łatwo usunąć bez konieczności kolejnej operacji. Pełne obciążanie stopy zanim uzyska się zrost kostny, czyli przed upływem 6 tygodni nawet przy zespoleniu śrubami (metoda Scarfy lub Chevron) jest ryzykowne ze względu na możliwości wyrwania śrub z kości.
Mnogość istniejących metod operacyjnych świadczy o tym, że nie ma jednej dobrej i uniwersalnej metody. Zatem warunkiem dobrego wyniku pooperacyjnego jest staranne dobranie rodzaju operacji do stopnia zaawansowania deformacji stopy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 28.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 32)
Wesley, 19.09.2014 15.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Możliwe, że to właśnie początkowe stadium haluksów, jeżeli duży paluch jest już zagięty w stronę małych palców. Ale również może to być atak dny moczanowej, choć rzadko występuje u kobiet przed menopauzą. Właśnie w przypadku dny moczanowej pierwsze objawy bólowe pojawiają się nad ranem wraz z zaczerwienieniem stawu. W przypadku haluksów bóle jak i zaczerwienienie oraz obrzęk w pozycji leżącej raczej się nie zdarzają. Przy haluksach obrzęk przychodzi wieczorem po całodniowym przesilaniu stopy. Te dwie choroby są podobne i czasami trudno je na początku rozróżnić, trzeba zwracać uwagę na szczegóły. U mnie lekarz pierwszego kontaktu stwierdził dnę moczanową, dopiero specjalista reumatolog zdiagnozował haluksy. Pozdrawiam
 
Kasssska, 19.09.2014 08.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam taki problem.... Jestem młodą osobą,szczupłą i ruchliwą. Od niedawna zaczęła mnie pobolewać stopa, a dokładniej śródstopie, ale tylko przy poruszaniu się. Smarowałam różnymi maściami, moczyłam w wodzie. Nic nie pomogło. Dodam, że to się pojawiło tak nagle, bez powodu. Po prostu wstałam rano i już czułam ten ból. Kilka dni temu zauważyłam, że boli mnie paluch, jest zaczerwieniony i wypukły bardziej niż zawsze. Wydało mi się to bardzo dziwne, bo cały czas do pracy noszę jedne wygodne buty na płaskiej podeszwie, a po pracy chodzę tylko w trampkach. Moja babcia miała problem z haluksami. Zastanawiam się czy ten ból w stopie to objaw pojawiania się haluksa?
 
Michaił, 09.09.2014 09.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam coś takiego w takim stopniu że duży palec jest praktycznie w połowie pod palcem obok strasznie boli a do tego mam stan zapalny czy oprócz zabiegu da się coś zrobić?
 
mloda315, 02.09.2014 21.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! :) jestem tu nowa nie mogę odnaleźć nigdzie odpowiedzi.... a mianowicie chodzi o haluksa ;/ nie bylam u ortopedy ale zauważyłam zmianę wiec zaczęłam działać:) Kupiłam klin z osłonka na haluksa i nosze go ale zaczyna mnie palec bolec ;/ i nie wiem czy tak zawsze jest czy tylko ja tak mam ?:( proszę o odpowiedz z gory dziekuje! :)
 
Monika, 20.08.2014 09.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyno, nie wiesz o czym piszesz. Mam ogromne haluksy mimo, że jestem bardzo szczupła, noszę od dziecka tylko płaskie, wygodne obuwie, uprawiam sport. Moja babcia, mama miały haluksy, więc tym bardziej uważałam. A obie też były szczuplutkimi, ruchliwymi osobami. To niestety uwarunkowanie genetyczne. U mnie bardzo pogłębiło się w ciąży. A co do diety - moja koleżanka ma ogromne haluksy. Jest wegetarianką, yoginką, stosuje dietę trzech przemian z eliminacją mięsa. Jest nawet autorką jakiejś książki w tej dziedzinie. Inna jest na diecie bezglutenowej i z jakimiś tam jeszcze ograniczeniami - też ma haluksy. I wreszcie mój kolega - wegetarianin od 14-go roku życia, wiecznie pilnujący równowagi kwasowej - haluksy ogromniaste. Więc gdzie tu potwierdzenie Twojej teorii mądralo?
 
mira, 10.08.2014 08.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiem, że masz rację bobo. Proszę o kontakt - potrzebuję więcej informacji. Mój adres: mira1962@poczta.fm
 
Aniela, 03.08.2014 03.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Haluksy to bardzo dokuczliwe schorzenie.prosze piszcie wiecej na ten temat. Czy np. Jest to przypadlosc genetyczna ?
 
kaha, 24.07.2014 18.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nosilam zawszebuty o numer mniejsze, zeby stopa lafnie wygladala, buty na obcasach...ciagle nosze...mimo swoich 60 la, mam stpy szczuple bez haluksow a corka sportowo chodzi i juz ma...wiec to jest sprawa dziedziczna a nie nabyta z powodu obuwia.
 
Elvira, 12.07.2014 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiesz, to co piszesz ma sens, ale tylko połowicznie na stan zdrowia ma to wpływ i owszem, ale deformacji kości nie usunie się przez diety oczyszczające i eliminację źródeł zakwaszenia organizmu! Ja mam haluksa od dziecka (genetycznie) nigdy nie chodziłam w butach na obcasie, czy za małych/ niewygodnych itp, bardzo zdrowo się odżywiam, a oczyszczanie organizmu robię, ba nawet posty lecznicze, prowadzę aktywny tryb życia, a haluks jak był tak jest..., więc nie pisz, że ludzi powinni przejsc na dietę i nie myśleć o operacji, bo to bzdury! Dieta ma wpływ na nasze zdrowie, ale zaawansowanych stadiów deformacji m.in. kośćca nie usunie!!!
 
wiola, 07.07.2014 18.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam , zgadzam sie z Anną , ja też nie nosiłam wysokich butów i nie mam nadwagi , buty lubie wygodne - a haluksy też mam
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kręgosłup - najczęstsze przewlekłe choroby kręgosłupa Kręgosłup - najczęstsze przewlekłe choroby kręgosłupa

Kręgosłup utrzymuje całe ciało w pozycji wyprostowanej. Prowadząc siedzący tryb życia tyjemy, a...

więcej

9375

Zespół cieśni nadgarstka - objawy i rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka - objawy i rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

10514

Zwyrodnienie stawów: przyczyny, leczenie i łagodzenie objawów zwyrodnienia Zwyrodnienie stawów: przyczyny, leczenie i łagodzenie objawów zwyrodnienia

Zwyrodnienie stawów było kiedyś schorzeniem osób starszych. Obecnie zwyrodnienie stawów dotyczy...

więcej

12310

Chondromalacja rzepki - uszkodzenie kolana przez nacisk Chondromalacja rzepki - uszkodzenie kolana przez nacisk

Chondromalacja rzepki inaczej zwana jest rozmiękaniem chrząstki stawowej rzepki. W wyniku...

więcej

13496

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Wrzesień 20, 2014

Mogę tylko potwierdzić pozytywną opinie na temat Foreverslimu.Moje zdanie jest takie że jeżeli ktoś wie że nie da rady na samej diecie powinien się zdecydować na te tabletki.Nie namawiam nikogo do zakupu bo każdy ma swój rozum ale moim zdaniem warto.

data

Wrzesień 20, 2014

Odchudzanie bez diety nie ma czegoś takiego.Dieta i aktywność fizyczna to podstawa.Można jeszcze do tych dwóch rzeczy dołączyć jeszcze Foreverslim.Ten suplement sporo wnosi w cały proces odchudzania.Pozwala na stopniowe wprowadzanie zmian co procenuje szybszą utrata wagi.Po skończonej...

data

Wrzesień 17, 2014

Polecam osobiście wszystkim szybką i skuteczną dietę http://www.expressdiet.pl

data

Wrzesień 20, 2014

Zdecydowanie nie jeżeli chodzi o zielona kawe.A na pewno nie polecam tabletek Green Coffee plus.Lepiej zainwestować w jakiś aerobik lub basen.Wyjdzie wam to na zdrowie a te tabletki można spuścić w kiblu.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.