PoradnikZdrowie.pl > Zdrowie > Kręgosłup, kości, stawy > GUZKI Heberdena i Boucharda to zmiany zwyrodnieniowe na palcach rąk

GUZKI Heberdena i Boucharda to zmiany zwyrodnieniowe na palcach rąk

Guzki Heberdena i Boucharda to szczególnie często spotykane zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na palcach rąk u osób w dojrzałym wieku. Występują ze znaczną przewagą u kobiet. Przypuszcza się, że istnieje dziedziczna skłonność do tych zmian.
A A A

Guzki Heberdena występują znacznie częściej niż guzki Boucharda i pojawiają się w młodszym wieku. W postaci rozwiniętej przedstawiają się one jako twarde uwypuklenie na grzbietowo-bocznych powierzchniach drugiego do piątego palców rąk, w sąsiedztwie dalszych stawów międzypaliczkowych. Jest prawdopodobne, że do ich powstania u osób genetycznie predysponowanych przyczynia się powtarzające się napinanie przyczepów ścięgien głębokich zginaczy palców w efekcie prac domowych.

Guzki Boucharda są bardziej nieregularne i występują w sąsiedztwie bliższych stawów międzypaliczkowych, również po stronie grzbietowo-bocznej. Są mało bolesne przy ucisku, ograniczają nieco ruchy w stawach. Oprócz tych zmian występują bardzo często zmiany zwyrodnieniowe u podstawy kości I kości śródręcza. Mogą one sprawiać ból przy ruchach kciuka.
Guzki Heberdena i Boucharda w zasadzie nie wymagają leczenia. W przypadku zmiany u podstawy kciuka skutecznie działa miejscowe, dostawowe wstrzyknięcie kortykosteroidu.

 
Problemy z zajściem w ciążę
Za pół roku mam ślub, od razu po chcemy starać się o dziecko, ale wiem jak jest boje się, że to może nie być takie proste, czy jest stosowanie takiego suplementu profilaktycznie przez pół roku ...
Autor: karmelka
 
 
Chcę rzucić palenie. Czy środki z nikotyną (tabletki, plastry) działają?
Rzucając palenie pamiętaj, że lepiej zrobić to dzięki e-papierosom marki Cayani Professional. Kupując e-papierosa tej marki zyskujesz na dużych możliwościach wyboru liquidów. Możesz kupić e-papierosa w zestawie który składa się z e-papierosa, ładowarki oraz eleganckiego ...
 
 
Słabe paznokcie, podkrążone oczy, gazy
Witam, mam 20 lat, od 3 miesięcy jestem na masie. Przytyłem 6kg wszystko ładnie tylko pojawiło się kilka problemów, mianowicie: - ostatnio mam mocno podkrążone oczy(śpię dużo); - moje paznokcie stały się brzydkie i łatwo ...
 
 
Opinie o suplemencie diety Slimcea
Ja właśnie tymi 8 kilogramami schudłam do swojej wymarzonej wagi 49 kilogramów :) więc nie byłam jakaś grubcia :)
 
 
forum.poradnikzdrowie.pl
  • eksperci radzą
Kręgosłup, kości, stawy – wszystko na tematy związane z układem ruchu – choroby układu kostnego: rwa kulszowa, choroby kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, zwyrodnienia stawów, skolioza, osteoporoza, wady postawy, dyskopatia, bóle kręgosłupa, artretyzm, dna moczanowa, bóle stawów, reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów. Urazy, kontuzje, zwichnięcia, złamania, skręcenia, wybicie stawu. Rehabilitacja, fizjoterapia, fizykoterapia, masaże, ćwiczenia na kręgosłup. Zobacz jak przygotować się do sezonu narciarskiego. Znajdziesz tu informacje jak leczyć ból, jak postępować w przypadku kontuzji, jak wzmocnić stawy i kręgosłup. Dowiedz się jak prawidłowo dbać o kondycję stawów, kości i kręgosłupa.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.