Ćwicz barki - unikniesz bolesnego zapalenia stawu barkowego

27 komentarze
Autor: Katarzyna Szroeder-Dowjat

Szorujemy podłogi, myjemy okna, nosimy ciężkie siaty z zakupami. A latka lecą. No i pewnego razu – trach! Nazajutrz po świątecznych porządkach, unosząc ramię, czujemy przeszywający ból stawów. Specjaliści opowiadają, jak dbać o barki, by uniknąć zwyrodnienia stawu barkowego i związanego z nim bolesnego stanu zapalnego.

Bark potrafi dać się we znaki – kiwa głową doktor Zbigniew Straszak, ortopeda. – To duży staw, a nie ma dobrego osadzenia. Panewka łopatki jest płytka i nie obejmuje całkowicie głowy kości ramiennej. Staw trzymają tkanki miękkie. Ręka wisi. Możemy zataczać nią koła, wykonując tzw. ruchy obwodzenia, ale wtedy łatwo sforsować mięśnie, ścięgna, więzadła, przekroczyć granicę ich wytrzymałości i uszkodzić stawy.

Nie przegap

Nadmierna eksploatacja stawów barkowych

Urazy barków zdarzają się najczęściej sportowcom: koszykarzom, siatkarzom, pływakom, gimnastykom. Najgorsze jest wielokrotne powtarzanie ruchów w nienaturalnej pozycji – mówi doktor Straszak. – Kilkaset jednakowych energicznych zamachów uniesioną ręką przeciąża bark. Tak samo dźwiganie. Staw się rozciąga i zapalenie gotowe. Zwłaszcza gdy przekroczyliśmy już czterdziestkę. Najpierw pojawia się ból, a zaraz potem kłopoty z poruszaniem ręką w barku. Nie można wyciągnąć ramienia w bok ani nim obrócić. Kobietom nie udaje się zapiąć stanika. Tak się objawia stan zapalny. Ból sam nie przechodzi, a wręcz się nasila z każdym dniem. Broniąc się przed bólem, prawie nie ruszamy ręką. Skutki takiego postępowania bywają opłakane.

Ważne

Ważne

Długotrwałe bóle barków są trudne do zlikwidowania. Mówi się, że jeżeli boli trzy miesiące, to przestanie też po trzech miesiącach leczenia. Nie wolno więc bagatelizować bólu. Zamiast łykać tabletki przeciwbólowe i czekać, aż przejdzie, trzeba szybko likwidować stany zapalne. Po to są leki przeciwzapalne w zastrzykach i tabletkach oraz fizykoterapia (pole magnetyczne, laser, ultradźwięki, prądy), która działa przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo, przeciwbólowo. Miejscowo stosuje się też maści, byle nie rozgrzewające. Chory staw jest gorący, trzeba go chłodzić, np. żelem z dodatkiem mentolu lub innych olejków eterycznych. Dobrze jest co kilka godzin na 10–15 min robić zimny okład (nie może być przykryty folią), a nawet na krótko przykładać lód.

Stawy powinny pracować

W nieużywanym stawie stan zapalny po jakimś czasie sam się wycisza. Ale to złudna poprawa. – Unikanie ruchu, a przede wszystkim zaniedbanie ćwiczeń prowadzi do przykurczu – ostrzega doktor Straszak. – Jeśli nic z tym nie zrobimy, grozi nam powstanie tak zwanego barku zamrożonego. Wtedy na zdjęciu rtg. nie widać zmian, staw nie boli, ale nie da się nim ruszyć. Fatalna rzecz! To się zdarza np. u starszych ludzi ze złamanym nadgarstkiem w gipsie. Każe się im nosić rękę na temblaku, żeby nie puchły palce, ale zapomina się, że stawy powinny pracować. Zwłaszcza gdy są zwyrodniałe, mocno zużyte. Po jakichś czterech tygodniach kości się zrosną, ale może się zdarzyć, że ktoś już nie wyprostuje ręki w łokciu i nie ruszy barkiem. Mniejszy lub większy przykurcz pozostanie na zawsze.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 14.04.2011 17:12
Dziękuję za lekcją ćwiczeń z kijkiem bardzo mi pomogły.
Nie zarejestrowany, 15.08.2010 10:01
wpisz w google - rzs forum i wybierz "świat w dloniach" potem zakladke Forum. musisz sie zarejestrowac zeby pisac na forum. i jest tam taki post "Do Jana" i tam wlasnie on pisze. mozesz rowniez wyslac do niego prywatna wiadomosc moze bedzie szybciej bo na forum zanim ukaze sie twoj post to mija dzien albo wiecej bo tak dlugo trwa moderacja
 

Nie wolno dopuścić do przykurczu

Aby nie dopuścić do przykurczu, należy parę razy dziennie ruszać chorym ramieniem, zwłaszcza w ten sposób i w tym kierunku, przy którym występuje ból, ale tylko do tzw. granicy bólu. Gdy go poczujemy, w tym samym momencie przerywamy ćwiczenie, by nie powodować dodatkowego uszkodzenia. Zmuszajmy staw do pracy powoli. Dopóki ból jest mocny, wykonujmy po dwa, trzy ruchy, ile da się wytrzymać. Nic na siłę. Stopniowo ćwiczmy coraz więcej. Pamiętajmy, że stawy żyją, dopóki nimi poruszamy. Dzięki temu powierzchnie chrzęstne są smarowane płynem stawowym, który je odżywia i pozwala sprawnie, z poślizgiem zmieniać pozycje. Gdy nie mieszamy płynu w stawie, w warstwie przychrzęstnej wyczerpuje się zawartość glukozy i innych energetycznych składników. Staw, można powiedzieć, zasycha.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 11.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 27)
Ogi, 24.10.2014 16.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja ćwiczę zapamiętale hantelkami (2x42,5 kg) rozpiętki oraz wymachy maczugami. Polecam zdecydowanie do rehabilitacji lekkie maczugi z klasycznymi ruchami. Są świetne na barki, ja być może w moim wieku już przesadzam z wagą ale lekkie, na pewno godne polecenia nie tylko ze względu na bark.
 
ela, 22.08.2014 11.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proponuję basen i pływanie - to bardzo pomaga ogólnie przy bólu stawów.
 
Franek, 24.01.2014 15.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. mam 65 lat. Ból lewego stawu barkowego dokucza mi od lipca 2010 roku. Od przeszło 3 lat jestem na lekarstwach przeciwzapalnych "Movalis" "Olfen" i dodatkowo przeciwbólowy "Tramal". Brałem też zastrzyki przeciwzapalne cale serie, uczęszczałem na rehabilitację z ćwiczeniami specjalnymi - i nic! Nadal boli, a są dni, w których trudno jest założyć na siebie kurtkę zimową, gdyż lewą ręką w bólu wykonuję ruch do tyłu itp...Jestem teraz na Olfenie Uno 150 mg i Tramalu w kapsułkach 50 mg rano i 50 mg na noc. Na szczęście od marca 2014 roku będę na emeryturze, wówczas ręka i chory staw barkowy odpocznie od pracy fizycznej (pracuję jako elektromonter). W niedalekiej przeszłości miałem operację wstawienia endoprotezy prawego stawu biodrowego i ból znikł, to może będąc na emeryturze doczekam się endoprotezy stawu barkowego, która przyniesie ulgę w bólu i polepszy sprawność stawu. Pozdrawiam i życzę wszystkim powrotu do zdrowia i mimo dolegliwości i bólu miłych dni i lat.
 
barbara, 18.01.2014 23.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam,mam 45lat i od lutego 2013 roku boli mnie prawy bark.Miałam już robione badania;RM odcinka szyjnego,USG barku,w każdym z nich wykazało zmiany,diagnoza nie została postawiona.Rechabilitacja nie pomogła.Obecnie mam skierowanie od ortopedy na badanie RMbarku może tam jest problem i w końcu ktoś mi pomoże.
 
Stenia, 12.04.2013 13.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 67 lat. Sprawuję opiekę nad dorosłą leżącą osobą, więc mój kręgosłup, kończyny dolne i górne są w ciągłym obciążeniu. Ból prawego barku dokucza mi w dzień i w nocy od 2-óch lat. Nie pomogła 2 tygodniowa rehabilitacja (masaż kręgosłupa, tens, jonoforeza, ćwiczenia) w 2012r oraz rehabilitacja przez 5 tygodni w 2013r (masaż kręgosłupa, tens, krioterapia na odcinek szyjny kręgosłupa, krioterapia na prawy staw barkowy, masaż wirowy kończyn górnych, zalecony masaż wibracyjny mięśni obręczy barkowej z powodu niesamowitego bólu musiałam przerwać). Wykonany ostatnio rtg klatki piersiowej nie wykazał zmian w płucach. Badanie usg barku wykazało, że pierścień rotatorów ma zachowaną ciągłość, ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego jest niejednorodne, jest otoczone warstwą płynu grubości do 3-ech mm. Pozostałe około9stawowe przestrzenie płynowe prawidłowe. Konflikt barkowo - ramienny czynny i bierny. Reumatolog zalecił Voltaren 100, który spowodował znaczny wzrost ciśnienia tętniczego, pieczenie w jamie w przełyku, bezsenność. Zalecony żel Traumon stosuję regularnie - bez skutku. Ortopeda zalecił wstrzyknięcie do stawu Depo-Medrol z Lidokainą. Na razie nie zdecydowałam się na zastrzyk z powodu możliwości wystąpienia ubocznych skutków, m.in. zatoru, zakrzepu żylnego (rodzinne obciążenie), wysokiego ciśnienia oraz wykluczenia mnie ze sprawowania opieki nad bliską osobą. Ortopeda odmówił wydania skierowania na rezonans magnetyczny lub rtg. Czy słusznie?
 
chora, 04.01.2013 12.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie lekarka pierwszego kontaktu posłała do chirurga z zapaleniem stawów barkowych. Przepisał zabiegi, brałam środki przeciwzapalne i przeszło na 4 lata. Obecnie znowu odczuwam ból i sztywnośc stawów, a nawet bolesnie wykrzywia mi palec w dłoni, promieniuje na całą dłoń aż do łokcia. Istny ból!! Podobno pochodzi to od kręgosłupa zwłaszcza szyjnego, a ja mam niestety kręgosłup skrzywiony i słaby.
 
jOLA., 25.05.2012 13.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak czy tam i myśle, że człowiek jak jest starszy to i lekarze podchodzą inaczej. Mnie już od dwch bolą barki ,kręgosłup szyjny i dłonie . Chodzę do lekarzy,nawet byłam kilka dni w szpitalu iwłaśnie tam stwierdzono zapalenie około stawowe. Ale lekarz ortopeda w przychoni nie podjoł żadnego leczenia tylko dostałam sterydy.Potch sterydch żeczywiście ból ustąpił, ale czułam jak mi puchnie twarz , brak powietrz do odychania.Czułam się fatalnie ,a lekarz ortopeda nie zwracał uwgi na moje skargi tylko przepisywał te steryd i sama zrezygnowałam ztych sterydów. Niewiem czy zrobiłam dobrze ,ale prznjmniej samopoczuci mam lepsz .Aręka mnibli naj gorzej rao i w noc a wciągu dnia jakoś radzę.
 
milka, 15.08.2010 10.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wpisz w google - rzs forum i wybierz "świat w dloniach" potem zakladke Forum. musisz sie zarejestrowac zeby pisac na forum. i jest tam taki post "Do Jana" i tam wlasnie on pisze. mozesz rowniez wyslac do niego prywatna wiadomosc moze bedzie szybciej bo na forum zanim ukaze sie twoj post to mija dzien albo wiecej bo tak dlugo trwa moderacja
 
kubusia , 15.08.2010 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na ktorym forum bo mnie cos interesuje w spr innej coroby powiazanej z bolem obecnym mozesz napisac
 
milka, 14.08.2010 17.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak mi powiedzial jeden reumatolog na forum medycznym. u mnie usg nie wykazalo zmian w stawach ani kosciach.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zwyrodnienie stawów: przyczyny, leczenie i łagodzenie objawów zwyrodnienia Zwyrodnienie stawów: przyczyny, leczenie i łagodzenie objawów zwyrodnienia

Zwyrodnienie stawów było kiedyś schorzeniem osób starszych. Obecnie zwyrodnienie stawów dotyczy...

więcej

15629

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku....

więcej

27874

Kręgosłup – jak wzmocnić mięśnie pleców Kręgosłup – jak wzmocnić mięśnie pleców

Dbanie o kręgosłup nie wymaga wielu specjalnych zabiegów. Wystarczy co drugi dzień wykonać kilka...

więcej

16626

FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

28414

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Październik 31, 2014

Suplementy dla dzieci, dorosłych, kobiet i mężczyzn w każdym wieku można znaleźć na stronie www.intermedico.pl. To profesjonalne centrum, które realizuje też różnego typu terapie, treningi ruchowe, czy programy oczyszczające organizm z toksyn.

data

Październik 30, 2014

Schudłam i zmieniłam nawyki żywieniowe dzięki kuracji z tabletkami Foreverslim.Schudłam a dzięki zmianą jakie wprowadziłam potrafię do dnia dzisiejszego utrzymać wagę.Dla mnie to jest olbrzymi sukces bo nigdy wcześniej na żadnej diecie nie udało mi się schudnąc aż tyle.

data

Październik 30, 2014

Moją walke z nadwaga wygrałam dzięki tabletka Foreverslim.To dzieki nim bez problemu przeszłam przez dietę bez żadnych przykrych niespodzianek typu napady głodu lub przerwania diet w połowie.Schudłam 14 kg bez wielkich wyrzeczeń i niedługim czasie.Sadzę że gdyby nie te tabletki to do dnia...

data

Październik 30, 2014

Zazdroszczę tych 20 kg ale nie wiem czy chciałabym schudnąc aż w tak krótkim czasie.Wiem że jest to niebezpieczne i niezdrowe.Moja kuracja trwała troszeczkę dużej no i schudłam tez mniej.Ja zdecydowałam się na odchudzanie z Foreverslimem i bardzo sobie to chwale.Schudłam 14 kg i jestem z...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.