Zioła na zapalenie pęcherza i dolegliwości układu moczowego

Konsultant: dr Jerzy Jambor
4 komentarze
Autor: Anna Guttman, Iwona Krupa

Zapalenie pęcherza moczowego to – ze względu na budowę anatomiczną – dolegliwość głównie kobieca. Bardzo skuteczne w jej leczeniu są zioła. Warto nimi również wesprzeć kurację zaleconą przez lekarza. Przykre dolegliwości ze strony układu moczowego pomogą zmniejszyć; skrzyp polny, nawłoć pospolita, mącznica lekarska, jałowiec pospolity, pietruszka zwyczajna czy lubczyk ogrodowy.

Zioła na zapalenie pęcherza mogą wspomóc leczenie farmakologiczne i złagodzić nieprzyjemne objawy. Podczas leczenia dolegliwości układu moczowego trzeba dużo pić, najlepiej około 8-10 szklanek płynu dziennie. Wśród napojów powinny znaleźć się także zioła i rośliny moczopędne. Dzięki dużej ilości płynów nerki oraz pęcherz moczowy zostają "przepłukane". Jeżeli po kilku dniach domowej kuracji nie poczujesz się lepiej, trzeba zasięgnąć porady lekarza. Często zaleca on zresztą picie ziół jako uzupełnienie kuracji farmakologicznej. W przypadku kamicy nerkowej ułatwiają one wydalanie piasku i kamieni, przy zapaleniu pęcherza natomiast - pomagają w usuwaniu z organizmu bakterii wywołujących zakażenie. Osoby o skłonnościach do rozmaitych chorób układu moczowego mogą polecane przez nas napary i odwary popijać zapobiegawczo.

Skrzyp polny na zapalenie pęcherza

Dzięki bardzo wysokiej zawartości krzemionki, w dodatku łatwo rozpuszczalnej w wodzie, skrzyp polny jest szeroko znany jako składnik preparatów wzmacniających włosy, skórę i paznokcie; rzadziej kojarzy się nam z zielem stosowanym w schorzeniach dróg moczowych.

Zielone pędy skrzypu, bez dolnej brunatnej części, należy zbierać od czerwca do sierpnia, wyłącznie w pogodne dni. Suszy się je w miejscu dobrze zacienionym i przewiewnym.

Tymczasem współczesna nauka potwierdziła jego dużą skuteczność w leczeniu infekcji pęcherza moczowego i zapobieganiu kamicy nerkowej. Skrzyp zawiera bowiem wiele bardzo wartościowych substancji – poza krzemionką także flawonoidy, sole potasu, saponiny, kwasy organiczne, fitosterole, karotenoidy, garbniki, witaminę C, związki żywicowe. Witamina C zakwasza mocz i wraz z krzemionką utrzymuje prawidłowy stan błon śluzowych, także tych, wyściełających pęcherz moczowy. Krzemionka natomiast w połączeniu z potasem i flawonoidami działa moczopędnie – wypłukuje toksyny i szkodliwe drobnoustroje. Przeciwdziała także krystalizacji składników mineralnych w przewodach moczowych. Flawonoidy mają zaś silne właściwości przeciwzapalne.

 • Skrzyp z apteki

Skrzyp jest składnikiem wielu preparatów ziołowych zalecanych w schorzeniach dolnych dróg moczowych, m.in. mieszanki Uropatina i Diuroflos czy pasty Neofitolizyna.

W zapaleniu pęcherza pomoże również napar lub odwar z tego ziela.

 • 1 łyżkę ziela skrzypu zalej szklanką wrzącej wody i odstaw na 15 minut. Przecedź. Pij taką porcję naparu 3 razy dziennie.
 • 2 łyżki ziela zalej 2 szklankami ciepłej wody, doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 15 minut.

Zioła na dolegliwości układu moczowego - jałowiec pospolity

Juniperus communis - lecznicze działanie mają owoce jałowca, tzw. szyszkojagody. Dzięki zawartości olejków i flawonoidów działają moczopędnie i bakteriobójczo. Stosuje się je w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek. Dojrzewają w drugim roku po zawiązaniu. Najlepiej zbierać je po pierwszych mrozach, gdy łatwo odpadają z gałązek. Dojrzałe są fioletowoszare z sinawym lub niebieskim nalotem (nie zrywajmy jagód zielonych). Suszy się je w suszarni, w temperaturze 40 st. C lub w przewiewnym pomieszczeniu.

 • Jałowiec z apteki

Gotowe preparaty: diuroflos.

 • Płaską łyżeczkę od herbaty rozgniecionych owoców jałowca zalewamy szklanką wody i podgrzewamy do czasu wrzenia. Zdejmujemy z ognia, lekko studzimy, odcedzamy i pijemy dwa razy dziennie po 1/4 szklanki.

Warto wiedzieć

Ważne

Lecznicze nasiadówki

W zapaleniu pęcherza bardzo pomocne są nasiadówki, czyli siedzenie w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiednich ziół. Do miednicy z wodą o temperaturze ok. 36°C dodaj 2 szklanki naparu z rumianku, skrzypu albo kory dębowej. Takie nasiadówki rób 2 razy dziennie po 15 minut.

Nawłoć pospolita działa moczopędnie i przeciwbakteryjnie

Nie tylko efektownie wygląda i przyjemnie, słodko pachnie, czym przyciąga pszczoły, ale ma też właściwości cenne dla zdrowia. To zasługa zawartych w zielu nawłoci pospolitej flawonoidów, saponin triterpenowych, garbników, goryczy i związków śluzowych, przede wszystkim jednak – glikozydów fenolowych (zwłaszcza lejokarbozydu), kwaśnych polisacharydów, kwasów fenolowych i olejku eterycznego. To właśnie kombinacja lejokarbozydu, flawonoidów i olejku eterycznego sprawia, że nawłoć jest jednym z najsilniej działających moczopędnie ziół – zwiększa ilość wydzielanego moczu nawet o kilkaset procent! Obecność garbników działa przeciwbakteryjnie, a salicylany, kwas lejokarpowy i flawonoidy sprawiają, że nawłoć ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. W sumie więc nawłoć jest bardzo skutecznym wsparciem w leczeniu niemal wszystkich schorzeń układu moczowego – od infekcji pęcherza moczowego po kamicę, zapalenie kłębków i miedniczek nerkowych.

 • Nawłoć pospolita z apteki

Ziele nawłoci to składnik wielu popularnych preparatów o działaniu moczopędnym, m.in. Urogranu, Neofitolizyny, Uropatiny. W razie potrzeby można również z samej nawłoci przygotowywać świeże napary i odwary. Przy pierwszych objawach zapalenia pęcherza pomóc może też alkoholowy wyciąg z tego ziela.

 • 100 g świeżego lub suchego ziela nawłoci zalej 450 ml ciepłego wina wytrawnego czerwonego, dodaj
 • 50 ml czystej wódki 40%. Odstaw naczynie na 2 tygodnie, potem przecedź i przechowuj nalewkę w butelce z ciemnego szkła. Pij raz dziennie po 30 ml.

Mącznica lekarska: zwalcza stany zapalne pęcherza i nerek

Liście mącznicy lekarskiej zawierają rzadko spotykany zestaw związków chemicznych, m.in. glikozydy fenolowe (głównie arbutynę) oraz ich estry z kwasem galusowym, wolny hydrochinon, garbniki hydrolizujące, triterpeny (m.in. kwas ursolowy), flawonoidy, a także sole mineralne. Ten zestaw substancji wyjątkowo skutecznie zwalcza stany zapalne pęcherza i nerek, zwłaszcza przewlekłe i nawracające. Glikozydy oraz garbniki ulegają w moczu hydrolizie, w wyniku czego powstają bakteriobójcze związki – hydrochinon i pirogalol, które działają na bakterie będące najczęstszym sprawcą zakażenia dróg moczowych. Duża ilość flawonoidów, przede wszystkim izokwercytyny, działa zaś nie tylko przeciwzapalnie, ale i moczopędnie.

 • Mącznica lekarska z apteki

Bardzo duża skuteczność mącznicy sprawia, że liście tej rośliny są składnikiem licznych preparatów, które są przeznaczone do leczenia bakteryjnych zakażeń układu moczowego. To m.in. mieszanki ziołowe Urosan i Urovit oraz preparaty Uvarex, Diurosal, Uracin. Podczas stosowania mącznicy – zarówno gotowych preparatów, jak i samodzielnie przygotowywanych naparów – trzeba dbać o to, by utrzymywać alkaliczny odczyn moczu (tylko wtedy z arbutyny powstaje silnie bakteriobójczy hydrochinon); można to osiągnąć, pijąc duże ilości wody. Warto też wiedzieć, że podczas kuracji tym zielem mocz ma zabarwienie ciemnooliwkowe, a w miarę poprawy zdrowia staje się coraz jaśniejszy i traci nieprzyjemny zapach.

 • 1 łyżkę liści mącznicy zalej szklanką wody i odstaw na 45 minut. Potem stopniowo podgrzewaj przez ok. 5 minut aż do zagotowania. Przelej odwar do termosu; pij co 3 godziny po 1-2 łyżki.

Ważne

Ważne

Pij dobrą wodę

Jedną z przyczyn infekcji dróg moczowych jest zbyt mała ilość oddawanego moczu (ma właściwości dezynfekujące). Dlatego trzeba pić dużo wody (ok. 1 i 1/2 litra dziennie), ale nie mineralnej, bo obecne w niej związki mogą być dodatkowym obciążeniem dla układu moczowego. Może to być np. kranówka przefiltrowana w specjalnym dzbanku z wkładem filtrującym, który skutecznie zredukuje znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia. Picie dobrze oczyszczonej wody zwiększy ilość moczu i pomoże usunąć chorobotwórcze bakterie będące przyczyną infekcji.

Pietruszka zwyczajna na kamicę i zapalenie pęcherza

Petroselinum sativum - wyciągi z korzenia i owoców tej rośliny, dzięki zawartości olejków i furanokumaryn, działają silnie moczopędnie i rozkurczowo. Odkażają również układ moczowy i przeciwdziałają powstawaniu kamieni w nerkach. Korzenie pietruszki, jadane na surowo lub ugotowane, także mogą przynieść ulgę w dolegliwościach spowodowanych kamicą nerkową i zapaleniem pęcherza. Korzenie zbiera się w październiku i suszy w suszarniach w temp. 35 st. C. Owoce otrzymuje się z kwiatów w drugim roku hodowli. Dojrzewają w sierpniu, a wyglądają jak drobne, szarozielone rozłupki. Suszy się je w przewiewnym miejscu.

 • Pietruszka z apteki

Gotowe preparaty: urosept, fitolizyna.

 • Pół łyżeczki od herbaty suszonego, sproszkowanego korzenia zalewamy szklanką wrzątku. Pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki.

Ważne

Ważne

Zażywaj ostrożnie, gdyż:

 • Nadmiar wyciągu z owoców jałowca może spowodować podrażnienie nerek i krwiomocz. Nie powinny go stosować  kobiety w ciąży i podczas menstruacji.
 • Kuracja wyciągami ze skrzypu może spowodować deficyt witaminy B1 w organizmie. Niedobór trzeba uzupełniać zażywając preparaty zawierające tę witaminę.
 • Preparatów z korzenia i owoców pietruszki, ze względu na zawartość olejku pietruszkowego, który w nadmiarze wywołuje skurcze macicy, nie mogą stosować kobiety w ciąży.
 • Lubczyk ma działanie fotouczulające, dlatego podczas trwania kuracji nie wolno się opalać.

Lubczyk ogrodowy działa moczopędnie

Levisticum officinale - w lecznictwie stosowany jest korzeń lubczyka. Dzięki moczopędnym właściwościom występujących w nim kumaryn oraz olejku polecany jest jako środek wspomagający leczenie kamicy nerkowej (ułatwia usuwanie piasku z nerek i chroni przed jego powstawaniem) i zapalenia pęcherza moczowego. Korzenie rośliny do celów leczniczych należy zbierać (po ścięciu części nadziemnej) w drugim i trzecim roku uprawy, jesienią i wczesną wiosną. Oczyszczone z ziemi suszy się w temp. 30 - 35 st. C, natomiast rozdrabnia bezpośrednio przed przyrządzeniem naparu.

 • Lubczyk z apteki

Gotowe preparaty: fitolizyna, urosan, uropatina, urogran.

 • Łyżeczkę od herbaty rozdrobnionego, suszonego korzenia zalewamy szklanką wrzątku i pod przykryciem parzymy około 15 minut. Pijemy 1–2 szklanki naparu w ciągu dnia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 15.01.2016

Komentarze (1 - 4 z 4)
gość, 26.07.2015 01.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
infekcje pęcherza jak są do końca wyleczone same nie powracają, chyba że znów zrobimy co je wywoła od początku. czasem może to być zakażenie krzyżowe z układem płciowym - tak się często dzieje u kobiet , lub z układem wydalniczym Warto zatem dbać o prawidłową higienę tych okolic , a u kobiet dodatkowo stosować preparaty z metabolitami kwasu mlekowego w celu utrzymania prawidłowej mikroflory pochwy
 
gwiazdeczka, 12.04.2015 16.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Żurawina jest jedynym naturalnym składnikiem ktory pomaga w walce z infekcjami ukladu moczowego, bo działa przeciwbakteryjnie a wiec i przeciwzapalnie.
 
Ala, 16.10.2014 07.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może dlatego nikt nie napisał o żurawinie, że to nie zioło???
 
Kris, 26.02.2012 00.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szkoda, że tu nikt w artykule nie napisał o wpływie żurawiny na drogi moczowe, bo faktycznie jest dobra.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

133

Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin...

więcej

124

CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu

Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin...

więcej

122

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

106

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Lekarz może badać piersi zarówno przed, jak i po badaniu ginekologicznym. Jest to bez znaczenia. Radzę zapytać lekarza, o ile sam nie powie, w jakiej kolejności będzie Panią badał i rozebrać się nie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.