WYPADANIE MACICY: przyczyny, objawy, leczenie

Konsultant: dr. n. med. Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik
16 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Ciągły ucisk, ból w dole brzucha i okolicy krzyża, częste stany zapalne i nawracające infekcje dróg moczowych – to objawy obniżenia narządów rodnych lub prościej – wypadania macicy. Obniżenie narządów płciowych jest spowodowane rozciągnięciem mięśni podtrzymujących pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy, co najczęściej zdarza się po porodzie. Jak leczy się wypadanie macicy? Czy operacja to jedyne wyjście?

Wypadanie macicy, czyli jej przemieszczenie się do pochwy jest spowodowane osłabieniem mięśni miednicy. Jeżeli schorzenie jest bardzo zaawansowane, może nawet dojść do wysunięcia się macicy na zewnątrz. W skrajnych przypadkach dochodzi do tzw. wynicowania pochwy, czyli jakby wywinięcia się jej na lewą stronę. Do genetycznych przyczyn obniżenia narządów płciowych zalicza się wrodzone zaburzenia metabolizmu kolagenu.

Wypadanie macicy: przyczyny

Rozciągnięte i osłabione mięśnie mają zwykle te kobiety, które urodziły duże dziecko (powyżej 4 kg), rodziły często lub miały bardzo ciężkie porody. U pań w okresie menopauzy obniżenie narządów miednicy spowodowane jest niedoborem estrogenów – ich brak zmniejsza jędrność i elastyczność tkanek. Jednak przypadłość ta może dotyczyć także kobiet, które wykonywały ciężką pracę fizyczną, np. dźwigały ciężary, pracowały w polu lub uprawiały męskie sporty, np. podnoszenie ciężarów.

Wypadanie macicy: objawy

Kobiety, u których doszło do obniżenia narządów miednicy, zazwyczaj skarżą się na uczucie parcia lub ból w pochwie, trudności w oddawaniu moczu albo stolca i wyraźny dyskomfort podczas współżycia. Z upływem czasu pojawiają się zaparcia, hemoroidy, nietrzymanie moczu (u 20 proc. kobiet) i nawracające zakażenia dróg moczowych. Za część tych kłopotów odpowiadają uchyłki pęcherza i jelita grubego, czyli wpuklenia do światła pochwy tylnej ściany pęcherza i/lub przedniej ściany odbytnicy. W uchyłku pęcherza moczowego może zalegać mocz, co sprzyja zakażeniom dróg moczowych, a te objawiają się pieczeniem podczas oddawania moczu oraz częstym parciem. Uchyłek odbytu daje uczucie parcia na stolec i może powodować trudności w jego oddawaniu.

Nie przegap

Wypadanie macicy powstrzymają ćwiczenia Kegla

Jeżeli podejrzewasz, że coś niedobrego dzieje się z kroczem, idź do ginekologa. To ważne, bo zanim choroba się rozwinie, można ją leczyć bez operacji i skupić się jedynie na wzmocnieniu mięśni miednicy. Ćwiczenia mięśni Kegla, bo to o nie chodzi, nie zabierają czasu i można je wykonywać w każdej sytuacji – stojąc w korku, czekając na autobus czy siedząc przy biurku. Jest wiele wariantów tych ćwiczeń. Najpierw trzeba zlokalizować te mięśnie. Jak to się robi? Gdy jesteś w toalecie, zatrzymaj na parę sekund strumień moczu i postaraj się wyczuć, które mięśnie pracują. Pamiętaj jednak, że przerywanie mikcji nie powinno być wielokrotnie powtarzane, bo może powodować zastój moczu, co sprzyja infekcji. Ale jest to najprostszy sposób nauczenia się wyodrębniania tych grup mięśniowych (mięśni przepony moczowo-płciowej), odpowiedzialnych za prawidłowe podpieranie dna miednicy. Ćwiczenia warto wykonywać z użyciem specjalnych stożków dopochwowych, których rozmiar pomoże ustalić ginekolog. Aby mieć sukcesy (pierwsze efekty zauważysz po 3 miesiącach gimnastyki), ćwiczyć trzeba regularnie, wykonując 50–100 powtórzeń każdego dnia.

Estrogen kontra wypadanie macicy

Tabletki, specjalne kremy czy żele zawierające ten hormon lekarze najczęściej zapisują kobietom dojrzałym, u których za utratę elastyczności mięśni miednicy odpowiada malejąca produkcja żeńskich hormonów płciowych. Kremy z estrogenami ujędrniają ściany pochwy, natomiast tabletki hormonalne działają kompleksowo: poprawiają elastyczność tkanek we wszystkich częściach narządu rodnego i zapobiegają nieprzyjemnym objawom menopauzy, takim jak uderzenia gorąca, nocne poty czy zaburzenia nastroju. Przyjmowanie preparatów zawierających hormony spowalnia także proces starzenia się, co sprawia, że skóra i sylwetka dłużej zachowują młody wygląd.

Ważne

Ważne

Prawidłowe ułożenie macicy

Macica jest narządem mięśniowym. Leży w miednicy między pęcherzem moczowym a odbytnicą. Prawidłowo zbudowana przypomina kształtem gruszkę, która jest umocowana w jamie macicy za pomocą fałdów otrzewnej, czyli więzadeł. W okresie rozrodczym, gdy kobieta nie jest w ciąży, macica ma ok. 7,5 cm długości i 5 cm szerokości w najszerszym miejscu. Na rycinie widać prawidłowe położenie macicy. W zależności od stopnia wypełnienia pęcherza i ułożenia ciała, jej naturalna pozycja się zmienia. Ale gdy dochodzi do zwiotczenia lub uszkodzenia więzadeł i mięśni podtrzymujących macicę, zaczyna się ona obniżać i przemieszcza się do kanału pochwy.

Wypadanie macicy: metody operacyjne

Jeżeli dolegliwości są bardzo nasilone i obniżeniu narządów miednicy towarzyszy nietrzymanie moczu, wytworzyły się uchyłki – konieczne jest leczenie operacyjne. Sposób przeprowadzenia zabiegu zależy od tego, jak poważny jest stan pacjentki. Do niedawna operacyjne leczenie obniżonych narządów polegało najczęściej na histerektomii, czyli usunięciu macicy. Okazało się jednak, że nie jest to satysfakcjonująca metoda, ponieważ po wycięciu macicy obniżała się pochwa. Obecnie stosuje się wiele technik operacyjnych. Popularne są operacje unoszące, w czasie których używa się specjalnej siatki z polipropylenu. Siatka zastępuje zniszczone więzadła i przyczepy mięśni znajdujących się w miednicy mniejszej, ponieważ wrasta w tkanki. Biomateriał, z którego została wykonana, jest obojętny dla organizmu. Implanty wszczepia się przez pochwę za pomocą specjalnego zestawu narzędzi. Jedna część implantu podczepiana jest do okolicy szyjki macicy, a kolejne do dolnych brzegów pochwy i struktur kostno-więzadłowych. Metodę tę można stosować nawet wtedy, gdy już doszło do wypadnięcia macicy. Siatka unosi wszystkie narządy, a operator może je umieścić we właściwym, naturalnym położeniu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Ale zdarza się, że po pewnym czasie organizm odrzuca implant.
Inna metoda polega na podwieszeniu szczytu pochwy do brzusznej powierzchni kości krzyżowej. Kolejna, którą można zastosować przy uchyłku tylnej ściany pochwy, to wprowadzenie polipropylenowej taśmy w kształcie odwróconej litery U. Taśma odtwarza funkcję uszkodzonych więzadeł krzyżowo-macicznych.

  • Wady i zalety operacji

Każda z metod ma wady i zalety, dlatego poszukuje się nowych rozwiązań. Operacje są obciążone ryzykiem powikłań. Może się zdarzyć, że między siatką a tkanką utworzy się krwiak, siatka zostanie odrzucona z powodu infekcji. W czasie samego zabiegu istnieje ryzyko uszkodzenia moczowodów i cewki moczowej. Operacji nie wykonuje się u kobiet w ciężkim stanie, np. z powodu poważnych schorzeń układu krążenia, ostrych stanów zapalnych wysuniętego narządu rodnego. Wiek nie ma zasadniczego znaczenia. Operacje są refundowane przez NFZ.

  • Powrót do normalnego życia po operacji

Dzień po zabiegu można wstać z łóżka. Gojenie się rany pooperacyjnej trwa 6–8 tygodni. W tym czasie konieczne są wizyty kontrolne, by lekarz mógł ocenić, jak wrasta siatka. Przez 4 tygodnie po zabiegu trzeba prowadzić oszczędny tryb życia – nie dźwigać, nie uprawiać sportu i powstrzymać się od współżycia. Aby poprawić strukturę ściany pochwy, kobieta musi stosować dopochwowo estrogeny.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Trenuj mięśnie

Sprężyste mięśnie krocza i dna miednicy pozwalają nie tylko zachować dobre zdrowie, ale także zwiększyć doznania seksualne, a przy okazji zapobiegają obniżaniu się pochwy, problemom z trzymaniem moczu, tworzeniu się uchyłków.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 29.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 16)
Bozena, 25.08.2015 20.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj Aniu. Wiele kobiet ma ten problem. Szczegolnie wielorodki. Ja poszlam do lekarza bo nawet chodzenie z takim balonem w kroczu bylo straszne. Mialam kilka opcji do wyboru: operacyjne usunięcie macicy, podwiazanie do kregoslupa albo wkladka podtrzymujaca. Wybralam te ostatnią I od razu moglam normalnie chodzic I korzystac z toalety bez przeszkód. Porozmawiaj z lekarzem. Pozdrawiam I powodzenia.
 
Ania, 14.08.2015 20.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WitAj ja te. Mam ten problem.bardzo pro Proszę o informację jaki miałaś objawy jeżeli jest to możliwe proszę cię również o kontakt ze mną pod adresem ania20.06@interia.pl. bardzo proszr!!,""
 
katie14, 07.08.2015 11.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie, również miałam problem z wypadającą macicą, a naczytałam się o nieskutecznych operacjach albo jakichś powikłaniach i dlatego mój lekarz mi polecił pessary (marki portia rozmiar 71). Obwaiałam się, że nic mi nie pomogą, ale teraz nie żałuję. Odczułam ulgę od razu po założeniu i nie planuję już poddawać się operacji. Szczerze wam polecam, bo zabieg to ostateczność, która jak sie okazuje wcale może nie przynieść poprawy.
 
Jadzia, 20.02.2015 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
należy wzmocnić mięśnie dna miednicy, ważne by robić to prawidłowo. Możesz wykonywać ćwiczenie Kegla z tym, że one nie aktywują wszystkich mięśni dna miednicy. Jest metoda zw. cantienica (od nazwiska) która uczy jak to należy robić. Wybieram się na warsztaty do Warszawy, operacja odpada. Obejrzyj (link poniżej), poczytaj i podejmij decyzję. http://porozmawiajmy.tv/cantienica-obudz-inteligencje-swojego-ciala-malgorzata-zarnowska/
 
Małgorzata , 27.01.2015 19.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po operacji miesniaka macicy po pól roku zauwazylam ze wypada mi macica doktor mi mowila żeby ćwiczyć ale to nic nie daje boje sie nastepnej operacji bardzo toprzezylm niewiem co robić
 
gość.gdnsk., 27.11.2014 20.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Ostatnio dokuczają mi dokładnie te objawy, mam jednak zaledwie 20 lat i żadna z wymienionych przyczyn nie może mnie dotyczyć. Stwierdzono u mnie jednak anoreksję dwa lata temu i to ta choroba była przyczyną zatrzymania miesiączki. Czy istnieje prawdopodobieństwo, że spowodowała ona również tak silne osłabienie macicy? Niepokoi mnie również ból węzłów chłonnych na szyi i, tak mi się wydaje, znaczne ich powiększenie. Bardzo proszę o odpowiedź.
 
Inulka, 11.10.2014 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzien dobry...bylam ostatnio na wizycie u ginekologa bo mialam podejrzenie ciazy a mam zalozona wkladke dopochwowa...moj problem jest tak ze lakarz wogole mi nie powiedzial czy ta wkladka tam wogole jest, ze mam opuszczona macice...niewiem co robic i myslec... moze ma ktos podobnie dodam ze jestem po 3 porodach i jednym poronieniu ostatnie moje dziecko wazylo 4 kg...mam dziwna wydzieline z piersi taka lepka no i kolejna rzecz duzy dyskomfort czasami mam wrazenie ze popuszczam mocz no i z czm sie wiaze jestem uwiazana na wkladkach higienicznych...czy ktos mial podobnie moze mi pomoc?
 
sylwia1977, 01.10.2014 22.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam moja siostra jest po zabiegu założenia siatki na wypadającą macicę. Niestety operacja się nie udała obsunęła się i teraz częściowo jest na pęcherzu moczowym co powoduje cofanie się moczu ciągłe stany zapalne. Siostra czuje się oszukana czy też zawiedziona i nie chce się poddać ponownej operacji a jej brak może spowodować zatrzymanie się nerek. Tak więc poddanie się tej operacji jest sprawą indywidualną i zwyczajny szczęściem i doświadczenie lekarzy.
 
wywrotka uslugi ziemie ogrodowa czarnoziem luzem, 25.06.2014 18.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy któraś z pan miała zakładaną siatkę podtrzymująca macicę? Czy pomaga
 
Madzia, 14.05.2014 10.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czesc mam pytanie. Czy ktoras z was miala problem wypadania szyjki macicy w ciazy?
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Torbiele jajników – groźne czy nie? Torbiele jajników – groźne czy nie?

Torbiele jajników mogą mieć panie w każdym wieku. I choć nie zawsze cysty nie wymagają leczenia,...

więcej

43866

Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie pochwy? Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie pochwy?

Swędzenie pochwy nie zawsze wskazuje na infekcję. Może być spowodowane używaniem drażniących...

więcej

32936

Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy może mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają...

więcej

50906

WYPADANIE MACICY: przyczyny, objawy, leczenie WYPADANIE MACICY: przyczyny, objawy, leczenie

Ciągły ucisk, ból w dole brzucha i okolicy krzyża, częste stany zapalne i nawracające infekcje...

więcej

28713

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Testosteron produkowany jest u mężczyzn w komórkach Leydiga w jądrach. Produkowany jest pod wpływem hormonu luteinizującego (LH) wydzielanego przez przysadkę mózgową, która z kolei stymulowana jest...

Po założeniu Mireny mogą występować długo utrzymujące się plamienia lub krwawienia. Mogą trwać nawet przez cały cykl. Zwykle same ustępują. Gdyby jednak tak się nie stało albo krwawienia były...

Nie ma związku między białymi plamami na paznokciach i na zębach. Białe plamy na zębach mogą świadczyć o nadmiarze, jak i niedoborze fluoru.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.