WYPADANIE MACICY: przyczyny, objawy, leczenie

Konsultant: dr. n. med. Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik
31 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Ciągły ucisk, ból w dole brzucha i okolicy krzyża, częste stany zapalne i nawracające infekcje dróg moczowych – to objawy obniżenia narządów rodnych lub prościej – wypadania macicy. Obniżenie narządów płciowych jest spowodowane rozciągnięciem mięśni podtrzymujących pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy, co najczęściej zdarza się po porodzie. Jak leczy się wypadanie macicy? Czy operacja to jedyne wyjście?

Wypadanie macicy, czyli jej przemieszczenie się do pochwy jest spowodowane osłabieniem mięśni miednicy. Jeżeli schorzenie jest bardzo zaawansowane, może nawet dojść do wysunięcia się macicy na zewnątrz. W skrajnych przypadkach dochodzi do tzw. wynicowania pochwy, czyli jakby wywinięcia się jej na lewą stronę. Do genetycznych przyczyn obniżenia narządów płciowych zalicza się wrodzone zaburzenia metabolizmu kolagenu.

Wypadanie macicy: przyczyny

Rozciągnięte i osłabione mięśnie mają zwykle te kobiety, które urodziły duże dziecko (powyżej 4 kg), rodziły często lub miały bardzo ciężkie porody. U pań w okresie menopauzy obniżenie narządów miednicy spowodowane jest niedoborem estrogenów – ich brak zmniejsza jędrność i elastyczność tkanek. Jednak przypadłość ta może dotyczyć także kobiet, które wykonywały ciężką pracę fizyczną, np. dźwigały ciężary, pracowały w polu lub uprawiały męskie sporty, np. podnoszenie ciężarów.

Wypadanie macicy: objawy

Kobiety, u których doszło do obniżenia narządów miednicy, zazwyczaj skarżą się na uczucie parcia lub ból w pochwie, trudności w oddawaniu moczu albo stolca i wyraźny dyskomfort podczas współżycia. Z upływem czasu pojawiają się zaparcia, hemoroidy, nietrzymanie moczu (u 20 proc. kobiet) i nawracające zakażenia dróg moczowych. Za część tych kłopotów odpowiadają uchyłki pęcherza i jelita grubego, czyli wpuklenia do światła pochwy tylnej ściany pęcherza i/lub przedniej ściany odbytnicy. W uchyłku pęcherza moczowego może zalegać mocz, co sprzyja zakażeniom dróg moczowych, a te objawiają się pieczeniem podczas oddawania moczu oraz częstym parciem. Uchyłek odbytu daje uczucie parcia na stolec i może powodować trudności w jego oddawaniu.

Wypadanie macicy powstrzymają ćwiczenia Kegla

Jeżeli podejrzewasz, że coś niedobrego dzieje się z kroczem, idź do ginekologa. To ważne, bo zanim choroba się rozwinie, można ją leczyć bez operacji i skupić się jedynie na wzmocnieniu mięśni miednicy. Ćwiczenia mięśni Kegla, bo to o nie chodzi, nie zabierają czasu i można je wykonywać w każdej sytuacji – stojąc w korku, czekając na autobus czy siedząc przy biurku. Jest wiele wariantów tych ćwiczeń. Najpierw trzeba zlokalizować te mięśnie. Jak to się robi? Gdy jesteś w toalecie, zatrzymaj na parę sekund strumień moczu i postaraj się wyczuć, które mięśnie pracują. Pamiętaj jednak, że przerywanie mikcji nie powinno być wielokrotnie powtarzane, bo może powodować zastój moczu, co sprzyja infekcji. Ale jest to najprostszy sposób nauczenia się wyodrębniania tych grup mięśniowych (mięśni przepony moczowo-płciowej), odpowiedzialnych za prawidłowe podpieranie dna miednicy. Ćwiczenia warto wykonywać z użyciem specjalnych stożków dopochwowych, których rozmiar pomoże ustalić ginekolog. Aby mieć sukcesy (pierwsze efekty zauważysz po 3 miesiącach gimnastyki), ćwiczyć trzeba regularnie, wykonując 50–100 powtórzeń każdego dnia.

Estrogen kontra wypadanie macicy

Tabletki, specjalne kremy czy żele zawierające ten hormon lekarze najczęściej zapisują kobietom dojrzałym, u których za utratę elastyczności mięśni miednicy odpowiada malejąca produkcja żeńskich hormonów płciowych. Kremy z estrogenami ujędrniają ściany pochwy, natomiast tabletki hormonalne działają kompleksowo: poprawiają elastyczność tkanek we wszystkich częściach narządu rodnego i zapobiegają nieprzyjemnym objawom menopauzy, takim jak uderzenia gorąca, nocne poty czy zaburzenia nastroju. Przyjmowanie preparatów zawierających hormony spowalnia także proces starzenia się, co sprawia, że skóra i sylwetka dłużej zachowują młody wygląd.

Ważne

Ważne

Prawidłowe ułożenie macicy

Macica jest narządem mięśniowym. Leży w miednicy między pęcherzem moczowym a odbytnicą. Prawidłowo zbudowana przypomina kształtem gruszkę, która jest umocowana w jamie macicy za pomocą fałdów otrzewnej, czyli więzadeł. W okresie rozrodczym, gdy kobieta nie jest w ciąży, macica ma ok. 7,5 cm długości i 5 cm szerokości w najszerszym miejscu. Na rycinie widać prawidłowe położenie macicy. W zależności od stopnia wypełnienia pęcherza i ułożenia ciała, jej naturalna pozycja się zmienia. Ale gdy dochodzi do zwiotczenia lub uszkodzenia więzadeł i mięśni podtrzymujących macicę, zaczyna się ona obniżać i przemieszcza się do kanału pochwy.

Wypadanie macicy: metody operacyjne

Jeżeli dolegliwości są bardzo nasilone i obniżeniu narządów miednicy towarzyszy nietrzymanie moczu, wytworzyły się uchyłki – konieczne jest leczenie operacyjne. Sposób przeprowadzenia zabiegu zależy od tego, jak poważny jest stan pacjentki. Do niedawna operacyjne leczenie obniżonych narządów polegało najczęściej na histerektomii, czyli usunięciu macicy. Okazało się jednak, że nie jest to satysfakcjonująca metoda, ponieważ po wycięciu macicy obniżała się pochwa. Obecnie stosuje się wiele technik operacyjnych. Popularne są operacje unoszące, w czasie których używa się specjalnej siatki z polipropylenu. Siatka zastępuje zniszczone więzadła i przyczepy mięśni znajdujących się w miednicy mniejszej, ponieważ wrasta w tkanki. Biomateriał, z którego została wykonana, jest obojętny dla organizmu. Implanty wszczepia się przez pochwę za pomocą specjalnego zestawu narzędzi. Jedna część implantu podczepiana jest do okolicy szyjki macicy, a kolejne do dolnych brzegów pochwy i struktur kostno-więzadłowych. Metodę tę można stosować nawet wtedy, gdy już doszło do wypadnięcia macicy. Siatka unosi wszystkie narządy, a operator może je umieścić we właściwym, naturalnym położeniu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Ale zdarza się, że po pewnym czasie organizm odrzuca implant.
Inna metoda polega na podwieszeniu szczytu pochwy do brzusznej powierzchni kości krzyżowej. Kolejna, którą można zastosować przy uchyłku tylnej ściany pochwy, to wprowadzenie polipropylenowej taśmy w kształcie odwróconej litery U. Taśma odtwarza funkcję uszkodzonych więzadeł krzyżowo-macicznych.

  • Wady i zalety operacji

Każda z metod ma wady i zalety, dlatego poszukuje się nowych rozwiązań. Operacje są obciążone ryzykiem powikłań. Może się zdarzyć, że między siatką a tkanką utworzy się krwiak, siatka zostanie odrzucona z powodu infekcji. W czasie samego zabiegu istnieje ryzyko uszkodzenia moczowodów i cewki moczowej. Operacji nie wykonuje się u kobiet w ciężkim stanie, np. z powodu poważnych schorzeń układu krążenia, ostrych stanów zapalnych wysuniętego narządu rodnego. Wiek nie ma zasadniczego znaczenia. Operacje są refundowane przez NFZ.

  • Powrót do normalnego życia po operacji

Dzień po zabiegu można wstać z łóżka. Gojenie się rany pooperacyjnej trwa 6–8 tygodni. W tym czasie konieczne są wizyty kontrolne, by lekarz mógł ocenić, jak wrasta siatka. Przez 4 tygodnie po zabiegu trzeba prowadzić oszczędny tryb życia – nie dźwigać, nie uprawiać sportu i powstrzymać się od współżycia. Aby poprawić strukturę ściany pochwy, kobieta musi stosować dopochwowo estrogeny.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Trenuj mięśnie

Sprężyste mięśnie krocza i dna miednicy pozwalają nie tylko zachować dobre zdrowie, ale także zwiększyć doznania seksualne, a przy okazji zapobiegają obniżaniu się pochwy, problemom z trzymaniem moczu, tworzeniu się uchyłków.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Shutterstock

Aktualizacja: 19.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 31)
Mirka, 31.12.2016 19.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stwierdzono u mnie opadającą macicę i lekarz skierował mnie na operację , nic nie wspominając o innych możliwościach ( mam 73 lata) Ale zaczęłam szukać czegoś w internecie na ten temat i przeczytałam o pessarach. Na szczęście w naszym miasteczku znalazłam lekarza , który mi dopasował rozmiar , pomógł kupić , założył. Założenie trwa minutę , całość wychodzi bardzo niedrogo . Przestało mnie ciągnąć u dołu , pobolewać , przeszkadzań. Nie latam często do kibelka. Nic nie czuję , jestem szczęśliwa że ominęła mnie operacja. Jedynie co trzy miesiące chodzę na kontrolę. Polecam
 
Magda, 15.12.2016 12.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeżeli kobieta jest w wieku menopauzalnym lub nie zamierza już mieć dzieci wówczas najczęściej proponuje się jej operacyjne usunięcie macicy drogą pochwową lub przezbrzuszną. W innych przypadkach stosuje się operacje polegające na podniesieniu narządu rodnego. - tak pisze w publikacjach. Po podniesieniu można mieć dzieci, bo inaczej po co by zostawiali macicę?
 
Magda, 15.12.2016 12.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kiniek a dlaczego nie wolno mieć więcej dzieci po operacji podtrzymującej? Moja koleżanka miała dziecko po takim zabiegu. Co prawda dzięki cesarce ale wszystko było ok. Skoro teraz masz wypadanie to właśnie teraz byłaby trudniejsza ciąża niż po podciągnięciu. Inna sprawa że podciągnięcie jest t rozwiązaniem tylko czasowym, podciągnięcie na siatkach też.
 
Kiniek, 05.09.2016 08.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też spotkałam się z brakiem pomocy ze strony wielu ginekologów, w Polsce jak i w Niemczech. Kazali ćwiczyć tylko mięśnie Kegla, robię to, ale uważam to za mało skuteczne. Lekarze mi niczego nie proponowali, najwyżej jeden lekarz operacje podtrzymująca, ale potem nie wolno mieć więcej dzieci, więc się wstrzymam. Staram się nie jeść klusek, pierogów i ciężkostrawnych dań, kapustnych tylko niewiele, bo w moim przypadku jelita uciskają mi macicę i wtedy czuję ja, tam, na dole. Jem owoce, warzywa, odżywiam się lekko i to mi pomaga mieć naprawdę dobre samopoczucie, nie mam takiego dyskomfortu. Może któraś spróbuje to co ja i będzie ci lżej. Pozdrawiam. Mnie pomaga.
 
Marta, 08.04.2016 10.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Katie ma rację, moja mama też używa pessara i mówi, że zupełnie go nie czuje. Chodzi na regularne kontrole i o operacji chyba na stałe można zapomnieć :)
 
bozena, 09.12.2015 23.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam,moze jest osoba o podobnym problemie,cierpie na bol s,mialam robiona kolonoskopie i stwierdzono u mnie zylaki IIstopnia,bralam leki masci czopi uzywalam sztyf krioterapeutyczny,zylaki sie cofnely ale bol pozostal,pare dni temu badal mnie pod tym katem chirurg i powiedzial ze opuszcz sie przepona i daje ucisk na odbyt,mam tez ucisk na pecherz jak siedze bardziej odczuwam,lekarz powiedzial ze w przyszlosci czeka mnie wszycie tasmy jesli dobrze zrozumialam,po nocy nie odczuwam zadnego dyskomfortu z tyt odbytnicy,oo oddaniu stlca robi sie zle i rozpiera,moze ktos jest z podobnym probleme i jak sobie poradzil,czy jakies zabiegi cwiczenia basem dodam ze rano cwicze niezbyt intensywnie,nie boli podczs wspolzycia ,prosze napiszcie,bozena_20.1954@tlen.pl
 
katie14, 16.09.2015 11.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
luka - nie ma takiej możliwości żeby czuć pessara w sobie. Jak jest dobrze dobrany rozmiar to nic nie czujesz, żadnego dyskomfortu. bachmik - za pierwszym razem lekarz Ci dobiera rozmiar, bo sama to raczej nie dasz rady. Ale dzięki temu zrobi to profesjonalnie i nie będziesz czuła w ogóle, że go masz. Tutaj jest fajna stronka o zaburzeniu i tych pessarach www.pessar.pl
 
bachmik, 06.09.2015 13.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo proszę,podaj mi coś więcej na temat tego pessary, czy to musi założyć lekarz, czy można samemu i tak dobrać odpowiedni rozmiar ? Mój adres mailowy: bachmik@tlen.pl Pozdrawiam Barbara
 
luka, 31.08.2015 08.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jeszcze mam moje Panie jedno pytanie czy po założeniu pessera - czujecie go w sobie , czy sprawia on jakiś dyskomfort , jak czesto go należy wyciągać ?? proszę o informację
 
luka, 31.08.2015 07.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy miałaś wcześniej jakieś objawy opadającej macicy ?? czy porostu lekarz postawił diagnoze ?? i wtedy się dowiedziałaś ??
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, gruczolistość macicy, wędrująca śluzówka macicy, to choroba polegająca na tym, że...

więcej

186

ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy

Endometrioza to niewdzięczna choroba - to przez nią Kasia Zielińska, która ma dopiero 30 lat już...

więcej

185

Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy to łagodne guzy gładkokomórkowe (włókniaki), które rozwijają się w ścianach...

więcej

156

Bakteryjne INFEKCJE POCHWY: objawy, przyczyny, leczenie Bakteryjne INFEKCJE POCHWY: objawy, przyczyny, leczenie

Infekcje bakteryjne pochwy to przede wszystkim świąd okolic intymnych i upławy - chyba nie ma...

więcej

151

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.