Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Konsultant:dr n. med. Małgorzata Bińkowska, specjalista ginekologii, położnictwa i endokrynologii
212 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla kobiety. Wiele kobiet uważa, że po takiej operacji nie są już w pełni kobietami. Jak wygląda życie po usunięciu macicy i jajników, na co należy się przygotować i czego oczekiwać?

Usunięcie macicy i jajników to poważna operacja. Wskazaniem do usunięcia przydatków (tak mówi się o macicy i jajnikach) mogą być m.in. mięśniaki, torbiele, endometrioza czy nowotwór. Jak taki zabieg wpłynie na samopoczucie kobiety i jak będzie przebiegała rekonwalescencja, zależy od przyczyny, zakresu operacji i... wieku pacjentki. Jeżeli jest kilka lat przed menopauzą, konsekwencje są duże, bo wcześniej zacznie przekwitać. Bywa jednak, że takiemu zabiegowi musi się poddać 20–30-letnia kobieta. Wówczas sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Usunięcie jajników: przyspieszona menopauza

Produkowane przez jajniki hormony płciowe odpowiadają nie tylko za gotowość kobiety do zapłodnienia. Mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Po usunięciu jajników niemal u stu procent pacjentek – już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu – występują ostre objawy (nazywane wypadowymi) związane z przekwitaniem: uderzenia gorąca, kołatanie serca, intensywne poty. Zmiany przebiegają tak gwałtownie, że wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Dlatego w krótkim czasie po operacji kobieta powinna otrzymać dużą dawkę estrogenów. Bez nich dalsze prawidłowe leczenie jest trudne. Niemożna bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy występujące objawy są powikłaniem pooperacyjnym, czy świadczą o sztucznie wywołanej przyśpieszonej menopauzie. Utratę przydatków można uznać za rodzaj chirurgicznej kastracji. Bez względu na to, czy wycięto jeden, czy dwa jajniki, usunięto samą macicę, czy razem z jajnikami.

Usunięcie jajników: konieczne wsparcie hormonalne

Po usunięciu obu jajników w organizmie kobiety prawie nie ma estrogenów. Dzieje się tak, bo hormony nie mogą być magazynowane. Albo są na bieżąco produkowane i ciało z nich korzysta, albo muszą być dostarczone z zewnątrz, np. w postaci tabletek. Jeżeli podczas zabiegu pozostawiono macicę, kuracja musi polegać na podawaniu estrogenu, progestagenu, a czasem i niewielkiej dawki androgenu, męskiego hormonu, który wpływa na aktywność życiową, podnosi libido, a więc zwiększa ochotę na seks. Im młodsza pacjentka, tym dłuższy czas podawania hormonów. Aby nie doszło do niedomagania innych narządów, np. serca, wątroby czy trzustki, kobieta – na indywidualnie dobranej terapii – powinna dotrwać do tzw. średniego wieku przekwitania, czyli do około 51. roku życia. Jeśli operacja była wykonana np. w 38. roku życia, to przez 13 lat warto przyjmować leki hormonalne. Bez takiego wsparcia starość nadchodzi wcześniej niż u rówieśniczek. Ale na tym nie kończą się kłopoty. U kobiety pozbawionej jajników o wiele wcześniej zaczyna się osteoporoza, wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Zegar biologiczny tyka szybciej – starzenie jest przyśpieszone o 10 lat. Panie, które chcą jak najdłużej zachować młodość, powinny zdać się na wybór, jakiego dokona lekarz. Błędem, który dość często popełniają, jest całkowite przerzucanie się na preparaty z tzw. fitohormonami (aktywnymi związkami pochodzenia roślinnego). Mogą one wspierać organizm tylko wtedy, gdy sam jeszcze wytwarza hormony płciowe, np. kiedy zbliżamy się do menopauzy. Przy braku przydatków, czyli głównego wytwórcy tych hormonów, moc takich preparatów jest niewystarczająca.

Nie przegap

Ważne

Ważne
  • Jeszcze kilka lat temu uważano, że jeśli usuwa się macicę, należy także usunąć jajniki, by w przyszłości uniknąć ryzyka wystąpienia raka jajnika. Dziś wielu lekarzy uważa, że jest to postępowanie niewłaściwe. Z ostatnich doniesień naukowych, opublikowanych dwa miesiące temu w USA, dotyczących usuwania jajników jasno wynika, że jest to proces przyśpieszający starzenie się oraz rozwój miażdżycy. Okazało się również, że umieralność wśród kobiet pozbawionych jajników jest nieco wyższa niż w grupie, której pozostawiono oba jajniki.
  • Usunięcie przydatków z powodu choroby nowotworowej wymaga zupełnie innego postępowania leczniczego. Po operacji konieczne jest wykonanie naświetlań lub zastosowanie chemioterapii. Rodzaj leczenia zależy zazwyczaj od zaawansowania choroby nowotworowej przed jej rozpoznaniem. Im później to nastąpi, tym bardziej skomplikowane metody leczenia po zabiegu.

2
1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 08.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 212)
gosia48, 21.10.2014 12.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Operację macicy i przydatków małam 1,5 roku temu. Uważam,ze mogłam jeszcze poczekać z decyzją, tylko wszyscy gin ok. 4 mówili że nie ma innego leczenia mięśniaków tylko wyciąć, więc sie zdecydowałam, ale teraz żałuję. SEX bardzo się zmienił, nie mam orgazmu takiego intensywnego jak wcześniej. Mąż stracił mną zainteresowanie, bo mówi że cały czas myśli o tym, że nie mam macicy i dlatego stracił ochotę. Mogłam sie jeszcze parę lat pomęczyć z krwawieniami i bólami, anemia nie była taka duża. Jajniki miałam zdrowe.
 
nata, 20.10.2014 00.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dodam, że operację miałam w 2010 roku. Wynik dobry! Usunięto mi też przydatki - jak stwierdził lekarz, żeby się już nic nie przyczepiło!
 
nata, 19.10.2014 23.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy po usuniięciu jajników z przydatkami trzeba często odwiedzać ginekologa?
 
`Goja-43, 18.10.2014 18.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, jestem 2 miesiące po operacji usunięcia wszystkiego, chętnie popiszę z kobietami po podobnej operacji, w ogóle jak sobie radzicie z chirurgiczną menopauzą? Nie mogę przyjmować hormonów ze względu na czekającą mnie chemioterapię. Mój e-mail gosia361@tlen.pl
 
kobieta , 12.10.2014 19.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osobiście nie polecam leczenia u pana PROFESORA Kotarskiego ginekologa. Drogie panie zanim traficie do profesora Kotarskiego w Lublinie dobrze zastanówcie się czy warto? Jest wielu świetnych specjalistów w Lublinie a profesor tak naprawdę w niczym się nie wyróżnia oprócz tego ze za wizytę która trwa 4 do 5 minut bierze 150 zł i ze bardzo szybko wypisuje skierowanie do szpitala to w niczym nie zasłużył sobie na to żeby go uważać za najlepszego specjalistę. W jego prywatnym gabinecie żadnych badan oprócz ginekologicznego nie wykonuje się. Wszystkie badania są robione w szpitalu na NFZ za pieniądze wszystkich podatników. To ze się uśmiecha to wcale ze strony profesora nie jest szczere, swoje i tak myśli byłam jego pacjentką płaciłam za każdą wizytę a i tak mnie nie operował a bardzo mi na tym zależało. Kiedy już byłam po operacji mijając mnie na korytarzu uśmiechał się i nie wiem na co liczył skoro mnie tak zawiódł. Oddał mnie w ręce lekarza zapomniałam nazwisko który sam zdecydował za mnie co będę miała robione a profesor mówił zupełnie co innego. Było to już bardzo późno po południu. Zadałam pytanie a co będzie jeżeli się tu nie podpisze a lekarz do mnie to w tej chwili wypisuje panią do domu. Dzisiaj bym inaczej z nim rozmawiała w życiu bym się nie zgodziła i nic bym nie podpisała, Wolała bym aby mnie wypisali do domu i aby teraz nie mieć tyle problemów. Zastraszył mnie tak, ze spanikowałam i wyraziłam zgodę . Dzisiaj mocno żałuje gdyż na taka decyzje to jeszcze miałam czas tak wynika z karty wypisowej która otrzymałam. Dla mnie to chamstwo także ani pan profesor się nie popisał ani lekarz z tego oddziału. Kobiety odradzam tego oddziału szukajcie wszędzie w innych klinikach ratunku ale ze szpitala ze Staszica uciekajcie gdyż tam naprawdę nic za darmo nie ma na tym oddziale a każdy inny lekarz tej specjalności tez gorzej niczego Wam nie zrobi w innej klinice. Nie rozumiem tego skoro chodziłam do profesora z nim uzgadniała to dlaczego tak mnie potraktowała a zarazem i skrzywdził. Cały ten opis dotyczy wycięcia mi macicy. Wiem tylko jedno Pan Bóg nie jest rychliwy ale sprawiedliwy.
 
liliana, 04.10.2014 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. w poniedzialek mam miec laparoskopie, juz druga w moim zyciu. Wczesniej mialam w 2008 roku z powodu cysty na jajniku ktora okazala sie byc nowotworem granicznej zlosliwosci. oba jajniki mi zostawili. Teraz na tym jajniku mam ponownie cyste. Napewno bede miala usuniety jajnik na ktorej ta cysta jest. Co do drugiego jajnika czy usuwac czy nie to sama mam podjac decyzje. Nie wiem co mam zrobic. Czy zaryzykowac i zostawic, czy usunac. Mam 31 lat, naczytalam sie o wczesnej menopauzie i teraz sie boje.
 
Beata, 02.10.2014 21.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,jestem po histerektomii od grudnia ub roku.Ponoć operacja była bardzo ciężka,trwała ponad 2h.Straciłam dużo krwi.Dziwią mnie niektóre komentarze,że jak nie potrzeba to nie róbcie operacji.Ja miałam na usg dużego mięśniaka który rósł,do operacji miesiączkowałam (53 lata).W trakcie operacji okazało się że mięśniaków było więcej i dużo większe niż na usg ok 7 cm.Pewnie bym z tym żyła ,ale ......Kto wie co mogło być dalej.Komuś trzeba zaufać.Moje życie nie zmieniło się .Choć zaraz mninie rok czuje drętwienia w brzuchu i ucisk w miejścu szwów (cały uśmiech łonowy).Gdybym musiał 2 raz podjąć decyzję ,podjełabym.
 
Wiki, 15.09.2014 09.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Martika1985 właśnie takiej osoby szukam. Muszę podjąć decyzję... I jest mi trudno.
 
jola 47, 05.09.2014 18.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dwa lata jestem po operacji usunięci wszystkiego i po zatorowości płucnej nie biore żadnych leków chormonalnych bo nie moge biore leki na bazie ziół nie jest żle .
 
jola 47, 05.09.2014 18.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po usunięci wszystkiego z powodu raka jajnika okazał się graniczny nie potrzebowałam żadnej chemi ani radioterapi jestem też po zatorowości płucnej też nie moge brać żadnych chormonów biore wszystko na bazie ziół wspomaga nie tak mocno ale da się żyć.
 
następne »
strona 1 z 22
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe sposoby na SWĘDZENIE i PIECZENIE SROMU Domowe sposoby na SWĘDZENIE i PIECZENIE SROMU

Domowe sposoby na swędzenie i pieczenie sromu mogą wykorzystać kobiety, u których np. pojawiła się...

więcej

16380

Bolesne miesiączki - przyczyny bólu brzucha podczas okresu Bolesne miesiączki - przyczyny bólu brzucha podczas okresu

Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet. Ból brzucha w trakcie miesiączki bywa nie do...

więcej

14800

Swędzenie i pieczenie sromu - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych? Swędzenie i pieczenie sromu - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych?

Swędzenie i pieczenie sromu to często spotykana kobieca dolegliwość. Przyczyny świądu okolic...

więcej

20217

Miesiączka - 10 faktów i mitów na temat menstruacji

Na temat miesiączki krąży wiele dalekich od prawdy opinii. Czy, mając okres, na pewno nie zajdziesz...

więcej

14724

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Październik 25, 2014

Chciałem schudnąć i kupiłem wszystkie reklamowane środki. Wydałem na nie tyle, że z ledwością starczyło mi tylko na najprostsze jedzenie. I nastąpił cud! Schudłem! Dziękuję droga redakcjo.

data

Październik 25, 2014

Zostawić faceta, może się wówczas opamięta z obżarstwem. Poza tym nie jesteś jeszcze jego żoną, jak mniemam. A jest w stanie zarobić na tyle jedzenia?

data

Październik 23, 2014

Novoslim jeeeeeest najlepszy! właśnie się ważyłam minął miesiąc i już 3 kg mniej jak tak dalej pójdzie to sukces życia!

data

Październik 23, 2014

Jeżeli sie odchudzać to na prawdę w sposób zdrowy i bezpieczny.Sama nie muszę i nie musiałam się nigdy odchudzać ale moja koleżanka stosowała właśnie tabletki Foreverslim.I schudła sporo ale z tego co mi wiadomo jest zdrowa i do dnia dzisiejszego nie przytyła.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.