Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Konsultant: dr n. med. Małgorzata Bińkowska, specjalista ginekologii, położnictwa i endokrynologii
247 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla kobiety. Wiele kobiet uważa, że po takiej operacji nie są już w pełni kobietami. Jak wygląda życie po usunięciu macicy i jajników, na co należy się przygotować i czego oczekiwać?

Usunięcie macicy i jajników to poważna operacja. Wskazaniem do usunięcia przydatków (tak mówi się o macicy i jajnikach) mogą być m.in. mięśniaki, torbiele, endometrioza czy nowotwór. Jak taki zabieg wpłynie na samopoczucie kobiety i jak będzie przebiegała rekonwalescencja, zależy od przyczyny, zakresu operacji i... wieku pacjentki. Jeżeli jest kilka lat przed menopauzą, konsekwencje są duże, bo wcześniej zacznie przekwitać. Bywa jednak, że takiemu zabiegowi musi się poddać 20–30-letnia kobieta. Wówczas sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Usunięcie jajników: przyspieszona menopauza

Produkowane przez jajniki hormony płciowe odpowiadają nie tylko za gotowość kobiety do zapłodnienia. Mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Po usunięciu jajników niemal u stu procent pacjentek – już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu – występują ostre objawy (nazywane wypadowymi) związane z przekwitaniem: uderzenia gorąca, kołatanie serca, intensywne poty. Zmiany przebiegają tak gwałtownie, że wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Dlatego w krótkim czasie po operacji kobieta powinna otrzymać dużą dawkę estrogenów. Bez nich dalsze prawidłowe leczenie jest trudne. Niemożna bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy występujące objawy są powikłaniem pooperacyjnym, czy świadczą o sztucznie wywołanej przyśpieszonej menopauzie. Utratę przydatków można uznać za rodzaj chirurgicznej kastracji. Bez względu na to, czy wycięto jeden, czy dwa jajniki, usunięto samą macicę, czy razem z jajnikami.

Usunięcie jajników: konieczne wsparcie hormonalne

Po usunięciu obu jajników w organizmie kobiety prawie nie ma estrogenów. Dzieje się tak, bo hormony nie mogą być magazynowane. Albo są na bieżąco produkowane i ciało z nich korzysta, albo muszą być dostarczone z zewnątrz, np. w postaci tabletek. Jeżeli podczas zabiegu pozostawiono macicę, kuracja musi polegać na podawaniu estrogenu, progestagenu, a czasem i niewielkiej dawki androgenu, męskiego hormonu, który wpływa na aktywność życiową, podnosi libido, a więc zwiększa ochotę na seks. Im młodsza pacjentka, tym dłuższy czas podawania hormonów. Aby nie doszło do niedomagania innych narządów, np. serca, wątroby czy trzustki, kobieta – na indywidualnie dobranej terapii – powinna dotrwać do tzw. średniego wieku przekwitania, czyli do około 51. roku życia. Jeśli operacja była wykonana np. w 38. roku życia, to przez 13 lat warto przyjmować leki hormonalne. Bez takiego wsparcia starość nadchodzi wcześniej niż u rówieśniczek. Ale na tym nie kończą się kłopoty. U kobiety pozbawionej jajników o wiele wcześniej zaczyna się osteoporoza, wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Zegar biologiczny tyka szybciej – starzenie jest przyśpieszone o 10 lat. Panie, które chcą jak najdłużej zachować młodość, powinny zdać się na wybór, jakiego dokona lekarz. Błędem, który dość często popełniają, jest całkowite przerzucanie się na preparaty z tzw. fitohormonami (aktywnymi związkami pochodzenia roślinnego). Mogą one wspierać organizm tylko wtedy, gdy sam jeszcze wytwarza hormony płciowe, np. kiedy zbliżamy się do menopauzy. Przy braku przydatków, czyli głównego wytwórcy tych hormonów, moc takich preparatów jest niewystarczająca.

Nie przegap

Ważne

Ważne
  • Jeszcze kilka lat temu uważano, że jeśli usuwa się macicę, należy także usunąć jajniki, by w przyszłości uniknąć ryzyka wystąpienia raka jajnika. Dziś wielu lekarzy uważa, że jest to postępowanie niewłaściwe. Z ostatnich doniesień naukowych, opublikowanych dwa miesiące temu w USA, dotyczących usuwania jajników jasno wynika, że jest to proces przyśpieszający starzenie się oraz rozwój miażdżycy. Okazało się również, że umieralność wśród kobiet pozbawionych jajników jest nieco wyższa niż w grupie, której pozostawiono oba jajniki.
  • Usunięcie przydatków z powodu choroby nowotworowej wymaga zupełnie innego postępowania leczniczego. Po operacji konieczne jest wykonanie naświetlań lub zastosowanie chemioterapii. Rodzaj leczenia zależy zazwyczaj od zaawansowania choroby nowotworowej przed jej rozpoznaniem. Im później to nastąpi, tym bardziej skomplikowane metody leczenia po zabiegu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 08.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 247)
Fiona, 24.04.2015 17.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama niestety musiała mieć tą operację, wiem że czuła się fatalnie, oczywiście przyjmowała hormony ale widocznie to nie to samo co naturalnie wytwarza organizm. Równocześnie przyjmowała suplement diety harmonellę osłonowo na serce i wątrobę. Operację musiała mieć nie było się nad czym zastanawiać ale mało który lekarz mówi jak kobieta czuje już po to ich chyba mało interesuje.
 
tesia67, 21.04.2015 14.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Miałam operacje usunięcia macicy wraz z częścią przydatka. Lekarze w "stanie dobrym" wypisali mnie do domu. Kilka dni po wypisie dostałam silnych bólów okazało się, że został uszkodzony moczowód. Na chwilę obecną jestem po zabiegu nefrostomii, z rurką w nerce i z workiem przy nodze. Pojawiła się również przetoka pęcherzowo-pochwowa. Czeka mnie kolejna operacja rekonstrukcji moczowodu. Odczuwam bóle i dyskomfort w podbrzuszu. Miałam po ok. 2-3 miesiącach wrócić do pracy a tu nie wiadomo czy w ogóle wrócę. Życzę wszystkim Paniom zdrowia ! Pozdrawiam
 
m.s, 20.04.2015 20.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Życie po tej operacji nie jest łatwe, dochodzi mnóstwo różnych dolegliwości wśród których spadek libido min,o innych nie będę wspominać a jest tego trochę. U mnie jest 7 miesięcy po operacji i juz przestałam się łudzić ze będzie lepiej to by było na tyle.pozdrawiam.
 
Iza, 20.04.2015 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak to lekarz nie chce przepisac hormonow ???? koniecznie zglos sie do innego lekarza,ktory bedzie "czlowiekiem"i wczuje sie w Twoja sytuacje !!!!!
 
Anna, 16.04.2015 22.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ,mam 45 lat i jestem 6 tygodni po operacji-usunięcie macicy i jajników z powodu mięśniaków .Bardzo szybko doszłam do siebie ,ale niestety od 4 tyg pojawiły się u mnie typowe objawy menopauzy .Do tej pory broniłam się przed HTZ ,ale bez niej chyba nie będę mogła normalnie funkcjonować .Po powrocie ze szpitala czytałam wpisy na wszystkich możliwych forach i czułam się zdołowana na maxa. Pewnie w naszym przypadku trudno o dobre doświadczenia ,ale trochę pocieszenia by się przydało . Przed podjęciem decyzji o operacji byłam u trzech lekarzy i jedno zalecenie -wycinamy .Z jednej strony cieszę się ,ze mam to już za sobą ,a z drugiej martwię jak to będzie dalej . Zaglądam tu czasami ,bo trudno mi rozmawiać o tych sprawach koleżankami ,a potrzeba bratniej duszy jest bardzo duża. Wszystkim Paniom życzę pozytywnego myślenia .Trzeba żyć dalej i bardziej intensywnie jak przedtem .Pozdrawiam
 
hepis, 14.04.2015 18.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam! jestem 14 miesięcy po operacji radykalnego usunięcia macicy i jajników,niestety nie mogę powiedzieć że jest O.K.(wręcz przeciwnie).Od samego początku po operacji było bardzo nie ok.Było uszkodzone jelito ,ogromne krwiaki w jamie brzusznej,zapalenie otrzewnej.Przeżyłam dzięki lekarzom z kliniki ,którzy podjęli się leczenia (szpital w którym mnie operowano wypisał mnie "w dobrym stanie" ,gdy zgłosiłam się kolejnego dnia na dyżur usłyszałam że nic mi nie jest -i chyba całe szczęście -nie przyjęto mnie).Jakoś funkcjonuję, pracuję -do pracy wróciłam po2,5 miesiącach-ale to jest zupełnie inne życie.Przez te 14 miesięcy postarzałam się co najmniej 10 lat.I nie chodzi tu o wygląd (choć to też).Moje zdrowie jest w rozsypce .Mam problemy z sercem ,żyłami,układem pokarmowym (żołądek ,jelita) ciągłe bóle stawów i mięśni .bóle głowy,ciągłe infekcje,chroniczne zmęczenie i brak energii.Stosuję plastry systen50(przed ich stosowaniem było jeszcze gorzej np. prawie nie spałam).Moje życie to koszmar ,walczę każdego dnia by dotrwać do końca.Seks to porażka .poczucie własnej atrakcyjności nie istnieje.Ciągła deprecha. Mam 52 lata i kiedyś byłam wesołą atrakcyjną laską.Dziewczyny ! jeżeli nie ma absolutnej konieczności to nie zgadzajcie się na tę operację!szukajcie innych lekarzy ,innych rozwiązań choćby na końcu świata!sama znam kilka kobiet które po takiej operacji czują się dobrze ale może być i tak jak u mnie.Nie wierzcie że wszystko będzie pięknie!
 
badanie, 13.04.2015 12.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapraszam Panie po usunięciu macicy do wzięcia udziału w krótkim badaniu: http://www.ankietka.pl/ankieta/174914/usuwanie-macicy-w-kontekscie-nastepowych-powiklan-pooperacji.html
 
lula, 11.04.2015 17.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam ,tak jak ty, 51 lat. w sierpniu zeszlego roku z powodu nowotworu (Jajniki i jajowody) mialam radykalna operacje usuniecia przydatkow z szyjka, wezlow chlonnych i sieci wiekszej. Bardzo okrutna operacja. Potem kilka miesiecy chemioterapii. Teraz zaczynaja mi odrastac wlosy, rzesy i brwi. Fizycznie czyje sie dobrze, psychicznie -dziekuje , ze przezylam. Przed operacja nie mialam jeszcze menopauzy wiec do wszystkich tych strasznych rzeczy doszly ojawy przekwitania.Poczatkowo ,jeszcze w szpitalu dostalam bez zadnego problemu plastry estrogenowe lecz pozniej onkolodzy uznali ,ze to zwieksza ryzyko rozwoju raka.Uprawiam seks tak jak przed. Nie daje mi to takiej przyjemnosci jak kiedys ale no coz.Nie jest az tak zle.Staram sie dbac o siebie jak przed. Mam poczucie jakiejs straty i ze stalo sie cos nieodwracalnego , ale znam ludzi , ktorzy stracili oko,reke czy noge lub sa sparalizowani np na skutek wypadku i nie chcialabym sie z nimi zamienic. Niedawno u mojej znajomej,kilka lat mlodszej ode mnie zdagnozowano duzy guz mozgu. Moze jestesmy szczesciarami, ze nie mamy tylko tego malenkiego narzadu? Zycie jest piekne i bez macicy.Natura w swojej szczodrobliwossci dala nam jeszcze lechtaczke! ;)) Jesli chodzi o plasterki, to zmien lekarza.Moje wszystkie kolezanki ,ktore maja menopauze jada na plasterkach i nigdy nie mialy zadnych trudnosci ze strony lekarza aby je dostac. Serdecznie pozdrawiam i glowa naprawde do gory. Nie czytaj pistow narzekajacych osob,staraj sie przebywac wsrod pozytywnych ludzi.Wszystko bedzie dobrze bo niby dlaczego by nie mialo byc?
 
ela 51, 10.04.2015 23.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ciągle czytam, szukam wsparcia co robic i jak żyć. Mam 51 lat jestem po operacji 6 miesięcy temu, do dzisiaj nie moge dojść do siebie mam wszystko wycięte, lekarz nie chce mi przepisać hormonów a ja nic nie mogę robić, tracę oddech, jestem w moment mokra cała i brak mi sił. Lekarz stwierdził, że hormony mi sa niepotrzebne bo i tak już dzieci rodzic nie będę. Nie wiem co zażywać samodzielnie bez lekarza by było mi choć ciut lepiej. Niedawno moja koleżanka po podobnym zabiegu zmarła, strasznie ciężko żyć wśród takich nieudanych ludzi :(
 
Gabi , 01.04.2015 22.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pielegniarka w laboratorium kazala mi pic duzo , nawet przeszlo 2 l bo tez mialam niski poziom elektrolitow
 
następne »
strona 1 z 25
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pieczenie pochwy: przyczyny. Objawem jakiej choroby może być piekący ból pochwy? Pieczenie pochwy: przyczyny. Objawem jakiej choroby może być piekący ból pochwy?

Pieczenie pochwy to dolegliwość, która, niezależnie od przyczyny, powoduje znaczny dyskomfort....

więcej

26362

ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, czyli podwójna miesiączka - objawy, leczenie, diagnoza. Czy można mieć podwójną...

więcej

23223

Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla...

więcej

29797

Jak powstaje NADŻERKA? Wykrywanie i leczenie nadżerki szyjki macicy Jak powstaje NADŻERKA? Wykrywanie i leczenie nadżerki szyjki macicy

Nadżerkę miała lub ma co czwarta kobieta. To powszechny problem. I choć zwykle nie powoduje...

więcej

35054

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Konieczne jest wykonanie badania lekarskiego w celu wyjaśnienia opisywanego problemu. Zgłaszany przez panią objaw może być wynikiem m.in. uszkodzeniem aparatu paznokciowego lub zaburzeń mikrokrążenia...

Wszystko zależy od stanu i kondycji języka. Trzeba sprawdzić, czy wędzidełko podjęzykowe nie jest skrócone oraz czy język swobodnie się pionizuje. Wiek sam w sobie nie jest przeszkodą do nauczenia...

Powinna pani wynik badania skonsultować z lekarzem prowadzącym. Nie zawsze obecność leukocytów jest objawem stanu zapalnego i nie zawsze wymaga leczenia.

Grupy wsparcia
data

Maj 03, 2015

Szukam opinii o produkcie Vitaslim . Nie mogę znaleźć nigdzie opinii o vitaslim. Macie może jakieś doświadczenie z tym produktem. Podobno 14 kg w miesiąc można schudnąć ? Człowiek, który podaje się za lekarza w reklamie tego produktu jest jego pomysłodawcą i jak wiele jego produktów...

data

Kwiecień 30, 2015

Jedz często ale mało - w ten sposób naturalnie przyśpieszysz sobie przemianę materii

data

Kwiecień 30, 2015

Witajcie, osobiście stosuję tabletki od firmy Mango, Po czterech miesiącach (bez diety) ubyło mi 12 kilo. Sądzę, że to dość dobry efekt przy nie stosowaniu specjalnych diet czy ćwiczeń. Polecam każdej osobie chcącej zgubić trochę kilogramów w niekoniecznie szybkim czasie. Według mnie...

data

Maj 03, 2015

Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao Widzowie zobaczą trzy walki, które odbędą się w ramach gali w Las Vegas. W najważniejszej zmierzą się Amerykanin Floyd Mayweather jr i Filipińczyk Manny Pacquiao w kategorii półśredniej. Ogladaj...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.