Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Konsultant:dr n. med. Małgorzata Bińkowska, specjalista ginekologii, położnictwa i endokrynologii
216 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla kobiety. Wiele kobiet uważa, że po takiej operacji nie są już w pełni kobietami. Jak wygląda życie po usunięciu macicy i jajników, na co należy się przygotować i czego oczekiwać?

Usunięcie macicy i jajników to poważna operacja. Wskazaniem do usunięcia przydatków (tak mówi się o macicy i jajnikach) mogą być m.in. mięśniaki, torbiele, endometrioza czy nowotwór. Jak taki zabieg wpłynie na samopoczucie kobiety i jak będzie przebiegała rekonwalescencja, zależy od przyczyny, zakresu operacji i... wieku pacjentki. Jeżeli jest kilka lat przed menopauzą, konsekwencje są duże, bo wcześniej zacznie przekwitać. Bywa jednak, że takiemu zabiegowi musi się poddać 20–30-letnia kobieta. Wówczas sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Usunięcie jajników: przyspieszona menopauza

Produkowane przez jajniki hormony płciowe odpowiadają nie tylko za gotowość kobiety do zapłodnienia. Mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Po usunięciu jajników niemal u stu procent pacjentek – już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu – występują ostre objawy (nazywane wypadowymi) związane z przekwitaniem: uderzenia gorąca, kołatanie serca, intensywne poty. Zmiany przebiegają tak gwałtownie, że wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Dlatego w krótkim czasie po operacji kobieta powinna otrzymać dużą dawkę estrogenów. Bez nich dalsze prawidłowe leczenie jest trudne. Niemożna bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy występujące objawy są powikłaniem pooperacyjnym, czy świadczą o sztucznie wywołanej przyśpieszonej menopauzie. Utratę przydatków można uznać za rodzaj chirurgicznej kastracji. Bez względu na to, czy wycięto jeden, czy dwa jajniki, usunięto samą macicę, czy razem z jajnikami.

Usunięcie jajników: konieczne wsparcie hormonalne

Po usunięciu obu jajników w organizmie kobiety prawie nie ma estrogenów. Dzieje się tak, bo hormony nie mogą być magazynowane. Albo są na bieżąco produkowane i ciało z nich korzysta, albo muszą być dostarczone z zewnątrz, np. w postaci tabletek. Jeżeli podczas zabiegu pozostawiono macicę, kuracja musi polegać na podawaniu estrogenu, progestagenu, a czasem i niewielkiej dawki androgenu, męskiego hormonu, który wpływa na aktywność życiową, podnosi libido, a więc zwiększa ochotę na seks. Im młodsza pacjentka, tym dłuższy czas podawania hormonów. Aby nie doszło do niedomagania innych narządów, np. serca, wątroby czy trzustki, kobieta – na indywidualnie dobranej terapii – powinna dotrwać do tzw. średniego wieku przekwitania, czyli do około 51. roku życia. Jeśli operacja była wykonana np. w 38. roku życia, to przez 13 lat warto przyjmować leki hormonalne. Bez takiego wsparcia starość nadchodzi wcześniej niż u rówieśniczek. Ale na tym nie kończą się kłopoty. U kobiety pozbawionej jajników o wiele wcześniej zaczyna się osteoporoza, wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Zegar biologiczny tyka szybciej – starzenie jest przyśpieszone o 10 lat. Panie, które chcą jak najdłużej zachować młodość, powinny zdać się na wybór, jakiego dokona lekarz. Błędem, który dość często popełniają, jest całkowite przerzucanie się na preparaty z tzw. fitohormonami (aktywnymi związkami pochodzenia roślinnego). Mogą one wspierać organizm tylko wtedy, gdy sam jeszcze wytwarza hormony płciowe, np. kiedy zbliżamy się do menopauzy. Przy braku przydatków, czyli głównego wytwórcy tych hormonów, moc takich preparatów jest niewystarczająca.

Nie przegap

Ważne

Ważne
  • Jeszcze kilka lat temu uważano, że jeśli usuwa się macicę, należy także usunąć jajniki, by w przyszłości uniknąć ryzyka wystąpienia raka jajnika. Dziś wielu lekarzy uważa, że jest to postępowanie niewłaściwe. Z ostatnich doniesień naukowych, opublikowanych dwa miesiące temu w USA, dotyczących usuwania jajników jasno wynika, że jest to proces przyśpieszający starzenie się oraz rozwój miażdżycy. Okazało się również, że umieralność wśród kobiet pozbawionych jajników jest nieco wyższa niż w grupie, której pozostawiono oba jajniki.
  • Usunięcie przydatków z powodu choroby nowotworowej wymaga zupełnie innego postępowania leczniczego. Po operacji konieczne jest wykonanie naświetlań lub zastosowanie chemioterapii. Rodzaj leczenia zależy zazwyczaj od zaawansowania choroby nowotworowej przed jej rozpoznaniem. Im później to nastąpi, tym bardziej skomplikowane metody leczenia po zabiegu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 08.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 216)
Dorota, 16.12.2014 08.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 47 lat. 5 lat temu usunięto mi macicę ( jajniki pozostawiono) Skąd mam wiedzieć, kiedy rozpocznie mi się menopauza?
 
Ewa, 01.12.2014 18.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Marta z tej strony mam pytanie i czy moze kogos to spotkalo,stosuje kulke Gejszy to jest zareklamowane na ruzne sposoby , Mam usunieta macice a gdy po zastosowaniu kulki odbylam Sex kulka mi utkwila w srodku ,bylam u ginekologa i nie odnalazl ja czy moze mi ktos pomuc lub mial ktos taki przypadek i co zrobil lub gdzie ona jest-wiem ze to smiesznie brzmi ale pomyslcie jak ja sie czuje?
 
BOTI, 03.11.2014 09.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
POZWOLILAM SOBIE JESZCZE DOPISAC. ZE..... NIE MIALAM ZADNYCH WZMIANEK RAKOWYCH . LEKARZ ODRAZU MI DAL SKIEROWANIE NA OPERACJE NIE INFORMUJAC O ZADNYCH Z TEGO TYPU KONSEKWENCJACH. MIALAM WOWCZAS 40 L. ZBARANIALAM I NIE WIEDZIALAM CO MAM ZROBIC?? NIEBYLO PROPOZYCJI LECZENIA.I TAK JESTEM 1O MIESIECY PO CZWARTEJ OPERACJI BO POWIKLANIA W TRAKCIE POPRAWKI PO PAPROKU WYSZLY.NA OBECNA CHWILE BRZUCH NIE MOJ. BLIZNA DAJE DO WIWATU. POJAWILY SIE WSZELKIE CHOROBY. TSKIE JAK: ARYTMIA. OTYLOSC.WATROBA DAJE O SOBIE ZNAKI . OKULARY DO NOSZENIA I CZYTANIA I DIABLI CO JESZCZE WYJDZIE. TAK DOBRZE JEST PO TEGO TYPU OPERACJI. NIE MA CO SIE LUDZIC ZE BEDZIE LEPIEJ. W MOIMPRZYPADKU JEST ZDECYDOWANIE GORZEJ. ALE PO POCZYTANIU ROZNYCH WIAD. W NECIE PO FAKCIE ZGODA SIE ZE MNA WIELE KOBIET KTORE TEZ PRZESZLY TEGO TYPU OPERACJE. DLA NICH O TYLE DOBRZE ZE NA JEDNEJ SIE ZAKONCZYLO A U MNIE NA 4 Z JEDNYM JAJNIKIEM. TO JEST PORAZKA CO LEKARZE POTRAFIA I NIE POTRAFIA SIE PRZYZNAC ZE SPIERDZIELILI .
 
boti, 03.11.2014 07.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM. jA JESTEM PO 4 TAKICH OPERACJACH I MAM SERDECZNIE DOSC TEGO. TEZ ZALUJE ZE ZGODZILAM SIE NA TA OPERACJE . pIERWSZA MIALAM 3 LATA TEMY W ZABRZU. POSZLAM Z MIESNIAKIEM KTORY PO WYPISIE OKAZAL SIE MNIEJSZY NIZ NA USG W PORADNI. DLUGO NIE TRWALO I NA PRZYDATKU ZROBILA SIE TORBIELE KTOREJ NIE DALO SIE NICZYM ZWALCZYC.PO CZTERECH MIESIACACH TEAFIŁAM PONOWNIE NA STOŁ . PODPISALAM ZGODE NA USUNIECIE OBU JAJNIKOW I TAK SIE NIE STALO BI JAKIS FRAGMENT JAJNIKA , KTORY BYŁ ZAATAKOWANY PRZEZ TORBIELE POZOSTAWILI MI. TEZ MAM ZAL DO LEKARZA KTORY PRZYJMOWAL MNIE NIBY PRYWATNIE ALE W SZPILALU NA NFZ A U SIEBIE W GABINECIE POBIERAL OPLATE ZA WIZYTE. SZKODA ZE MAMY TAKICH PAPROKOW I PAZERNIAKOW. TO NIE WSZYSTKO., BO NA TYM ZOSTAWIONYM FRABMENCIE PONOWNIE TORBIEL SIE ZROBILA I LEKARZ NIE POTRAFIŁ SIE PRZYZNAC ZE SPIEPSZYL ROBOTE( CUDZYMI REKOMA) . NA KAZDEJ WIZYCIE NIE POTRAFIŁ POWIEDZIEC WPROST ZE SPARTOLIL I TWIERDZIŁ , ZE ON WYCIAŁ WSZYSTKO. POROBILAM BADANIA ,TK, I TEZ POTWIERDZILO ZE JEST KAWALEK JAJNIKA . PISZE I OSTRZEGAM ZE TAKIE PAPROKI SA W GLIWICACH. ORDYNATOR .OMIJAJCIE GO WIELKIM ŁUKIEM!!!!! PO TYM WSZYSTKIM ZMIENILAM LEKARZA I PONOWNIE TRAFILAM NA STOŁ ZEBT TEN FRAGMENT JAJNIKA Z TORBIELA USUNAC. NA CHWILE OBECNA TO ZALUJE ZE SIE KIEDYKOLWIEK ZGODZILAM NA TEGO TYPU OPERACJE BO ZANIM TRAFILAM DO GINA TO NIE MIALAM ZADNYCH DOLEGLIWOSCI POSZLAM TYLKO NA KONTROLNA WIZYTE I SKONCZYLA SIE FATALNYM SKIEROWANIEM DO SZPITALA. TAM TASMOWO OPERUJA I SZYBKO DO DOMU WYPISUJA NAWET Z GORACZKO I UCZULENIEM. TAKIE ZJAWISKA TAM MIALY MIEJSCE. LEKARZE NIE TŁUMACZA TYLKO NA AKORD OPERUJA NIE MOWIAC JAKIE KONSEKWENCJE PO TOM SA. DZIS ZALUJE ZE ZE PODDALAM SIE PIERWSZWJ OPERACJI.WYCIAGNIJCIE SOBIE WNIOSKI Z MOJEGO KOMENTARZA. DZIEKUJE I POZDRAWIAM
 
gosia48, 21.10.2014 12.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Operację macicy i przydatków małam 1,5 roku temu. Uważam,ze mogłam jeszcze poczekać z decyzją, tylko wszyscy gin ok. 4 mówili że nie ma innego leczenia mięśniaków tylko wyciąć, więc sie zdecydowałam, ale teraz żałuję. SEX bardzo się zmienił, nie mam orgazmu takiego intensywnego jak wcześniej. Mąż stracił mną zainteresowanie, bo mówi że cały czas myśli o tym, że nie mam macicy i dlatego stracił ochotę. Mogłam sie jeszcze parę lat pomęczyć z krwawieniami i bólami, anemia nie była taka duża. Jajniki miałam zdrowe.
 
nata, 20.10.2014 00.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dodam, że operację miałam w 2010 roku. Wynik dobry! Usunięto mi też przydatki - jak stwierdził lekarz, żeby się już nic nie przyczepiło!
 
nata, 19.10.2014 23.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy po usuniięciu jajników z przydatkami trzeba często odwiedzać ginekologa?
 
`Goja-43, 18.10.2014 18.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, jestem 2 miesiące po operacji usunięcia wszystkiego, chętnie popiszę z kobietami po podobnej operacji, w ogóle jak sobie radzicie z chirurgiczną menopauzą? Nie mogę przyjmować hormonów ze względu na czekającą mnie chemioterapię. Mój e-mail gosia361@tlen.pl
 
kobieta , 12.10.2014 19.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osobiście nie polecam leczenia u pana PROFESORA Kotarskiego ginekologa. Drogie panie zanim traficie do profesora Kotarskiego w Lublinie dobrze zastanówcie się czy warto? Jest wielu świetnych specjalistów w Lublinie a profesor tak naprawdę w niczym się nie wyróżnia oprócz tego ze za wizytę która trwa 4 do 5 minut bierze 150 zł i ze bardzo szybko wypisuje skierowanie do szpitala to w niczym nie zasłużył sobie na to żeby go uważać za najlepszego specjalistę. W jego prywatnym gabinecie żadnych badan oprócz ginekologicznego nie wykonuje się. Wszystkie badania są robione w szpitalu na NFZ za pieniądze wszystkich podatników. To ze się uśmiecha to wcale ze strony profesora nie jest szczere, swoje i tak myśli byłam jego pacjentką płaciłam za każdą wizytę a i tak mnie nie operował a bardzo mi na tym zależało. Kiedy już byłam po operacji mijając mnie na korytarzu uśmiechał się i nie wiem na co liczył skoro mnie tak zawiódł. Oddał mnie w ręce lekarza zapomniałam nazwisko który sam zdecydował za mnie co będę miała robione a profesor mówił zupełnie co innego. Było to już bardzo późno po południu. Zadałam pytanie a co będzie jeżeli się tu nie podpisze a lekarz do mnie to w tej chwili wypisuje panią do domu. Dzisiaj bym inaczej z nim rozmawiała w życiu bym się nie zgodziła i nic bym nie podpisała, Wolała bym aby mnie wypisali do domu i aby teraz nie mieć tyle problemów. Zastraszył mnie tak, ze spanikowałam i wyraziłam zgodę . Dzisiaj mocno żałuje gdyż na taka decyzje to jeszcze miałam czas tak wynika z karty wypisowej która otrzymałam. Dla mnie to chamstwo także ani pan profesor się nie popisał ani lekarz z tego oddziału. Kobiety odradzam tego oddziału szukajcie wszędzie w innych klinikach ratunku ale ze szpitala ze Staszica uciekajcie gdyż tam naprawdę nic za darmo nie ma na tym oddziale a każdy inny lekarz tej specjalności tez gorzej niczego Wam nie zrobi w innej klinice. Nie rozumiem tego skoro chodziłam do profesora z nim uzgadniała to dlaczego tak mnie potraktowała a zarazem i skrzywdził. Cały ten opis dotyczy wycięcia mi macicy. Wiem tylko jedno Pan Bóg nie jest rychliwy ale sprawiedliwy.
 
liliana, 04.10.2014 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. w poniedzialek mam miec laparoskopie, juz druga w moim zyciu. Wczesniej mialam w 2008 roku z powodu cysty na jajniku ktora okazala sie byc nowotworem granicznej zlosliwosci. oba jajniki mi zostawili. Teraz na tym jajniku mam ponownie cyste. Napewno bede miala usuniety jajnik na ktorej ta cysta jest. Co do drugiego jajnika czy usuwac czy nie to sama mam podjac decyzje. Nie wiem co mam zrobic. Czy zaryzykowac i zostawic, czy usunac. Mam 31 lat, naczytalam sie o wczesnej menopauzie i teraz sie boje.
 
następne »
strona 1 z 22
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Jak powstaje NADŻERKA? Wykrywanie i leczenie nadżerki szyjki macicy Jak powstaje NADŻERKA? Wykrywanie i leczenie nadżerki szyjki macicy

Nadżerkę miała lub ma co czwarta kobieta. To powszechny problem. I choć zwykle nie powoduje...

więcej

26816

Torbiele jajników - przyczyny i leczenie. Dlaczego powstają torbiele na jajnikach? Torbiele jajników - przyczyny i leczenie. Dlaczego powstają torbiele na jajnikach?

Torbiele jajników mogą powstać niespodziewanie, nie dając żadnych dolegliwości. Jest około 40 typów...

więcej

20425

Grzybica pochwy - leczenie. Jak skutecznie leczyć grzybicę pochwy? Grzybica pochwy - leczenie. Jak skutecznie leczyć grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy - jak leczyć ją skutecznie? Grzybica pochwy przydarza się niemal każdej kobiecie....

więcej

27211

WYPADANIE MACICY: przyczyny, objawy, leczenie WYPADANIE MACICY: przyczyny, objawy, leczenie

Ciągły ucisk, ból w dole brzucha i okolicy krzyża, częste stany zapalne i nawracające infekcje...

więcej

22948

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Prawdopodobnie jest to przeczulica skóry. Być może spowodowana uczuleniem, podrażnieniem, nerwobólami. Dolegliwości powinny same ustąpić, gdyby jednak tak się nie stało należy zgłosić się do lekarza...

Ból zębów po plombowaniu może być spowodowany nadwrażliwością pozabiegową, która mija samoistnie. Może to być również sygnał, że coś się dzieje w innym zębie niż ten, który był leczony. Ból może...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 18, 2014

no niezła sprawa.. nie wiedziałem o tym

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 17, 2014

W sumie Novoslim jest najlepszy, wcześniej próbowałam inuliny i błonnika ale efekty srednie, nie wiem dlaczego na mnie nie działały to już zielona herbata lepiej a Novoslim bardzo dobry, przemiana materii się reguluje, mniejszy apetyt bardzo łatwo można schudnąć

data

Grudzień 17, 2014

''Nadchodzi Boże Narodzenie, a ty jesteś w ciąży. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki - sprzątania, gotowania, kupowania prezentów? Co zrobić, by święta w ciąży spędzić względnie spokojnie?'' Link do artykułu: Święta - 6 rad jak w ciąży przetrwać świąteczną gorączkę

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.