Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Konsultant: dr n. med. Małgorzata Bińkowska, specjalista ginekologii, położnictwa i endokrynologii
231 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla kobiety. Wiele kobiet uważa, że po takiej operacji nie są już w pełni kobietami. Jak wygląda życie po usunięciu macicy i jajników, na co należy się przygotować i czego oczekiwać?

Usunięcie macicy i jajników to poważna operacja. Wskazaniem do usunięcia przydatków (tak mówi się o macicy i jajnikach) mogą być m.in. mięśniaki, torbiele, endometrioza czy nowotwór. Jak taki zabieg wpłynie na samopoczucie kobiety i jak będzie przebiegała rekonwalescencja, zależy od przyczyny, zakresu operacji i... wieku pacjentki. Jeżeli jest kilka lat przed menopauzą, konsekwencje są duże, bo wcześniej zacznie przekwitać. Bywa jednak, że takiemu zabiegowi musi się poddać 20–30-letnia kobieta. Wówczas sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Usunięcie jajników: przyspieszona menopauza

Produkowane przez jajniki hormony płciowe odpowiadają nie tylko za gotowość kobiety do zapłodnienia. Mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Po usunięciu jajników niemal u stu procent pacjentek – już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu – występują ostre objawy (nazywane wypadowymi) związane z przekwitaniem: uderzenia gorąca, kołatanie serca, intensywne poty. Zmiany przebiegają tak gwałtownie, że wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Dlatego w krótkim czasie po operacji kobieta powinna otrzymać dużą dawkę estrogenów. Bez nich dalsze prawidłowe leczenie jest trudne. Niemożna bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy występujące objawy są powikłaniem pooperacyjnym, czy świadczą o sztucznie wywołanej przyśpieszonej menopauzie. Utratę przydatków można uznać za rodzaj chirurgicznej kastracji. Bez względu na to, czy wycięto jeden, czy dwa jajniki, usunięto samą macicę, czy razem z jajnikami.

Usunięcie jajników: konieczne wsparcie hormonalne

Po usunięciu obu jajników w organizmie kobiety prawie nie ma estrogenów. Dzieje się tak, bo hormony nie mogą być magazynowane. Albo są na bieżąco produkowane i ciało z nich korzysta, albo muszą być dostarczone z zewnątrz, np. w postaci tabletek. Jeżeli podczas zabiegu pozostawiono macicę, kuracja musi polegać na podawaniu estrogenu, progestagenu, a czasem i niewielkiej dawki androgenu, męskiego hormonu, który wpływa na aktywność życiową, podnosi libido, a więc zwiększa ochotę na seks. Im młodsza pacjentka, tym dłuższy czas podawania hormonów. Aby nie doszło do niedomagania innych narządów, np. serca, wątroby czy trzustki, kobieta – na indywidualnie dobranej terapii – powinna dotrwać do tzw. średniego wieku przekwitania, czyli do około 51. roku życia. Jeśli operacja była wykonana np. w 38. roku życia, to przez 13 lat warto przyjmować leki hormonalne. Bez takiego wsparcia starość nadchodzi wcześniej niż u rówieśniczek. Ale na tym nie kończą się kłopoty. U kobiety pozbawionej jajników o wiele wcześniej zaczyna się osteoporoza, wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Zegar biologiczny tyka szybciej – starzenie jest przyśpieszone o 10 lat. Panie, które chcą jak najdłużej zachować młodość, powinny zdać się na wybór, jakiego dokona lekarz. Błędem, który dość często popełniają, jest całkowite przerzucanie się na preparaty z tzw. fitohormonami (aktywnymi związkami pochodzenia roślinnego). Mogą one wspierać organizm tylko wtedy, gdy sam jeszcze wytwarza hormony płciowe, np. kiedy zbliżamy się do menopauzy. Przy braku przydatków, czyli głównego wytwórcy tych hormonów, moc takich preparatów jest niewystarczająca.

Nie przegap

Ważne

Ważne
  • Jeszcze kilka lat temu uważano, że jeśli usuwa się macicę, należy także usunąć jajniki, by w przyszłości uniknąć ryzyka wystąpienia raka jajnika. Dziś wielu lekarzy uważa, że jest to postępowanie niewłaściwe. Z ostatnich doniesień naukowych, opublikowanych dwa miesiące temu w USA, dotyczących usuwania jajników jasno wynika, że jest to proces przyśpieszający starzenie się oraz rozwój miażdżycy. Okazało się również, że umieralność wśród kobiet pozbawionych jajników jest nieco wyższa niż w grupie, której pozostawiono oba jajniki.
  • Usunięcie przydatków z powodu choroby nowotworowej wymaga zupełnie innego postępowania leczniczego. Po operacji konieczne jest wykonanie naświetlań lub zastosowanie chemioterapii. Rodzaj leczenia zależy zazwyczaj od zaawansowania choroby nowotworowej przed jej rozpoznaniem. Im później to nastąpi, tym bardziej skomplikowane metody leczenia po zabiegu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 08.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 231)
Goja_36, 16.02.2015 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aga 6 tygodni to wszystko jest jeszcze bardzo delikatne,potrzeba czasu żebyś doszłą do siebie,nie forsuj się odpoczywaj i przede wszystkim pamiętaj że nie możesz dżwigać co najmniej do 6 miesiecy po operacji będzie dobrze.Pozdrawiam.
 
aga, 15.02.2015 19.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 6 tygodni po usunięciu macicy i prawego jajnika, na lewym też mialam torbiel, kiepsko dochodzę do siebie, ciągle mnie boli, cięzko mi samej się z tym barować,
 
Goja_36, 14.02.2015 17.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ja przeszłam przez taką operację i wiem jakie to jest trudne mam 44 lata jestem w trakcie chemii jeżeli Twoja dziewczyna będzie chciała pogadać podaje swój adres e - mail gosia361@tlen.pl.Pozdrawiam.
 
Taki ktoś , 13.02.2015 01.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam . moja dziewczyna niedawno dowiedziała się ze ma raka ... jest młoda ma 20 lat będzie miała operację wszystko do usunięcia szukam jakiejś młodej kobiety która już przeszła przez to i pomoże jej jakoś to przetrwać
 
kasia, 12.02.2015 14.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 3 tygodnie po usunięciu macicy z szyjką. Pobyt w szpitalu 8 dni. Dwie pierwsze doby były trudne, ból mimo na okrągło podawanych leków, które miały go uśmierzać.teraz , w domu wszystko wraca do normalności choć brzuch obolały. Rana jest wygojona. Można spokojnie odpoczywać nic nie robiąc.Wszystko jest do przeżycia, choć chwilami wydawało się inaczej. Nie było łatwo ale cieszę się, że w końcu podjęłam decyzję o operacji. Pozdrawiam wszystkie Panie czytające wpisy:-)
 
wieśka, 09.02.2015 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kastracja po 50- tce bez raka to katastrofa a kobieta to wrak cała prawda cały czas walka z psychiką choroby i utrata rodziny przyjaciół często pracy po zwolnieniu lekarskim brak radości nie odcz€wa się już takiej więzi emocjonalnej ŻYCIE bez sensu.Seks nie istnieje i wojna domowa trwa.Lekarze mają sposoby aby oszukać i mocno broni ich prawo ja WALCZĘ o PRAWDĘ.
 
Anna 47, 04.02.2015 11.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Anno porozmawiaj z lekarzem konkretnie bo ja wiem,że przy mięśniakach nie ma konieczności usuwania jajników. Mialam jednego dużego mięśniaka (nachodził na szyjke macicy) i drugiego mniejszego. Usunięto mi rok temu macicę z mięśniakami laparoskopowo i dzień po operacji wyszłam ze szpitala. Wszystko jest dobrze i naprawdę za dużo nie czytaj tylko skonsultuj z min.dwoma lekarzami .
 
reniatuchna, 31.01.2015 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 46 lat 6 lat temu usunieto mi jajniki i macice z powodu raka postac graniczna czas po operacji straszny... poty nie z tej ziemi ustapily dopiero po trzech latach goraco non stop noce nieprzespane nerwy siegaly zenitu wlosy posiwialy stawy bola bardzo skora nie ta wiotka i sucha LIBIDO bylo cudne teraz nic zero przytylam i dieta znowu przytylam i znowu dieta corac gorzej KATASTROFA
 
Anna52, 28.01.2015 12.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam wasze wpisy,dochodzę do wniosku że jestem inna. Operację przeszłam 7 lat temu, wszystko usunięte, wróciłam do pracy bardzo szybko. Od razu odczuwałam bardzo mocno ten przyspieszony okres menopałzy. Dostałam hormony i było dobrze, Jednak po tych 7 latach mam o 30 kg. więcej, meczę się z zarostem na twarzy, wysiadły mi stawy, serce, siadła mi psychika, wzrok.............sex..? --nie istnieje, odseperowałam się od wszystkich, .................... przed operacją byłam zadbaną pracująca , wesołą, towarzyską kobietą, teraz jestem wrakiem tej kobiety.
 
Bożena, 23.01.2015 19.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 12 lat po operacji , wszystko ok - tylko mam problemy z zrostami ( często bolą ) ale ponoć zdarza się to w 60 % kobietom po tego typu operacjach , tak więc nie ma się czego bać .
 
następne »
strona 1 z 24
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Upławy: o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy? Upławy: o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy?

Biała, żółtozielonkawa, szara, a także różowa lub brązowa wydzielina z pochwy to upławy. Zmieniona...

więcej

40330

Piersi - spokojnie, to tylko guzek Piersi - spokojnie, to tylko guzek

Zgrubienia czy guzki w piersiach nie muszą wcale oznaczać raka piersi. I tak właśnie jest w 8 na 10...

więcej

27306

Domowe sposoby na SWĘDZENIE i PIECZENIE SROMU Domowe sposoby na SWĘDZENIE i PIECZENIE SROMU

Domowe sposoby na swędzenie i pieczenie sromu mogą wykorzystać kobiety, u których np. pojawiła się...

więcej

28592

Torbiele jajników - przyczyny i leczenie. Dlaczego powstają torbiele na jajnikach? Torbiele jajników - przyczyny i leczenie. Dlaczego powstają torbiele na jajnikach?

Torbiele jajników mogą powstać niespodziewanie, nie dając żadnych dolegliwości. Jest około 40 typów...

więcej

28910

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Suchość skóry jest podstawowym objawem w AZS. W celu jej wyeliminowania konieczny jest właściwy dobór preparatów pielęgnacyjnych. W przypadku braku satysfakcjonującego efektu po zastosowaniu...

Komponent czasu jest tutaj dość płynny - oczywiście są określone ramy czasowe (ok. 3-6 miesięcy), ale u każdego pacjenta proces usprawniania i powrotu przebiega nieco w inny sposób (u jednych...

Ciążę może pani planować bezpośrednio po wyleczeniu zapalenia oka, nie z powodu Heviranu tylko zakażenia wirusowego. Heviran jest lekiem stosowanym w ciąży.

Grupy wsparcia
data

Marzec 03, 2015

Przede wszystkim za mała ilość kalorii. I następna sprawa, chodzi o to żeby też szalenie liczyć te kalorie. Chodzi o to żebym się najadać i chudnąć. Widziałaś wegetarianina lub wegana grubego? Bo ja nie, a sukces w tym że wcinają niesamowite ilości wszelkiego rodzaju warzyw i owoców....

data

Marzec 03, 2015

Chcieli wziąć się za lasy na razie się im nie udało ale nigdy nie mów nigdy z czegoś trzeba szarpnąć na roszczenia majątkowe dla żydów 65 mld. To jest taki wałek przepychany po cichu.Ale mniejsza o to.Jak nie lasy to weźmiemy się za biegaczy kpina totalna.Pie***** tą Kopacz!!! co w...

data

Marzec 03, 2015

całe życie żyłam w cieniu siostry z powodu tego że ona była szczupła a ja niestety nie. Miała lepszych chłopaków, wychodziła na imprezy, do klubów a ja niestety zostawałam w domu. Walczyłam ze swoją nadwagą na różne sposoby. Różne diety, różne suplementy. Metody koleżanek, nic nie...

data

Marzec 03, 2015

całe życie żyłam w cieniu siostry z powodu tego że ona była szczupła a ja niestety nie. Miała lepszych chłopaków, wychodziła na imprezy, do klubów a ja niestety zostawałam w domu. Walczyłam ze swoją nadwagą na różne sposoby. Różne diety, różne suplementy. Metody koleżanek, nic nie...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.