Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Konsultant: dr n. med. Małgorzata Bińkowska, specjalista ginekologii, położnictwa i endokrynologii
235 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla kobiety. Wiele kobiet uważa, że po takiej operacji nie są już w pełni kobietami. Jak wygląda życie po usunięciu macicy i jajników, na co należy się przygotować i czego oczekiwać?

Usunięcie macicy i jajników to poważna operacja. Wskazaniem do usunięcia przydatków (tak mówi się o macicy i jajnikach) mogą być m.in. mięśniaki, torbiele, endometrioza czy nowotwór. Jak taki zabieg wpłynie na samopoczucie kobiety i jak będzie przebiegała rekonwalescencja, zależy od przyczyny, zakresu operacji i... wieku pacjentki. Jeżeli jest kilka lat przed menopauzą, konsekwencje są duże, bo wcześniej zacznie przekwitać. Bywa jednak, że takiemu zabiegowi musi się poddać 20–30-letnia kobieta. Wówczas sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Usunięcie jajników: przyspieszona menopauza

Produkowane przez jajniki hormony płciowe odpowiadają nie tylko za gotowość kobiety do zapłodnienia. Mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Po usunięciu jajników niemal u stu procent pacjentek – już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu – występują ostre objawy (nazywane wypadowymi) związane z przekwitaniem: uderzenia gorąca, kołatanie serca, intensywne poty. Zmiany przebiegają tak gwałtownie, że wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Dlatego w krótkim czasie po operacji kobieta powinna otrzymać dużą dawkę estrogenów. Bez nich dalsze prawidłowe leczenie jest trudne. Niemożna bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy występujące objawy są powikłaniem pooperacyjnym, czy świadczą o sztucznie wywołanej przyśpieszonej menopauzie. Utratę przydatków można uznać za rodzaj chirurgicznej kastracji. Bez względu na to, czy wycięto jeden, czy dwa jajniki, usunięto samą macicę, czy razem z jajnikami.

Usunięcie jajników: konieczne wsparcie hormonalne

Po usunięciu obu jajników w organizmie kobiety prawie nie ma estrogenów. Dzieje się tak, bo hormony nie mogą być magazynowane. Albo są na bieżąco produkowane i ciało z nich korzysta, albo muszą być dostarczone z zewnątrz, np. w postaci tabletek. Jeżeli podczas zabiegu pozostawiono macicę, kuracja musi polegać na podawaniu estrogenu, progestagenu, a czasem i niewielkiej dawki androgenu, męskiego hormonu, który wpływa na aktywność życiową, podnosi libido, a więc zwiększa ochotę na seks. Im młodsza pacjentka, tym dłuższy czas podawania hormonów. Aby nie doszło do niedomagania innych narządów, np. serca, wątroby czy trzustki, kobieta – na indywidualnie dobranej terapii – powinna dotrwać do tzw. średniego wieku przekwitania, czyli do około 51. roku życia. Jeśli operacja była wykonana np. w 38. roku życia, to przez 13 lat warto przyjmować leki hormonalne. Bez takiego wsparcia starość nadchodzi wcześniej niż u rówieśniczek. Ale na tym nie kończą się kłopoty. U kobiety pozbawionej jajników o wiele wcześniej zaczyna się osteoporoza, wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Zegar biologiczny tyka szybciej – starzenie jest przyśpieszone o 10 lat. Panie, które chcą jak najdłużej zachować młodość, powinny zdać się na wybór, jakiego dokona lekarz. Błędem, który dość często popełniają, jest całkowite przerzucanie się na preparaty z tzw. fitohormonami (aktywnymi związkami pochodzenia roślinnego). Mogą one wspierać organizm tylko wtedy, gdy sam jeszcze wytwarza hormony płciowe, np. kiedy zbliżamy się do menopauzy. Przy braku przydatków, czyli głównego wytwórcy tych hormonów, moc takich preparatów jest niewystarczająca.

Nie przegap

Ważne

Ważne
  • Jeszcze kilka lat temu uważano, że jeśli usuwa się macicę, należy także usunąć jajniki, by w przyszłości uniknąć ryzyka wystąpienia raka jajnika. Dziś wielu lekarzy uważa, że jest to postępowanie niewłaściwe. Z ostatnich doniesień naukowych, opublikowanych dwa miesiące temu w USA, dotyczących usuwania jajników jasno wynika, że jest to proces przyśpieszający starzenie się oraz rozwój miażdżycy. Okazało się również, że umieralność wśród kobiet pozbawionych jajników jest nieco wyższa niż w grupie, której pozostawiono oba jajniki.
  • Usunięcie przydatków z powodu choroby nowotworowej wymaga zupełnie innego postępowania leczniczego. Po operacji konieczne jest wykonanie naświetlań lub zastosowanie chemioterapii. Rodzaj leczenia zależy zazwyczaj od zaawansowania choroby nowotworowej przed jej rozpoznaniem. Im później to nastąpi, tym bardziej skomplikowane metody leczenia po zabiegu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 08.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 235)
klaudia, 30.03.2015 20.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam 46 lat.mam mięśniaki i lekarz stwierdził że powinnam usunąć macicę oraz jajniki i nie wiem co mam robić.
 
Ewa , 28.03.2015 00.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Panie, ja jestem 5 lat po histerektomii całkowitej i do dnia dzisiejszego dokuczają mi uderzenia gorąca, jednak nie przyjmuję żadnych hormonów,bo boję się przytyć. Po operacji raczej szybko doszłam do siebie i po trzech miesiącach wróciłam do pracy. Mój mężczyzna utwierdzał mnie,że niepotrzebnie poddałam się tej operacji i wpierał mi, że jestem inna mimo,że twierdził,iż w łóżku różnicy nie czuje. Dwa lata temu, kiedy odszedł ode mnie po wcześniejszych już zdradach utwierdził mnie ,że jestem stara i,że nie ma ochoty na seks ze mną. Jestem kobietą w średnim wieku, mam 54 lata uchodzę za kobietę bardzo elegancką, bo staram się bardzo dbać o siebie i uważam,że niczego mi nie brakuje (nawet blizna jest już prawie niewidoczna). Myślę,że to nie my zmieniamy się psychicznie po takiej operacji,tylko te nasze drugie połówki. Wszystkim Paniom życzę pogody ducha i wszystkiego dobrego :)
 
Emilia, 16.03.2015 20.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam wpisy Pań i nie wiem co mam mysleć,,, dzis jest poniedzialek , a ja mam operacje w czwartek i mam bardzo pozytywne nastawienie na to ze tylko moze byc dobrze. Nie bede sie smucic , bo nie wiem jak to bedzie po operacji,,,,,moze byc tylko dobrze ,,, czego wszystkim Paniom życzę i pozdrawiam Emilia
 
Ola, 16.03.2015 16.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja Mama miała raka macicy przeszło 30 lat temu. Dziś jest szczęśliwą kobietą, żyjącą kobietą. Przeczytałam, że kobiety po usunięciu narządów rodnych szybciej się starzeją.... chciałabym wyglądać tak dobrze po 70- stce tak jak Mama, mieć jej zapał, chęć życia. Dziś jest lepsza technologia, medycyna poszła ostro do przodu. Trzymam kciuki za wszystkie kobiety.
 
Goja_36, 16.02.2015 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aga 6 tygodni to wszystko jest jeszcze bardzo delikatne,potrzeba czasu żebyś doszłą do siebie,nie forsuj się odpoczywaj i przede wszystkim pamiętaj że nie możesz dżwigać co najmniej do 6 miesiecy po operacji będzie dobrze.Pozdrawiam.
 
aga, 15.02.2015 19.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 6 tygodni po usunięciu macicy i prawego jajnika, na lewym też mialam torbiel, kiepsko dochodzę do siebie, ciągle mnie boli, cięzko mi samej się z tym barować,
 
Goja_36, 14.02.2015 17.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ja przeszłam przez taką operację i wiem jakie to jest trudne mam 44 lata jestem w trakcie chemii jeżeli Twoja dziewczyna będzie chciała pogadać podaje swój adres e - mail gosia361@tlen.pl.Pozdrawiam.
 
Taki ktoś , 13.02.2015 01.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam . moja dziewczyna niedawno dowiedziała się ze ma raka ... jest młoda ma 20 lat będzie miała operację wszystko do usunięcia szukam jakiejś młodej kobiety która już przeszła przez to i pomoże jej jakoś to przetrwać
 
kasia, 12.02.2015 14.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 3 tygodnie po usunięciu macicy z szyjką. Pobyt w szpitalu 8 dni. Dwie pierwsze doby były trudne, ból mimo na okrągło podawanych leków, które miały go uśmierzać.teraz , w domu wszystko wraca do normalności choć brzuch obolały. Rana jest wygojona. Można spokojnie odpoczywać nic nie robiąc.Wszystko jest do przeżycia, choć chwilami wydawało się inaczej. Nie było łatwo ale cieszę się, że w końcu podjęłam decyzję o operacji. Pozdrawiam wszystkie Panie czytające wpisy:-)
 
wieśka, 09.02.2015 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kastracja po 50- tce bez raka to katastrofa a kobieta to wrak cała prawda cały czas walka z psychiką choroby i utrata rodziny przyjaciół często pracy po zwolnieniu lekarskim brak radości nie odcz€wa się już takiej więzi emocjonalnej ŻYCIE bez sensu.Seks nie istnieje i wojna domowa trwa.Lekarze mają sposoby aby oszukać i mocno broni ich prawo ja WALCZĘ o PRAWDĘ.
 
następne »
strona 1 z 24
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak powstaje NADŻERKA? Wykrywanie i leczenie nadżerki szyjki macicy Jak powstaje NADŻERKA? Wykrywanie i leczenie nadżerki szyjki macicy

Nadżerkę miała lub ma co czwarta kobieta. To powszechny problem. I choć zwykle nie powoduje...

więcej

35054

Pieczenie pochwy: przyczyny. Objawem jakiej choroby może być piekący ból pochwy? Pieczenie pochwy: przyczyny. Objawem jakiej choroby może być piekący ból pochwy?

Pieczenie pochwy to dolegliwość, która, niezależnie od przyczyny, powoduje znaczny dyskomfort....

więcej

26362

Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji

Na bolesne miesiączki nie ma jednego uniwersalnego środka. Podczas bolesnych miesiączek ból brzucha...

więcej

25823

Upławy: kiedy wydzielina z pochwy świadczy o chorobie? Upławy: kiedy wydzielina z pochwy świadczy o chorobie?

Wydzielina z pochwy nie brudzi bielizny i nie ma nieprzyjemnego zapachu. Tak jest, gdy jesteśmy...

więcej

37415

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na przemianę węglowodanów. Stąd konieczność kontroli glikemii zarówno kiedy się włącza tabletki, jak i w momencie ich odstawienia. Dawki insuliny należy...

Nie wiadomo, który to ząb. Czy pacjentka ma wszystkie trzonowce? To może być przeciążenie w zgryzie albo mikropęknięcie korzenia. Przeciążenie w zgryzie jest najczęstszym powodem odcementowania się...

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie powinny przekraczać jednorazowej dawki 1000 mg witaminy C.

Grupy wsparcia
data

Marzec 31, 2015

ja dopiero mam dostac te tabletki. jak to jest prawda to wszystko co tu pisza ze nie dziala to sie powiesze z rzalu :(

data

Marzec 30, 2015

Moja siostra to stosowała i nic nie pomagało. To chyba tylko placebo ;]

data

Marzec 30, 2015

no wszystko zależy od potrzeb :) zanim się zacznie coś brać to warto poczytać. Ważna jest długość brania - zarzucanie czegoś po tygodniu, bo jest nieskuteczne to kpina...

data

Marzec 30, 2015

Witam. Niezależnie od tego, czy ktoś stosuje jakąś dietę, czynie, warto wspomóc swój organizm odpowiednią suplementacją diety. Ze swojej strony mogę polecić Błonnik Witalny. Błonnik jest substancją włóknistą, która wspomaga proces trawienia. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i złogów,...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.