Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Konsultant: dr n. med. Małgorzata Bińkowska, specjalista ginekologii, położnictwa i endokrynologii
231 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla kobiety. Wiele kobiet uważa, że po takiej operacji nie są już w pełni kobietami. Jak wygląda życie po usunięciu macicy i jajników, na co należy się przygotować i czego oczekiwać?

Usunięcie macicy i jajników to poważna operacja. Wskazaniem do usunięcia przydatków (tak mówi się o macicy i jajnikach) mogą być m.in. mięśniaki, torbiele, endometrioza czy nowotwór. Jak taki zabieg wpłynie na samopoczucie kobiety i jak będzie przebiegała rekonwalescencja, zależy od przyczyny, zakresu operacji i... wieku pacjentki. Jeżeli jest kilka lat przed menopauzą, konsekwencje są duże, bo wcześniej zacznie przekwitać. Bywa jednak, że takiemu zabiegowi musi się poddać 20–30-letnia kobieta. Wówczas sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Usunięcie jajników: przyspieszona menopauza

Produkowane przez jajniki hormony płciowe odpowiadają nie tylko za gotowość kobiety do zapłodnienia. Mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Po usunięciu jajników niemal u stu procent pacjentek – już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu – występują ostre objawy (nazywane wypadowymi) związane z przekwitaniem: uderzenia gorąca, kołatanie serca, intensywne poty. Zmiany przebiegają tak gwałtownie, że wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Dlatego w krótkim czasie po operacji kobieta powinna otrzymać dużą dawkę estrogenów. Bez nich dalsze prawidłowe leczenie jest trudne. Niemożna bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy występujące objawy są powikłaniem pooperacyjnym, czy świadczą o sztucznie wywołanej przyśpieszonej menopauzie. Utratę przydatków można uznać za rodzaj chirurgicznej kastracji. Bez względu na to, czy wycięto jeden, czy dwa jajniki, usunięto samą macicę, czy razem z jajnikami.

Usunięcie jajników: konieczne wsparcie hormonalne

Po usunięciu obu jajników w organizmie kobiety prawie nie ma estrogenów. Dzieje się tak, bo hormony nie mogą być magazynowane. Albo są na bieżąco produkowane i ciało z nich korzysta, albo muszą być dostarczone z zewnątrz, np. w postaci tabletek. Jeżeli podczas zabiegu pozostawiono macicę, kuracja musi polegać na podawaniu estrogenu, progestagenu, a czasem i niewielkiej dawki androgenu, męskiego hormonu, który wpływa na aktywność życiową, podnosi libido, a więc zwiększa ochotę na seks. Im młodsza pacjentka, tym dłuższy czas podawania hormonów. Aby nie doszło do niedomagania innych narządów, np. serca, wątroby czy trzustki, kobieta – na indywidualnie dobranej terapii – powinna dotrwać do tzw. średniego wieku przekwitania, czyli do około 51. roku życia. Jeśli operacja była wykonana np. w 38. roku życia, to przez 13 lat warto przyjmować leki hormonalne. Bez takiego wsparcia starość nadchodzi wcześniej niż u rówieśniczek. Ale na tym nie kończą się kłopoty. U kobiety pozbawionej jajników o wiele wcześniej zaczyna się osteoporoza, wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Zegar biologiczny tyka szybciej – starzenie jest przyśpieszone o 10 lat. Panie, które chcą jak najdłużej zachować młodość, powinny zdać się na wybór, jakiego dokona lekarz. Błędem, który dość często popełniają, jest całkowite przerzucanie się na preparaty z tzw. fitohormonami (aktywnymi związkami pochodzenia roślinnego). Mogą one wspierać organizm tylko wtedy, gdy sam jeszcze wytwarza hormony płciowe, np. kiedy zbliżamy się do menopauzy. Przy braku przydatków, czyli głównego wytwórcy tych hormonów, moc takich preparatów jest niewystarczająca.

Nie przegap

Ważne

Ważne
  • Jeszcze kilka lat temu uważano, że jeśli usuwa się macicę, należy także usunąć jajniki, by w przyszłości uniknąć ryzyka wystąpienia raka jajnika. Dziś wielu lekarzy uważa, że jest to postępowanie niewłaściwe. Z ostatnich doniesień naukowych, opublikowanych dwa miesiące temu w USA, dotyczących usuwania jajników jasno wynika, że jest to proces przyśpieszający starzenie się oraz rozwój miażdżycy. Okazało się również, że umieralność wśród kobiet pozbawionych jajników jest nieco wyższa niż w grupie, której pozostawiono oba jajniki.
  • Usunięcie przydatków z powodu choroby nowotworowej wymaga zupełnie innego postępowania leczniczego. Po operacji konieczne jest wykonanie naświetlań lub zastosowanie chemioterapii. Rodzaj leczenia zależy zazwyczaj od zaawansowania choroby nowotworowej przed jej rozpoznaniem. Im później to nastąpi, tym bardziej skomplikowane metody leczenia po zabiegu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 08.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 231)
Goja_36, 16.02.2015 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aga 6 tygodni to wszystko jest jeszcze bardzo delikatne,potrzeba czasu żebyś doszłą do siebie,nie forsuj się odpoczywaj i przede wszystkim pamiętaj że nie możesz dżwigać co najmniej do 6 miesiecy po operacji będzie dobrze.Pozdrawiam.
 
aga, 15.02.2015 19.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 6 tygodni po usunięciu macicy i prawego jajnika, na lewym też mialam torbiel, kiepsko dochodzę do siebie, ciągle mnie boli, cięzko mi samej się z tym barować,
 
Goja_36, 14.02.2015 17.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ja przeszłam przez taką operację i wiem jakie to jest trudne mam 44 lata jestem w trakcie chemii jeżeli Twoja dziewczyna będzie chciała pogadać podaje swój adres e - mail gosia361@tlen.pl.Pozdrawiam.
 
Taki ktoś , 13.02.2015 01.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam . moja dziewczyna niedawno dowiedziała się ze ma raka ... jest młoda ma 20 lat będzie miała operację wszystko do usunięcia szukam jakiejś młodej kobiety która już przeszła przez to i pomoże jej jakoś to przetrwać
 
kasia, 12.02.2015 14.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 3 tygodnie po usunięciu macicy z szyjką. Pobyt w szpitalu 8 dni. Dwie pierwsze doby były trudne, ból mimo na okrągło podawanych leków, które miały go uśmierzać.teraz , w domu wszystko wraca do normalności choć brzuch obolały. Rana jest wygojona. Można spokojnie odpoczywać nic nie robiąc.Wszystko jest do przeżycia, choć chwilami wydawało się inaczej. Nie było łatwo ale cieszę się, że w końcu podjęłam decyzję o operacji. Pozdrawiam wszystkie Panie czytające wpisy:-)
 
wieśka, 09.02.2015 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kastracja po 50- tce bez raka to katastrofa a kobieta to wrak cała prawda cały czas walka z psychiką choroby i utrata rodziny przyjaciół często pracy po zwolnieniu lekarskim brak radości nie odcz€wa się już takiej więzi emocjonalnej ŻYCIE bez sensu.Seks nie istnieje i wojna domowa trwa.Lekarze mają sposoby aby oszukać i mocno broni ich prawo ja WALCZĘ o PRAWDĘ.
 
Anna 47, 04.02.2015 11.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Anno porozmawiaj z lekarzem konkretnie bo ja wiem,że przy mięśniakach nie ma konieczności usuwania jajników. Mialam jednego dużego mięśniaka (nachodził na szyjke macicy) i drugiego mniejszego. Usunięto mi rok temu macicę z mięśniakami laparoskopowo i dzień po operacji wyszłam ze szpitala. Wszystko jest dobrze i naprawdę za dużo nie czytaj tylko skonsultuj z min.dwoma lekarzami .
 
reniatuchna, 31.01.2015 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 46 lat 6 lat temu usunieto mi jajniki i macice z powodu raka postac graniczna czas po operacji straszny... poty nie z tej ziemi ustapily dopiero po trzech latach goraco non stop noce nieprzespane nerwy siegaly zenitu wlosy posiwialy stawy bola bardzo skora nie ta wiotka i sucha LIBIDO bylo cudne teraz nic zero przytylam i dieta znowu przytylam i znowu dieta corac gorzej KATASTROFA
 
Anna52, 28.01.2015 12.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam wasze wpisy,dochodzę do wniosku że jestem inna. Operację przeszłam 7 lat temu, wszystko usunięte, wróciłam do pracy bardzo szybko. Od razu odczuwałam bardzo mocno ten przyspieszony okres menopałzy. Dostałam hormony i było dobrze, Jednak po tych 7 latach mam o 30 kg. więcej, meczę się z zarostem na twarzy, wysiadły mi stawy, serce, siadła mi psychika, wzrok.............sex..? --nie istnieje, odseperowałam się od wszystkich, .................... przed operacją byłam zadbaną pracująca , wesołą, towarzyską kobietą, teraz jestem wrakiem tej kobiety.
 
Bożena, 23.01.2015 19.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 12 lat po operacji , wszystko ok - tylko mam problemy z zrostami ( często bolą ) ale ponoć zdarza się to w 60 % kobietom po tego typu operacjach , tak więc nie ma się czego bać .
 
następne »
strona 1 z 24
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Bakteryjne INFEKCJE POCHWY: objawy, przyczyny, leczenie Bakteryjne INFEKCJE POCHWY: objawy, przyczyny, leczenie

Świąd okolic intymnych i upławy - chyba nie ma kobiety, która choć raz w życiu nie cierpiałaby z...

więcej

43375

ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy

Endometrioza to niewdzięczna choroba - to przez nią Kasia Zielińska, która ma dopiero 30 lat już...

więcej

33649

Torbiele jajników - przyczyny i leczenie. Dlaczego powstają torbiele na jajnikach? Torbiele jajników - przyczyny i leczenie. Dlaczego powstają torbiele na jajnikach?

Torbiele jajników mogą powstać niespodziewanie, nie dając żadnych dolegliwości. Jest około 40 typów...

więcej

28910

Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji

Na bolesne miesiączki nie ma jednego uniwersalnego środka. Podczas bolesnych miesiączek ból brzucha...

więcej

25823

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Radzę głosić się do lekarza, powiedzieć, jaki ma pani problem i wtedy zostanie zaplanowane badanie USG. Owulacja ma miejsce na około 14 dni przed miesiączką, a więc to, kiedy nastąpi, jest nie do...

Przeskakiwanie w stawie to klikanie, które związane jest ze zmianami, które zachodzą w stawie skroniowo-żuchwowym. Kolejnym objawem dysfunkcji jest wrażenie zatkanego ucha, szumy uszne, bóle ucha....

W przypadku planowania ciąży, jeśli nie ma bezwzględnej konieczności stosowania preparatu Zyx, wskazane jest odstawienie go.

Grupy wsparcia
data

Luty 27, 2015

Zdecydowałąm się na suplement Novoslim bo bardzo opornie mi szło odchudzanie nie wiem z czego to wynika i nie wiem skąd te moje błędy żywieniowe sprawdziłą wszystko z dietetyczką czekam też na wyniki badań z traczycą. Zaczynam brać od 1 marca, jakieś sugestie? brać przed czy po...

data

Luty 27, 2015

Odkąd zainteresowałam się tabletkami na odchudzanie szukałam odpowiedniego środka, który nie będzie działał jak placebo, który faktycznie pomoże mi w mojej kuracji odchudzającej. 2 tygodnie wybierałam odpowiedni środek i w końcu zdecydowałam się na Slimcea. Nie do końca byłam przekonana....

data

Luty 27, 2015

Ja mam totalną alergię na chemię w suplementach oraz produktach .Zawsze trzy razy sprawdzę co zamierzam wziąć. Od stycznia piję Aloe Live Bio - jest to w 100% sok z aloesu, bez żadnych dodatków. Całkowite przeciwieństwo do tych sklepowych, w których aloesu jest jedynie niewielki procent....

data

Luty 27, 2015

jak slimcea jest sprzedawana tylko w sklepie u producenta :) nie ma go w aptekach. Jak ja zamawiałam to tylko na piekna24 albo na allegro na sklepowym profilu.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.