Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Konsultant: dr n. med. Małgorzata Bińkowska, specjalista ginekologii, położnictwa i endokrynologii
321 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla kobiety. Wiele kobiet uważa, że po takiej operacji nie są już w pełni kobietami. Jak wygląda życie po usunięciu macicy i jajników, na co należy się przygotować i czego oczekiwać?

Usunięcie macicy i jajników to poważna operacja. Wskazaniem do usunięcia przydatków (tak mówi się o macicy i jajnikach) mogą być m.in. mięśniaki, torbiele, endometrioza czy nowotwór. Jak taki zabieg wpłynie na samopoczucie kobiety i jak będzie przebiegała rekonwalescencja, zależy od przyczyny, zakresu operacji i... wieku pacjentki. Jeżeli jest kilka lat przed menopauzą, konsekwencje są duże, bo wcześniej zacznie przekwitać. Bywa jednak, że takiemu zabiegowi musi się poddać 20–30-letnia kobieta. Wówczas sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Usunięcie jajników: przyspieszona menopauza

Produkowane przez jajniki hormony płciowe odpowiadają nie tylko za gotowość kobiety do zapłodnienia. Mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Po usunięciu jajników niemal u stu procent pacjentek – już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu – występują ostre objawy (nazywane wypadowymi) związane z przekwitaniem: uderzenia gorąca, kołatanie serca, intensywne poty. Zmiany przebiegają tak gwałtownie, że wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Dlatego w krótkim czasie po operacji kobieta powinna otrzymać dużą dawkę estrogenów. Bez nich dalsze prawidłowe leczenie jest trudne. Niemożna bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy występujące objawy są powikłaniem pooperacyjnym, czy świadczą o sztucznie wywołanej przyśpieszonej menopauzie. Utratę przydatków można uznać za rodzaj chirurgicznej kastracji. Bez względu na to, czy wycięto jeden, czy dwa jajniki, usunięto samą macicę, czy razem z jajnikami.

Usunięcie jajników: konieczne wsparcie hormonalne

Po usunięciu obu jajników w organizmie kobiety prawie nie ma estrogenów. Dzieje się tak, bo hormony nie mogą być magazynowane. Albo są na bieżąco produkowane i ciało z nich korzysta, albo muszą być dostarczone z zewnątrz, np. w postaci tabletek. Jeżeli podczas zabiegu pozostawiono macicę, kuracja musi polegać na podawaniu estrogenu, progestagenu, a czasem i niewielkiej dawki androgenu, męskiego hormonu, który wpływa na aktywność życiową, podnosi libido, a więc zwiększa ochotę na seks. Im młodsza pacjentka, tym dłuższy czas podawania hormonów. Aby nie doszło do niedomagania innych narządów, np. serca, wątroby czy trzustki, kobieta – na indywidualnie dobranej terapii – powinna dotrwać do tzw. średniego wieku przekwitania, czyli do około 51. roku życia. Jeśli operacja była wykonana np. w 38. roku życia, to przez 13 lat warto przyjmować leki hormonalne. Bez takiego wsparcia starość nadchodzi wcześniej niż u rówieśniczek. Ale na tym nie kończą się kłopoty. U kobiety pozbawionej jajników o wiele wcześniej zaczyna się osteoporoza, wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Zegar biologiczny tyka szybciej – starzenie jest przyśpieszone o 10 lat. Panie, które chcą jak najdłużej zachować młodość, powinny zdać się na wybór, jakiego dokona lekarz. Błędem, który dość często popełniają, jest całkowite przerzucanie się na preparaty z tzw. fitohormonami (aktywnymi związkami pochodzenia roślinnego). Mogą one wspierać organizm tylko wtedy, gdy sam jeszcze wytwarza hormony płciowe, np. kiedy zbliżamy się do menopauzy. Przy braku przydatków, czyli głównego wytwórcy tych hormonów, moc takich preparatów jest niewystarczająca.

Ważne

Ważne
  • Jeszcze kilka lat temu uważano, że jeśli usuwa się macicę, należy także usunąć jajniki, by w przyszłości uniknąć ryzyka wystąpienia raka jajnika. Dziś wielu lekarzy uważa, że jest to postępowanie niewłaściwe. Z ostatnich doniesień naukowych, opublikowanych dwa miesiące temu w USA, dotyczących usuwania jajników jasno wynika, że jest to proces przyśpieszający starzenie się oraz rozwój miażdżycy. Okazało się również, że umieralność wśród kobiet pozbawionych jajników jest nieco wyższa niż w grupie, której pozostawiono oba jajniki.
  • Usunięcie przydatków z powodu choroby nowotworowej wymaga zupełnie innego postępowania leczniczego. Po operacji konieczne jest wykonanie naświetlań lub zastosowanie chemioterapii. Rodzaj leczenia zależy zazwyczaj od zaawansowania choroby nowotworowej przed jej rozpoznaniem. Im później to nastąpi, tym bardziej skomplikowane metody leczenia po zabiegu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 08.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 321)
Marysia, 09.08.2017 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Polsce bardzo szybko kieruje sie kobiety po piędziesiatce na usuniecie jajników. Najlepiej od razu razem z macicą bo "po co pani janiki? po co pani macica? Chce pani jeszcze rodzić?" W moim przypadku było tak właśnie. Diagnoza: jakaś torbiel. nie wiedzą jaka, nie diagnozują tylko straszą rakiem. Bo "dopiero jak wytniemy to wiemy" - to nieprawda! Markery miałam o.k. -to znaczy dobry wynik nie świadczący o jakiejkolwiek zmianie rakowej. Unaczynienia charakterystycznego dla raka - nie było. Było straszenie i namawianie , NACISKANIE abym zdecydowała sie na operację usuniecia jajników i macicy. Wybroniłam macicę - przecież jest zdrowa! Zostawili mi ją. Usuneli jajniki. jeden był normalnych rozmiarów z powiekszonym pecherzykiem- co jest zajawiskiem normalnym. W drugim była torbiel , która nigdy nie przekształciłaby się w raka (cystadenofibroma). A moje życie po operacji zmieniło się w koszmar. Przed nią byłam aktywną kobieta, jeżdżaca na nartach, chodząca po górach, optymistką zarażajacą innych energią. Zdrowa, cisnienie w normie, wyniki b.dobre, zadnych leków na stałe. Teraz mam nadcisnienie, wybuchy gorąca uniemożliwiajace normalne funkcjonowanie, napady depresyjnych mysli, które namiętnie odganiam, bo namietności w innych sferach życia kompletnie oklapły. Do tego dochodzi bardzo, bardzo przykra dolegliwość - suchość pochwy. Co prawda mam macicę - kobiety, którym i ją usunięto zostały pozbawione kolejnej możliwości odczuwania w której biorą udział skurcze macicy. Unikam spotkań towarzyskich, które były fajną częścią mojego życia - nigdy bowiem nie wiem kiedy zrobię sie czerwona, mokra i uderzy mi fala gorąca i ciśnienia do głowy. Wolę mieć wtedy możliwość natychmiastowego zrzucenia z siebie ciuchów aby nie męczyć się we własnym ciele - więc zostaje w domu. Tam czuje się bezpieczna. POSZŁAM ZDROWA DO LEKARZA, PO OPERACJI CZUJĘ SIĘ SCHOROWANĄ STARĄ KOBIETĄ. MAM 52 LATA.... PRZESTRZEGAM WSZYSTKIE KOBIETY - nie dajcie sie zastraszyć. DIAGNOZUJCIE do skutku, aż nie będziecie pewne, że wyczerpałyście wszystkie metody i drogi. Chrońcie swoje jajniki przed bezmyślnymi lekarzami. Podobno oddziały szpitalne utrzymuja sie z pieniedzy NFZ-tu za takie operacje. Może dlatego tak szybko lekarze do nich nakłaniają. TO JEST SKANDAL ile kobiet w Polsce pozbawiono macic i jajników z błachych powodów. Oczywiscie, ze niektórym kobietom takie operacje ratuja życie, ale bez zaawansowanej diagnostyki - są okaleczane zdrowe kobiety! Jakość życia każdej kobiety po takiej operacji bardzo spada - zmienia się bezpowrotnie. Zacznijmy wreszczie o tym mówić! Słowo RAK poraża, stajemy się bezbronne, wystraszone, i wtedy już "nas mają". Podejmujemy decyzje nie słuchając już swojej intuicji czy zdrowego rozsądku. Ufamy im - lekarzom, głównie mężczyznom ginekologom, którzy nigdy nie doświadczą tego co my. Oni "ratując" nas przed DOMNIEMANYM rakiem, zmieniaja nasze zycie w koszmar.
 
Grzegorz, 28.07.2017 14.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Chciałem tylko powiedzieć ze to co Wy tu wypisujecie z rzetelna medycyna macie tyle wspólnego co nic. Straszycie ludzi straszycie kobiety. Odsylam do publikacji doktoranckich i opracowań naukowych.
 
just-rosa, 10.07.2017 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialam dokladnie tak samo ! Stałam w autobusie jasac do pracy i panika czy mnie nie zaleje, do pracy poźniej już w te dni nie chodziłam
 
dju, 21.12.2016 18.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nikt nie mówi żeby nie usuwac macicy jak jest rak. Ale rak jest jedyna koniecznoscia takiej operacji. Tymczasem 90% pan wycina sobie macice z powodu miesniakow. To jest dla mnie absurd.
 
puma, 17.12.2016 19.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
podnieca? co ty bredzisz, mój świat się zawalił jak usłyszałam rak złośliwy to co mam czekać i nic z tym nie robić? nie pisz bzdur
 
puma, 17.12.2016 19.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czekam na operację usunięcia macicy i całej reszty. operacja będzie na inflanckiej. przechodzę wszystkie badania
 
Małgosiek, 17.11.2016 22.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aga bez badań hp nie można określić rodzaju nowotworu,czy jest on złośliwy czy też nie.Na oko nikt tego nie zrobi.
 
tereska, 21.10.2016 19.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
szpital w warszawie przy ulicy Madalińskiego
 
aga, 13.10.2016 20.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jesli jest nowotor zlosliwy to zeby obejsc te wszystkie badania kistopatologiczne zeby szybciej to macice ussunac gdzie jamoge sie zgloscibardzo dziekuje za szybko odpowiedz
 
małgosiek, 12.10.2016 13.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapraszam do grupy Syrenki na FB są tam kobiety po operacjach ginekologicznych,w trakcie leczenia i po leczeniu onkologicznym. Grupa wsparcia która jest naprawdę silną grupą dająca wsparcie w trudnych chwilach i odpowiedzi na nurtująca nas pytania.
 
następne »
strona 1 z 33
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy to łagodne guzy gładkokomórkowe (włókniaki), które rozwijają się w ścianach...

więcej

143

ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, gruczolistość macicy, wędrująca śluzówka macicy, to choroba polegająca na tym, że...

więcej

139

Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla...

więcej

139

Wzmocnij MIĘŚNIE KEGLA - ćwiczenia Wzmocnij MIĘŚNIE KEGLA - ćwiczenia

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i...

więcej

114

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.