Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Konsultant:dr n. med. Małgorzata Bińkowska, specjalista ginekologii, położnictwa i endokrynologii
201 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla kobiety. Wiele kobiet uważa, że po takiej operacji nie są już w pełni kobietami. Jak wygląda życie po usunięciu macicy i jajników, na co należy się przygotować i czego oczekiwać?

Usunięcie macicy i jajników to poważna operacja. Wskazaniem do usunięcia przydatków (tak mówi się o macicy i jajnikach) mogą być m.in. mięśniaki, torbiele, endometrioza czy nowotwór. Jak taki zabieg wpłynie na samopoczucie kobiety i jak będzie przebiegała rekonwalescencja, zależy od przyczyny, zakresu operacji i... wieku pacjentki. Jeżeli jest kilka lat przed menopauzą, konsekwencje są duże, bo wcześniej zacznie przekwitać. Bywa jednak, że takiemu zabiegowi musi się poddać 20–30-letnia kobieta. Wówczas sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Usunięcie jajników: przyspieszona menopauza

Produkowane przez jajniki hormony płciowe odpowiadają nie tylko za gotowość kobiety do zapłodnienia. Mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Po usunięciu jajników niemal u stu procent pacjentek – już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu – występują ostre objawy (nazywane wypadowymi) związane z przekwitaniem: uderzenia gorąca, kołatanie serca, intensywne poty. Zmiany przebiegają tak gwałtownie, że wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Dlatego w krótkim czasie po operacji kobieta powinna otrzymać dużą dawkę estrogenów. Bez nich dalsze prawidłowe leczenie jest trudne. Niemożna bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy występujące objawy są powikłaniem pooperacyjnym, czy świadczą o sztucznie wywołanej przyśpieszonej menopauzie. Utratę przydatków można uznać za rodzaj chirurgicznej kastracji. Bez względu na to, czy wycięto jeden, czy dwa jajniki, usunięto samą macicę, czy razem z jajnikami.

Usunięcie jajników: konieczne wsparcie hormonalne

Po usunięciu obu jajników w organizmie kobiety prawie nie ma estrogenów. Dzieje się tak, bo hormony nie mogą być magazynowane. Albo są na bieżąco produkowane i ciało z nich korzysta, albo muszą być dostarczone z zewnątrz, np. w postaci tabletek. Jeżeli podczas zabiegu pozostawiono macicę, kuracja musi polegać na podawaniu estrogenu, progestagenu, a czasem i niewielkiej dawki androgenu, męskiego hormonu, który wpływa na aktywność życiową, podnosi libido, a więc zwiększa ochotę na seks. Im młodsza pacjentka, tym dłuższy czas podawania hormonów. Aby nie doszło do niedomagania innych narządów, np. serca, wątroby czy trzustki, kobieta – na indywidualnie dobranej terapii – powinna dotrwać do tzw. średniego wieku przekwitania, czyli do około 51. roku życia. Jeśli operacja była wykonana np. w 38. roku życia, to przez 13 lat warto przyjmować leki hormonalne. Bez takiego wsparcia starość nadchodzi wcześniej niż u rówieśniczek. Ale na tym nie kończą się kłopoty. U kobiety pozbawionej jajników o wiele wcześniej zaczyna się osteoporoza, wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Zegar biologiczny tyka szybciej – starzenie jest przyśpieszone o 10 lat. Panie, które chcą jak najdłużej zachować młodość, powinny zdać się na wybór, jakiego dokona lekarz. Błędem, który dość często popełniają, jest całkowite przerzucanie się na preparaty z tzw. fitohormonami (aktywnymi związkami pochodzenia roślinnego). Mogą one wspierać organizm tylko wtedy, gdy sam jeszcze wytwarza hormony płciowe, np. kiedy zbliżamy się do menopauzy. Przy braku przydatków, czyli głównego wytwórcy tych hormonów, moc takich preparatów jest niewystarczająca.

Nie przegap

Ważne

Ważne
  • Jeszcze kilka lat temu uważano, że jeśli usuwa się macicę, należy także usunąć jajniki, by w przyszłości uniknąć ryzyka wystąpienia raka jajnika. Dziś wielu lekarzy uważa, że jest to postępowanie niewłaściwe. Z ostatnich doniesień naukowych, opublikowanych dwa miesiące temu w USA, dotyczących usuwania jajników jasno wynika, że jest to proces przyśpieszający starzenie się oraz rozwój miażdżycy. Okazało się również, że umieralność wśród kobiet pozbawionych jajników jest nieco wyższa niż w grupie, której pozostawiono oba jajniki.
  • Usunięcie przydatków z powodu choroby nowotworowej wymaga zupełnie innego postępowania leczniczego. Po operacji konieczne jest wykonanie naświetlań lub zastosowanie chemioterapii. Rodzaj leczenia zależy zazwyczaj od zaawansowania choroby nowotworowej przed jej rozpoznaniem. Im później to nastąpi, tym bardziej skomplikowane metody leczenia po zabiegu.

2
1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 08.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 201)
masza, 18.08.2014 14.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, jestem obciążona mutacją genu BRCA1. Jestem w trakcie podjęcia decyzji o mastektomii i usunięcia jajników. Czy może któraś z Pań jest już po takich zabiegach i mogłaby mi powiedzieć, czy warto było, jak się czują i jakie są tego skutki uboczne. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
 
8 lat po, 11.08.2014 19.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Alino (post 21.07.2014). Narzekają na skutki operacji przeważnie te pacjentki które miały tylko mięśniaki. A i z niektórymi mięśniakami też się nie da żyć normalnie. Chodzi głównie o to by NIE USUWAĆ narządów kiedy można uniknąć radykalnego zabiegu, a w wielu przypadkach można. I wtedy kobiety plują sobie w brodę bo muszą się zmagać z różnymi problemami zdrowotnymi jako skutkami operacji, a z mięśniakami niektóre czuły się lepiej niż bez macicy ...itd. Lekarze często nadgorliwie usuwają macice, nie informując o możliwości miomektomi, embolizacji, histeroskopie.
 
ania, 05.08.2014 23.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam 32 lata jestem 4 lata po mastektomii, mam wadliwy gen i lekarze zalecają mi usunięcie jajników. Po raku htz odpada. Proszę o kontakt. Bardzo się boję skutków ubocznych i tego jak wyglądać będzie moje życie. Czy nie da się jakoś super monitorować jajników? Czy któraś z was miała operację w podobnym wieku? Proszę o kontakt: Golebiowska.anna@poczta.fm
 
z mięśniakami, 25.07.2014 14.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tereso, takie "głupie" wpisy to są wtedy tylko jak kobiety nie miały zagrożenia życia, żadnej poważnej choroby a tylko mięśniaki. I nie wszystkie mięśniaki poza skrajnymi sytuacjami uzasadniają i kwalifikują do usunięcia macicy a lekarze czasami nadgorliwie tak robią i w tych przypadkach. Wówczas kobiety moga mieć gorzej niż przed operacją bo muszą borykać się ze skutkami radykalneych zabiegów co w porównaniu z dolegliwościami sprzed zabiegu daje gorsze efekty w życiu. Są różne sytuacje i zdarzenia medyczne.
 
teresa, 23.07.2014 21.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Faceci też mają swoje problemy i też w pewnym sensie są okaleczani,bo czyż usunięcie gruczołu krokowego nie jest w pewnym stopniu pomniejszeniem męskości? okaleczeniem mężczyzny?To co piszesz nie jest za mądre,bo jak żyć z macicą mięśniakowatą,uciskającą pęcherz moczowy,krwawieniami takimi,że nie wystarcza paczka waty.Operacja to wybawienie z tego rodzaju przypadłości.
 
Alina, 21.07.2014 20.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak czytam takie komentarze typu "nie pozwólcie się okaleczać, kastrować" to nie mogę siedzieć cicho i nie odzywać... skoro wykryto u mnie raka szyjki macicy to wyboru specjalnego nie miałam i musiałam się zgodzić na radykalny zabieg by jeszcze trochę pożyć. Nikt dla własnej przyjemności nie decyduje się na taką operację i cierpienie, więc bardzo proszę nie pisać głupich komentarzy!
 
martika1985, 10.07.2014 19.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam jestem posiadaczka mutacji w genie BRCA1 jestem ponad rok po operacji usuniecia jajników z przydatkami, mam 29 lat,moge co nieco na ten temat Ci powiedziec....
 
Alex86, 30.06.2014 22.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,niedawno wykryto u mnie mutacje w genie BRCA1-mam 28lat i zdecydowalam sie na mastektomie,(termin bede ustalala juz 10tego lipca),ale nie wiem co zrobic z jajnikami-czy rowniez poddac sie zabiegowi ich usuniecia,czy jestem jeszcze na taki "krok za mloda",mam meza i dwoje dzieci,rodziny powiekszac nie bede.Obawiam sie skutkow takiej decyzji,ale tez nie chce czekac i zyc jak na "bombie" .Tym bardziej,ze na nowotwor jajnika zmarla moja mama i widzialam,jak cierpi...nie chce przechodzic tego samego...
 
m24, 11.06.2014 19.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem miesiąc po operacji mam 49 lat jeszcze lekarz nie zalecił mi żadnej kuracji wynik jest dobry. Co mam robić
 
kry, 06.06.2014 22.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 9 miesięcy po usunięciu macicy z przydatkami, mam 49 lat, biorę hormony systen 50 plastry, jest ok. Jak przegapię naklejenie plastra to wiem co to znaczy uderzenie gorąca
 
następne »
strona 1 z 21
reklama
Najpopularniejsze artykuły
Miesiączka - 10 faktów i mitów na temat menstruacji

Na temat miesiączki krąży wiele dalekich od prawdy opinii. Czy, mając okres, na pewno nie zajdziesz...

więcej

11481

ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy

Endometrioza to niewdzięczna choroba - to przez nią Kasia Zielińska, która ma dopiero 30 lat już...

więcej

10108

UPŁAWY – dolegliwość czy norma? UPŁAWY – dolegliwość czy norma?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy nie budzi niepokoju. Natomiast upławy, w przeciwieństwie do...

więcej

9680

Piersi - spokojnie, to tylko guzek Piersi - spokojnie, to tylko guzek

Zgrubienia czy guzki w piersiach nie muszą wcale oznaczać raka piersi. I tak właśnie jest w 8 na 10...

więcej

11116

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Sierpień 26, 2014

Siostra brałą i pierwszy raz w życiu schudła, autentycznie a tyle co ona diet wystosowała to mogłaby robić wykłady;p

data

Sierpień 26, 2014

Przekonujecie mnie, może spróbuję ;) zazwyczaj wszelkie afirmacje mnie śmieszą ;p

data

Sierpień 26, 2014

Zdrowe odchudzanie to przede wszystkim wartościowe i dobrze dobrane posiłki. Z tym w parze idą obowiązkowo ćwiczenia. Jakie produkty wybrać? Najlepiej te z działu "Zdrowa żywność". Ja znalazłem takie na stronie: https://www.e-piotripawel.pl Najwyższa jakość i gwarancja świeżości. Efekty...

data

Sierpień 26, 2014

Witam, widziałam w jednym miejscu informacje na temat limveny, chyba tak to się nazwyało, nigdzie nie ma za bardzo komentarzy o niej bo yo chyba nowyspecyfik na rynku, byłam na ich stronie i muszę przyznać że nawet konkretnie to wygląda, nie są to tabletki tylko koktajle, jakieś diety...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.