Upławy - jak wyglądają. O czym świadczy kolor upławów?

2023-06-26 12:44

Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, która może mieć różny wygląd i zapach. Są zwykle objawem infekcji, ale mogą też oznaczać alergię. Bez trudu odróżnisz upławy od normalnej wydzieliny z pochwy. O czym świadczy ich kolor?

Upławy
Autor: Getty Images Upławy - jak wyglądają. O czym świadczy kolor upławów?

Spis treści

  1. Upławy to objaw choroby. Kolor upławów
  2. Upławy czy prawidłowa wydzielina - jak odróżnić? 

Upławy to objaw choroby. Kolor upławów

Co to są upławy? Każda nieprawidłowa wydzielina o zmienionym zapachu lub konsystencji wyraźnie różniącej się od tego co zwykle wydziela nasza pochwa może świadczyć o chorobie. Upławy najczęściej sygnalizują infekcje pochwy. Jednak mogą świadczyć też o zakażeniach błony śluzowej macicy, wodniakach jajowodów lub nawet nowotworach pochwy i macicy.

Upławy białe, gęste, serowate

Często się też mówi o tych upławach, że są o konsystencji twarożku, bez wyraźnego zapachu. Taka wydzielina jest typowym objawem zakażenia drożdżakami, czyli grzybicy pochwy. Najczęściej towarzyszy im silne swędzenie oraz pieczenie. Warto podmywać się naparem rumianku i robić nasiadówki z naparu rumianku oraz z naparu kory dębu. Trzeba także stosować miejscowo maść lub krem przeciwgrzybiczy. Jeżeli po 2-3 dniach objawy nie znikną, lub w krótkim czasie się powtórzą - trzeba iść do ginekologa lub zasięgnąć porady farmaceuty.

Obfite, rzadkie lub wręcz wodniste upławy mogą również świadczyć o zakażeniu grzybiczym.

Upławy obfite, szarobiałe o nieprzyjemnym rybim zapachu

Upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu, który nasila się zwłaszcza po stosunku, to objaw bakteryjnego zapalenia pochwy, tzw. waginozy. Lepiej nie leczyć się na własną rękę, bo zakażenie bakteryjne wymaga podania dopochwowo (lub dopochwowo i doustnie) antybiotyku, bądź innego preparatu. W sytuacji kiedy nie możemy udać się do lekarza możemy postępować zgodnie z aktualnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników i zastosować rekomendowane substancje w leczeniu pomocniczym infekcji intymnych. Szarobiała obfita wydzielina może być też objawem zakażenia rzęsistkiem pochwowym.

Poradnik Zdrowie: choroby intymne

Upławy żółtozielone, obfite

Czasem upławy te są pieniste i zwykle cuchnące. Są one bowiem najbardziej typowym objawem rzęsistkowicy, czyli zakażenia wywołanego wtargnięciem pasożyta - rzęsistka pochwowego. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Upławy śluzowate, ropne

Upławy śluzowate, ropne nie zdarzają się często. Mogą sygnalizować chlamydiozę, wywoływaną przez bakterie Chlamydia trachomatis, zwłaszcza, gdy towarzyszy im uczucie pieczenie przy oddawaniu moczu. Chlamydiozę mogą oznaczać także inne nietypowe upławy oraz krwawienia międzymiesiączkowe i po stosunku.

Upławy czy prawidłowa wydzielina - jak odróżnić? 

Upławy czy prawidłowa wydzielina z pochwy? Nie zawsze łatwo rozpoznać. Lepiej jednak pójść do ginekologa niepotrzebnie niż pozwolić rozwinąć się chorobie sygnalizowanej przez upławy.

Przezroczysta lub lekko biaława wydzielina, pozbawiona zapachu lub o lekkiej przyjemnej woni w pierwszej połowie cyklu. Po wyschnięciu przypomina żółtawy krochmal. Ta wydzielina jest prawidłowa. Jej wypływ nie powinien być wyczuwalny. Nawet jednak wyraźnie to czujemy, nie musi oznaczać choroby.

Ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się w momentach stresu oraz wtedy, gdy nosimy ciasną, nieprzewiewną bieliznę, ciasne dżinsy lub stringi. Jeśli coś takiego zaobserwujemy warto częściej chodzić w spódnicy, kupować bawełnianą lub czysto jedwabną bieliznę z bawełnianą wstawką w kroku i całkowicie zrezygnować ze stringów. Do mycia używać płynów do higieny intymnej o pH najwyżej 5,5. Nie stosować mydeł i płynów do kąpieli.

Obfity, bezbarwny, ciągnący się śluz w okresie, na który przypada owulacja. Taka wydzielina jest prawidłowa, oznacza dni płodne i jest dla kobiety wskazówką, że weszła w okres okołoowulacyjny.

Gęsty, może być białawy i grudkowaty śluz w trzeciej, poprzedzającej miesiączkę, fazie cyklu. Ten rodzaj wydzieliny jest również prawidłowy. Gęsty śluz ma zadania ochronne. Po zaschnięciu wygląda podobnie jak ten z pierwszej fazy cyklu: przypomina żółtawy krochmal.

Jeżeli wydzielina jest obfita, gdy towarzyszy jej ból, obrzęk, świąd i ból sromu - to może być alergia. Alergenami są proszki do prania, środki do mycia, podpaski higieniczne oraz prezerwatywy, zwłaszcza te lateksowe. Wtedy trzeba przede wszystkim unikać alergenów. Do prania bielizny stosować mydło lub płatki mydlane, można też wypróbować płyny i proszki ekologiczne z roślinnymi detergentami. Metodą prób i błędów dobrać podpaski, które nie będą uczulały.