Opuchnięte oczy to częsta dolegliwość. Jakie są przyczyny obrzęku powiek?

2022-04-28 16:17

Opuchnięte oczy to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyczyn. Opuchnięte oczy, zaczerwienione i obrzęknięte powieki zwykle są pierwszym objawem alergii, jednak mogą wskazywać także na poważne choroby, nie tylko oczu. Jakie są przyczyny opuchniętych oczu?

kobieta mająca opuchnięte oczy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Opuchnięte oczy: miejscowa reakcja alergiczna
  2. Opuchnięte oczy: stany zapalne oczu
  3. Opuchnięte oczy: półpasiec oczny
  4. Opuchnięte oczy: jęczmień oka
  5. Opuchnięte oczy: ugryzienie przez owada
  6. Obrzęk oczu: zaburzenia w obrębie oczodołu
  7. Opuchnięte powieki: ogólna reakcja alergiczna
  8. Opuchnięte oczy: schorzenia ogólne

Opuchnięte oczy to dolegliwość, której przyczyny są wieloczynnikowe. Do najczęstszych przyczyn obrzęku powiek należą schorzenia alergiczne. Opuchnięte oczy mogą być także objawem licznych chorób oczu, jak również schorzeń ogólnych, takich jak np. zaburzenia rytmu serca, nadczynność tarczycy, cukrzyca czy zapalenie zatok.

Opuchnięte oczy: miejscowa reakcja alergiczna

Jeśli pojawia się blady, cielisty obrzęk oczu, a ponadto dokuczliwy świąd, można przypuszczać, że przyczyną opuchniętych oczu jest miejscowa reakcja alergiczna.

Opuchnięte oczy: stany zapalne oczu

  • Zapalenie brzegów powiek to choroba, która objawia się świądem, pieczeniem, zaczerwienieniem i owrzodzeniem brzegów powiek. Obrzękowi oczu towarzyszy także łzawienie.
  • Gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, charakteryzuje się miejscowym zaczerwieniem i bólem tylko jednej powieki. Niebolesny obrzęk oka pojawia się w pewnej odległości od brzegu powieki.
  • Infekcyjne zapalenie spojówek - objawami choroby są jedno- lub obustronny obrzęk spojówek, zaczerwienienie (nastrzyk) spojówki gałkowej, wydzielina (śluzowo-ropna lub ropna), niekiedy powiększenie węzłów przyusznych.
Zdrowo Odpytani: Gdy oko łzawi, ropieje i boli. Co robić? Odpowiada okulistka dr Justyna Żyszko

Opuchnięte oczy: półpasiec oczny

Półpasiec oczny to odmiana półpaśca, która dotyczy rogówki oka. Objawami choroby są obrzęk powiek, przekrwienie naczyń spojówkowych oraz nadżerka i nacieki rogówki. Pojawia się również silny ból oka.

Opuchnięte oczy: jęczmień oka

Jęczmień na oku to choroba bakteryjna, której objawami są miejscowe zaczerwienienie i ból obejmujący tylko jedną powiekę. W przebiegu choroby rozwija się także obrzęk brzegu powieki, niekiedy z ropną wydzieliną.

Opuchnięte oczy: ugryzienie przez owada

Ugryzienie przez owada również może być przyczyną opuchniętych oczu. Wówczas pojawiają się świąd i zaczerwienienie oczu, a także grudki na powiekach.

Obrzęk oczu: zaburzenia w obrębie oczodołu

  • Zakrzepica zatoki jamistej to choroba, której przyczyną są zakrzepy w żyłach mózgu i zatokach opony twardej. Opuchnięte oczy są jedynie objawem współtowarzyszącym choroby. Charakterystycznymi symptomami choroby są wytrzeszcz oczu, porażenie ruchomości gałek ocznych, opadnięcie powieki i zmniejszona ostrość wzroku. Ponadto pojawiają się gorączka i objawy zapalenia zatok. Chorobę diagnozuje się bardzo rzadko.
  • Zapalenie oczodołu to choroba, w przebiegu której obserwuje się nie tylko opuchnięte oczy, lecz także wytrzeszcz i zaczerwienienie. Pojawiają się także bolesność podczas ruchów oczu i obniżona ostrość wzroku. Niekiedy pojawienie się choroby jest poprzedzone wystąpieniem objawów zakażenia (zwykle zatok).
  • Przedprzegrodowe zapalenie oczodołu objawia się obrzękiem bez wytrzeszczu oczu, zaczerwieniem, niekiedy bólem oczu i gorączką. Ostrość wzroku i ruchomość gałek ocznych są prawidłowe. Choroba zwykle jest poprzedzona objawami infekcji (najczęściej miejscowym zakażeniem skóry).

Opuchnięte powieki: ogólna reakcja alergiczna

Obrzęk oczu, ich świąd, a także pozaoczne objawy alergii (np. pokrzywka, świst słyszalny podczas oddychania, wyciek z nosa) mogą dawać objawy ogólnej reakcji alergicznej.

Opuchnięte oczy: schorzenia ogólne

Opuchnięte oczy to tyldko jeden z wielu objawów nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. W przebiegu choroby pojawiają się także poszerzone szpary powiekowe, wytrzeszcz oczu, zaburzenia ruchomości oczu i suchość oka. Objawami współtowarzyszącymi są tachykardia (przyspieszenie akcji serca), pobudzenie, utrata masy ciała oraz zła tolerancja ciepła (stałe uczucie gorąca).

Niedobór hormonów tarczycy jest przyczyną nie tylko opuchniętych oczu, lecz także obustronnego, rozproszonego obrzęku twarzy. Ponadto pojawiają się sucha, łuszcząca się skóra, łamliwe włosy i nietolerancja na zimno.

Inne przyczyny opuchniętych oczu to:

To ci się przyda

Wśród przyczyn obrzęku powiek wymienia się także schorzenia, w których obrzęk występuje, choć nie jest objawem dominującym, np. złamanie podstawy czaszki, oparzenie, uraz (zwłaszcza po zabiegu okulistycznym).

Mogą to być także schorzenia obejmujące powiekę, ale powodujące obrzęk dopiero w zaawansowanym stadium choroby (np. guzy powiek, włączając w to raka kolczystokomórkowego i czerniaka).

Z kolei zaburzenia powodujące opuchliznę oczu, rozpoczynającą się i mającą największe nasilenie w narządach znajdujących się w okolicy powiek, to m.in. zapalenie woreczka łzowego i zapalenie kanalików łzowych.

Niektóre leki, np. inhibitory ACE (często stosowane u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym), także mogą powodować obrzęk wokół oczu.